Orezivanje voća

Pozdrav svima,


Jesenas sam posadio 40 stabala slive,kruske,jabuke,musmule,tresnje,breskve...svih vocki po nekoliko komada.To mi je cisto za svoje potrebe.Planiram da formiram manje krosnje s obzirom da su blizu posadjene.Ima ll neki univerzalan sistem rezidbe ili preporuka...pocetnik sam svaki savet je dobrodosao...:ppozdrav:
 
Znači taj žbun bi bilo otprilike isto ovo kod mene na slikama samo što se sada u ovoj fazi uklanja ova centralna, plus sam trebao svaki sprat formirati niže jedan od drugog?

Šta u narednim godinama?

Ne radi se bas o spratovima. To su RAVNI prikracivanja. Pokusaj da zamislis tri prikracivanja na tri visine. Kao da lenjirom povuces tri paralelne linije sa razmakom 25-30 cm jednu iznad druge. A "provodnica" se mice najcesce u trecoj ili cetvrtoj vegetaciji. Slicno kao kod usporene vaze u breskvi.
 
pogledao sam video @oktopod tresnja uzgojni oblik vaza interesuje me ova iz videa sto sam sliko moje misljenje sta bi ja uradio da sam vrsio rezidbu interesuje me je li to ok..
tresnja.jpg
 
Pa to je bila i moja dilema, prekratiti ili ne, malo kroz razmenu mišljenja ovde, malo mućkanjem u glavi shvatih da je bilo dovoljno porasta, imaju preko 3 metra visine, a prekraćivanjem bih dobio novo bujno razgranjavanje i još metar i po visine ove godine...

Ako bi se već i odlučio na to, ovu bočnu što si označio je bolje poviti nego prekratiti, a centralnu ako bi prekratio, trebao bi ostaviti malo duže, barem pola metra, ako bi je isekao ovde gde si označio, dobio bi 3-4 jake grane pravo u vis pa bi na leto ili proleće sledeće opet sve to poskidao i ostavio možda jednu bočnu.

- - - - - - - - - -

Evo napravio sam i celokupno uputstvo za vazu, hronološki od sadnje do ovog momenta, treće godine na proleće.

http://vocarskisavetnik.com/content/rezidba-vaza-kompletno-uputstvo/
 
Društvo hteo bi da čujem vaše mišljenje .
Naime imam situaciju gde nije završena rezidba po prognozi još sutra će biti šanse za prskanje zatim nedelju dana sigurnih bez prskanja(što zbog kiše što zbog vetra).Da li isprskati samo orezano ili uraditi kompletnu zaštitu pa sa rezidbom kako se stigne.Inače do ove godine sam imao rezače koji su izneverili tako da sam rešio rezidbu da odradim sam to je jedini razlog zašto se odužilo da su ranije otkazali imao bi vremena da sve pozavršavam ovako sam bukvalno ostao na ledu.
 
Pa ja mislim da ti je bolje da oprskaš ako već misliš da će kiša, a ako procenjuješ i da će vegetacija do tada krenuti...ako vidiš da miruje možeš da sačekaš, pa prvo rezidba pa prskanje, mada vidiš već kraj marta, kod mene kajsije cvetale a negde ćute ko mrtve.

Još nešto što mnogi od nas ne razmišljaju, rezidbu ne treba raditi nikako po vlažnom vremenu jer pogoduje razvoju bakterijskih oboljenja! Tako da možda bolje da oprskaš a rezidbu možeš i za dve tri nedelje kad nađeš vremena i uslova i malo se prosuši.

p.s. ja sam što se moje rezidbe ovde diskutovane pronašao i u literaturi da se priča završava na trećem spratu, tu se prestaje sa rezidbom radi formiranja krošnje već se ostavlja tako a kasnije se reže za rod.
 
Pa to je bila i moja dilema, prekratiti ili ne, malo kroz razmenu mišljenja ovde, malo mućkanjem u glavi shvatih da je bilo dovoljno porasta, imaju preko 3 metra visine, a prekraćivanjem bih dobio novo bujno razgranjavanje i još metar i po visine ove godine...

Ako bi se već i odlučio na to, ovu bočnu što si označio je bolje poviti nego prekratiti, a centralnu ako bi prekratio, trebao bi ostaviti malo duže, barem pola metra, ako bi je isekao ovde gde si označio, dobio bi 3-4 jake grane pravo u vis pa bi na leto ili proleće sledeće opet sve to poskidao i ostavio možda jednu bočnu.

ja sam mislio gdje sam oznacio ovaj crveni X ne tu da se sječe nego da se ta izvadi skroz jer ulazi puno u sredinu krošnje,a da ova bočna nastavi dalje da bude kao vodilica..a ove zute sto sam obiljezio i na ovu sto sam stavio X tu bi trebalo izvaditi jer su jedna drugoj konkurencija,a ova druga sto sam stavio zuto tacno ima bolji polozaj u odnosu na ovu sto se treba izvadit...ja sam stavljao X na granu koja mislim da se treba vadit skroz
 
Aha razumem...dobro razmišljaš, samo sam ja zamislio da te koje su konkurencija povijem jer mi to sada nije teško, imam kanap za šta da vežem - za neku donju :)

A ova koju bi ti uklanjao ne ide toliko u sredinu krošnje, ne vidi se na slici 3D, pogledaj snimak opet možda se bolje vidi...kreće na unutra a onda se uspravlja skroz pravo, godinama se ta krivina neće ni primećivati.
 
ne bih se bas slozio sa ne rezanjem jednogodisnjih grana kod kruske, Viljamovke, ja ih nisam rezao i ostavljao bas onako dugacke
kao na videu, i rod samo na vrhu i ubrzo ogoli veci deo grane i tera rod samo na vrhu, a taj rod nije narocito kvalitetan.
 
ne bih se bas slozio sa ne rezanjem jednogodisnjih grana kod kruske, Viljamovke, ja ih nisam rezao i ostavljao bas onako dugacke
kao na videu, i rod samo na vrhu i ubrzo ogoli veci deo grane i tera rod samo na vrhu, a taj rod nije narocito kvalitetan.

Ako ih povijes uvrtanjem i na vrijeme, rod nece biti samo na vrhu a ni grana nece biti predugacka.
 
i za to povijanje uvijek u blizini ima neka susjedna grana koja ce izlistati i bokirati taj mladar da prima svjetlost kako bi izbacio rodne pupove blize stablu tako da ce on i sljedeće godine opet dobiti na dužini i onda imaš dugi tanki štap čija je glavnina roda na kraju..u zavisnosti od situacije ja prekraćujem pa onda izbacim sljedeće godine od tih pupova koji izbiju koje mi grančice ne odgovaraju,ali stim dobijam malo deblju granu i ne dozvoljavam joj da ode puno od stabla jer je najbolji rod blize stablu..
 
Nazad
Vrh