Protesti malinara 2018 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Miloica

Član
Učlanjen(a)
13 Jun 2017
Poruka
1.925
Lokacija
Kraljevo

Malinari ljuti na vladu, ministarstvo i hladnjačare, najavljuju proteste



– Cena je ostala ista kao prošle godine, cena nije izjednačena u celoj Srbiji, ljudi iz ovih krajeva Srbije nemaju izjednačenu cenu sa Ariljem. Znači, tu nije postignut nikakav dogovor” – kaže Slađana Stanković iz Udruženja poljoprivrednih proizvođača Užice.
http://www.uziceoglasnatabla.com/ma...nistarstvo-i-hladnjacare-najavljuju-proteste/

udruženja malinara Zlatiborskog okruga najavila su danas, sa skupa u Priboju, da će postupno radikalizovati proteste, a prvo će organizovati skup upozorenja u Bistrici, na magistralnom putu ka Jadranu,

https://www.blic.rs/vesti/srbija/ma...tvo-i-hladnjacare-najavljuju-proteste/wphvrqq

 
Poslednja izmena:
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimovic predlaze da se u 2018 god zabrani uvoz maline iz susednih drzava sve dok se sva

malina iz Srbije ne otkupi i izveze


 
Poslednja izmena:
Pa ja suštinu i ne vidoh. Ima li nastavak ?


Jos uvek nema nigde snimka celog predvanja. Nadam se da ce ga uskoro biti.
Poenta ovog snimka je bas u onom delu gde se pominje Poljska, i razlike izmedju proizvodnje i kvaliteta maline kod nas i u Poljskoj, za koju mnogi isticu kako nam je glavni konkurent.
 
Ja sam odlusao sve, ali kao sto Milos rece, a i ja mislim to jeste da je jedna od poenti bila da se ukaze na tu bitnu razliku izmedju nase i Poljske proizvodnje i donekle sam imao utisak da Adnan ubedjuje ljude da ne zapuštaju svoje malinjake i da nastave sa odrzavanjem i proizvodnjom u fazonu da ce se opet isplatiti rad i trud. Mada prof. Malecevic ima malo cudan nastup i pristup svemu tome :)
 
Krivulja malinarstva strmoglavo pada, hoće li se to i kad zaustaviti pitanje je sad.?
 
Dragi moji veliki malinari, da se spremaju sad parlamentarni ili predsednički izbori svi bi smo videli kakva bi cena maline bila!!! Dokle god bude Andrija i Vučičević određuju cenu maline, hladnjačari imaju dil sa njima a ne sa prizvođačima, Vojvođani prelaze na papriku, do nekih boljih vremena nek ste mi živi i zdravi!!!
 
Dragi moji veliki malinari, da se spremaju sad parlamentarni ili predsednički izbori svi bi smo videli kakva bi cena maline bila!!! Dokle god bude Andrija i Vučičević određuju cenu maline, hladnjačari imaju dil sa njima a ne sa prizvođačima, Vojvođani prelaze na papriku, do nekih boljih vremena nek ste mi živi i zdravi!!!

Dobro je opet kad mozete lako da se preorjentisete, u povrcu je brz obrt...dok sa vocem nije tako...ali sta ce ljudi kojima je vocarstvo jedina mogucnost ili jedina donekle isplativa delatnost?
 
Dragi moji veliki malinari, da se spremaju sad parlamentarni ili predsednički izbori svi bi smo videli kakva bi cena maline bila!!! Dokle god bude Andrija i Vučičević određuju cenu maline, hladnjačari imaju dil sa njima a ne sa prizvođačima, Vojvođani prelaze na papriku, do nekih boljih vremena nek ste mi živi i zdravi!!!
Eeeeh...! Dajte mi validan dokaz da me pljackaju AV i Andrej...? Bracu je od 1. gr do zadnjeg gr. i po ceni od samooo 50 din. ? Al me plasi da ...pare idu za rusenje ..istih ....Zato me dusa boli...?
 
