Plasman i cena maline u 2018 godini

Nije da neće ići, nego je neće ni biti. Povadices je sam ili ces preći na organsku proizvodnju.
E onda moraš da molis boga da ne zapati neku bolestinu, grinje, itd, ne smes da koristiš hemiju a organski proizvodi slabo pomazu.
I tako dve tri godine i malinjaka nema..... I gde si ti tu u celoj toj priči, nigde.
E onda se zapitaj da li glupost ili ne .

Ok, možda sam preterao sa rokom ali to nas ceka sigurno ako se nešto radikalno ne promeni.

Lepo nas teraju cenom da radimo kako njima odgovara. E sad tebi ako se isplati da radiš malinu po 50-100 din to je druga stvar.
Njima je svejedno, oni će zaraditi.
Slično i sa kupinom. Kad je godina dobra, niču zasadi, loša godina sve se vadi a razlika u radu, količini, i berbi je ogromna.
Ja vec radim organsku malinu,ali mi se cini da dosta vas malo brka loncice u prici sa organskom.Mnogo malinara nije ni svesno da ucestvuju u velikoj prevari hladnjacara sa organskom malinom.Kako?Hladnjacar dodje kod tebe i kaze ti koji preparatima da prskas od proleca i on to zove organska,odnosno izvozi je kao organsku,sto je prevara gora nego miksovanje sa poljskom malinom.On plati proizvodjacu par dinara vise,a malinu izveze kao da je organska po izuzetno visokim cenama.Takav nacin rada dugorocno nije odrziv,jer svaka prevara izadje na videlo na kraju,a posledice su jako lose po sve nas.

Da remiziramo:

1.Ukoliko nisi spreman da predjes period konverzije od 3 godine,
2.Ukoliko si spreman da svake godine platis od 1200-1500 eur za sertifikaciju (to moze da se uradi i preko hladnjace,ali si onda njihov rob i vazal),
3.Ako si spreman da ti prinosi budu oko 30-40% manji,
4.Ako si spreman da angazujes drasticno vise radne snage i da imas drasticno vece troskove proizvodnje,
5.Ako si spreman da postujes stroga pravila organske proizvodnje,odnosno ako razmisljas organski,
onda mozes reci da si "zapoceo" sa organskpm proizvodnjom.
Sve ostalo su velike prevare u organizaciji hladnjacara u kojima i sami ucestvujete i koje ce samo napraviti ogromnu stetu pravim organskim proizvodjacima,a i onima koji to nisu.
PS.Mozda ovo sto sam napisao nije za ovu temu,ali mora da se zna i da se napise ljudima...
 
Ariljac80...
Nije par dinara vise, 100 za konvencionalnu, a 170 za organsku je lepa razlika, i nista mene ne kosta oko sertifikata sve troskove snosi hladnjaca, moje je da postujem pravila...
 
Ja vec radim organsku malinu,ali mi se cini da dosta vas malo brka loncice u prici sa organskom.Mnogo malinara nije ni svesno da ucestvuju u velikoj prevari hladnjacara sa organskom malinom.Kako?Hladnjacar dodje kod tebe i kaze ti koji preparatima da prskas od proleca i on to zove organska,odnosno izvozi je kao organsku,sto je prevara gora nego miksovanje sa poljskom malinom.On plati proizvodjacu par dinara vise,a malinu izveze kao da je organska po izuzetno visokim cenama.Takav nacin rada dugorocno nije odrziv,jer svaka prevara izadje na videlo na kraju,a posledice su jako lose po sve nas.

Da remiziramo:

1.Ukoliko nisi spreman da predjes period konverzije od 3 godine,
2.Ukoliko si spreman da svake godine platis od 1200-1500 eur za sertifikaciju (to moze da se uradi i preko hladnjace,ali si onda njihov rob i vazal),
3.Ako si spreman da ti prinosi budu oko 30-40% manji,
4.Ako si spreman da angazujes drasticno vise radne snage i da imas drasticno vece troskove proizvodnje,
5.Ako si spreman da postujes stroga pravila organske proizvodnje,odnosno ako razmisljas organski,
onda mozes reci da si "zapoceo" sa organskpm proizvodnjom.
Sve ostalo su velike prevare u organizaciji hladnjacara u kojima i sami ucestvujete i koje ce samo napraviti ogromnu stetu pravim organskim proizvodjacima,a i onima koji to nisu.
PS.Mozda ovo sto sam napisao nije za ovu temu,ali mora da se zna i da se napise ljudima...

Ne moze to da se prodaje kao organska.Lako se prekontrolise na ostatke pesticida prilikom izvoza.To sto pricas masovno se radi i prolazi kao neka vrsta "kontrolisane" maline.
Ali prava organska je mizeran procenat proizvodnje i izvoza.To nikada nece moci postati masovna proizvodnja,citav taj izvooz nije tezi od par miliona evra.
Obicno u to udju novi proizvodjaci,dovoljna je jedna kisna sezona branja da im na nos izadje sve to.A i radne snage sve manje i sve je skuplja,mozda je preterano reci,ali i neefikasnija.No,to je normalan fenomen,davno primecen na zapadu.
Odlicno je to opisao Veber u eseju "Protestantska etika i duh kapitalizma".Ali da ne razvodnjavamo temu....
 
To organsko sertifikovanje je prevara kao i matičenje stoke...

A lično mislim da je daleko bolje nametnuti se kvalitetom koji Jevto imenuje "kontrolisana malina" u nekom zavidnom odnosu na ukupan rod.

Isto kao što se u krv simentalca unosi i krvi holštajna, kao što su najbolji tovljenici od 4 krvi itd.
 
To organsko sertifikovanje je prevara kao i matičenje stoke...

A lično mislim da je daleko bolje nametnuti se kvalitetom koji Jevto imenuje "kontrolisana malina" u nekom zavidnom odnosu na ukupan rod.

Isto kao što se u krv simentalca unosi i krvi holštajna, kao što su najbolji tovljenici od 4 krvi itd.
To sa kontrolisanom je ok,ali pod uslovom da hladnjace tu malinu nr izvoze kao organsku....Kada stranci provale da im podvaljuju,bice veselo....
 
Nista ova situacija nije dobra. Kolko ja vidim narod se predao i razocarao. Nema uobicajene euforije i trke kad krene berba. Vidim svi beru. Namrgodjeni ali beru. Kad pitas zasto se bere po ovoj jadnoj ceni uglavnom je odgovor "**greška li ga , nista me ne pitaj, beremo sami da izvadimo sto vise para, ako je 80 neka je, nek je i 50, obracemo kolko mozemo a onda je..cu ti i malinu i poljoprivredu i sve u p..du materinu nek ide, sve to vadim i orem, sa ovim je zavrseno." Ljudi ogorceni, razocarani a i uvredjeni. Na sve to, malinjaci se naglo suse. Vidim da se retko ko i trudi oko navodnjavanja, digli ruke od svega. Ako ovo sunce ovako nastavi da przi za 15 dana berba ce biti gotova. Ovo je katastrofa poljoprivrede neslucenih razmera, cije ce se posledice tek osecati narednih godina.
 
Ima li informacija iz ostalih krajeva o ceni???
U Arilju se mogu cuti razne dezinformacije,juce cujem u gradu da je u Lipolistu i Bogaticu bila 165 pa spustili na 135,kao proverena informacija....Ja pozovem prijatelje u Lipolistu kazu 100 dinara.......Cini mi se da su namerili da je drze na 100 dinara dok ne vide kako ce ova susa uticati na prinose....Nisu mi jasni ovi koji misle da ce povecati cenu laganjem kolika je cena???????
 
Briga njih za susu i prinose. Da nece da se sazale zbog umanjenih prinosa i daju vecu cenu? Manji prinosi se nadoknade iz uvoza i gotovo. Cena je odredjena, a ljudi se i dalje zavaravaju i cekaju bolju cenu.
 
VFS.jpg
 
Ja stvarno vise ne razumem sto se zalite. Bili izbori prosli svi glasali za vlast i sta sad ocete. E i nemojte molim vas odgovore tipa ucenjivali su ovo ono. Problem je u nasem narodu i gotovo
 
ide se na totalnu blokadu sad pred turisticku sezonu malo cemo i da zaustavljamo kola od politicara pa koji bude naleteo "pregovori"" su smesni tj. ne postoje tj. samo za medije kako ce da ispadne utisak,smene su organizovane i dolazi sve vise ljudi, inace broj malinara je mnogo veci nego ranije ....
kao neko ko je prvi ovde javio i bio na protestu moram da vas pitam : gospodo, jel vam udobno u foteljama?
 
Ja stvarno vise ne razumem sto se zalite. Bili izbori prosli svi glasali za vlast i sta sad ocete. E i nemojte molim vas odgovore tipa ucenjivali su ovo ono. Problem je u nasem narodu i gotovo
Upravo tako prijatelju, vecina je glasala za vlast, sad vlast ne valja.

Послато са Mi A1 уз помоћ Тапатока
 
A ko je pominjao vlast.Niko ovde ne ugrozava vlast,ljudi samo traze da mogu od svog postenog rada da zive.Nista drugo.Ja sam pisao jos pre nekoliko meseci da je pitanje cene maline socijalno pitanje.
 
Nazad
Vrh