Plasman i cena maline u 2018 godini

@PP

Koje sorte sto mi ovde uzgajamo nisu dobre i zasto, i koje bi to savremene trebali da uzgajamo i zasto bas njih ?

- - - - - - - - - -

I sta znaci to "savremena tehnologija proizvodnje" ?
 
@dekiVR

Ne kazem da su nase sorte lose, ali neshvatljivo je da su nam prinosi sada nizi nego pre 20 i vise godina... Neshvatljivo je da u ovim kriznim vremenima mi nismo konkurentni na trzistu jer nista nismo uradili da osavremenimo proizvodnju. Kolike su povrsine pod mrezom, kolike povrsine navodnjavamo...? Da li smo usli na trziste sveze maline sa Polkom i Polanom? Koliko drzimo ta trzista??? To znaci da robu isporucujemo u kontinuitetu pa cak kada je i cena neznacajno bolja u odnosu za malinu namenjenu za zamrzavanje? Koliko zasada ima global gap? Generalno koliko postujemo standarde? Zasto se deo proizvodjaca ne opredeli za organsku malinu?? Tu jos ima prostora na trzistu u evropi a i za USA nasa malina lako krci svoj put... Ubedjen sam da bi se naslo prostora i na bliskom istoku, aziji i australiji... Ako zelimo da prodamo malinu kao ''mercedes'' onda kupcu moramo ponuditi ''dodatnu vrednost'' proizvoda tj moramo ga ''ubediti'' zasto da u velikoj ponudi maline iz celoga sveta on izabere da kupi bas nasu malinu i pri tome je plati vise od ostalih.

Sistemi za navodnjavanje, global gap, zastitne mreze, zdrav bezvirusni sadni materijal treba da bude okosnica te nove savremene poljoprivredne proizvodnje kojoj treba da tezimo.
 
Kada je rec o pg mrezama i navodnjavanju su stavke koje opet odredjuje otkupna cena, recimo meni ne pada na pamet da bilo sta ulazem na ovu otkupnu cenu. Pa jesi li svestan koliko kosta neka diy izvedba pg mreze, onako najprimitivnije napravljeno od letava i mreze za zasenu, da ne pricamo o profi zastitnim sistemima.

Dakle sve sto si nabrojao pada u vodu tj.nece niko, dok se ne poveca otkupna cena, e tada ce ljudi i uloziti nesto u malinjak.
Po trenutnoj ceni nema ni za osnovne troskove proizvodnje

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
@dekiVR

Ne kazem da su nase sorte lose, ali neshvatljivo je da su nam prinosi sada nizi nego pre 20 i vise godina... Neshvatljivo je da u ovim kriznim vremenima mi nismo konkurentni na trzistu jer nista nismo uradili da osavremenimo proizvodnju. Kolike su povrsine pod mrezom, kolike povrsine navodnjavamo...? Da li smo usli na trziste sveze maline sa Polkom i Polanom? Koliko drzimo ta trzista??? To znaci da robu isporucujemo u kontinuitetu pa cak kada je i cena neznacajno bolja u odnosu za malinu namenjenu za zamrzavanje? Koliko zasada ima global gap? Generalno koliko postujemo standarde? Zasto se deo proizvodjaca ne opredeli za organsku malinu?? Tu jos ima prostora na trzistu u evropi a i za USA nasa malina lako krci svoj put... Ubedjen sam da bi se naslo prostora i na bliskom istoku, aziji i australiji... Ako zelimo da prodamo malinu kao ''mercedes'' onda kupcu moramo ponuditi ''dodatnu vrednost'' proizvoda tj moramo ga ''ubediti'' zasto da u velikoj ponudi maline iz celoga sveta on izabere da kupi bas nasu malinu i pri tome je plati vise od ostalih.

Sistemi za navodnjavanje, global gap, zastitne mreze, zdrav bezvirusni sadni materijal treba da bude okosnica te nove savremene poljoprivredne proizvodnje kojoj treba da tezimo.
A zasto su prinosi nizi poslednjih 10ak godina????
Da nije razlog to sto se malina svuda sadi,cak i tamo gde nema uslova za normalne prinose(zahvaljujuci propagandi da se na njoj zgrcu milioni)????
Ili je mozda razlog sto je prijavljeno mnogo vise zasada nego sto realno ima (ljudi prilikom registracije PG prijave malinu iako im na parcelama nije malina)????Evo,na primer,ja ove godine imam 1,5 ha manje na branju nego sto mi je prijavljeno u strukturi biljne proizvodnje.....
Mislimo o tome......
Naravno,ima i drugih razloga kao sto je los sadni materijal (to se vec resava,poslednjih par godina su uvezene ogromne kolicine sadnog matrrijala)

