Protesti malinara 2018 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

@ironman, ti bas imas ozbiljnih problema.

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

Ma jok, brate, makar ne nekih velikih.
Kad me vidiš da pišem ovde znaj da nemam velikih problema, da sam ih rešio i da se sad relaksiram, gledajući vas kako se u slabo šta razumete a uvereni ste da mnogo znate:)
Nego, jesi li i ti potpisao taj spasonosni ugovor, i važnije, jesi li i ti sa gospa Gocom divanio (makar divanio)?
:)
 
Kao sto rekoh, treba ti pomoci, sevap je.

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Koje crne tvoje teze, auuuu
Ti si crnjane bas gadno zabrazdio.

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Koje crne tvoje teze,
Recimo teza
Formulacija ugovorne strane saradnik (ili tako nešto, da ne lsitam sad) nema nikakvu pravnu težinu
Ili teza
Hladnjača jeste kupac
ili
o tome da li treba ili ne treba doplatiti išta na akontnu cenu po ugovoru odlučuje isključivo kupac, hladnjača
ili
kupac može da odluči hoće li ili neće kupovati malinu iako u ugvorustoji da će je kupovati
.
.
.
.
Itakoredom

A znaš li ti šta su teze uopšte, da pođemo od toga?
 

26:30 -------------ove ljude je neko prevario , slago . . . . . . . sklonio s puta , nisu imali neku veliku podrsku Srbijanskih malinara

e sad je malina pala na 50-60 . . . . .................izvinjavam se 30 din

39:00----------predsednik Petar Stakic na zalost nije tu sa nama , covek je prosle god imao strahovito veliki minus po pitanju

proizvodnje maline i ove je god otisao na Island da se vadi iz dugova . . . . .

58:50------------ posle Prijepolja kad se zavrsio protest . . . . . pozvao me direktor i rekao Kojadinovicu trazio si

cenu od evro-ipo najvise si dole hukao i bukao . . . . . od danas nisi vise kooperanta nase hladnjace , a ja ne mogu da

teram malinu u Bosnu . . .
 
Poslednja izmena:
Tri meseca nakon što su blokirali magistralni put ka Crnoj Gori kod Prijepolja i više od dva od kada im je država obećala da će razgovarati sa hladnjačarima i obezbediti cenu od 125 do 130 dinara po kilogramu, proizvođači maline ponovo najavljuju proteste.


Cena maline pala na 40 dinara
https://www.danas.rs/ekonomija/cena-maline-pala-na-40-dinara/


..................................................................otkupljivači najavili da će sledeće sezone cena biti 80 dinara.

obustavljen otkup maline „polka“, sorte čija je berba trebalo da bude u toku i da traje do kasne jeseni, jer otkupljivači nude veoma nisku cenu – na početku berbe cena je bila 80 dinara da bi posle pala na 40 dinara.

– Jedino je Arilje svoju malinu moglo da proda za 150 dinara, dok je u opštini Ivanjica u kojoj se uzgaja trećina srpske maline cena bila u proseku ispod 100 dinara.
 
Neobrano voće je pogodno za razmnožavanje osica i stršljenova.
Da je država dala neke ozbiljne novce subvencije po hektaru ili kilogramu sve bi izgledalo drugačije. Uzeli bi koliko toliko deviza od izvoza pa i jeftinih malina.
Ovako, sa 25€ po hektaru ostaće ozbiljne površine da se parlože. Mladi će da odlaze da radi na zapad za 5€/h(mnogo ih je otišlo iz mog sela,ostali se spremaju), a mi koji ostanemo poješće nas korov, osice i stršljeni.
Srećom uložiće u industriju letećih automobila pa nam korov neće smetati...




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Neobrano voće je pogodno za razmnožavanje osica i stršljenova.
Da je država dala neke ozbiljne novce subvencije po hektaru ili kilogramu sve bi izgledalo drugačije. Uzeli bi koliko toliko deviza od izvoza pa i jeftinih malina.
Ovako, sa 25€ po hektaru ostaće ozbiljne površine da se parlože. Mladi će da odlaze da radi na zapad za 5€/h(mnogo ih je otišlo iz mog sela,ostali se spremaju), a mi koji ostanemo poješće nas korov, osice i stršljeni.
Srećom uložiće u industriju letećih automobila pa nam korov neće smetati...