Dugo sam se lomio da li da napisem nesto ili ne pa kazem sam sebi koji si se moj registrovao na forum ako ne napises svoje misljenje...
Pole niko ne sumnja u tvoj patriotizam i da neko izadje javno i kaze da su hladnjace u velikim problemima zbog bilo kojeg razloga i da bi im trebalo pomoci 1-2god da stanu na noge pa ce i cena da se vrati na normalu to bih i prihvatio...da svi zajedno radimo-trpimo zarad viseg cilja-opsteg dobra(kao Izrael recimo).
Umesto toga mi imamo potpuno drugu situaciju,da hladnjace navodno posluju sa "strahovitim" gubicima,da je "svetsko trziste prezasiceno","malina ne ide","izvoz stoji"..itd,vec pisano mnogo puta...a da se pri tome otkupi celokupan rod u Srbiji i jos se i uvozi ogromna kolicina (samo od kraja prosle berbe do sada preko 11.000t) znaci nesto NE STIMA!
A ukoliko se vec slazemo da lopov postoji i da nas neko potkrada onda je POTPUNO NEBITNO KAKO SE LOPOV ZOVE..AV,Andrej,menadzeri,hladnjace,spekulanti...nije ni tvoj ni moj posao da tog lopova jurimo,hvatamo i kaznjavamo vec posao onoga ko ima zakonodavnu,sudsku i izvrsnu vlast znaci DRZAVA a ukoliko ista ne reaguje nego izadje sa zakljuckom da "nema nepravilnosti" onda neko iz tog aparata prikriva pljacku(moje misljenje ..voleo bih da gresim) i jedini nacin da se drzava natera da reaguje su protesti.
Sada imate podatke da je prosecna cena uvezene maline iz BiH 1.53-1.57e sto je vise od prosecne cene koja je placena proizvodjacu u Srbiji.
Kome je ovo u interesu i zasto se ovo radi?
Ako ovo radi neko kome je u interesu rusenje vlasti onda neka neko iz te vlasti izadje pa to kaze javno!
Meni je potpuno neverovatno da je ovo pokusaj rusenja vlasti a da ta ista vlast prikriva onoga ko pokusava da je rusi?!
 
Nama bi savršeno odgovaralo da Država u Vojvodini od prodatih i pod stečajem napuštenih firmi napravi hladnjače, i pusti tržište neka onda samo određuje cenu , nek menadzeri rade svoj posao , nek se sklapaju ugovori sa udruženjima a mi prizvođači da znamo cenu akontnu pa da potpišemo ugovore i ostatak nek ide kad i Vama u Srbiji!! Ovako samo će ko ima kombajne uspeti da odradi veću količinu, mada i oni sami će videti da polana kako sve više zrije tako krajnj delovi padaju na zemlju što kombajn pogazi!Al do tada oni će sa velike površine imati manje troškove nego mi za radnike. I baš njih briga i za kvalitet i kvantitet sve ide na količinu... POLEEeeeh...! Dajte mi validan dokaz da me pljackaju AV i Andrej...? Bracu je od 1. gr do zadnjeg gr. i po ceni od samooo 50 din. ? Al me plasi da ...pare idu za rusenje ..istih ....Zato me dusa boli...? NE UBACUJ NEŠTO ŠTO JA NISAM REKLA...:off_topic:
 
@srb1n ..Slazem se sa Vama 100% ...Malo ste mi otvorili " vidikee"... al mi je nedovoljno ...da u potpunosti shvatim problem....cesto se i sam sa sobom posvadjam....dali sam i koliko u pravu sa mojim razmisljanjima,analizama..iii... vezano za nas problem .."malina"..? Moj problem bi trebao da bude SAMO da proizvedem sto bolji kvalitet,kvantitet,kontinuitet i jos k,k,k da se vise edukujem,prisustvujem predavanjima...itd. A da me ne zanima kolko ko zaradjuje na 1 kg moje maline,ako sam ja delimicno zadovoljan, na cenu iste. Na zalost.....?

