Protesti malinara 2018 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

O ovome se prica vec par dana, navodno je sve dogovoreno... I fascinantno mi je da na sajtu B92 koriste vec 10 godina ovu sliku sa budjavim malinama...
 
Da li će nešto biti od informacije da Mađarska ulazi u posao sa malinama i da ima zeleno svetlo od naše Države? Molim Poznavaoca_prilika
da nam da svoje mišljenje o ovoj informaciji!! Zahvalni Malinari iz Vojvodine!!!
https://www.b92.net/biz/vesti/agro-biz.php?yyyy=2018&mm=02&dd=12&nav_id=1358085

Tanja sta ce vam poznavalac prilika da vam komentarise ovu madjarsku investiciju u malinarstvo Srbije, pa zar on da vam daje svoje misljenje, cim vam da misljenje ondmah ga svi ispljujete, umesto da slusate drugu stranu medalje, pa iako se ne slazete sa njim, sta vam treba, istina ili laz..., poznavalac dosledno prica svoju pricu svih ovih godina, slagali se mi sa njim ili ne, ja sam tu mnogo tolerantniji, volim da cujem i misljenje onih koji prodaju malinu na svetskom trzistu...ako se ja pitam svaka prodaja je dobro dosla, pa cak i Madjarima koji su u prosloj godini kupili od nas samo 350 tona (statistika) maline ukupno..ako kupe 5000 tona dobro dosli su...
 
@TanjaH

Evo dacu svoje misljenje, nerado jer sta god ja napisem budem docekan na noz. Prvo tekst koji se pojavio u medijima je totalno konfuzan. Nigde se tu ne pominje da ce se nesto raditi, vec se radi o pismu o namerama sto na kraju krajeva ne mora nista ni da znaci jer takav jedan dokument nikoga ne obavezuje ni na sta. Jedno je nameravati nesto, jedno je uraditi nesto a sasvim drugo je kada se nesto uradi. Ipak ono sto jos vise unosi kod mene zabunu je to sto iz nekih mojih relevantnih izvora cujem sasvim druge price, cujem price da ce se nesto raditi ali na sasvim drugi nacin ali vise necu i ne smem da pisem.

Prica ima smisla, hajde da malo ipak sacekamo.
 
@TanjaH

Evo dacu svoje misljenje, nerado jer sta god ja napisem budem docekan na noz. Prvo tekst koji se pojavio u medijima je totalno konfuzan. Nigde se tu ne pominje da ce se nesto raditi, vec se radi o pismu o namerama sto na kraju krajeva ne mora nista ni da znaci jer takav jedan dokument nikoga ne obavezuje ni na sta. Jedno je nameravati nesto, jedno je uraditi nesto a sasvim drugo je kada se nesto uradi. Ipak ono sto jos vise unosi kod mene zabunu je to sto iz nekih mojih relevantnih izvora cujem sasvim druge price, cujem price da ce se nesto raditi ali na sasvim drugi nacin ali vise necu i ne smem da pisem.

Prica ima smisla, hajde da malo ipak sacekamo.

Nije tacno da se sve sto pisete doceka na noz.Upravo sam se slozio sa ovim sto ste napisali.
Naravno,moramo Vas demantovati kada pisete neistine,sto se,istini za volju,cesto desava.
 
Napisali su da će Madjari otkupljivati isključivo malinu druge klase... Naši tu svrstavaju polku/polanu, možda će nju da otkupe 5000 tona :osmeh:
 
Hajde da vidimo sta ce biti, inace druga klasa maline se prodaje i ovako ne trebaju nam madjari za to, ali ako je tu jos nesto drugo u pitanju onda su dobrodosli. Konfuzno je sve ovo... Plus u krugovima koji su u tom poslu nema puno informacija...
 