Sent from my iPhone using Tapatalk

I razmnozavanje Suzuki musice koja ce u buducnosti praviti velike probleme u proizvodnji jagodicastog voca...
 
Neobrano voće je pogodno za razmnožavanje osica i stršljenova.
Da je država dala neke ozbiljne novce subvencije po hektaru ili kilogramu sve bi izgledalo drugačije. Uzeli bi koliko toliko deviza od izvoza pa i jeftinih malina.
Ovako, sa 25€ po hektaru ostaće ozbiljne površine da se parlože. Mladi će da odlaze da radi na zapad za 5€/h(mnogo ih je otišlo iz mog sela,ostali se spremaju), a mi koji ostanemo poješće nas korov, osice i stršljeni.
Srećom uložiće u industriju letećih automobila pa nam korov neće smetati...




Sent from my iPhone using Tapatalk

Malo je 5 evra.Gde idu na tu satnicu?U svakom slucaju,ne treba ih sprecavati da idu.Ovde dobra biti nece.
 
Idu u neki zabačeni deo Nemačke, čini mi se Groningen(grad sa 4.000stanovnika). Rade u nekom brdskom selu za 50€ 10h.
5€ dnevno im odbija za stanovanje u drvenoj kućici. Gazda ima pola sela, tako da rade sve. Od bravarije do kopanje rupa za stubove za ogradu. Gazda ima ogromnu imovinu tako da im je kontrola slaba pa mogu da zabušavaju. Ne oznojense danas. Plata je bedna ali nemaju gde da je potroše, jer su u nekom brdu pa im ostane čista hiljadarka za kući mesečno. Rade tri meseca pa se vrate sa 3.000 i onda čekaju da im istekne pauza ili operu pasoš u veš mašini
Kod nas 3.000€ “na gomili” možeš da vidiš samo na TV-u ili da uzmeš kredit za koji ćeš dušu da ispustiš naredne tri godine. Za ta tri meseca ne šalju pare kući jer imaju penzionere koji pokrivaju osnovne troškove oko kuće.
Neki idu u Češku, ali se otuda vraćaju sa mnogo manje novca. Tamo imaju po 3-4€ satnicu i mnogo teže poslove pa idu i dalje.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Idu u neki zabačeni deo Nemačke, čini mi se Groningen(grad sa 4.000stanovnika). Rade u nekom brdskom selu za 50€ 10h.
5€ dnevno im odbija za stanovanje u drvenoj kućici. Gazda ima pola sela, tako da rade sve. Od bravarije do kopanje rupa za stubove za ogradu. Gazda ima ogromnu imovinu tako da im je kontrola slaba pa mogu da zabušavaju. Ne oznojense danas. Plata je bedna ali nemaju gde da je potroše, jer su u nekom brdu pa im ostane čista hiljadarka za kući mesečno. Rade tri meseca pa se vrate sa 3.000 i onda čekaju da im istekne pauza ili operu pasoš u veš mašini
Kod nas 3.000€ “na gomili” možeš da vidiš samo na TV-u ili da uzmeš kredit za koji ćeš dušu da ispustiš naredne tri godine. Za ta tri meseca ne šalju pare kući jer imaju penzionere koji pokrivaju osnovne troškove oko kuće.
Neki idu u Češku, ali se otuda vraćaju sa mnogo manje novca. Tamo imaju po 3-4€ satnicu i mnogo teže poslove pa idu i dalje.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Takve poslove nemci nece da rade pogotovo ne za te pare,,, e tu onda uskacemo mi, jer 5evra je daleko bolje od 1,5 e koliko je npr satnica u jednoj lokalnoj firmi u kojoj se radi vise nego u Nemackoj ili u jednoj Turskoj firmi u kojoj je minimalac sa 22din toplog obroka, mada turci izgleda se sele posle par godina koriscenja jeftine radne snage i subvencija , idu da ojade jos neku opstinu u Srbiji... Odstupamo od teme ali ovo je itekako vezano za malinu, jer ako ja i moje generacije odustanemo od uzgoja, maline u Srbiji nece ni biti... Ko se moze pohvaliti da je zaradio 3000 evra u sezoni maline, a to se u Nemackoj zaradi za 3meseca, ili 2000e u Ceskoj, ne gledajuci u nebo, o ovome treba razmisliti?
 
