Plasman i cena maline u 2018 godini

Vilamete citas pogresno... nekazem ja "bilo ko ko je upisan u registar" pod jedan, vec Ministar koga sam citirao, i nece biti kako nas Ministar kaze vec kako Evropa kaze (ona i odvaja srestva i ima svoje direktne kontrolore za odobrenje i realizaciju istih u Srbiji) Pod dva, tacno je da nemoze da dobije obican poljoprivrednik vec onaj koji se potrudi i ispunjava uslove koji su strogi ali ostvarivi (2 hektara pod crvenim vocem+registrovano domacinstvo+da je platio porez i nije bio u minusu=biznis plan i mnogo papira ali to rade agencije za svoj procenat koji opet placa IPARD a ne proizvodjac iz svog djepa ....) ... da nebih ponavljao umesto sto citas pogresno moje poruke na ovom forumu procitaj sta pise na sajtu Ministarstva (ili sajtu EU) o Ipard fondovima. Poljaci, su zahvaljujuci istim fondovima postali vele sila u poljoprivredi a do pre 30 godina nisu imali mesa i mlaka u prodavnicima... no dobro ko nece nemora da uskace u evropski voz (60-80 % placena karta) neka ostane na volujskim kolima i neka ceka velike hladnjace da mu daju "neku cenu" ja cu sam proizvesti, zamrznuti i sam izvesti i pozvacu ko zeli da vidi da li je sve to moguce ... ja cu svojim putem necu da cekam ko "kokos pred kladom"....

Oni koji ce da dobiju ta sredstva vec su odredjeni i snjima je vec obavljeni razgovori i pre n.g, i pre nekoliko dana..? Recimo moja masta..radi sv../

- - - - - - - - - -

Licna moja pretpostavka .." hladnjace bez 1001 t " neeemaju buducnost..? mozda sam pogresno shvatio jos 2016 god..?
 
Da Pole slazem se,ne mozda 1000 t,ali bar 500 t lagera je neophodno za neki samostalni izvozni poduhvat.Sve ispod toga moze da se nada "podizvodjackim" poslovima za nekog velikog.
 
Na citah se komentara ..iz Vseg kraja .." da su mali hladnjacari morali prodavati zamrznuti rolend po nizoj ceni od "otkupne" ...a sad neki Marko ..? izvini! i poznavalac ..neke price ...koje me zbunjuju...da ne kazem smr...
 
ZZ Arilje je planski unistena,kao i druge drustvene firme.Ove druge ne zelim da komentarisem.Da ce propasti strane firme,od toga nema nista.Da ne obrazlazem.
A domaci veliki,pa ako bude dogorelo do nokata dobice neka sredstva od neke agencije,naravno ako su "dobri".
 
Na citah se komentara ..iz Vseg kraja .." da su mali hladnjacari morali prodavati zamrznuti rolend po nizoj ceni od "otkupne" ...a sad neki Marko ..? izvini! i poznavalac ..neke price ...koje me zbunjuju...da ne kazem smr...
 
Ima li neko da je prisustvovao sastanku u nedelju u Prilikama. Kažu obezbeđena bespovratna subvencija za proizvođače iz zapadne Srbije. oko 1000kg šesnaestice i 450kg KANa po hektaru maline za Arilje, Kosijerić, deo Užica, Požega, Kotraža, Lučani kao podrška usled prošlogodišnje elementarne nepogode. Dogovoreno da se na svaki način bojkotuje moguću najavu dnevnih cena. Da se zna okvirna cena najkasnije do prvog maja. Formiran tim ljudi za pregovore. Na čelu sa gospodinom Leposavićem. Obezbeđen tim advokata. Obezbeđena podrška ministarstva. Izneti razni podatci. Crops and partners kažu izvozi skoro polovinu srpske proizvodnje. Proizvedeno u 2017 god oko 70 000t. Izvezeno u toku 2017 preko 100 000t. Uvoz se ne može blokirati ni na koi način, mada ja mislim da može. itd itd
dobijena zaštita geografskog porekla
Ima li ko tačnije info
 
Dzaba vam rolend ako AV da cenu od 80din po 1kg maline ,manite se rolenda,stranih firmi,kako zive hladnjacari,gledajte da vase **greška ne padne na trnje ?!

Bolje vam je da se trgnete dok ne budete posezali za Totalom i krcili malinjake nego sto smarate sa glupostima i nebitnim glupavim temama koje su totalno nebitne za proizvodjaca...
 
Citam vas i neke stvari prosto ne mogu ni da shvatim ni da razumem. Pa Marko vam sve vreme daje savete kako i sta treba da se radi a vi ga sve vreme osudjujete i unapred proglasavate njegovu zamisao kao propalu... Cemu takav pesimizam? Da li je moguce da ocekujete da vam neko pomogne a da vi pri tome ne ulozite ni jedan atom svoje snage? Negativna energija i pesimizam nece vas nigde odvesti. IPARD je nasa sansa, mnogi su usli u to a ima jos prostora. Naravno global gap, haccp, puna sledljivost je ono na cemu ce kupci sve vise insistirati. Sveza roba takodje ima sansu uz dobru organizaciju.

Sada oko cena, zasto je po meni bolja dnevna cena? Prosto, sa dnevnim cenama izbeglo bi se mesetarenje, izbegla bi se nervoza kod proizvodjaca i hladnjaca, izbegli bi se pritisci itd itd. Dnevna cena bi u krajnjem slucaju ''naterala'' proizvodjace da se udruzuju po modelu o kome sam pisao ili nekom drugom. Akontna cena da, ali onda da se uradi model udruzivanja i da deo rizika proizvodjaci preuzmu na sebe.

Velicina hladnjace ne igra presudnu ulogu u tome koliko je neko dobar u izvozu. Znam jako velike hladnjace koje ne izvoze i male koje izvoze preko cele godine gde se rad kao na pokretnoj traci. Sve zavisi od organizacije, dobavljaca, kupaca itd. Lista zato i ima preko 250 izvoznika , svi izvoze, neko manje a neko vise shodno svojim mogucnostima i sposobnostima.
 
Citam vas i neke stvari prosto ne mogu ni da shvatim ni da razumem. Pa Marko vam sve vreme daje savete kako i sta treba da se radi a vi ga sve vreme osudjujete i unapred proglasavate njegovu zamisao kao propalu... Cemu takav pesimizam? Da li je moguce da ocekujete da vam neko pomogne a da vi pri tome ne ulozite ni jedan atom svoje snage? Negativna energija i pesimizam nece vas nigde odvesti. IPARD je nasa sansa, mnogi su usli u to a ima jos prostora. Naravno global gap, haccp, puna sledljivost je ono na cemu ce kupci sve vise insistirati. Sveza roba takodje ima sansu uz dobru organizaciju.

Sada oko cena, zasto je po meni bolja dnevna cena? Prosto, sa dnevnim cenama izbeglo bi se mesetarenje, izbegla bi se nervoza kod proizvodjaca i hladnjaca, izbegli bi se pritisci itd itd. Dnevna cena bi u krajnjem slucaju ''naterala'' proizvodjace da se udruzuju po modelu o kome sam pisao ili nekom drugom. Akontna cena da, ali onda da se uradi model udruzivanja i da deo rizika proizvodjaci preuzmu na sebe.

Velicina hladnjace ne igra presudnu ulogu u tome koliko je neko dobar u izvozu. Znam jako velike hladnjace koje ne izvoze i male koje izvoze preko cele godine gde se rad kao na pokretnoj traci. Sve zavisi od organizacije, dobavljaca, kupaca itd. Lista zato i ima preko 250 izvoznika , svi izvoze, neko manje a neko vise shodno svojim mogucnostima i sposobnostima.

Da, veličina nije merilo izvoza. Stanić je možda najveći ali po izvozu nije u prvih 5.

Ipard je nedostižan za većinu. Ko misli da će dobiti neka gura.

Dnevne cene bi možda bile bolje za hladnjačare, ali kod proizvodjača bi sigurno izazvalo nepravdu i nervozu samim tim što berba ne počinje u isto vreme u svim krajevima. Gde je tu pravda.
 
Kakve dnevne cene.To ne dolazi u obzir,to je kukavicje jaje da nas posvadjaju.Padne kisa,cena dole,Naglo zrenje,cena dole.Nece to proci.Crops i Descur su ozbiljne firme i nece u tome sibicarenju ucestvovati.Njima trbaju velike kolicine,stabilnost i kontrola kvaliteta proizvoda.Ne moze da proizvodjac seta danas od jedne,sutra do druge hladnjace.Po kom programu je radio zastitu?Svaka hladnjaca mora da racuna sa orjentacionim kolicinama koje prima.To bi bio opsti haos.Kako kontrolisati tokove novca i ko koliko kome preko kog racuna placa malinu.Opste ludilo....
Nista od toga.To je predlog ovih sitnih sibicara,jer ih mocne firme,sa maltene neogranicenim dotokom kapitala sa strane guse.Ja sam im porucio jos davno da ce im 2018 biti gorka.I ovo da ostvare ne bi ih izvadilo.Strane firme u svakom momentu mogu platiti vecu cenu bez ikakvih reperkusija,samo da uguse ove koji ih nerviraju.

- - - - - - - - - -

@Vilamet 2012

Stanic jeste jedan od velikih izvoznika.Ne verujem da Crops sam izvozi toliku kolicinu.
Svakako,NBS bi trebala da raspolaze tim podacima.Ako imate kakav link sa listom izvoznika,molio bih da ga postavite.
 
@jevto

Ja pisem sta se dogovaralo , dal ce se to zaista realizovati to cemo videti.

@vilamet2012
Liste izvoznika sam postavljao vise puta na forumu, tacno je firma Stanic se kotira jako visoko ali nije najveci izvoznik iz raznoraznih razloga.
 
Citam vas i neke stvari prosto ne mogu ni da shvatim ni da razumem. Pa Marko vam sve vreme daje savete kako i sta treba da se radi a vi ga sve vreme osudjujete i unapred proglasavate njegovu zamisao kao propalu... Cemu takav pesimizam? Da li je moguce da ocekujete da vam neko pomogne a da vi pri tome ne ulozite ni jedan atom svoje snage? Negativna energija i pesimizam nece vas nigde odvesti. IPARD je nasa sansa, mnogi su usli u to a ima jos prostora. Naravno global gap, haccp, puna sledljivost je ono na cemu ce kupci sve vise insistirati. Sveza roba takodje ima sansu uz dobru organizaciju.


Poznavaoce prilika,
Na ovoj temi se bavimo plasmanom i cenom maline u 2018 i svi koji ovde pisu predaju svezu malinu iskljucivo za zamrzavanje u hladnjacama, potsetio bih (ovo znaju retki proizvodjaci koji izvoze svezu malinu) i ponovicu:
-uslov svih preduslova za izvoz maline u svezem stanju je GAP setifikat proizvodjaca (sa pravilima i sledljivoscu, higijenskim merama,hemiskim tretmanima koji moraju biti kontrolisani) bez ovog sertifikata nijedan EU kupac nemoze kupiti i uvesti svezu robu
-uslov svih uslova za male ili velike hladnjace da bi uopste stavile u promet zamrznutu malinu je HACCP (Hazard Analysis Critical Control Points) je sistem bezbednosti hrane koji se zasniva na analizi i kontroli potencijalnih bioloških/mikrobioloških, hemijskih i fizičkih opasnosti kojima su izložene sirovine, mogućih opasnosti pri rukovanju, proizvodnji, distribuciji i konzumiranju krajnjeg proizvoda Primena HACCP sistema je takođe i zakonska obaveza u Srbiji na osnovu Zakona o veterinarstvu i Zakona o bezbednosti hrane .U Evropskoj uniji je HACCP je zakonski obavezujuća direktivom Saveta Evrope,

Male hladnjace ili ce uvesti Haccp sertifikat(najmanje) ili ce nestati iz ovog posla (jer im niko nece kupovati robu)Zato potsecam sve proizvodjace da provere da li hladnjace koje otkupljuju njihovu svezu imaju ovaj sertifikat jer mogu doci u situaciju da im ista zbog problema u daljoj prodaji ne isplati za predatu svezu.

Ponovo potsecam da Ministarstvo pljoprivrede srestva za uvodjenje ovih sertifikata vraca poljuprivredniku ili maloj (i velikoj hladnjaci) samo je potrebno konkurisati za ista.

Zalimo se na nisku cenu nase maline (posledica niske cene pored ostalih razloga je i veliki uvoz jeftine maline iz okolnih zemalja 11000 tona) uvodjenjem Gap sertifikata u sve nase malinjake (male ili velike) eliminisemo mogucnost valikih da "poture" npr bosansku malinu i mesaju je sa nasom jer pravi strani kupci sve vise traze malinu sa potpunom sledljivoscu i higijenom od branja do isporuke zamrznute maline, (na taj nacim cemo indirektno onemoguciti uvoz maline i podici cenu za srpsku malinu i vratiti je na mesto koje zasluzuje) -Ako mislimo da ce neko zbog nasih protesta kupiti malinu po nasoj "trazenoj" ceni grdno se varamo, vreme pred nama je neumoljivo kako pravilno kaze Jefto, ako samo cekamo ili protestujemo.. zato radimo na kvalitetu i Gapu i molice nas ponovo za takvu malinu a cena sigurnog i kvalitetnog proizvoda ce biti drugacija mnogo veca u otkupu(kao sto je i sada za "kontolisanu malinu" ali bez Gap-a, za USA)...nudim konkretne mere za zajednicki boljitak....
Evo sta se desava kad nema gore navedene potpune kontrole u drugim vrstama vocarstva:
https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2018&mm=02&dd=13&nav_id=1358486
https://www.b92.net/biz/vesti/agro-biz.php?yyyy=2016&mm=09&dd=28&nav_id=1181780
 
Poslednja izmena:
Imam uveden Globalgap u svom malinjaku od 2013 godine
najostrije kontrole prosao i nemam ni dinar vecu cenu maline nego onaj koji nema Globalgap
Tako Marko nije tacno to sto govoris
Taj sertifikat odgovara jedino mom hladnjacaru to je prava istina

GlobalGAP bi bio od neke koristi da Vasa malina ide na trziste EU kao sveza i pri tom da ima i drugih proizvodjaca sa tim sertifikatom da se ta proizvodnja omasovi.Obzirom na nasu udaljenost od npr. marketa u Parizu ili Amsterdamu,nasa malina nema neke sanse da se kao sveza izvozi.Pri tome bi se morala obezbediti visemesecna kontinuiranost u isporuci sto letnje sorte trajanja berbe oko 35-40 dana ne dozvoljavaju.
Ovako se Vasa malina prosto izmesa sa 99,9% maline bez GAP-a.A i ta vrsta sledljivosti nije neophodna za zamrznutu malinu,jer inspekcije imaju dovoljno vremena za kontrolu,malina u zamrznutom stanju moze da saceka par dana.Dovoljno je da hladnjace dogovore sa kooperantima program zastite,prilagodjen trzistu na koje se namerava izvesti roba,bez ikakve nepotrebne procedure,papirologije i troskova koje trazi zvanican sertifikat.
 
Imam uveden Globalgap u svom malinjaku od 2013 godine
najostrije kontrole prosao i nemam ni dinar vecu cenu maline nego onaj koji nema Globalgap
Tako Marko nije tacno to sto govoris
Taj sertifikat odgovara jedino mom hladnjacaru to je prava istina


Slažem se u potpunosti. Lično sam izašao iz te priče ne videći nikakvu korist. Kvalitet se ovde kod nas ne ceni.
 
"Ovako se Vasa malina prosto izmesa sa 99,9% maline bez GAP-a.A i ta vrsta sledljivosti nije neophodna" .....

Jefto, Tu se nerazumemo.... razlog pada cene "srpske" zamrznute maline je upravo to "prosto mesanje" u hladnjacama ne samo sa Gapom i bez Gapa vec, veliki uvoze iz Bosne i ostalih zemalja i mesaju ne samo razlicito poreklo vec i razlicite sorte, e tu smo "provaljeni" od strane doskorasnjih velikih kupaca, niko nece takvu malinu nesigurnu po pitanju pesticida i noro virusa "buckuris" bez sledljivosti ....
Kada bi vecina proizvodjaca imala Gap sledljivost bi bila moguca i cena takodje... ovako slazem se sa tobom sledeca sezona moze biti i 20000 tona uvoza iz Bosne, sa Kosova, Ukrajne... i onda sledi pad otkupnih cena nase maline ciji kvalitet niko nece moci da prepozna u svetu kao nekada (jer se mesa).....moze se desiti i da se jedan deo nase i ne okupljuje jer ce je Veliki uvesti jeftiniju (kao prosle godine ) i uz manji otkup nase rekspotovati je kao sto sada rade....Tu i lezi nasa nemoc, jer nemozemo ih naterati da ne uvoze... (nekada kada u okolini nije bilo maline mogli smo da postavljamo nase uslove) a sada ce na zalost pobediti pravilo trzista...zato apelujem na sledljivost i povratak srpskog brenda 100% nemesane kvalitetne zdrave srpske maline... ali niko me ne razume ili necuje...ko ce Krops naterati da kupi u Srbiji skuplje kada moze kupiti u svojoj hladnjaci koju ima i u Bosni (prosle godine platio u Bosni 100 dinara svezu i zamrzao tamo-dok je kod nas u kraju cena bila 150-160 dinara) jeftinije uvesti u Srbiju preraditi i prodati izvesti svome kupcu u svetu...sto i sada radi sto ce i nastaviti da radi (to nekada nije mogao nije imao izbora da kupi jeftinije u Bosni)... to je surova realnost na koju bih da svi obratimo paznju...Zato Jefto upravo suprotno mislim od tebe da ce upravo Krops biti jedan od prvih koji ce uvesti dnevne cene ... a sledice ga svi drugi veliki....
Najbolji primer su Cileanci koji vecinom imaju Gap u malinjacima (veliki deo prodaju kao svezu zato) i sertifikate u hladnjacama, pa imaju otvorena vrata za trziste USA gde se ikljucivo i samo uvozi ili "kontrolisana" (uz cenu koja je iznad 2300 dolara za tonu za rolend u ovom trenutku ) sa geografskim poreklom ili organski sertifikovana malina koja je mnogo skuplja.....a mi pricamo ovde o nekim bednim cenama jer smo se nacisto izgubili u brljotinama hladnjacara i tvrdoglavosti nas proizvodjaca....Ja cu kada napravim hladnjacu insistirati samo na kvalitetu u berbi (plitke gajbice), Gap-u, sledljivosti, higijeni u polju i hladnjaci... i platicu mom gazdinstvu i svim kooperantima (uglavnom komsijama iz okoline) znatno vecu cenu od "trzisne" (onoliko reciprocno vecu koliko su mi i obecali moji skandinavci za kvalitet i garantovanu sledljivost) to je jedini put povratka za sve.....
 
Poslednja izmena:
"Ovako se Vasa malina prosto izmesa sa 99,9% maline bez GAP-a.A i ta vrsta sledljivosti nije neophodna" .....

Jefto, Tu se nerazumemo razlog pada cene "srpske" zamrznute maline je upravo to "prosto mesanje" u hladnjacama ne samo sa Gapom i bez Gapa vec, veliki uvoze iz Bosne i ostalih zemalja i mesaju ne samo razlicito poreklo vec i razlicite sorte, e tu smo "provaljeni" od strane doskorasnjih velikih kupaca, niko nece takvu malinu nesigurnu po pitanju pesticida i noro virusa "buckuris" bez sledljivosti ....
Kada bi vecina proizvodjaca imala Gap sledljivost bi bila moguca i cena takodje... ovako slazem se sa tobom sledeca sezona moze biti i 20000 tona uvoza iz Bosne, sa Kosova, Ukrajne... i onda sledi pad otkupnih cena nase maline ciji kvalitet niko nece moci da prepozna u svetu kao nekada (jer se mesa).....moze se desiti i da se jedan deo nase i ne okupljuje jer ce je Veliki uvesti jeftiniju (kao prosle godine ) i uz sitan otkup nase rekspotovati je kao sto sada rade....Tu i lezi nasa nemoc, jer nemozemo ih naterati da ne uvoze... (nekada kada u okolini nije bilo maline mogli smo da postavljamo nase uslove) a sada ce na zalost pobediti pravilo trzista...zato apelujem na sledljivost i povratak srpskog brenda 100% nemesane kvalitetne zdrave srpske maline... ali niko me ne razume ili necuje...ko ce Krops naterati da kupi u Srbiji skuplje kada moze kupiti u svojoj hladnjaci koju ima i u Bosni jeftinije uvesti u Srbiju preraditi i prodati izvesti svome kupcu u svetu...sto i sada radi (to nekada nije mogao nije imao izbora da kupi jeftinije u Bosni)... to je surova realnost na koju bih da svi obratimo paznju...
Najbolji primer su Cileanci koji vecinom imaju Gap u malinjacima (veliki deo prodaju kao svezu zato) i sertifikate u hladnjacama, pa imaju otvorena vrata za trziste USA gde se ikljucivo i samo uvozi ili "kontrolisana" (uz cenu koja je iznad 2300 dolara za tonu za rolend u ovom trenutku ) sa geografskim poreklom ili organski sertifikovana malina koja je mnogo skuplja.....a mi pricamo ovde o nekim bednim cenama jer smo se nacisto izgubili u brljotinama hladnjacara i tvrdoglavosti nas proizvodjaca....[/Q

Kratko bih..? Marko ! cenim Vase ...sto kao mlad.."grizete" ..materiju. Al pokusaj malo ...sire sagledavanje: problema,info,...i logicnosti?

