Plasman i cena maline u 2018 godini

Danas dobio završni obračun, wilamet prva klasa 1.20 KM a druga 0,78 KM. ZBOGOM MAlINARSTVO.
 
Sad mi rece drugar da je njegovom ocu hladnjaca Pantelic uplatila doplatu za Vilamet.
Uplaceno mu je 55.000din ali ne zna koliko mu je otac predao maline pa ne moze da se izracuna doplata po kg...
 
Hvala im do neba i daleko im lepa kuća,mislim na Master Fruits.A jesmo vala čekali po tri sata u redu da im predamo malinu:!
 
Sad mi rece drugar da je njegovom ocu hladnjaca Pantelic uplatila doplatu za Vilamet.
Uplaceno mu je 55.000din ali ne zna koliko mu je otac predao maline pa ne moze da se izracuna doplata po kg...
Ja sam pre neki dan zvao hladnjacu Pantelic i kazu da nece biti doplate za maline.A rekli su mi da navodno samo placaju put otkupljivacima i put licima koja su dovozila robu direktno u hladnjacu
E sad ko koga ovde i za koje pare kerebeci ja nisam pametan?
 
Ako neko od kolega zna da li ima istine u prici da Sirojno company vec pravi ugovore na 120 din za prvu klasu, valjalo bi da napise.
 
Sad mi rece drugar da je njegovom ocu hladnjaca Pantelic uplatila doplatu za Vilamet.
Uplaceno mu je 55.000din ali ne zna koliko mu je otac predao maline pa ne moze da se izracuna doplata po kg...
Ja sam pre neki dan zvao hladnjacu Pantelic i kazu da nece biti doplate za maline.A rekli su mi da navodno samo placaju put otkupljivacima i put licima koja su dovozila robu direktno u hladnjacu
E sad ko koga ovde i za koje pare kerebeci ja nisam pametan?


Ma kakva doplata, ne verujem u tu pricu. Prvo Pantelic nije ni svu malinu platio po 100,mozda ovima sto su brali pre onih kisa, kasnije je dakle bilo je i po 80, 60 itd... nema tu nikakve doplate. To je mozda prevoz i nista vise, siguran sam u to...
U Rasinskom okrugu (neka me neko demantuje ako nije tacno), mislim da je samo Pecic isplatio svu malinu i kupinu i prevoz, po verovatno najnizoj ceni u Srbiji, ali je isplatio, ovi ostali su u teskoj buli...pogotovo kupine, nema isplate ni u najavi.

Ko sad da vam garantuje za narednu godinu kad ni ovu nisu isplatili, nema tu nikakve racunice da se ulaze, osvestite se ljudi. Sto se ta prica o ceni pojavi bas sad kad se treba baciti vocarsko djubrivo??? Na prolece ce cena ici do 200-250,da ga uradimo i nadjubrimo sto bolje, a kad stignemo do berbe - PAFFF, OTREZNJENJE!!!! 80-100DIN
 
Ja sam malinu predavao samo u Mondi i sto se saradnje tice ona je uvek bila korektna.
Sva malina mi je isplacena po ugovoru osim doplate od 20% sto se isplacuje krajem marta-pocetkom aprila.
Za Pantelic je @frigy potvrdio da je bilo neke doplate od 13 din. po kg. a sta je isplaceno da li prevoz ili je malina otkupljivana kao ne klasirana pa se sad vrsila doplata na osnovu toga ja zaista ne znam.
Mondi se ne izlece sa cenama za narednu sezonu vec ceka do pred pocetak berbe, tako je bilo svake godine pa verujem da ce i ove biti isto.
Ugovori se prave kad se obnovi reg.poljo.domacinstva i najcesce to bude april.
O nekom ulaganju u malinjake kod nas niko ni ne prica, u vecinu malinjaka niko nije ni usao jos od onih kisa a to sto onaj muceni Radovic ponovo pominje cenu od 250din. je prica za malu decu na koju niko nece da nasedne.
Ja, do sada, osim goriva za trimer nisam ulozio NISTA i planiram na prolece da bacim neki dzak djubriva i DOBRO proredim maline pa ako cena bude koliko-toliko normalna pojacacu prihranu kroz kpk a ako cena zakuje barem mogu mirne duse da je istarupiram.
 
Sad je vreme da se smanji proizvodnja, ne tako što treba uništavati malinjake, već vezati najviše tri po metru dužnom. Smanjiti đubrivo i zaštitu na mimimum. Ako se cena bude povećavala sledeće godine povećavati broj vezanih lastara. Branje raditi porodično, pa koliko se obere.
 
Zamolio bih za jedan savet ako neko zna odgovor... Imam na mestima zrncastu malinu gde je bukvalno samo desetak zrna na celom plodu koa se rapsdaju kod branja, tako je nacelom zbunu. Da li je to izmetnuta sorta, previse gusto posadjena malina...ili nesto deseto?

- - - - - - - - - -

I da li postoji resenje za taj zbun ili je najbolje da ga odstranim iz malinjaka...
 
Nazad
Vrh