Zamena mleka u ishrani teladi

Ja sam mojima, po preporici veterinara, sa farme davao 3 puta na dan po dve litre. Tako sam im davao 8-9 dana psle toga 15-16 dana dva puta po 2 litre i posle toga 6-7 dana samo uvece po 2 litre. Moglo se i ranije prekinuti sa mlekom ali sam ja hteo da ga potrosim. Od prvog dana kako su kod mene jeli su detelinu( nemam sena- mada ne bi trebalo zna da napravi problem) i koncentrat( megi 35 zito ili meknje i kukuruz) nije lose davati im u tom koncentratu jecma ko ima, mnogo se bolje razviju resice.

---------- Poruka napisana u 08:40 ---------- Prethodna poruka je at 08:31 ----------

A sto se tice toga, da bi mogli popiti mnogo vise, mislim da bi moji bili u stanju da piju dok ne eksplodiraju, takvi su i sada kada jedu cvrstu hranu. Nsam mogao da im izvucem cuclu iz usta. Ne znam kad su poceli da im ubacuju cvrstu hranu na farmi, kod mene kad su stigli vec su je jeli lepo. Po pasosima su bili stari 5-5.5 nedelja.
 
Ja zensku telad pojim mlekom 3 meseca.Prva dva dana im dajem 4 puta po 1-1.5 litru i onda prelazim na 3 puta po 3 litre,kad napune mno tek kad napune mesec dana pojim ih 2 puta sa po 5-6 litara i tako ih pojim do starosti od 2.5 meseci kad im izmicem vecernji obrok.Koristim sanov milsan i mogu vam reci da sam prezadovoljan.koncentrat im dajem od 10 dana, a seno kad napune 2 meseca da bih izbegao pupavost stomaka.Tako hranim vec deset godina i nemam nikakvih problema....
 
@ igorvet iz predstavljanja sam video da ste veterinar, a pritom vidim da imate iskustvo i sa mlecnim zamenama, pa bih Vas zamolio za neki savet. Iz vaseg posta sam proracunao da od pocetka hranjenja do zaljucenja potrosite oko 840 litara mleka. Posto sam ja uzeo telad od 5 nedelja, proracunao sam da vasa telad od pete nedelje popiju oko 500 litara mleka. Uzeo sam za proracun predpostavku da u 1litar vode stavljate 125 grama milsana, jer sam ja tako radio po preporuci veterinara sa farme sa koje sam ih uzeo. Iz tg proracuna proizilazi da ste za tele od pete nedelje potrosili oko 60kg milsana. Moji su od tog uzrasta potrosili 17kg sto je znatno manje, a sasvim fino napreduju prezadovoljan sam. Interesuje me koje rase su vasa telad i koliko imaju kg kad navrse tri meseca. Sta mislite o ovom nacinu na koji sam ja hranio, posto mi sledece nedelje stizu jos tri komada, pa ako nesto nije ok da promenim. U pitanju su muska telad rase holstajn(majke su im uvezene iz kanade). Razlika u trosku za mleko je u vasem slucaju veca za skoro 7000 dinara, da li efekti opravdavaju toliki dodatni trosak? Pozdrav!
 
Milsan pocinjem da dajem od 10-og dana.Veci mi je utrosak mleka jer zensku telad pojim 3 meseca i ne dajem im seno do drugog meseca,zato je i veca kolicina milsana.U pravu si sto se tice odnosa milsana i vode 125gr na litru vode.Uzgajam iskljucivo cistog holstajna i nameravam da ubacim i jedno 5 simentalki u proizvodnju.
 
Sta mislite da li je dobro ovako kako ja radim sa mojim muskim holstajnima. Jedan poznanik, koji uzima telad sa iste farme daje im mleko samo jos nedelju dana od preuzimanja(do 6-6,5) nedelja. Moje misljenje je da je to malo. Molim vas za vase misljenje. Zadovoljan sam kako napreduju ova prva tri telete, ali ako moze bolje da promenimo nesto.
 
