Protesti malinara 2018 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

A živo me interesuje i kako će ministar da "primora" hladnjačare da vrate cene.

Režiraju svaka im čast, holivudski triler... Sa sve elementom inostranosti ha ha haaha... Vesela braća poljaci.

A tek ono obećanje da može 5 litara nafte za kilo pšenice preko robnih rezervi, aiii ...
 
Имају наравно. Ко је ближе граду нек позове људе да беру себи. Нек направе људи сок, џем, јер ово је стварно ужас.
Ja sam, na zalost, pozvan od strane jednog prijatelja. Rekao mi je da dodjem sa mojima i berem koliko mi treba posto se ne isplati brati. Tako cemo i da uradimo. Malina je odlicna za dzem, sok, zamrzivac, pite...ma za sve je Bog dao.
Drug koji je u Norveskoj, rece mi da tamo kod njih malina kosta 30 evra kilogram, a nasa je navodno najkvalitetnija na svetu. Slicna je cena i tresnji.

Bas ce nam Vucic resavati probleme, jebe se njemu za nas kao i svima ostalima.
Slazem se.

Ne volim nikako njegovu politiku, ali ga cenim oko njegovog otvorenog stava prema nama poljoprivrednicima. Nikada nam nista nije obecao, nikada nam nije dao nadu da ce biti bolje, vredja nas javno po televiziji bez ikakve bojazni, ne priznaje proteste, smanjuje subvencije... Znaci dok svi politicari lazu i daju laznu nadu, on nama poljoprivrednicima to nikada nije ni dao. E sada, onaj ko ga je glasao, taj sebi neka objasni zasto je to uradio.
 
Ja sam, na zalost, pozvan od strane jednog prijatelja. Rekao mi je da dodjem sa mojima i berem koliko mi treba posto se ne isplati brati. Tako cemo i da uradimo. Malina je odlicna za dzem, sok, zamrzivac, pite...ma za sve je Bog dao.

Isti slucaj ,

Nas par , kolega ponudio da sami beremo maline koliko nam treba . Kaze gratis .

Naravno da ne dolazi u obzir dzabe , prvo trebala bi nam veca kolicina a ne samo za degustaciju

a i drugo to je neciji rad , muka i znoj i planiramo da platimo adekvatno .

E sad , poucen nekim losim iskustovm od prosle god ( kupina bila u pitanju ) da priupitam koja bi to realno cena bila ,

da mi budemo zadovoljni a i on da se ne oseti ponizenim .

Ima ih i u komsiluku poprilicno zainteresovanih za ovaj vid " kupovine " , svake god uzimamo " ozbiljne" kolicine jagodicastog voca

( cak sam jedno vreme naivno mislio da ako bi svi u Srbiji trosili kao i mi za izvoz ne bi ostalo nista) za borovnicu

vec smo pravili zajednicke ekspedicije na Kopaonik , mozda ce mo po aroniju na Bresnik pa bi smo brali i malinu

koja nam je tako reci pod nosem .



p.s kad pomenuh berace , ne mali broj ljudi iz mog okruzenaj je vec otisao na branje ( sada vec po tradiciji na stare adrese ) i

javljaju da je dnevnica 2,200.00din pa ne mogu da se nacudim ko to moze i ima interes po ovoj otkupnoj ceni da placa ?
 
Poslednja izmena:
Ako neces da se brukas, onda mu plati koliko bi on zeleo da mu bude otkupna..
U suprotnom ces biti njegov duznik, bez obzira sto ti uopste ne trazi naknadu. Ako ne htedne primiti novac to je onda druga stvar.
 
Pa ta zeljena otkupna cena je sada vec na pijacama na malo kada kupujes. Sto bi onda isao da bere?

Ja sam prosle godine poklanjao visnje, tresnje i sljive. Tresnje sam cak i brao i delio komsijama. Ove godine sam poklanjao tresnje. Ovde se radi o tome da ce nesto propasti. Meni je bilo mnogo lakse sto mi ovo nije propalo, a da je taj neko bio spreman da plati, ne bi dolazio kod mene.
Naravno, neki poklon je lepo poneti. Ja licno nisam dobio ni jedan i ne zameram uopste.
 
Ako vas neko od komsija ili prijatelja zove da u njegovom malinjaku berete za svoje potrebe onda mu pare ne nudite. To je poklon, a poklon se ne placa. Da insistirate na tome to nikako. Ja sam prosle godine tako davao nekim ljudima, a i pre neki dan nesto malo i pare mi nisu bile ni na kraj pameti.
 
Ni ja nebih uzeo novac ako poklanjam pogotovo prijateljima, ali otkud znam, prijateljstvo je retko pogotovo u danasnje vreme i mora se ipak cuvati.
Najbolje pre branja pitati u ako vlasnik insistira da je poklon, onda ok..
 