@poznavalac prilika

Zasto je konfuzno?
Ako bude sta od toga,tesko,ali hajde da verujemo,ostvarice se ono sto ste stalno pricali.Malina ce se preraditi na na sledecu stepenicu vise vrednosti.Ona koja moze,dakle griz i blok,ne rolend jer nema kuda dalje da se preradjuje kod nas.
Objektivo,neophodno je otkupiti 15 000 - 20 000 tona sveze maline da bi se izvuklo oko 5000 tona sirovine za ovo.
Ono sto je nelogicno je zasto bi Madjari gradili pomenutu fabriku ovde i vezali se bar delemicno za Srbiju,kada bi tu fabriku mogli izgraditi u svojoj zemlji.A onda kupovati sirovinu prema cenovnoj raspolozivosti u Srbiji,BiH,Poljskoj,...
Poznavalac bi nas mogao obavestiti kako se zove ta madjarska firma i gde se nalazi u lancu trgovine malinom?
 
Poslednja izmena:
Polka i polana su odlicne sorte za prodaju kao sveze (o tome sam vec pisao) a za prodaju za preradu nemaju takvu vrednost (poljaci i drugi su je godinama mesali sa nasim vilametom da bi dobili na postojnosti ukusa) polka i polana su poljske sorte i kao takve prestavljaju nacin kako da se vilamet i miker sklone u drugi plan... preci na te dve sorte znaci pripremiti kombajne za branje i spremiti se za niske cene koje imaju godinama Poljaci.. ukoliko smo za to spremni .. navali narode....
 
@jevto

Ja sad nesto i nisam cuo za tu firmu, meni je nepoznata... E sad cuo sam neke druge stvari. I to mi je konfuzno, novine pisu jedno a moj pouzdan izvor nesto sasvim drugo, zato treba da sacekamo...
 
Do sada su Madjari kupovali u Srbiji 350 tona maline, imaju svoju Fertodi i druge sorte ...(zvanicna statistika) ako kupe 5000 tona nase II klase bice odlicno radumo se svi...mogao bi ponovo i austrijanac sa Terzicem da se vrati i ponudi nesto (posle njegovog ugovora 2012 cene su vrtoglavo krenule na vise) svaka konkurencija je odlicna...
tekst iz tog vremena http://www.novimagazin.rs/ekonomija/malinarima-corak-terziu-fotelja
 
Do sada su Madjari kupovali u Srbiji 350 tona maline, imaju svoju Fertodi i druge sorte ...(zvanicna statistika) ako kupe 5000 tona nase II klase bice odlicno radumo se svi...mogao bi ponovo i austrijanac sa Terzicem da se vrati i ponudi nesto (posle njegovog ugovora 2012 cene su vrtoglavo krenule na vise) svaka konkurencija je odlicna...
tekst iz tog vremena http://www.novimagazin.rs/ekonomija/malinarima-corak-terziu-fotelja
Seti se da je i tad bilo reč da će cena biti 80din pa je zbog toga pokrenuta priča oko austrijanca. 1.21eur ponudjeno ugovorom koi je propao i na kraju i bi ta cena. 148din kod nas u Arilju. Tad je prvi put euro izašao na kratko u toku berbe na 120din.
 
Slazem se potpuno, Vilamete zato i pisem i ovde neki pominju ponovo cenu od 80 dinara na ovom forumu, zato je prica sa Madjarima odlicna, a kada bi Trezic ponovo doveo Austrijanca (pa makar da se i popne sa mesta pretsednika skupstine Arilje na mesto Ministra ili pomocnika istog ) samo da Austrijanac ponovo pokupi 50000 tona maline, ko zna nasta bi cena ponovo izbila, sve je vec ovo vidjenao pre, ista prica se vrti svakih 5-6 godina ... sve je ovo jedna sarena laza oko svetskog slobodnog trzista maline ....pa ko izdrzi pricace i ponovo ekstra zaraditi na malini i pre 2021...ako gledamo cikluse...
 
Poslednja izmena:
Стаматовић: Престаните да понижавате и вређате малинаре Западне Србије

тражећи од Министарства пољопривреде да коначно призна да је прошлог јула слагало хиљаде и хиљаде овдашњих малинарских домаћинстава у погледу коначне цене прошлогодишњег рода, али и да саопшти да ли то дефиниивно значи да су малинари изгубили неравноправну битку против хладњачара појачаних пристрасним арбитром у лику државе.


