Plasman i cena maline u 2018 godini

Stvarno limeni, iskuliraj covece, beri to sto imas i chill

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Ima li neko da pita ovog Radovića kud mu se zagubiše onih 200 din/kg?

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Nemate potrebe da se raspravljate toliko, ni vi ni ja stanje ne možemo da promenimo, malina se isplati da se radi ali BEZ radnika, inače ste u debeo minus, po gotovu ako neko ima na hektare...

Onaj ko hoće da živi samo od prodaje malina pogrešio je u startu i nema potrebe da se raspravlja ni sa kim ni sa samim sobom. :)

Po meni neka realna cena ne bi trebalo da bude ispod 100din za kg, 500-600 metara dobrog zasada može da se odradi bez radnika, i da se zaradi, relano ima mnogo manje posla od povrtarstva da se ne lažemo. :)

Gledajući par godina u nazad cene malina kod nas nema i neće imati perspektive ni su skoroj ni u dalekoj budućnosti.

Da dodam imam 650 metara zasada, ja sam zadovoljan.
 
I prosle godine Nedimovic je trubeo o postignutom dogovoru sa cenom od 180 pa na kraju bi 135-125 ....a u pojedinim krajevima juzne Srbije 80 a mozda imanje.
Mislim da i ove godine radi isto i dobiva na vremenu....
Tako se neradi u ozbiljnim zemljama....
Cena mora da se zna na pocetku berbe,pa da se onda vidi dal se uopste isplati kretati u berbu i dovoditi radnike.
Ovako svi beru i nadaju se da ce cena ici na gore ....
U normalnoj drzavi nas ministar Nedimovic ne da bi dobio otkaz nego bi i sam dao ostavku.
Mora da se ima zagarantovana otkupna cena....
 
Procenat rolenda u Poljskoj je oko 40% dok kod nas prelazi 70% sto dovoljno govori o tome koji vid branja je dominantan kod njih ali eto slozicu se da ne pratimo iste izvore.
Sto se cene beraca tice ista je kao i ovde, nekih 40din po kg pa ni ovde ne mogu da se nadju iskusni beraci za te pare.
pa i nije u pravu i ne zna kako to funkcionise bitno da tera inat.
to je ta psihologija, njegovi su napolju za sebe ima i nema vise svog uloga u drzavi da se bori, nasao svoj ćar i briga ga za druge sta ce da bude jos im se i podsmeva, zbog takvih smo i ovde gde jesmo.
i za masinsko branje trebaju radnici da sortiraju i preciscavaju malinu koja izlazi sa trake izbacuju gnjile ,nezrele ,lose , menjaju i slazu gajbice i sve to na masini dok ide u hodu. na te se berace" misli mislim da je los prevod.

- - - - - - - - - -

Glupanu,hiljadu puta smo govorili da zalihe od 10 000-20 000 tona nisu nista posebno vec standardna procedura,radi prevazilazenja nekakvog eventualnog kolapsa,kao ove godine.Lager je preko 300 000 tona sto jasno sve govori koliko su hladnjace pune.

Ja sam predao 5 tona po 120 din.Pokrio ulozena sredstva.Danas radnike raspustio i nemam nameru da berem po 80 din.Ja nemam nikakav problem sa prekidom berbe kao pojedinci koji kolace oci kada im kazu da razduze gajbice.
verovatno je doslo do ogromnog uvoza jos veceg nego sto se prikazuje... mislim da znamo da je uvoznicki lobi najjaci kod nas.
sto bi otkupljivao od srpskog seljaka po 1,5e kad otkupi od poljaka po 0,8e malo pomesa sa domacom malinom i ostvari duplo vecu zaradu.
nazalost stranci to provaljuju jer naravno nisu idioti, i vise malinu nece da placaju skuplje ,nego nesto malo vise od poljske, e to se desilo. a sto znaci da vise necemo videti stare cene 1,5-2e/kg i tako je nemoguce, usli smo u dogorocan period niskih i losih cena.
valjda znamo nase kapitaliste- fokus je sto brzi i sto veci profit, sta ga briga za sutra,dogodine,manji profit al da je konstantan, ovde dugorocne planove niko ne pravi, stavise sve preko 5 god se racuna kao dugorocno hahaha itd...
resenje po mom misljenju malo ekstremno je proglasiti vilijamet zasticenom i strateskom sortom maline i zabraniti sve ostale sorte, uvoz izvoz promet sadnice gotove proizvode iskrciti druge sorte itd.
 
Poslednja izmena:
ccc od celog posta samo si to citirao... to je ustvari vracanje kvaliteta i cene srpske maline od 2e, da bude 100% vilijamet i da stranci budu sigurni u to eventualno miker.
a ne da se mesa sa losijom malinom i obara cena.hladnjacari se onda pravdaju da je to polka i poljana iz srbije koju mesaju a ne iz poljske- sto je 90% netacno. nista nismo ekstra profitirali od drugih sorti maline- cinjenica.
 
U selu Blaznava opština Topola hladnjača Frostline
vilamet prva klasa 105, druga 90
Miler prva klasa 125, druga 90
Cene su od 25.05 i nije bilo promena cena niti prekida otkupa
 
Nazad
Vrh