Plasman i cena maline u 2018 godini

@jevto

Ima jedna stara narodna poslovica koja kaze , da je oarafraziram, cega je bilo malo bice puno i obratno cega je bilo malo puno bice malo... Tako da...
 
Zapadna Srbija ce u novu berbu preneti od 10.000 po najoptimisticnijoj proceni do preko 15.000tona po onoj manje optimisticnoj. Maline ima previse. Pojedine hladnjace smanjuju otkup, niko ne nudi avanse za ovu godinu, nema potraznje... Pojedine hladnjace cak uopste nece ni ulaziti u otkup ove godine. Bice ovo jako teska godina ako sve bude normalno, stvari mogu da se promene jedino usled neke velike elementarne nepogode. Malina je fantasticno ponela, izgleda dobro, sve za sada obecava vrhunski prinos iznad prosek.[/QUOTE]

Al ti prijatelju lupas glupost, pa ovo veze sa vezama nema. Prinos maline ove godine 20 do 30 % manji u odnosu na proslu godinu, odnosno oko 50 % u odnosu na 2014. Malina je na ogromnim povrsinama u ocajnom stanju. Rodni lastari kratki i krecu visoko iznad zemlje, prerano cvetaju. Jaka susa jos sad. Znatno umanjena ulaganja, sto ce pa tek da se oseti u narednoj sezoni. Ispred nas su teska vremena. Posebno za nas radnike i seljake. Ne trpi ovaj novi svetski poredak jakog i finansijski nezavisnog, sto znaci i slobodnog, radnika i seljaka. Hoce gazda da gazduje, da radis za njega i si na njegovom kazanu. U oci da nesmes da ga gledas dok ti on odredjuje koliko ces danas pojesti, koliko popiti a koliko mu zaraditi. Pa ako je dobre volje dobices vise, ako je nesto ljut ostaces gladan, e to oni hoce. Da mi sad oni racunaju koliko mene kosta da proizvedem kilogram maline, i da oni odlucuju koliko da plate za moj proizvod. Pa ako je raspolozan da plati 150 a ako je mrzovoljan dosta mi je i 100. Epa necete ga vala majci, da meni placate sicu a da vi zgrcete milione. Sami proizvodite pa zaradjujte. A mi proizvodjaci moramo da trazimo cenu za nas proizvod koja nama odgovara a ostali nek se uklapaju ako umeju, ako ne umeju, pa niko i nije predodredjen da se bavi otkupom i trgovinom ako to ne ume i ako mu se to ne isplati, nek radi nesto drugo, recimo nek trabunja po forumima ko ovaj PP posto ocigledno drugo i nezna da radi
 
Ne znamo kako je ponela dok ne prodje bar sredina cvetanja.Zapamticu ovu Vasu recenicu" sve za sada obecava vrhunski prinos iznad prosek."Nemate Vi pojma o malini i poljoprivredi.Visoke temperature i nedostatak vlage u zemlji vec se odrazavaju negativno.Malina nije dobro razvijena u odnosu na isto vreme prosle godine.Lastari su ostali niski usled proslogodisnje suse.Ulaganja znacajno smanjena....A hladnjace nicu,nicu,nicu...

- - - - - - - - - -

10 000-15 000 tona su optimalne kolicine koje se prenose i nisu nista posebno.Sem toga do branja ima jos vremena.
Tako je, proslogodisnja susa je uzela danak, pa debeli plus u Januaru i Februaru, a debeli minus u Martu... Ovogodisnja susa tek uzima danak, a vidim i beli kombajn ne miruje... Tako da je nisam video malinu koja obecava nadprosecan rod, ima solidnih ali sve je to daleko od dobrog... A hladnjaca upravo nice na planini Mackov kamen i zuri se da bude zavrsena do pocetka sezone, koliko sam cuo Nemci su u dilu, znaci kapaciteti se povecavaju , a sa losom cenom ove god moze se ocekivati smanjenje povrsina samim tim kolicina, i los kvalitet ploda... Vidim ljudi u cilju smanjenja troskova tretiraju medjuredni prostor raznim preparatima za unistenje korova, pa i totalom...
Znaci niskom cenom truje se i proizvodjac i potrosac...
 
@amper91

Videcemo trziste je najbolji sudija. U ovom trenutku ja ne vidim da ima nekog posebno velikog interesovanja za svezu malinu.

- - - - - - - - - -

@Majstor Gera

Pogledao sam emisiju. Dve stvari sam zapazio, prva, jedan od profesora kaze da je proizvodjacka cena od 104 do 126 dinara ako se ne varam a drugi jako bitan momenat je kad jedan od profesora kaze da Ukrajinci mogu malinu da rade i na 70centi i da se tu uklope. Radovic nema nijednu realnu ideju, njegovo delovanje ne donosi nikakve koristi proizvodjacima. Sa druge strane profesori nude neka resenja, kazu da treba da gledamo da smanjimo troskove proizvodnje a da povecamo prinose kao i da treba da razmislimo o npr svezoj malini kao i podizanju kvaliteta. Gomila kvalitetnih predloga koja je dosla od strane profesora ja vec pisem o tome godinama ali to nema ko da cuje. Zao mi je sto ce se izgubiti jos jedna godina, zao mi je sto se cele zime nista nije radilo, zao mi je sto je nas mentalitet takav da bi sve da uradimo preko noci a nasa narodna kaze (ne goji se prase uoci Bozica)

Ja imam resenje ali mora da se radi, ozbiljno i odgovorno.
 
@amper91

Videcemo trziste je najbolji sudija. U ovom trenutku ja ne vidim da ima nekog posebno velikog interesovanja za svezu malinu.

- - - - - - - - - -

@Majstor Gera

Pogledao sam emisiju. Dve stvari sam zapazio, prva, jedan od profesora kaze da je proizvodjacka cena od 104 do 126 dinara ako se ne varam a drugi jako bitan momenat je kad jedan od profesora kaze da Ukrajinci mogu malinu da rade i na 70centi i da se tu uklope. Radovic nema nijednu realnu ideju, njegovo delovanje ne donosi nikakve koristi proizvodjacima. Sa druge strane profesori nude neka resenja, kazu da treba da gledamo da smanjimo troskove proizvodnje a da povecamo prinose kao i da treba da razmislimo o npr svezoj malini kao i podizanju kvaliteta. Gomila kvalitetnih predloga koja je dosla od strane profesora ja vec pisem o tome godinama ali to nema ko da cuje. Zao mi je sto ce se izgubiti jos jedna godina, zao mi je sto se cele zime nista nije radilo, zao mi je sto je nas mentalitet takav da bi sve da uradimo preko noci a nasa narodna kaze (ne goji se prase uoci Bozica)

Ja imam resenje ali mora da se radi, ozbiljno i odgovorno.

Pa daj nam tu tvoji racunicu za malinu u gajbici na 80 centi. Posto kazes da se u proizvodnju nerazumes i da ti drugi vode posao onda ti to sigurno vec imas na papiru. Ti koji ti vode posao sigurno ti bar na kraju godine donesu papire i kalkulacije, pa ti si valjda ozbiljan covek. A posto ti o malini nista neznas i drugi ti sve rade, znaci da sve moras i da platis, pa onda i znas koliko to kosta. Aje strucnjaku moj pregledaj te tvoje kalkulacije i racune i molim te daj mi racunicu kako to malina kosta 80 centi. Verujem i da se tu radi o ozbiljnim kolicinama i povrsinama cim jedan tako krupan poslovni covek ulaze u neki posao i jos moze sebi da priusti da celikuni posao oko toga neko radi za njega. ZNACI BATALI DEMAGOGIJU I DA VIDIMO TU RACUNICU !!!
 
@dekiVR

Ja nemam problem sa racunicom, ostali ako ne mogu da je proizvedu na 0,80 eura i nemaju racunicu da rade malinu ne moraju ni da rade prosto i jednostavno. Mnogi su u posao sa malinom usli ne racunajuci da mogu i lose godine da dodju, prilikom investicije i podizanje zasada nije se uzeo desetogodisnji prosek otkupnih cena pa da se na tome bazira ulaganje vec su se uzimale dve najbolje godine a to niti ima logike niti ima smisla...

Pojedinci se ovde ponasaju kao da neko proizvodjace primorava da proizvode malinu i da istu predaju hladnjacama... Ne, niko vas ne tera, ne morate da je radite niti da je predajete hladnjacama, mozete sami da se udruzite i da je samostalno izvozite pisao sam kako to da uradite....
 
Nema racunice na 0,8 evra.Nema ni na 1 evro.
Ova nesrecna drzava ne shvata da mora pomoci i zastititi poljoprivrednika.Pa zar BiH odobrava subvencije po kg maline plus ostale subvencije.Dakle u startu mi nismo sa njima konkurentni.Zasto se insistira na CEFTI,pa to je po nas poguban sporazum.Kao i SSP.
Ako se ove godine obori dodatno otkupna cena,bice velikih problema,u to sam siguran.A drzava moze da se ubrise za rast BDP i lider regiona ce nastaviti da bude lider,ali od pozadi sa najnizim rastom BDP-a i najvecim deficitom platnog bilansa.Ostace im u zemlji samo penzioneri.Pa ce za koju godinu postizati istorijske sporazume po pitanju Juzne Srbije,Sandzaka i Vojvodine,kao sto ce ove potpisati istorijski sporazum sa Kosovom.
Ta politika tzv. slobodnog trzista je propala lazna stvar.Vidite li sta Tramp radi u SAD.Ima da se stiti domace.
Nisu se nasi stari borili da proteruju okupatore iz zemlje da bi ih sada prizivali.Ovde se vodi politika plate od 250 evra.To daju nesretnicima po fabrikama.Pa neko misli da cemo mi pocrkati od rada u malinjacima za 2000 evra godisnje.E pa dobice uvazeni profesori iz emisije injihovi mentori kvalitet kakav zasluzuju ove godine.Licno sam sveo zastititu na minimum.Kao i svi ostali proizvodjaci.Pa cemo da vidimo ko ce vise izdrzati ili mi ili ovi moderni Turci."Drumovi ce zazeleti Turaka,ali Turaka vise biti nece"....
 
@jevto

Nema racunice na 0,80 eur nema na 1 eur, pa na koliko onda ima po vama? Ko ne bude uspeo da maksimalno smanji troskove proizvodnje a poveca prinos taj ce biti prinudjen ili da izadje iz posla ili da svesno izdrzi gubitke dok ne dodju neka bolja vremena. Na 1 euro otkupne cene 0.20 eura zarade po 1kg je sasvim pristojna zarada u situaciji kada imamo hiperprodukciju maline. Moramo biti realni, strpljivi, moramo da se menjamo i pratino trziste...
 
Svedite ulaganja na minimum.Zastitite osnovno od grinje sada i nista drugo do uoci branja.Onda ako bude kise pehar,ako je nema nista.Isporucimo im kvalitet kakav zasluzuju.Mi cemo se boriti onako kako su se nasi stari borili protiv Turaka.Ne ulazite u direktan sukob i svadju.Lazite ih i varajte da sve cinite da podignete kvalitet.Neka se neprijatno iznenade kad dodje vreme.Morate uvek imati podelu u glavi na njih i nas.Oni su neprijatelj i svi su ujedinjeni od drzave,profesora i hladnjacara.Mi smo narod i mi cemo opstati,ali moramo se mudro boriti.Smanjujmo troskove,ali istovremeno govorimo da sve cinimo u cilju podizanja kvaliteta.Sve mantre o trzistu,njegovom prezasicenju itd.javno ispovedajte.Ali u sebi znajte da je sve laz.Morate osetiti unutrasnje zadovoljstvo kada mocnog neprijatelja uspesno zavaravate i uvek znajte da nicija nije gorela do zore.Tako se neprijateljski sistem podriva iznutra veoma uspesno,a njegov gnev i ostrica izbegavaju.Tako su i zemlje Istocne Evrope izdrzale komunizam-i komunizam je pao,oni su ostali.Pasce i ovo zlo,a mi cemo opstati.
 
Nije to negativna energija, covek je isfrustriran i izrevoltiran, nece vise da cuti i zmuri, svi smo svedoci da uvek puca preko ledja seljaka/proizvodjaca.
Kako i zasto u susednoj BiH proizvodjaci dobijaju subvencije za proizvodnju maline, a kod nas se gleda na svaki nacin da nas satru i obezvrede.

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Nista ne moramo raditi da podrijemo "sistem". Priroda i smanjeno ulaganje su se vec pobrinuli za to. Na svaki "dobar" malinjak ima po 3-4 losa.
a2d7c47478bcd8a0a2103b61ce9c7135.jpg
d65ea532db4aa7de0bbfcd104a08a0d4.jpg
51983503f5823782c0e0b2bcd4007648.jpg
f5b6e55a5bde0f6b35436cefd2760432.jpg
2bbc001536a6f6fee53409b0f0437c2f.jpg


Dva malinjaka koja su prosle godine bila solidna.
Ove godine rod ce biti pola proslogodisnjeg.
 
@frigy

Pravo pitanje za predstavnike proizvodjaca, zasto se prilikom pregovora sa drzavom ne potencita na ovoj temi?
@Gale T

Uvek ima losih malinjaka nije to nista novo, pored tih losih mogu da se vide i dobri malinjaci.
 
@dekiVR

Ja nemam problem sa racunicom, ostali ako ne mogu da je proizvedu na 0,80 eura i nemaju racunicu da rade malinu ne moraju ni da rade prosto i jednostavno. Mnogi su u posao sa malinom usli ne racunajuci da mogu i lose godine da dodju, prilikom investicije i podizanje zasada nije se uzeo desetogodisnji prosek otkupnih cena pa da se na tome bazira ulaganje vec su se uzimale dve najbolje godine a to niti ima logike niti ima smisla...

Pojedinci se ovde ponasaju kao da neko proizvodjace primorava da proizvode malinu i da istu predaju hladnjacama... Ne, niko vas ne tera, ne morate da je radite niti da je predajete hladnjacama, mozete sami da se udruzite i da je samostalno izvozite pisao sam kako to da uradite....

Pa zato sto ti nemas problem sa racunicom i cenom od 80 centi, zato te i pitam, da i ja naucim nesto. Pa sam te zamolio i opet te molim ajde mi napravi tu racunicu ovde, koliko hektara, koliko dnevnica, djubriva, hemije, da mogu da uporedim sa ovim sto ja radim pa da vidim gde gresim, posto se ja u tu cenu uopste ne uklapam. Ali eto ti uspevas da se uklopis, pa me interesuje kako, ali ne demagoski odgovor, nego matematicki ono x + x + x + x = 80 centi , valjda ti to nije neki problem ???

- - - - - - - - - -

@jevto

Nema racunice na 0,80 eur nema na 1 eur, pa na koliko onda ima po vama? Ko ne bude uspeo da maksimalno smanji troskove proizvodnje a poveca prinos taj ce biti prinudjen ili da izadje iz posla ili da svesno izdrzi gubitke dok ne dodju neka bolja vremena. Na 1 euro otkupne cene 0.20 eura zarade po 1kg je sasvim pristojna zarada u situaciji kada imamo hiperprodukciju maline. Moramo biti realni, strpljivi, moramo da se menjamo i pratino trziste...

Opet demagogija, daj zvanicne podatke koji govore o toj hiperprodukciji, ja tako nesto nisam nigde ni cuo ni procitao vec sasvim suprotno od toga. Navedi molim te izvor te tvoje informacije
 
@jevto

Nema racunice na 0,80 eur nema na 1 eur, pa na koliko onda ima po vama? Ko ne bude uspeo da maksimalno smanji troskove proizvodnje a poveca prinos taj ce biti prinudjen ili da izadje iz posla ili da svesno izdrzi gubitke dok ne dodju neka bolja vremena. Na 1 euro otkupne cene 0.20 eura zarade po 1kg je sasvim pristojna zarada u situaciji kada imamo hiperprodukciju maline. Moramo biti realni, strpljivi, moramo da se menjamo i pratino trziste...

Covece PREKRSTI SE !!! Kako mozes biti tolikoooo Bezobrazan....???/ Da li si svestan sta pises..?::sramota::
 
Deki, nemoj uzalud gubiti vreme i energiju na PP. To je kancelarijski profil, pise vise ljudi iz iste firme, pod istim nikom.
Ima jos takvih profila, zatrpavaju forum.

Послато са S60 уз помоћ Тапатока
 
Da svako u lancu radi da izvuce koli je ulozio ne bi malina bila u prodavnici skuplja od 250 dinara kg.Na pijacama izadje i po 1000 i vise,za radnje da ne pricam.Zasto se svima ne racuna koliko je ulozio i zasto je neciji toboze kontakt sa nekim vajnim kupcem skuplji od mog kontakta sa travama i hemijom na njivi. Znaci rodjace ulozio si 100 eura goriva i telefona,dosta ti je 200 eura.Hladnjacama je to jos lakse izracunati.
Uzmem telefon i zovem redom ko ce dati robu ispod cene ,onda nudim sve koji kupuju.Strasna pamet koja treba dobro da se nagradi.
 
Deki, nemoj uzalud gubiti vreme i energiju na PP. To je kancelarijski profil, pise vise ljudi iz iste fime, pod istim nikom.
Ima jos takvih profila, zatrpavaju forum.

Послато са S60 уз помоћ Тапатока

meni on, ili oni, bas zanimljivi, vidis da se upekljao ko pile u kucinu, cim skrene sa pesmice koju je napamet naucio sav se pogubi. Te nema on pojma o proizvodnji, te sad ima i svoj zasad al mu drugi vode posao, pa ovo pa ono, ako ih vec ne mozemo pobediti bar ih isterajmo na cistac i nacinimo ih smesnim u njihovom neznanju
 
daj zvanicne podatke koji govore o toj hiperprodukciji
,
A gde se ti podaci objavljuju 'leba ti?
Ima li ili nema hiperprodukcije je procena, nema nigde nikavih zvaničnih podataka o tome, ne postoji tako nešto što ti tražiš.

Ti uvek možeš da proceniš da je nema, da se u skladu sa svojom procenom ponašaš, da povlačiš poslovne poteze na osnovu te procene, a kakav će ti biti poslovni rezultat zavisi od toga kakva ti je bila procena.

Sloboda brale, sloboda da sam odlučuješ, procenjuješ, pokušavaš ovo ili ono, ali sloboda podrazumeva i da snosiš posledice svoje odluke.
Odlučiš, proceniš, da je manjak maline, digneš cenu i čekaš, ako si dobro procenio za nakoliko dana će ti morati platiti koliko tražiš jer maline nema.
Ako se zezneš u proceni, ako nje ipak ima, propade ti malina.
Sve je na tvojoj odluci.
Slobodan si i da odlučiš da blokiraš pruge i puteve, a i to može da im različite rezultate. Možda država shvati da je u opasnosti ako se malinare pobune pa odluči da to toleriše, a, boga mi, može da bude i pendrek.
Opet je odluka na tebi.

ajde mi napravi tu racunicu ovde, koliko hektara, koliko dnevnica, djubriva, hemije,
Pa se napiše neka računica a onda krene sa tranžiranjem, pa dokazuj, pa pobijaj, pa objašnjavaj...a šta to kome treba?
Šta će se desiti u slučaju da se neka računica pobije ili dokaže, hoće li računica sa foruma uticati na kupca da podigne cenu?
Misliš li da će iko reći, jbt, eno tamo na forumu izračunali koliko košta malina, moram da podignem cenu?
Neće brale, briga ih za tvoje računice.
Ako imaš interesa radi, ako ne, niko se neće nasekirati.

Sekira li se neko kad firma bankrotira jer se nije uklapala, jok brale, katanac i teraj dalje, onaj ko se uklopio radi, ko nije, jbg, takva mu sudbina, niko mu ne objašnajva kako je drugi mogao da se uklopi a on ne.



 
Nazad
Vrh