Cena Pšenice rod 2018

Vidim ja da će od ove opklade ispasti jedno kvalitetno druženje.
 
Isplati se uci u opkladu samo radi zabave i druzenja

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Živim u Banatu, u delu gde od jula nije pala kiša.
Pšenica je u zemlji, a po prognozama do kraja godine neće biti ozbiljne kiše.
Predlažem opkladu.
Na proleće će pšenica biti najmanje 27 dinara.
Ko prihvata opkladu neka se zahvali.
Ako pogodim svako mi šalje kilo kulena ili kilo kućne rakije. Ako ne pogodim ode mi 14 vagona žita za bagatelu tako da ja ne isplaćujem opkladu.
Ko sme ?


Postovani kolega,
Sticem utisak da se ovde radi o onoj:"Sto je babi milo,to joj se i snilo..."Voleo bih iskreno da budes u pravu i rado bih ti poslao litar rakije.Ali podseti me oko 1 aprila i ako pogresis,poslacu ti litar lepe sljivovice.:ppozdrav:
Psenica je jedna od strateskih sirovina,tako da drzave pojedinacno prave robne rezerve psenice kako bi amortizovale neke eventualne ekstremne situacije na trzistu.Obicno su te rezerve jako velike.
U ovom slucaju bojim se da ce Zapad ici sa dampingovanjem cena kako bi Ruse i ostale konkurente u medjunarodnoj ekonomiji marginalizovao sto vise.A po potrebi oni uvek mogu svojim poljoprivrednicima isplatiti dodatnu subvenciju kako bi anulirali gubitak.
 
Ja iskreno nadam toj ceni od 27din u aprilu i maju i ako sam svu psenicu prodao pa makar i pojeftinila neki dinar u zetvi :osmeh: Ali iskreno u to sumnjam, ta 2012 je sama po sebi na neki nacin posebna po svim cenama i kao takva ce i ostati. Jer u medjuvremenu su stupili na snagu razni ugovori, zakoni, uredbe gde mogu da uvezu sta god hoce i koliko hoce bez carina (ili nekim minimalnim) itd a i uvideli narodski receno da mogu da je.u magare dok je u blatu.
Takodje mislim da i zalihe nisu bas male, Petar 90 i ja smo pred setvu kukuruza pricali o informaciji koju smo culi (doduse nije proverena 100%) za jedan silos u okolini koji ima jos psenicu roda 2015 ja mislim ne secam se bas tacno godine a redovno otkuplje nove kolicine.
 
Meni je logicnije da ta cena bude u prolece 2020. Inace opklada ostaje pogotovo sto je imamo u pisanom obliku,pa kud puklo da puklo.

Žetva u Australiji januar 2019, žetva u srbiji jun/jul 2019, žetva u Rusiji septembar 2019. Znači, manjak u Australiji, prognoza loše žetve u Banatu i daleko je Rusko žito. Znači, proleće 2019. Možda 2020 BUDE JOŠ SKUPLJE ALI TAKO DALEKO NE VIDIM.
Opklada ostaje.

- - - - - - - - - -

Postovani kolega,
Sticem utisak da se ovde radi o onoj:"Sto je babi milo,to joj se i snilo..."Voleo bih iskreno da budes u pravu i rado bih ti poslao litar rakije.Ali podseti me oko 1 aprila i ako pogresis,poslacu ti litar lepe sljivovice.:ppozdrav:
Psenica je jedna od strateskih sirovina,tako da drzave pojedinacno prave robne rezerve psenice kako bi amortizovale neke eventualne ekstremne situacije na trzistu.Obicno su te rezerve jako velike.
U ovom slucaju bojim se da ce Zapad ici sa dampingovanjem cena kako bi Ruse i ostale konkurente u medjunarodnoj ekonomiji marginalizovao sto vise.A po potrebi oni uvek mogu svojim poljoprivrednicima isplatiti dodatnu subvenciju kako bi anulirali gubitak.

