Orezivanje smokve

Učlanjen(a)
30 Nov 2017
Poruka
213
Lokacija
Nis
Pozdrav svima
Imam smokvu stablo 30cm od zemlje i krecu grane na gore. U obliku grma je da kazem. Kako da ih orezem? Odozdo je krenulo, iz zemlje, bar 10 izbojaka, a na ovim starim granama su pri vrhu krenule nove grancice. Da li da skratim sredinu samo da ih orezem da ne idu unutra zbog svetlosti, ili kako? Svaki savet dobrodosao. Hvala

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Ja imam dve već 10ak godina i s'pocetka sam samo sekao te mladice što izbijaju okolo, (na jednoj) a puštao sam je da raste u visinu do negde metar ipo kad sam sklonio one niže grane i ostavio sam 5-6 onih jačih pri vrhu koje idu već na gore da se dalje razvijaju, pa sam je onda pustio da raste do nešto preko 2m pa onda opet ostavio po par jačih grana na onim što su prethodno ostavljene da formiraju krošnju. E sad, zaboravio sam kod skraćivanja, mislim da sam kratio do trećeg-cetvrtog pupoljka sekao na onim gornjim granama (kojih je bilo baš dosta)... Najveći problem mi je bio da je štitim preko zime prvih par godina dok nije ojačala... Ako najdem negde slike postavicu ti da vidiš ;)

A kod druge sam ostavio 6 izdanaka (jačih) i one su formirale lep žbun i tonu izdanaka do jeseni :) Princip isti kao i kod one što je solo... Ostavim do neke mere, pa orežem i tako dalje...

E sad, mogu ti reći da je primetna razlika u krupnoći ploda one koja je sama i tamo gde su kao žbun...

Ova što je solo kod kuće ima za 20% veće plodove!
 
Nazad
Vrh