U ovom momentu, ovde u Vojvodini se radi za 250 din na sat. I to jedva da se nadju radnici, dosta je neobranih vocnjaka, krompir je jos u zemlji, jednostavno nema ljudi. Otvara se jedna italijanska firma i ne mogu da nadju dovoljno zena za rad na masinama. Koliko cujem da ce Nemacka dozvoliti boravak na sest meseci bez vize sa mogucnoscu da te poslodavac tamo prijavi na rad za stalno.Zamislite sta ce biti ako se to desi, tamo su stalno otvorena radna mesta vozaca, spremaca robe po marketima, negovateljica po domovima i domacinstvima u poljoprivredi im nedostaje 300 000 sezonaca. Skandinavske zemlje ce odmah za njima krenuti. Citave porodice odlaze vec sada na tri meseca, npr. troje iz porodice se vraca svaka tri meseca sa 9 000 evica i tako ljudi zive vec godinama. Koji to malinjak moze da im odbaci. Troje donese u kucu za sest meseci 18 000 evra. To govori sve. U Ceskoj je vec sada trend da potpisujes ugovor na dve godine za rad u fabrici sa obezbedjenim smestajem. O kakvim protestima mi pricamo i ko ce da pretestvuje po zemlji Srbiji. U ostalom i da cena bude 200 DIN ko ce naci dovoljan br. radnika za tolike hektare. Mislim da nestajemo sa mape ozbiljnih proizvodjaca u svim kulturama gde je neophodno angazovanje velikog broja radne snage.

- - - - - - - - - -

Malo je 5 evra.Gde idu na tu satnicu?U svakom slucaju,ne treba ih sprecavati da idu.Ovde dobra biti nece.

Malo je, to je tacno, ali ako odu muz i zena sa obezbedjenim smestajem i jednim obrokom, zarade danas 100 ojra i potrose 10 e na hranu , i tako 26 dana u mesecu, puta tri meseca. Dodjemo do racunice da toga ovde nema i nikada nece biti. A decu treba hraniti i skolovati..
 
Poslednja izmena:
Malinari najavljuju JESENJE PROTESTE

Malinari sa juga Srbije trebalo bi od ponedeljka 22. oktobra da sa jasno preciznim zahtevima i „potraživanjima“ pošalju dopise i zahteve Vladi Srbije, nadležnim ministarstvima, kao i Savetu za razvoj malinarstva, pred nastupajuću sezonu ulaganja u proizvodnju ovog voća.

1539941459-Maline.JPG


https://www.okradio.rs/vesti/lokalne/malinari-najavljuju-jesenje-proteste_71121.html
 
Malinari iz Užica: Trpimo pretnje i laži

Radenko Marić, predsednik udruženja "Podgoljski zdravi plodovi" koje okuplja malinare iz Ivanjice, kaže da su mu pretnje upućene nakon što je nove proteste najavio na sastanku sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede održanim u Beogradu 12. decembra.

'Da li si svestan u šta si se uvalio? Ja se bojim za tebe da ne budeš odstreljen kao vepar na livadi.'


EA9FE1F7-0F88-49F9-A19B-26C4A2B53A0F_w650_r1_s.jpg


"Ko su ljudi koji sa nama pregovaraju? Ko su ljudi koji mogu da prete članovima upravnih odbora naših udruženja kako mogu biti biti gepekovani, da će im porodice biti ugrožene, da će doći sto navijača? Da li smo mi kao poljoprivredni proizvođači radili na štetu ove države? To malinare trenutno više boli i interesuje nego cena maline."
https://www.slobodnaevropa.org/a/srbija-malinari-problemi/29669039.html
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh