Plasman i cena maline u 2018 godini

Izvinjavam se ako vraćam temu u nazad, ali odakle informacija o ceni od 100 dinara. Nisam uspeo da to nađem nigde kao zvaničnu informaciju...
 
Ti slavko mislis ako su ti vasi ONI rekli da ce cena maline biti 100 da ce stvarno biti 100? Ni 80 nece biti,a polana,polka 50.
Sa 200 din su vam pukli cenu od 100 i vi srecni? Pa ako taj trend zadrzite,a kako ste krenuli i hocete,dogodine cete ih moliti da vam daju Dvajes dinara za kg. Puls vam te opipan,tako da svi djuture mozemo gologuzi preko trbuhom za kruhom

Slavisa bolje prihvati realnost nego sto zivis u oblacima,nemoj davati laznu nadu narodu,jos vise ih pravis staticnim,ali koliko vidim to ti je i cilj. AV ?
 
Milose nema nista zvanicno to mi nagadjamo sta ce privredna komora iduce nedelje takodje "nagadjati" svi samo "natucaju" a cenu ce odrediti drugi faktori a ne sta zele hladnjacari ( ili sta zele proizvodjaci) zato ja ovo oko cene i zovem "igre lotoa" ili igre "na srecu" jer niko nezna unapred dobitnu kombinaciju... sto se tice hladnjace kad ti neko da skoro 70% bespovratno vredi se igrati (kojicu ti koji imas preko 2 hektara -ili vec 5-6 kako si rekao) ispunjavas uslove da uradis isto (problem je tvoj sto nemas te hektare) inace bi radio isto sto i ja oko iparda....Kojicu stvarno "umaras" narod ovde na forumu od kako si se pojavio sa pitanjem oko "prcenja bakrom oko nove godine", i bonbastim "ulazom na forum" kako si veliki proizvodjac sa "velikim zasadima koje imas"-provalio si se sa" bakrom" i procitan si... promeni adresu i ime pa kreni ponovo na ovaj forum... ovde su "legende srpskog malinarstva" i takvi kao ti nece nikoga uzdrmati ni pomeriti sa puta... malina ce sigurno ponovo biti preko 200 dinara u narednim godinama jer se trazi i nece je biti dovoljno za sve....odmori malo i pusti ovaj "radni narod" da radi svoj posao...
Na ovakvim emisijama mozete cuti o situaciji https://www.b92.net/biz/vesti/agro-biz.php?yyyy=2018&mm=02&dd=11&nav_id=1357520 ali to smo vec videli i ranijih godina pa se sve menjalo,na bolje
 
Poslednja izmena:
Zasto je kupina koje imam 2ha stalno 20din? Kad ce ona doneti prihod ? Nikad


Pitanje drugo glasi Da li je vaditi ili?

33ara maline imam i nebitan sam

jabuke 5ha i vise.

- - - - - - - - - -

Nocas ovde bese MINUS 7.
 
Kojicu, ponovo pocinjes sa pricom oko tvojih velikih plantaza i "tvojom teskom proizvodjackom sudbinom" . Onaj ko ima 30 ari pod malinom (i jos 2 hektara pod kupinom+5 hektara i vise jabuke ) i bavi se ovim poslom na tako ozbiljnim povrsinama zna da se bakrom ne "prce" oko Nove godine, zato si prepoznat na ovom forumu kao neko ko "troluje" i sigurno nikada nisi video malinjak ili kupinjak vec su ti namere druge...a i minusne temperature sa snegom, je dobro doslo vreme u ovom periodu godine , tako da ni to neznas da je to sve dobro za "tvoje velike plantaze"... zaista... zasto si ovde na forumu ?
 
Poslednja izmena:
@ Marko 17

To sa IPARD -om nije bas tako sjajno.Povrat novca je za cene bez PDV-a.
Udovoljite mojoj znatizelji,recite mi koliko,koliko prema grubom proracunu,ispadne ta Vasa hladnjaca i pri kom kapacitetu tunela i lagera?
 
Jefto pozivam te sigurno na otvaranje kada budemo "presecali vrpcu" do tada se strpi, znatizelja je losa osobina za coveka sa tvojim iskustvom... usput mislim da sam na pravom putu da imam i strateskog partnera (odlican kontakt napravio sa jednom skadinavskom frimom na jednom svetskom sajmu koji sam posetio, i koja insistira i na uvodjenju GAP sertifikata i direktnoj kupovini od proizvodjaca-hladnjacara, zbog sledljivosti)
To ce u narednom periodu biti velika prednost, jer ovo sto veliki hladnjacari rade kupuju po bosni, kosovu ukrajini.... a onda to uvezu i prepakuju i prodaju kao malinu iz "srca Srbije", je fora koju su pravi kupci iz sveta prepoznali (sve se zna)
Period pred nama ce biti vrlo interesantan...."ko bi gore bice dole ko je dole a kontrolise svoju proizvodnju i komsisku u selu uz GAP i sam je zamrzne u svojoj Hladnjaci bice gore (to i i razlog sto nam Evropa daje te fondove da sami svoje proizvode zamrznemo)....(usput i za uvodjenje GAP sertifikata postoje nepovratna srestva...kao i za HACCP za hladnjace...pogledajte na sajtu Ministarstva...)

Uvodjenjem GAP sertifikata proizvodjaci tako dobijaju "geografski zasticenu malinu" a ona se nemoze lako mesati sa (uvezenom) jer ce se placati skuplje u otkupu a uz nase hladnjace sami cemo izvoziti svoju robu,..... Neka se onda ovi veliki bave prepakivanjem belosvetski uvezene maline koja lici na malinu i bez GAP porekla ... to je ta "kontrolsana malina" sa pracenom sledljivoscu i tretmanima koju kupuje americko trziste i sve vise trazi evropa ....i to je nas jedini put...da vratimo cene preko 200 dinara (zato cileanci lako i skupo prodaju svoju malinu u USA jer imaju tu sledljivost "cilanske maline" i ne uvoze je iz ukrajne bosne i prepakuju kao neki nasi ....(to je i jedan od najvecih razloga zasto se "nasa" malina jeftino ili tesko prodaje jer kupci znaju da nije "nasa" vec uvezena i prepakovana)
Ona sigurna "kontrolisana" malina skulje je placana i ove lose godine po Arilju i ide na to "kontrolisano " USA trziste, to isto traze i "moji" Skandinavci... ponavljam sve se zna....malina je hrana i ljudi hoce da znaju sta jedu i odakle je to sto jedu i oce garancije koje im mnoge srpske hladnjace nemogu da daju... zato uvodim GAP pravim moju hladnjacu i za moje u selu a zasto ne i okolini...
 
Poslednja izmena:
Zasto je kupina koje imam 2ha stalno 20din? Kad ce ona doneti prihod ? Nikad


Pitanje drugo glasi Da li je vaditi ili?

33ara maline imam i nebitan sam

jabuke 5ha i vise.

- - - - - - - - - -

Nocas ovde bese MINUS 7.

Ja sam od kupina napravio (veci zamrzivac) za svoje potrebe. Za sad sve moze da stane u nju. Trenutno smanjujem malinu,sve lose parcele, kupina se drzi tako da ostaje za sad. Sljive stizu na rod tako da se svastari i opstaje i ceka da sastavi 1 godinu npr kupina,sljiva. Sljiva je prednost jer ide u rakiju kad bude losa cena i mozda bude cena rakije za 20god dobra. Ne treba beraci,manje ulaganja... nego da ne skrecem sa teme. Od kupina sam zaradio lagano kad je bila 200. Sacekao sam je dobro. Ti sto sadis te tri krune,blek sten,cester... nije ti niko kriv sto si verovatno platio sadnicu 1e. I mislio da se obogatis ali kasno.

- - - - - - - - - -

Cekaj drugi krug

- - - - - - - - - -

Mada pesimiste i baksuze nece ni taj krug da usreci. Do pre 2god cena za vucu kupina je bila 10din. 50t imas pa to je 500 000. Da ti to ostane dosta je. Ja nikad nisam imao 40t robe ukupno godisnje osim kad prenesem u sledecu god.
 
Ne kapiram gde zamrzavas 40t i gde ja 30da zamrznem?

al koja mi je vajda i da zamrznem? 4kruga i peti dolazi sa cenom od 20din? Svaka cast al 4god vec niko ne zaradi od kupine ,a nece ni ov


Sljiva je ok,ali sta raditi od 2plus ha sljive kad pretocis u rakiju ili 20ha a zabranili prodaju rakije?to moze samo jezdic da se obogati od njegove izvikane brlje koja kosta 5000 din 1l?
 
Od kupina sam zaradio tako da mogu da zamrznem.ne 40t ali svu moju robu. Ako zamrznem 20t 2017god i ne prodam je onda 2018 imam 40t razne robe. 20din je bila 2010god.tako nesto. Pa 200, 60, 100, 40, 40. Tako neke cene nisam nesto pratio ali zadnjih 6god nije bila ispod 40 prosek. Par dana jeste,bilo je budjavih pa se nije kupovala par dana ali nebi je ni ja jeo kad je losa.

- - - - - - - - - -

Kad si posadio kupinu?koje god?
 
Akontnu cenu od 100din ovde niko ne iznosi paušalno već je toliko istakao Krops iz Požege ako se ne varam. Neka me neko ispravi. Ljubojević je najavio da će istaći takođe minimalnu akontnu cenu već u toku ove prethodne sedmice. Da li je istakao neznam. U istom obraćanju je rekao da preporučuje da se malina sadi i dalje i da se sve može prodati. Takođe njegova hladnjača je u prethodnom periodu dala svoim zaposlenim radnicima trinaestu platu. To nije bio slučaj prethodnih godina.

Malo mi nelogična ona njegova izjava; kontrola na noro virus košta između 500 i 600eur. Takođe je naveo da to godišnje njegovu firmu košta 70 000eur. 70 000 / 550 = 127...

Dakle 127 šlepera plate analizu a to je svaki deseti kamion. 127 puta 10 = 1272.....kamiona. To mu dođe oko 30 000 000kg. Ili oko 3 000 vagona. Zar je njegov kapacitet toliki?


Imajući u vidu ovogodišnju cenu od 140 do 160 i najave i upozorenja da malina neide dolazimo sami do zaključka da će istaći 100din. Da li je zaista tako?
 
Sto da ne zaradim. Oberem sam 300 stabala to je oko 3t minimum i uzmem 120 000din. Bacim 300kg djubriva to je 100e, kopam za 3 dana tih 300 sadnica, prskam 5 puta po 3h. Kosim 3 puta po 3h, vezem,orezem,izbacim za 5 dana, oberem je za 30dana ispada oko 400 radnih sati a ostane mi cisto 100 000din. Imam oko 2000 stabala na 3 parcele. Tako da ti je ovo primer. Imao sam oko 5 000 stabala ali sam nasao matematiku na ovoj kolicini ne na vecoj.

- - - - - - - - - -

250din po satu druze i to sad po ovim losim cenama. Kad mi je to malo ili imam neki drugi posao ja je batalim i oprostim tih 100 sati rada do berbe.ne vodim evidenciju kao pole ali na kraju god uvek ulozim u nesto. Nije zlatno,tesko je ali bilo je i kad nije imalo ni da se kupi nista na kraju god. Ja ne razumem zasto prosirujete i kukate. Ja smanjujem i na kraju god je ok jer vidim zasta se mucim
 
Ne kapiram gde zamrzavas 40t i gde ja 30da zamrznem?

al koja mi je vajda i da zamrznem? 4kruga i peti dolazi sa cenom od 20din? Svaka cast al 4god vec niko ne zaradi od kupine ,a nece ni ov


Sljiva je ok,ali sta raditi od 2plus ha sljive kad pretocis u rakiju ili 20ha a zabranili prodaju rakije?to moze samo jezdic da se obogati od njegove izvikane brlje koja kosta 5000 din 1l?
 
@ Marko 17

Citava ta prica mi ne pije vodu.Bar Uzice kipi od hladnjacarskih kapaciteta.Jedna hladnjaca iz moje neposredne okoline kapaciteta 500 tona nije uspela da otkupi ni 200 tona prosle godine.Usmerena je takodje na trziste skandinavije,cini mi se Norveske.Mozda znate o kome se radi.
 
Ne kapiram gde zamrzavas 40t i gde ja 30da zamrznem?

al koja mi je vajda i da zamrznem? 4kruga i peti dolazi sa cenom od 20din? Svaka cast al 4god vec niko ne zaradi od kupine ,a nece ni ov


Sljiva je ok,ali sta raditi od 2plus ha sljive kad pretocis u rakiju ili 20ha a zabranili prodaju rakije?to moze samo jezdic da se obogati od njegove izvikane brlje koja kosta 5000 din 1l?

Sta kopiras sam sebe? 10din me kosta zamrzavanje, kupina ove god 40 sveza a 60 zamrznuta. Provucem kroz hladnjak 10/20t kupina i ostane mi i tu neki dinar mali. Na malini zaradim 100 000, kupina 100 000, sljiva 50 000 a radis 1000 sati. Ja vise ne provedem kad bi merio al sigurno. U firmi godisnje 2 000 sati za 500 000 bruto.

- - - - - - - - - -

Ovo ti sa ovim mizernim cenama. Jako malo ali cekas 1 god u 5 i dobijes 5e po satu.ovo pisem ako sam radis ja imam radnike tako da mi na svakom kg kupina ostane jos 10din koje berac obere i jos 10 na provlacenje kroz hladnjak tako da dodjem na kraju god manje,vise zadovoljan.
 
Tako je Slavisa tvoja mala hladnjaca tvoj izbor kome predajes svoju berbu, tvoja mogucnost izbora kad i kome prodajes zamrznuto (svoje) voce (u ovoj ili sledecoj godini), Odlican nacin rada imas -"zrno po zrno pogaca" -20 dinara zarade u teskim godinama sigurno po kg,- 150 dinara/kg kad se pogodi godina, domacinski, uglavnom nikad ne gubis i sigurno radis sve cestitke!!
Kad si napravio hladnjacu i da li si je vec otplatio?
 
Poslednja izmena:
Ma hoce decko sa 1000 radnih sati da zaradi milione. Otplacena mada sam imao 1 god dobar minus zbog lose procene.sad vidim da je dobro da cupam najjacu cenu plus 10din ili samo tu najvisu cenu. 2012 /13. Veruj da se ne secam posle par god.dok nebi pogledao ugovor. Bila kupina 200din ja imao neku smanjenu kolicinu kupina jer je pre toga bila susa i lako je napravio. To nije neka matematika da se napravi pogotovu sad kad hpma panela..agregata... na svakom cosku.

- - - - - - - - - -

Mislim da ove god necu da zamrzavam malinu jer teze ide osim da je samo provucem bez cekanja. Nije mi moranje da zamrzavam. Teska su vremena za male ali napravi kad vec daju jer nece da propadnes ostace ti objekat kad nas poklope skroz kako su zamislili. Mislim da je sad vreme da dosta nas od tih subvencija napravi ne hladnjace vec izuzetno dobre garaze,skladista. Apliciras za tunel 30m3 a pretkomoru 300m3. Razmisli o tome i pitaj ako moze
 
gde se dele hladnjace od 40ari da uzmem i ja pa da ih prepravim u garaze i farme kao ti ?????????????????????
 
To se zaradjuje.ne meri se arima nego kubicima. Znas li ti za koliko moze da se napravi hladnjaca za 20t robe? Mogla je od 40ari kupina da se napravi pa ti racunaj koliko kosta. Sto si bre nepismen? Za 15 000e moze da se napravi za pocetak. A sa 40 ari se uzimalo 15 000e ko je radio porodicno i mucio se na vreme. Zato ne mlati kad ne znas ni cene malina,kupina a ni hladnjaca. Kad shp posadio te kupine? Ja sam ti dao odgovor kako se nesto pravi sa 40ara. To je 6 do 8 t malina i bila je skoro 2e i eto ti. Znas li koliko je sitna kolicina 10t kupina i das je na 200din? E ja sam je imao,dao,napravio i sad imam hladnjacu a zimi garjza,ostava...
 
Nazad
Vrh