Sto se tice proizvodnje,meni nije lako odvojiti 12000 eur/ha za protivgradne mreze na ovakve cene maline,a planiram u buducnosti da pocnem sa postavljanjem mreza (kada mi finansije dozvole)....Sto se tice navodnjavanja,smatram da svako ozbiljan dize malinjak tamo gde ima navodnjavanje i odmah po podizanju zasada postavlja sistem za navodnjavanje,to je osnova.Meni je 100% malinjaka pod sistemom za navodnjavanje preko kojeg vrsim i prihranu,sta moze jos da bude naprednije?????
Naravno,finansije odredjuju koliko ce napredna biti proizvodnja,a ja se prevarih pokupovah dzipove i stanove,pa sad nemam za mrezu.....
 
Evo bili smo svedoci uspesnog protesta taksista.Dakle,nije bilo nasilnih intervencija policije.Dobro organizovani mirni protesti su veoma bitni,ako zelimo da nas bilo ko uzme za ozbiljno.

https://www.blic.rs/forum/taksi-blo...u-i-okolinu,2,3522983,0,czytaj-najnowsze.html

- - - - - - - - - -

A zasto su prinosi nizi poslednjih 10ak godina????
Da nije razlog to sto se malina svuda sadi,cak i tamo gde nema uslova za normalne prinose(zahvaljujuci propagandi da se na njoj zgrcu milioni)????
Ili je mozda razlog sto je prijavljeno mnogo vise zasada nego sto realno ima (ljudi prilikom registracije PG prijave malinu iako im na parcelama nije malina)????Evo,na primer,ja ove godine imam 1,5 ha manje na branju nego sto mi je prijavljeno u strukturi biljne proizvodnje.....
Mislimo o tome......
Naravno,ima i drugih razloga kao sto je los sadni materijal (to se vec resava,poslednjih par godina su uvezene ogromne kolicine sadnog matrrijala)

Sto se tice proizvodnje,meni nije lako odvojiti 12000 eur/ha za protivgradne mreze na ovakve cene maline,a planiram u buducnosti da pocnem sa postavljanjem mreza (kada mi finansije dozvole)....Sto se tice navodnjavanja,smatram da svako ozbiljan dize malinjak tamo gde ima navodnjavanje i odmah po podizanju zasada postavlja sistem za navodnjavanje,to je osnova.Meni je 100% malinjaka pod sistemom za navodnjavanje preko kojeg vrsim i prihranu,sta moze jos da bude naprednije?????
Naravno,finansije odredjuju koliko ce napredna biti proizvodnja,a ja se prevarih pokupovah dzipove i stanove,pa sad nemam za mrezu.....

Ni navodnjavane KPK nije najsrecnije resenje,uzmimo npr 2012 godinu,naravno puno je znacilo ali nije moglo da anulira mozda ni 50% posledica suse.Ja razmisljam o sistemu orosavanja,ali mi treba mnogo vode.
Protivgradna mreza ne pomaze u borbi protiv kasnog snega,sta vise,ukoliko padne velika kolicina snega,moze da srusi citavu konstrukciju,dokazano u praksi.Sve su to ozbiljni problemi koji nas prate.Plus teskoce u koriscenju mehanizacije za obradu.Kod mene je medjuredni razmak 2,5 m i imam problema da udjem sa traktorom da obavim npr.zastitu,rasturim djubrivo,tarupiram...kad se maline rasire.Razmisljam da postepeno prelazim na razmak od od 3 metra,pa da vidim kako ce se pokazati u praksi.
 
@PP

Opet puno pitanja a malo odgovora dajes , bar onih konkretnih. Reko si da se ne osavremenjavaju sotre, a sad kazes da i ove sadasnje nisu lose, nesto si se opet upleo. A to sto su nam prinosi nizi kakve veze ima sa ovako sramno niskom otkupnom cenom ??? I mreze, i navodnjavanje, tacno da to ima veze sa prinosima, ali opet , kakve veze ima sa plasmanom u inostranstvo i sa malom otkupnom cenom. Za ostalo se slazem, alo opet mnogo pitanja a malo odgovora.
Posto se evidentno ne razumes u proizvodnju i taj deo poslova, mozda znas nesto oko izvoza. Evo, recimo, mi ovde sa foruma, nismo zadovoljni otkupnom cenom, imamo, recimo 100 tona maline a i nasli smo kupca iz Nemacke koji hoce da ih kupi. Sta sad i kako da mi to odradimo. Ti rece da si strucnjak za taj posao, pa ja sad ocekujem jedan krajnje strucan odgovor.
 