Poslednja izmena:
To koliko tvoj poznanik poji telad je malo,toliko su stari ljudi pojili po 6 nedelja.Sto se tice vaseg koncepta ishrane nemam zamerki,samo me interesuje koliko dnevno utrosis meggy-ja po teletu?veliki pozdrav
 
Kad sam ih preuzeo prvih dana sam im davao 800 grama dnevno. Konstantno sam po malo povecavao sada im dajem oko 3 kg(izmericu veceras tacno),samo sto sam silom prilika presao na gebi (da bi izvukao neke pare), to je neki granulirani starter, samo sto ga ja mesam sa prekrupom i mekinjama. Sada imaju 13 nedelja. Sta mislite, da li js

---------- Poruka napisana u 11:28 ---------- Prethodna poruka je at 11:25 ----------

Znatno bolje ako se u koncentrat mesa jecam, ako jeste da pokusam da ga nabavim. Sledecu turu cu opet hraniti sa megijem, ali ovog puta do kraja bez promene. Pozdrav!
 
Koliko treba hraniti tele od kupovine,znaci starosti 10-tak dana,da dostigne 150-160kg,stim da se daje Milsan kao zamjena za mlijeko i Megi 35 koncentrat kasnije sa sotom?
 
Imam dva simentalca,nece danas da jedu Milsan ni jutros a evo ni sad,uz to jos imaju i proljev,sta da radim sa njima,dajte neki savjet. :S
 
Trebao bi da im iz pocetka mesas milsan sa mlekom da bi ga lakse prihvatili,a sto se tice proliva u milsanu ima antidijaretika koji sprecavaju dobijanje proliva.Sto se tice proliva ja kod mojih teladi to resavam sa karbo bizmutom ili ti aktivnim ugljem.
 
@flex202 ja sam jednim mojim davao neku injekciju mogu da pogledam koju, ako nisi resio problem. Do sutradan je prestao proliv. Sto se tice vremena do 150kg, u subotu sam merio holstajna starog puna tri meseca, vaga kaze 158kg. Druga dva su nesto laksa, racunam u odnosu na ovog da imaju 140-145kg(posto ih nisam merio,trebala mi je otprilike tezina da bih ocenio da li radim dobro ili ne). Hranjeni milsanom i megijem, kasnije sam presao na gebijev energokalf ll. Prijatno sam se iznenadio rezultatom, prezadovoljan sam.
 
@flex202 ja sam jednim mojim davao neku injekciju mogu da pogledam koju, ako nisi resio problem. Do sutradan je prestao proliv. Sto se tice vremena do 150kg, u subotu sam merio holstajna starog puna tri meseca, vaga kaze 158kg. Druga dva su nesto laksa, racunam u odnosu na ovog da imaju 140-145kg(posto ih nisam merio,trebala mi je otprilike tezina da bih ocenio da li radim dobro ili ne). Hranjeni milsanom i megijem, kasnije sam presao na gebijev energokalf ll. Prijatno sam se iznenadio rezultatom, prezadovoljan sam.

Ajd pogledaj molim te ako ti nije tesko sta si im davao,dvojica mi konstantno imaju proljev,simentalci su,kupljeni sa 7 dana starosti,ne znam sta da radim sa njima,da mi je da se malo trgnu,imaju skoro tri sedmice.U pocetku su jeli Milsan bez problema,sad u zadnje vrijeme jedu ujutro pa navece nece ili obrnuto i uz to imaju proljev.
 
@sika cena milsana kod mene je 145 dinara po kili. Po tablici se na 1 kg milsana dodaje 8l vode. Vrece su od 25kg.

@flex 202 pogledacu ujutru kad budem isao da namirivam, pa ti javljam.

---------- Poruka napisana u 11:39 ---------- Prethodna poruka je at 02:17 ----------

Zove se neotyl proizvodjac je fm pharm
 
@igorvet kakav je milsan koji si uzeo sad. Primetio sam da ima dosta slabiji miris i rastvor deluje dosta redje nego ranije. Rastvara se mnogo lakse skoro da ga i ne bi morao mesati.
 
Ja sam uzeo pre 5 dana 5 dzakova i nemam nikakvih problema,sve mi je ok.Raspitaj se ko je jos uzimao milsan u toj prodavnici gde si ti uzeo pavidi jel i oni imaju isti problem.Ja sam uzeo u Kisacu jer tu stalno uzimam i nisam nista primetio.Kako su ti odreagovala telad na to?
 
Nemam kod koga da se raspitam, posto u selu to radimo samo jedan covek i ja. Moramo da im narucimo par dana unapred pa nam donesu. Kod nas je govedarstvo skoro u potpunosti izumrlo. Tu sam uzimao i ranije. Telad ga sisaju normalno, bolji nisu ni probali, jer od kako su kod mene dobijaju taj isti. Pitao sam da bi ustanovio da li je problem kod svih ili su ovi kod mene nabavili nesto lose.
 
Nazad
Vrh