Cena Pšenice rod 2018

Ugovorena prodajna cena 20din/kg

Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока
 
Kolege stavite i ime ili firmu skladistara da se vidi razlika , da znamo ko koliko placa da bi u buduce mogli svi da zaobidju one koji manje placaku ili ne daj Boze ne placaju.
 
Kod mene 17 centi. Mnogo se vuce iz Srbije, cak neki mlinovi uvoze brasno iz Srbije. Sad na koju racunicu stizu sa tih 17 c, koliko je carina, prevoz...
 
Prosta računica. Otkupljeno je mnogo pšenice u Srbiji sa izgovorom “klijalo” na 8-12din. Sad to lako ode na 17centi. Moj prijatelj iz okoline Varvarina je kupovao pšenicu za stoku na 100€ tonu. Kaže da su drugi plaćali manje no njega bilo sramota pa plaćao 10centi i za čas se napunio.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Koliko je ova jesenja suša stvarno opasna po pšenicu?
Dugoročne prognoze nemaju ozbiljne kiše do kraja godine.
Obično većini smrkne, a malobrojnima osvane.
Da li ima stručnih ocena o posledicama.
Zrno čkumi i čeka.
Koliko i dokle?
 
prosle nedelje prodao za 20 din sa pdv kupac agroglobe a sad vidim da je isla do 20,5 bez pdv medjutim ja nisam u sistemu pdv a i posrednik uzme proviziju:svinja:
 
Zitosrem Indjija,od jutros 19,50. Juce 19.
Ako se trazi izvlacenje zita,onda jos 20,30 para vise. Kako se dogovori.
 
Da li je neko upoznat sa uticajem prinosa pšenice u Australiji na svetsku cenu pšenice, a imajući u vidu da je Australija značajan svetski proizvođač i da je u toj zemlji velika suša?
 
Niko.
Podaci od pre nekoliko godina:
-Australija izvozi oko 16 miliona tona od 115 miliona svetskog izvoza tj oko 14 %.

Ako žetva u Australiji podbaci 25% u svetu će manjkati 3,5 % pšenice ili oko 4 miliona tona.

Verovatno nije ispravno, ali ne znam bolje, to može da dovede do povećanja cene od 3,5 % tj. sa 20 na 20,7din/kg.
 
Mozda je to moguce da utice Australijska zetva na svetsku cenu. Ali nemoj da zaboravimo da mi nemamo veze sa svetskom cenom. Kod nas je uvek zetva rekordna, psenica odlicnog kvaliteta i povrsine rekordne a svetsko trziste prezasito psenicom tako da nema prostora za neku vecu cenu. To citiram ove sto se pojavljuju po emisijama iz raznih udruzenja pekara, mlinara itd i onaj Sakovic koji me posebno nervira. Tako da sam veliki skeptik po tom pitanju
 
Iako ne verujem da ćemo ikada ući u Evropsku uniju (po meni i ne treba) radimo na tome. Prema tome moraćemo, valda, da se uteramo u svetsku ponudu i tražnju. Iako sa pšenicom nisu čista posla jer se u mnogim zemljama ova proizvodnja pomaže iz strateških razloga.
U vezi sa umanjenim prinosom u Australiji. Manjak u ponudi verovatno se višestruko odražava na povećanje cene, a ne samo prosto kao što sam u prethodnoj poruci razmišljao. Čim nečega ima manje od tražnje oni kojima to treba se nadmeću u ponudi cene da bi to dobili.
Najveći uvoznici pšenice su Brazil i Italija sa po 7 miliona tona, a zatim Japan i Iran sa po 6 miliona tona.
E sad Brazil i Iran grabe da kupe da ne bi bilo gladnih, a Italija da bi bilo dovoljno "paste".
Ako usfali Australijskih 4 miliona tona to Znači da Brazilci i Iranci mogu da ostanu gladni, a Italijani bez "paste".
Pošto se radi o gladi cena se može i verovatno hoće znatno povećati, a ne samo onih 3,5% koliko sam prethodno računao.
No, nisam uzeo u obzir svetske rezerve ali sumnjam da gladni Brazil i Iran mogu da izdrže bez uvoza nego samo da nadomeste nestašicu kraće vreme.
Ako naši izvoznici uoče veću cenu u svetu moraće i nama da plate više da bi zaradili izvozom. Tu se više radi o većoj količini uz manju razliku u ceni nego o manjoj količini, a velikoj razlici u ceni.
 
Poslednja izmena:
Kako vidim, nakon ovogodišnje svetske suše profitirali su naši proizvođači krompira, luka, šargarepe. Verovatno zato jer su naši veliki proizvođači ujedno i direktni izvoznici. Žitarice idu u izvoz preko posrednika, kao i jabuke, malina, tako da tu nema ništa za proizvođača koji nema mogućnost izlaza na berzu. A otkup ove godine je bio po šemi “magare se guzi kad se zaglibi”. Ko nije imao gde pšenicu ili nije platio kombajn, prodao je i na 8din. Kod nas oduvek paor, a od skoro i penzioner, plati svojom zaradom napredak države.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh