Pojilice za krave(junad).

Učlanjen(a)
21 Avg 2009
Poruka
4.721
Lokacija
Stubal, Kraljevo
Uskoro krećem sa izgradnjom novog objekta za krave muzare i kako sam u dilemi oko načina izrade pojilica molim kolege da mi pomognu savetima.U postojećim štalama imam standarne pojilice kao i one sa plovkom. Jedne i druge imaju i mane i dobre osobine.Kakva su vaša iskustva?
 
Imenjače,po meni su se najbolje pokazale sa ventilom (ali da je iz jednog dela)-nikako oni ventili što imaju na vrhu maticu pa se navodno lakše menjaju gumice a tu svaki curi(provereno)
 
Bile bi ti dobre i tučane pojikice jer njih možeš da variš.Ja sam imao 6 aluminijumskih a sa godinama kako su ih krjali tako sam stavljao tučane,sada imam samo jednu aluminijumsku
 
Gusana pojilica je zakon a da curka svaka to da ali za dvije minute se promijeni gumica pa si miran godinu dana najmanje samo je bitno postaviti na pravo mijesto ispod sipke tako da se zivotinja malo namuci (dok pije sa strane) da direkt neide sa sunjkom-njuskom na nju.Ovo pricam iz iskustva jer smo 15 godina drzali po 220 bikova u turnusu i nikad ni 1 nije takvu i tako pojilicu raztrgao,treba voditi racuna da se zivotinji koja je koristi sa "reducir ventilom"reducira pritisak na max. 2 bara i da protok vode nije velik samo da ide jer se imaju vremena i dana kad napiti.PROVIJERENO :D .
 
Zoran Kostović je napisao(la):
Vezane,verovatno grabner-ov vez.

Zašto vez?
Razumem, kako je ekonomska situacija loša i ne daje baš šanse za velike investicije.
A kad imaš trošak i daješ pare, ipak vredi imat u vidu i sutra i prekosutra.
Ne trebaš ni štalu s puštenim kravama dat gradit nekoj skupoj firmi.
Rešetke možeš sam napravit, možeš imat i puni pod, pa jednom u danu kad idu krave na mužu izguraš s traktorom. Za izmuzište napraviš primitivan tandem sistem za možda 4 krave. I to je to.
 
jel neko video plasticnu cetvrtastu burad sa loptom na vrhu? koristi se za napajanje goveda i konje cini mi se
 
neznam sta da kazem ali ja hocu da izludim od tih standardnih pojilicama sa diznama zato sto mi bik stane u nju i voda pici li pici, Zoki ako sam dobro shvatio preporucujes pojilice muta gorenje(plave boje), ja kada bih sad pravio stavljao bih sistem vodokotlica(plovak) kolko popije tolki nivo, vidim da pisete da imaju mane pa me zanima koje su mane ako se budem odlucio da izmenim ove moje
 
rekreativac je napisao(la):
jel neko video plasticnu cetvrtastu burad sa loptom na vrhu? koristi se za napajanje goveda i konje cini mi se
ja sam video kod coveka u Backoj Palanci, grla su mu pustena i cak mogu da stoje na tom cetvrtastom buretu i ono nece da pukne - po njegovim recima, a nece kaze ni da zaledi zimi, a piju tako sto pritisnu tu loptu na dole
dragansavin je napisao(la):
neznam sta da kazem ali ja hocu da izludim od tih standardnih pojilicama sa diznama zato sto mi bik stane u nju i voda pici li pici, Zoki ako sam dobro shvatio preporucujes pojilice muta gorenje(plave boje), ja kada bih sad pravio stavljao bih sistem vodokotlica(plovak) kolko popije tolki nivo, vidim da pisete da imaju mane pa me zanima koje su mane ako se budem odlucio da izmenim ove moje

meni su krave povezane za rogove za beocuge na gredi od jasala i desava mi se da su mi pritiskale grudnom kosti pojilici i ona je curila kao i da stave glavu na pojilicu dok leze i onda voda samo pici po stali, pa sam pojilice sve okretao u jaslama da stoje i tako sam resio taj problem :ppozdrav:
 
Dragane-imaš te pojilice po vašarima-po poljoprivrednim apotekama imaš samo aluminijumske.
Te slovenačke nisam video ili nisam obraćao pažnju.Kao i sve ventili hoće da zakažu i procure-nema idealnog rešenja.Ja sam imao te sa diznama,nisu ni one loše ali mislim da su lakše za održavanje ove sa ventilima
 
@ Cika jovo mislim da opet imas problem bar bi ga ja imao kada bih okrenuo pojilice u jaslama onda bi imao vode u njemu jer ima neka pojilica koja hoce da prska sastrane pa curi voda, ja cak imam neke bikove koji ceo dan zezaju taj jezicak sa ustima ,jezikom i tu dolazi do curenja jer ga on pipka toliko da uvek po malo pusti vodu
 
ona rupica na ventilu treba da stoji pravo, ane sa strane kako bi mlaz tukao u jezicak, inace ako ti pojilica stiju na cevi, onda ti je lako da nastelujes dubinu - visinu na kojoj ce jezicak da reaguje, meni su pojilice na gredi jasala, ali sam ipak uspeo da regulisem i taj nivo visine, jeste bilo zajebancije jer sam ja srafovima srafio za gredu - ne stoji mi pojilica na posebnoj cevi - i uslovljavala me je sirina grede, ali sam ipak uspeo :ppozdrav:
 
ja uglavnom imam stare pojilice muta gorenje bez te matice znaci nema stelovanja ubacis diznu postavis je da rupica stoji dole i zasravis je samo da ne ispadne stavis jezicak i to je to
 
Dragane,ti imaš stari tip pojilica sa diznama a gumica ti je na klapni
Kao što je čika jova napisao rupica na ventilu treba da je pravo-po sredini pojilice.
čika jovo umesto cevi stavi okitan creva i onda ćeš lakše naštelovati ventil-samo postoji mogućnost ako je marva gladna da poje crevo :haha:
 
ja sam isto odradio kao i cika_jova,okrenuo poilice u jasle,i nema sanse da ih polome,a neko je pomenuo da tako moze da curi voda u jasle,pa nebude tu nesto puno vode,a i same jasle smo stavili pod odredjenim padom,i na kraju izbusili jednu rupu,tako da tu eventualno sto se prospe vode iscuri,ispod rupe kantica tako da se neprave bare i sve bude cisto...takodje sam koristio okiten cevi umesto pocinkovanih,mnogo se brze i lakse radi sa njima,samo sad neznam kako da ih izolujem preko zime da mi se voda ne zaledi u njma...postoje one izolacije koje se stavljaju na cevi,cini mi se da se zovu amstrong ili tako nesto,sad koliko to izoluje pitanje je sad...



 
ja sam u donjoj stali stavljao plasticne cevi mislim da ih zovu jos i PPR, ta mi je stala otvorenog tipa leti, zimi je zatvaramo sa balama ili snopovima sase i prosle zime kada je bilo oko -20 C desavalo mi se da zaledi voda u ventilu pojilice gde treba da izlazi na onoj rupici, ali u cevima nije ledila, inace je voda sprovedena iz gornje stale gde su muzare okiten crevom podzemno kroz kanal i ulazi posle u donju stalu i kao sto rekoh nije voda ledila u cevima ni na tako niskim temperaturama, samo smo na mestu izlaza iz gornje stale u zemlje nabacili dvoja kolica stajskog djubriva i tako isto uradili na mestu izlaza iz zemlje i ulaza u donju stalu
 
Nazad
Vrh