Jevto, IMT577dv i ostali učesnici,
u pravu su oni koji misle da je opklada oživela forum. Babi se sniva 27 dinara još od 2012. Nisam stručnjak ali mislim i nadam se ....Mislim da je najbolje za sve da ja dobijem kulena i rakije. Hvala svima na učešću. Javljajte se i učestvujte, obaveštavajte nas o ceni, nicanju, bokorenju, žetvi, .....
Jevto, da li znate kolike su naše rezerve ili rezerve nekih drugih zemalja ? Bilo koje. Ja ne znam ali mislim da nisu godišnje. Ne može se držati godišnja potrošnja.
Ko zna neka se javi. Daću mu 20 % od opklade ako navede bar dve zemlje osim Srbije.
Milenko Momirov, Novi Bečej, alijas "milelale".
Učestvujte.
Pomažite.
Svima će biti bolje.
 
zetva-2018-2.png




Ovo su samo neke procene na svetskom nivou.Nemam podataka koliko Srbija ima rezervi.
 
zetva-2018-2.png




Ovo su samo neke procene na svetskom nivou.Nemam podataka koliko Srbija ima rezervi.

Što je babi........

Sezone 2012/13 potrošnja je bila veća od proizvodnje.
Sezone 2018/19 potrošnja ima tendenciju 750 mil.t, a proizvodnja 745 mil.t.
!!! ???
Istini za volju 2012/13 je razlika bila cca 30 mil.t, a 2018/19 tek 5 mil.t.

Ako sam dobro protumačio tabelu.

Sezona 2018/19 je tek počela. Žetva u Australiji je tek na pragu (možda grešim), a evropsko i Rusko žito je tek posejano.
Za Australiju procene mogu biti pouzdane ali za Francusku ili Rusiju tek na osnovu posejane površine.

jevto
bilo bi lepo da nam ovu tabelu okačite svakog meseca ili bar meni pošaljete ili mi date adresu

- - - - - - - - - -

......Takodje mislim da i zalihe nisu bas male, Petar 90 i ja smo pred setvu kukuruza pricali o informaciji koju smo culi (doduse nije proverena 100%) za jedan silos u okolini koji ima jos psenicu roda 2015 ja mislim ne secam se bas tacno godine a redovno otkuplje nove kolicine.

Ja imam pšenicu u silosu otkupljivača roda 2014, 2015,2016,2017,2018, (po ~25.000 kg godišnje-arenda) bez troškova lagera do avgusta-septembra 2018 kada je uveden trošak lagera od 0,8% mesečno.
Taj otkupljivač sigurno ne pravi rezerve niti čuva žito iz 2041,2015,....ali meni će isplatiti kad budem hteo po važećoj ceni (DANAS 19,60 din/kg)
Ne znam da li se razumemo, rezerve pravi država-robne rezerve.
Iz tabele forumaša "jevto" se vidi da su svetske rezerve na nivou 200-260 miliona tona godišnje odnosno oko 30% godišnje potrošnje.Sudeći prema tome rezerve Srbije su oko 30% od 1 miliona tona (to je otprilike naša godišnja potreba ako se ne varam).
Znači princip je imati rezerve za 3-4 meseca za ne daj bože, za koje vreme će se potreba rešiti (dal iz Australije, Francuske, Rusije,...)
 
Poslednja izmena:
Roba je njegova i moze da je proda kada hoce, mada mislim da je samo izgubio tim lagerom jer drugi obrce njegove pare.
 
Ali stvarno za bez komentara, kako neke svrbi zavidnost!:osmeh:
Pa valjda covek zna da li mu trebaju novci ili ne ili dali moze drugim novcima da radi dok mu je na cuvanju ta psenica.
 
Dobio sam ponudu za prodaju pšenice koja je bila proklijala,morao je ostaviti kući,sad mi nude 18,2 din za nju.Nema nikakvih odbitaka.Inače prodao sam u žetvi pola takve pšenice po 15 din.Imam i na mlinu nekih 17 tona od 2015-e stoji i čeka cenu.Nema odbitaka za čuvanje.
 
Nazad
Vrh