Svudje isti problem (sa otkupjivacima) na Balkanu koji se bogate na racun vrednog i postenog seljaka

Jedini nacin cini mi se za borbu protiv monopola je udruzenje proizvodjaca, i ne ne mislim da se udruze i onda protestuju protiv politickog vrha ili pregovaraju za otkupjivacima nego konkretne akcije
Recimo 500 proizvodjaca maline daju po 3-4000 eura, fino lepo sami naprave hladnjacu i pogone za gotovi proizvod (prirodnog soka, mali pakovanja zamrznute maline i sl) pa izadju na trziste
Deo se proda kao gotovi proizvod, a deo direktno na otkupjivace u inostranstvo i na kraju profit ostaje kod proizvodjace a ne kod prekupce..
 
Kvaka je samo u tome sto su proizvodjaci bilo cega u ovih 28 godina ludila toliko osiromaseni da retko ko moze da odvoji i 30-40 evra ,a kamo li 3000-4000.
 
Lepo kazes "obecane" ,obecano i prosle godine za prikljucnu mehanizaciju pa neko dobio a neko nije .
Ja sam naleteo i ulozio novac i 13 meseci ni resenje nisam dobio ,vec sam prezalio datu sumu ali da mi fali za taj iznos fali.....
 
Pa ako se prijatelj zove ne treba mu naplatiti,
a ako se nepoznati jave od trzisne cene treba odbiti cenu branja I onda po meni od dobit koja bi se imala onda podeliti na dva dela , da bude I kupac berac motivisan za ovaj aranzman. A proizvodjac ce ipak dobiti nesto I ono sto je vazno pokazati da ne moze da ga ucenjuje niko .
To je cena one pola dobiti sto deli.
 
Pa ako se prijatelj zove ne treba mu naplatiti,
a ako se nepoznati jave od trzisne cene treba odbiti cenu branja I onda po meni od dobit koja bi se imala onda podeliti na dva dela , da bude I kupac berac motivisan za ovaj aranzman. A proizvodjac ce ipak dobiti nesto I ono sto je vazno pokazati da ne moze da ga ucenjuje niko .
To je cena one pola dobiti sto deli.
dajem prvu punu gajbu dzabe tj. 3,5-4 kila po coveku. preko toga naplatim po 100 din.
evo po piljarama 150 din.
 
"Pao" dogovor - Malinari otkazali protest


http://www.vesti-online.com/Vesti/Drustvo/701740/Pao-dogovor-Malinari-otkazali-protest

Malinari su odustali od protesta, jer su zadovoljni današnjim sastankom sa potpredsednikom vlade Rasimom Ljajićem i ministrom poljoprivrede Branislavom Nedimovićem na kome je, kažu, učinjen pomak kada je reč o zahtevima za klasifikaciju maline.

- Učinjen je veliki pomak. Protest najavljen za sutra odlaže se do daljeg. U utorak će biti novi sastanak - kaže Radović.

Naveo je da je Vlada odlučila da stane iza poljoprovrednih proizvođača.......................................................

Na sastanku je bilo, kaže, i mnogo drugih zahteva Asocijacije i većina, njih 99 odsto je prihvaćeno, ......................
 
Poslednja izmena:
Iznecu svoj stav koji se mnogima nece svideti. Ovo je veoma pogresno sto se trazi od drzave. Napominjem drzava je tu da omoguci fer i trzisno nadmetanje na trzistu a trzisni akteri su ti koji daju zadnju rec. Ako drzava zeli dati zadnuu rec onda neka izdvoji novac i kupi malinu po ceni po kojoj ona misli da treba. Ovako, drzava prisiljava privatne firme da rade nesto sto im ne ide u prilog... Postavljam naglas pitanje, da li i na koji nacin ce drzava prisiliti hladnjace sa vecinskim stranim kapitalom? Teska je situacija ja to razumem, razumem i gnev naroda... Drzava ako zeli da pomogne neka to ucini na drugi nacin a ne da se mesa u trziste jer na kraju krajeva tu malinu izvoze svi a najmanje drzava.

Losi vremenski uslovi unistili su kvalitet maline, slicna situacija i u Poljskoj i uz prenete zalihe od prosle godine nikako ne idu u prilog sa otkupna cena bude veca.

Podrska da se ova proizvodnja sacuva ali nikako da se drzava uplice u posao u koji se ne razume, a na primeru drzavnih zadruga smo videli koliko ie drzava efikasna kada je izvoz malina u pitanju...na prste jedne ruke se mogu nabrojati ''giganti'' koji rade zahvaljujuci drzavi i njenoj strucnosti.
 
Nazad
Vrh