Al ako sa 3 ha ...nemam nikakvu dobit pored toga da se postigao kvalitet 1 i kvantitet....samo konstatujem da nije moja krivica ni drzave,hladnjacara,izvoznika,preradjivaca.... Vec DRUSTVA u celini???

@ TanjaH Izvini !!! ....Radi mog ne razumevanja....? pogresno sam izvukao iz kontexsa...jbg...desava se.:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Ovaj zutiii..? Ljubojevic ....na lapandra....nista novo!
 
Navodi on vodu na svoju vodenicu, to je više nego očigledno. "Sadite slobodno" (njegova je poruka), a ja ću otkupiti koliko budem mogao da preprodam i po ceni koja mi bude isplativa.

A ko smo i gde mi u svemu tome .?
Pa, kao i uvek u trećoj reči one čuvene rečenice u kojoj lud zbunjenog ...
 
Poslednja izmena:
Covek nije izneo ni jedan jedini argument zasto je to tako i zasto ce biti cena niska (opet)! Dosao je u emisiju, ok, postujem prehladjen pa je opet dosao, ali nista nije konkretno rekao i jedina "mana" Srbije kao izvoznika i jedini problem koji je on naveo jeste sto oni moraju svaki deseti sleper da plate par stotina eur tu proveru... Mozes misliti koliki je to trosak... I sto je nekoliko puta rekao "MI smo se dogovorili da cemo da imamo minimalnu cenu od _?_din/kg. Dakle, nije ni jednom rekao, tamo negde je malina toliko, pa mi iz tog razloga ne mozemo dati vise (sto sam ocekivao da cujem), a on kao kaze "Sadite slobodno", a sa druge strane govori kako sve ostale zemlje u okruzenju (i dalje) isto sade i da su nam konkurencija... Njemu nisu sigurno konkurencija. Nama kao proizvodjacima su konkurencija, ali ne po kvalitetu, ne ni po kvantitetu, nego sto ce ova nasa bagra da uzima od njih, a ta ista bagra nama prodaje opet neke tuzne price oko toga kako malina ne ide ili se prodaje po nekoj maloj ceni....
 
Malo ste mi otvorili " vidikee"... al mi je nedovoljno ...da u potpunosti shvatim problem....
Evo da probam jos malo da razlozim kako ja ovo vidim.
Vi na svoja 3h proizvedete vrhunski Miker,prva klasa,postovane sve norme od zastite do higijene prilikom branja i onda vam neko kaze da takvu malinu ne moze da plati vise od 1.2-1.3e jer je ,kako kaze poznavalac,po toj ceni ima"koliko hocete","pune hladnjace robe iz 2015,2016..","izvoz stoji"...itd pri tom se ni jednog momenta nije prekinuo otkup a uvoz je sa 3-4.000t od pre par godina dostigao 11.000t.
Nama pricaju ovde da je izvozna cena maline 1.3e "sa tendencijom daljeg pada" a uvoznu placaju 1.53-1.57e.
Zasto se malina uvozi ako imamo "hiperprodukciju" a "izvoz stao"?
Ko prodaje uvoznu malinu kao srpski proizvod ako kazu da ni nasu ne mogu da prodaju?
Na sastanku izmedju ministarstva i predstavnika malinara "Limska dolina" ministar Nedimovic o ceni nije hteo ni da govori nego je prokomentarisao da "cenu odredjuje trziste" a jedan od predstavnika udruzenja je i imenovao,ako se dobro secam sekretara u ministarstvu koji im je otvoreno pretio na najavu udruzenja da sledi radikalizacija protesta i okupljanje u BG pred izbore..
Kada na sve ovo dodate i izjavu premijerke Brnabic koja na konkretno pitanje o problemima u malinarstvu okrece pricu na digitalizaciju pa ce kao malinar da resi sve probleme kad bude video satelitsku sliku svoje njive na internetu...jasno je da nesto tu nije u redu.
 
Nazad
Vrh