Није морао да, обучен у Деда Мраза, усред кампање за локалне изборе у Севојну, овамо лично "запуца" министар пољопривреде Бранислав Недимовић само да би малинарима Западне Србије, у име врховне "неочекиване силе која се изненада појављује и решава ствар", индиректно признао да нема ништа од повећања откупне цене, и да им понуди утеху у виду "лудом радовање" причом да ће овај крај, у напредној будућности, добити не једну него чак две (!) фабрике за прераду 5.000 тона малина и то друге класе. А конкрентно питање да ли ће цена у овој години бити виша него у претходној, Недимовић је оценио као "погрешно питање, јер цену малине одређује тражиште, а не он!" - поручио је Стаматовић, питајући министра, пошто га већ вуче за језик, где и по којој цени мисли да "утопи" остатак од 95.000 тона, махом прве класе, колика је годишња производња малина у Србији.


http://www.glaszapadnesrbije.rs/vest506190.html

....Nezadovoljstvo među srpskim malinarima zbog otkupne cene proizvoda se poslednjih meseci sve više intenzivira. Zato najavljuju radikalne proteste u Beogradu neposredno pred izbore 4. marta...

http://bif.rs/2018/02/malinari-se-bune-zbog-manipulacija-na-slobodnom-trzistu/
 
Poslednja izmena:
Zalosno,i u Arilju danas kilometarski redovi,predali smo papire,a da li ce biti koristi,videcemo.....
 
"Малинари добили 90 милиона за ђубриво, па се посвађали око расподеле"

Ивањица, Ариље – Постојање више удружења малинара на територији западне Србије која делују у различитим правцима . . .
„Ми смо као савез Српска малина који постоји седам година, контактирали министарство и на име елементарне непогоде, тражили обештећење произвођачима где смо искључени из свих преговора. А нека самозвана група људи који се представља као удружење или асоцијација су дошли до њих и воде сада главну реч”, наводи Павић.

http://www.glaszapadnesrbije.rs/vest980864.html



Ariljac80

Zalosno,i u Arilju danas kilometarski redovi,predali smo papire,a da li ce biti koristi,videcemo.....

<span style="color: rgb(51, 51, 51); background-color: rgb(250, 250, 250);">


"Sumnjiva akcija za dodelu đubriva Asocijacije malinara Srbije"

Odazvalo se na hiljade poljoprivrednih proizvođača, ali senadležno Ministarstvo poljoprivrede oglasilo da ne stoji iza ove akcije ..............................................

https://www.blic.rs/vesti/ekonomija/sumnjiva-akcija-za-dodelu-dubriva-asocijacije-malinara-srbije/rtzp3j5
 
Poslednja izmena:
Proizvođači malina u celoj Srbiji uskoro će započeti proteste ako se na sastanku za sedam-osam dana ne dogovore sa otkupljivačima o ceni maline.

Pedsednik Asocijacije malinara Srbije Dobrivoje Radović rekao je da proizvođači traže prosečnu otkupnu cenu od 1,75 evra po kilogramu, koliko košta najlošija klasa maline.

Od države se, kako je rekao, ne traži nikakav novac, već samo da svojim autoritetom utiče na otkupljivače da dođu na razgovore i kontroliše ih da se ne ponašaju monopolski prilikom utvrđivanja cena, kao i da li plaćaju porez na dobit.

"Otkupljivači se javno bahate, a proizvođači ne mogu da prežive", rekao je Radović.

Belgijska firma Krops je, prema njegovim rečima, ponudila akontnu (garantovanu) cenu u decembru prošle godine od 100 dinara za kilogram malina, a ovih dana je kompanija Sirogojno ponudila 120 dinara.

http://novaekonomija.rs/vesti-iz-zemlje/proizvođači-malina-će-uskoro-započeti-proteste
 
Nazad
Vrh