Protesti malinara 2018 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

I nigde ovde ne piše da ti imaš bilo kakav uticaj na krajnju cenu koja će ti biti isplaćena, niti da će ona zavisiti od toga kako hadnjača dalje preproda SVOJU robu !

Ovo je običan, tipski, ugovor kojim se obavezuješ sve "prodati" hladnjači, a ona ti sve "otkupiti".

Nikakvo POSREDNIŠTVO hladnjače se tu ne može namaći, pa da ne znam kako tumačiš ugovorne obaveze.

Aj zdravo...
 

Prati put od zute cigle Doroti i pazi kako prelazis ulicu, zajeban je Bg..

images
 
Zanimaju me neke slicne razmjene misljenja ne samo u ovoj temi i ne samo na ovom forumu , prosto nemogu izdrzati da nesto ne kazem ali me brine sto u zadnje vrijeme vecina ima neke pogresne poglede na ekonomiju i slicno . Skacem da branim neke ljude sa kojima se slazem u nekim stvarima . Izv necu vise . Ne vrijedi.
 
Zanimaju me neke slicne razmjene misljenja ne samo u ovoj temi i ne samo na ovom forumu , prosto nemogu izdrzati da nesto ne kazem ali me brine sto u zadnje vrijeme vecina ima neke pogresne poglede na ekonomiju i slicno . Skacem da branim neke ljude sa kojima se slazem u nekim stvarima . Izv necu vise . Ne vrijedi.

Kakve pogresne poglede na ekonomiju?
 
Pa to da cijena nije trzisna nego je neko diriguje i slicno....

Pa recimo da svaka cena zavisi od niza faktora,a svi ti faktori se zovu trziste.Verovatno najelitnija obrazovna institucija na svetu je Londonska skola ekonomskih i politickih nauka.


http://www.lse.ac.uk/


Dakle,politika i ekonomija se ne mogu razdvajati.

"Rerum cognoscere causas"
 
Pa to da cijena nije trzisna nego je neko diriguje i slicno....
Fascinantno kakvih ljudi ima..
Ovaj sa govedima je expert za "privredno i trgovinsko pravo", pa se razume i u psihijatriju..univerzalac covek ko sto je nekad kovac u selu bio i potkivac i zubar..
Onaj drugi sa hektarima pod vocem, radi visnju i "pitaj u Robaje ko gaji sljivu svi ce da te upute na mene" a 2 meseca nema NI JEDAN post tamo nego dodje na teme o malini pa "otvara oci" nama glupima "savetima" kako "ti nisi vazan, malina nije vazna, poljoprivreda nije vazna.." a ova izjava mi je vrh..

Ovo nije znanje nego religija.
Smak, potop, apokalipsa, kraj....

Evo da malo bogohulim...ja nemam desetine hektara, ali imam nekoliko, (šest i nešto) sve je pod voćem, sve štitim, sve sam prskam, česo i kod drugih, bez ikakve zaštite, naravno, pušim dok sve to radim, tako decenijama, i evo me živog, zdravog, blizu šezdesete.

Jesam li po tim vašim jevanđeljima trebao da umrem do sad
?
Sacuvaj boze...

Znas li MOMO zasto se za soma smatra da je najgluplji?
Zato sto som koji zagrize i nekom srecom se otkaci sa udice, posle 30 sekundi ako vidi tu istu udicu on ponovo grize jer ima KRATKO PAMCENJE.
E tako ti je i ovde, puna usta ljudima "slobodnog trzista", te "moze da uvozi ko sta hoce","izvoz je slobodan i svako moze da izvozi", "drzava se ne mesa u slobodno trziste"...a onda imas situaciju da drzava ZABRANI IZVOZ secerne repe pod izgovorom kako "stiti domacu proizvodnju" i to prodje bez mnogo buke, tu je u redu da se drzava umesa i niko ne pita CIJU PROIZVODNJU drzava stiti?
Jel prodala secerane.. jeste, jel su drzavne ili privatne..privatne, pa sta koga onda zabole gde ce bata Kole da kupuje sirovinu?
Zasto drzava tu moze da prinudi seljaka da ne sme da prodaje repu strancu umesto da "pusti da trziste regulise cenu"?
Pa prijatelju ako hoces da je kupis ponudi vise nego stranac a ako nemas racunice gasi firmu.
Na zadnjem sastanku malinara i vlade "drzava je obecala da ce da prestane sa uvozom maline" a onda dodje saopstenje da je "drzava zabranila uvoz SVEZE MALINE"..pa ko je ovde lud jbt?
Zabole hladnjacara za svezu malinu, ni do sad je nije uvozio pa bas zgodno i bezbolno resenje da se "glupim malinarima zamazu oci kako im eto drzava izlazi u susret".
I vecito se provlaci ta teza "nasadilo se", "povecali se zasadi 8x al namerno necu da kazem gde"..pa sta i ako se nasadilo?
Ko tera hladnjacara da otkupi svu malinu?
Da nije ove kise i loseg vremena i sad bi otkupili svako zrno i vikali kako imamo "hiperprodukciju" isto kao prosle sezone.
Zasto hladnjaca ne napravi sirovinsku bazu, proizvodjace sa kojima potpise ugovore i od njih otkupi maline koliko joj treba?
Ko nema ugovor ne moze da preda hladnjaci.. ko bi onda sadio ako nema potpisan ugovor.. niko.
Al ne moze da se mesetari tako..
 
Pa da osjećaju da treba da prave ugovore pravili bi , ako ćemo pošteno zašto i na to treba neko da ih natjera . Sa druge strane i to što uvoze smrznutu malinu , zar i to nije dokaz tržišne cijene ? Ali nema veze , ... Kada bi sad država ili neko doplatio da se digne cijena ili natjerao nekog da plati više , što se traži jeli , zar nebi bilo zasada još mnogo više ? Onda bi očito trebalo izvoziti van planete zemlje jer na ovoj kao što se vidi ima viška maline .
 
Otkud to da ima viskav
rolenda.Izbacih li relevantne linkove neki dan,gde se vidi rast potrosnje
 
Док је тржиште било слободно руски купци су лично путовали до Београда и куповали трешњу у Ритопеку. Сад то не могу. А, сви се куну у слободно тржиште.
 
Nazad
Vrh