Bolje razmisljaj da uzmes Pp verovatno se razume dali 2 ili 3m. Da ti skicira redove...

Naravno,moramo strucnjake zadrzati u zemlji.Sreca je da stranci ne prate ovaj nas forum inace bi nam ukrali PP-a.Ja se sve bojim pocece da pise na engleskom ili nemackom.Pa ce neko to procitati iz sveta i mi ostadosmo bez jos jednog eksperta.
Evo ja PP-u ovako javno nudim radno mesto,kod mene u malinama.A svi znamo koliko je danas tesko dobiti posao.Moze da pocne da radi sredinom juna,cak cu mu i pripravnicki staz skratiti na samo mesec dana...:ppozdrav:
 
Evo bili smo svedoci uspesnog protesta taksista.Dakle,nije bilo nasilnih intervencija policije.Dobro organizovani mirni protesti su veoma bitni,ako zelimo da nas bilo ko uzme za ozbiljno.

https://www.blic.rs/forum/taksi-blo...u-i-okolinu,2,3522983,0,czytaj-najnowsze.html

- - - - - - - - - -



Ni navodnjavane KPK nije najsrecnije resenje,uzmimo npr 2012 godinu,naravno puno je znacilo ali nije moglo da anulira mozda ni 50% posledica suse.Ja razmisljam o sistemu orosavanja,ali mi treba mnogo vode.
Protivgradna mreza ne pomaze u borbi protiv kasnog snega,sta vise,ukoliko padne velika kolicina snega,moze da srusi citavu konstrukciju,dokazano u praksi.Sve su to ozbiljni problemi koji nas prate.Plus teskoce u koriscenju mehanizacije za obradu.Kod mene je medjuredni razmak 2,5 m i imam problema da udjem sa traktorom da obavim npr.zastitu,rasturim djubrivo,tarupiram...kad se maline rasire.Razmisljam da postepeno prelazim na razmak od od 3 metra,pa da vidim kako ce se pokazati u praksi.
Da ne sirim temu,ja sam 2012 ima najbolji rod i najbolji kvalitet u poslednjih 10 godina....
 
Gledam sad gostovanje"predstavnika malinara" kod Jovane i Srdjana,setili se da treba da se prica o ceni za 15 dana pocinje branje.....Svaka im cast,ali oni nisu moji predstavnici...Kaze Bogdanovic Jovani da je bila mala kad se on bavio malinarstvom,pa se ja prisetih kako je do pre 10ak godina imao ogromnu plantazu od 5 ari pored kuce i vozio Kamaza....O Radovicu necu da komentarisem,sve je vec receno....Treceg ne znam....
 
Poslednja izmena:
gledam sad gostovanje"predstavnika malinara" kod jovane i srdjana,setili se da treba da se prica o ceni za 15 dana pocinje branje.....svaka im cast,ali oni nisu moji predstavnici...kaze bogdanovic jovani da je bila mala kad se on bavio malinarstvom,pa se ja prisetih kako je do pre 10ak godina imao ogromnu plantazu od 5 ari pored kuce i vozio kamaza....o radovicu necu da komebtarisem,sve je vec receno....treceg ne znam....
treci je glumac
 
2005 g. - 30 d.do 50 d. prosek 0,60,eur:
2006-(55-70d-0,85e):
2007-(100-120-1,30 e);
2008-(175-185-2,30e);
2009-(80-120d-1,10e);
2010-(100-140-1,30e);
2011-(70-90-0,85e);
2012-(110-180-1,38e);
2013-(160-200-1,45e);
2014-(130-180-1,30e);
2015-(190-220-1,75e),
2016-(200-260-1,98e) i
2017g. 120 d
 
Pored svega lošeg što se dešava malini ove godine, visoke temperature, grad... , najveci problem pravi bagrem. Cveta istovremeno, pčele ga više posećuju, a malinu retko. Kakve će biti posledice videćemo, mislim da će biti puno zrnaste maline.

Послато са GT-I9082 уз помоћ Тапатока
 
Nije direktno vezano za malinu ali je prica ista, prezasiceno trziste, cena pada i slicne gluposti. Supruga je jutros bila da sama ubere jagode za sebe na plantazi, i cena je za kilogram 4 evra. Nije pitala koliko je prodaju otkupljivacima jer nju to ne zanima ko sto bi mene zanimalo. Inace to je na plantazi kod Frankfurta. A kod nas cena 100 dinara pa i manje. To ti je ista slika i prilika i sa malinama. Nije problem trziste, niti cena u izvozu, nego alavost i bezobrazluk politicko tajkunskog sistema
 
Nazad
Vrh