Evo probacu malo ..kao vispren si razumeces me ..? ( ne kucka mi se da bi svi razumeli)

1) "prosto mesanje" ? Koliko mesanje utice na problem malina iz BH i Kosova= jedno podneblje... Ukrajina ,Poljska ,kolicine uvezene na nasih 60-70 000 t ...jos ako se doda ..da nisu " mutavi" da mesaju u odnosu 40% prema 60% vec ?? 10%/90%...znaci ne drzi vodu :"provaljeni,poreklo"...kako to neki potenciraju?.
2) "noro virus" Svuda u svakoooj drzavi ga imaaa....u kolicinama sto i nisu mnogo znacajne..? info : po stastitikama svetskih ,kompetentnih stucnjaka...?, Al on se u nasim medijima ...naglasava onda i uvek kad je to potrebno nekima ,sto im odgovara za kojekakve "izgovore".
3) " Cileanci koji vecinom imaju Gap u malinjacima" Dovoljno je pogled na jy tybe pogledati kako oni beru i sta...Noo cooment. ako se doda ...zvanicna izjava cileanca sa posedom od 300 ha koliko je nabrano ...= prosek 6t/ha = 2-? kg/m/d.... i sta reci ,sem sve je receno .

Clan sam jos u dve grupe i pratim,cudim se,snebivam se...kako se neki zalazu za samo neke blokade,mitinge ,ruzicaste revolucije...traze od drzave nesto sto im i ne duguje?? Zar je tesko " prst na celo" mozda ..? te blokade PRIZELjKUJU neki hladnjacari.ne svi al oni sto im to odgovara? pa preko svojih satelita i svojim cinjenjem i ne cinjenjem skoro da uspevaju???

Moj predlog je pozivam i Vas i sto vecem broju .na " bojkot " prvih 10% berbe maline . Pa ma kolika cena da bude (i 2eu) Da doprinesemo smanjenju ..izmisljene "hiperprodukcije" ...Excel moze lepo da dokaze da nista neee bi izgubili...vec bi smo bili i u dobiti...?
Moj primer : procenjujem da letos mi je ostalo oko 15 t ne obrano..+-?da sam sve obrao i predao po nudjenoj ceni od ABD ,ledena lo, Elixsir, Jy trejd, Lipkom..iii ..isto bih zaradio ...KAO sto sam sa .."doplatom" ...zaradio . Al bar sam manje gajbi preko ruke..? Exscelu veruuujem! Izvini.... Tacke ispred kazu ..izvini zbog cegaaa...e pa dodaj sta Vam je volja?pozzzz
 
A otkud vama ta informacija da je u bosni placana malina 100 dinara . Konkretno ja sam iz bosne i kod mene hladnjace su placale po 120 d a bilo je i hladnjaca koje su placale i po 140 dinara plus pdv plus posticaj opet izasla malina i kod nas 150 .
 
Clan sam jos u dve grupe i pratim,cudim se,snebivam se...kako se neki zalazu za samo neke blokade,mitinge ,ruzicaste revolucije...traze od drzave nesto sto im i ne duguje?? Zar je tesko " prst na celo" mozda ..? te blokade PRIZELjKUJU neki hladnjacari.ne svi al oni sto im to odgovara? pa preko svojih satelita i svojim cinjenjem i ne cinjenjem skoro da uspevaju???

Nazalost,veoma lose stanje u citavoj zemlji se prelama preko maline,koja je mnogima poslednja nada.
Bojim se da ulazimo u period ozbiljnih turbulencija u drustvu.Moramo biti veoma oprezni i pozivati na smirenost jer sve veoma lako moze eskalirati.
Dobro ste primetili i neki hladnjacari su avanturisticki raspolozeni,izraz tog avanturizma je i ovaj pokusaj stvaranja haosa sa dnevnim cenama.
No mene brine da i stranci imaju interes za destabilizacijom,ako je tako onda neka nam je Bog u pomoci.
 
Narod je preživeo jednu godinu otimanja, ako i ove krene tako baš se svašta može desiti... Kuka i motika kad krenu, nema te sile koja je može zaustaviti. Kad narod oseti da je ugrožen i da dovodi u pitanje osnovnu egzistenciju, tu više neće biti nikakvih pregovora.
 
Nazad
Vrh