Plasman i cena maline u 2018 godini

" Ako budemo napadali sa većom količinom robe isto tržište, padaće nam cena, ako budemo rasli sa proizvodnjom isto će nam se desiti - rekao je..........Nedimovic "

sve je to naš ministar lepo rekao, ono što i mi svi znamo. Problem je raspodela te prodajne cene na cenu proizvodnje i na cenu prerade/plasiranja. Tu države nema a mislim da bi trebala da bude sa unapred određenom minimalnom cenom maline u odnosu na izvoz. Tako čovek zna u šta ulazi na početku. Sve preko te cene bi bio izbor kojem otkupljivaču ćemo dati malinu.

Da ne govorim o kontroli procesa proizvodnje i otkupa gde se ne zna ko gde bije, sve može i sve je prvoklasna zdrava malina bogom dana. Ne mogu vam opisati kakvog sam se smeca od maline nagledao prosle godine koji su placali isto kao i moju. Donese covek gajbu maline kao da je samlevena...

Cuo sam negde da ce morati hladnjace da imaju ugovorenu proizvodnju za narednu godinu, to bi bila dobra vest.
 
@vilamet2012

Tu sam ja nemojte da brinete za mene, samo sam imao malo vise obaveza zadnjih dana pa nisam stigao da pisem. Sto se tice Cilea, to su jos uvek spekulacije, oni nude po odredjenoj ceni ali da li ce neko to kupiti to je jedna sasvim druga prica. Ja nema sta vas da ubedjujem ja samo pratim trziste. Pa koliko slobodne robe ima dole kod vas, da li ste svesni toga, verovatno niste? Roba se nudi a nove traznje nema jer su svi puni. Pisao sam vec, jedna hladnjaca oko 200tona radi za jednog velikog igraca koji jos uvek nije uspeo ni da mu isplati sve ni da mu povuce svu robu, covek ne zna gde se nalazi... Ja razumem vasa ocekivanja , ali realnost na trzistu vas demantuje.

- - - - - - - - - -

Ovde neki pisu kako se Rolend prodaje po 2 eura a ja pitam gde, jel za 1kg ili za 1,5kg za dva eura??? Nemojte plasirati dezinformacije ovde na forumu.
 
Ako nas ona dvojica od jutros na Happiju kod Davidovica vode daleko cemo da doguramo...stvarno je potrebno napraviti pravo udruzenje na nivou Srbije , Kooperative na italijanski nacin, napraviti zajednicke hladnjace proizvodjaca i prodavati (uz dobre menadjere prodaje) zajednicki trud i rad, kad mogu u svetu mozemo i mi...
 
Drugarov cale bio na nekoj "proslavi" iliti okupljanju proizvodjaca pod okriljem nakupaca, suska se cena od 100. dinara. Sad, ne bih ja verovao u to da i prosle godine nije na slicnom skupu u slicno vreme propagirana cena od 140 dinara po kilogramu, i voila, tako i bi mozda koji dinar vise. Ko vam je kriv kad napadate robom to muceno trziste :D
 
Drugarov cale bio na nekoj "proslavi" iliti okupljanju proizvodjaca pod okriljem nakupaca, suska se cena od 100. dinara. Sad, ne bih ja verovao u to da i prosle godine nije na slicnom skupu u slicno vreme propagirana cena od 140 dinara po kilogramu, i voila, tako i bi mozda koji dinar vise. Ko vam je kriv kad napadate robom to muceno trziste :D
Da li je Nesic ...? sa Pancevcima..?......A sto se tice cene ...vec sam vise puta pisao ...da je prosle god dogovorena u martu mesecu a definitive 29 aprila cini mi se ..... 120-do 180 za proslu god a za ovu 20% manje....Samo se pokazuje da mi je info ..bio iz sigurnih izvora? nazalost.
 
Tacno. Vratio sam se sa skupa,malina vilamet do 100din, polka,polana 30 nize. Kupina za divno cudo 45 pocetna. Jabuka ce biti 25 centi, dok ce sljiva narednih 5godina biti oknd 50 dinara.

Informacije tacne
 
Đađo, znaš kako nas pitaju "koja je naša cena isplativosti"? E, pa tako su se verovatno i hladnjačari dogovorili danas "ne idemo ispod, a ni preko 100 dinara" i to je TO...
 
Bas tako. Ti hladnjacari koji su zacrtali cenu DO 100din nisu nasi,vec krimidrzavnabanda hladnjacara

u jednom momentu su reki Da ako izadjemo na proteste cena sa 100 din mozda moze skociti na 110

svi su cutali ko pokoseni ali se oseti gnev u nama proizvodjacima i u postenim hladnjacarima,osecam da bi mogla da se desi neka explozija u vidu protesta ali ne i bojkota berbe


okupimo se i dokazimo da cena moze ici iznad 150din
Napominjem da su pored kupine i maline ugrozene i sve sorte jabuke

u nama lezi resenje problema,ako se ne trgnemo s mesta,opljackace nas secikese,a malina ce biti 50din dogodine


Izadjimo mirno na ulice i pokazimo da ne damo lopovima nas proizvod

NE DIKTIRA CENU TRZISTE U SRBIJI VEC LOPOVI,ZAPAMTITE TO!
 
Tacno. Vratio sam se sa skupa,malina vilamet do 100din, polka,polana 30 nize. Kupina za divno cudo 45 pocetna. Jabuka ce biti 25 centi, dok ce sljiva narednih 5godina biti oknd 50 dinara.

Informacije tacne

Sad si zadovoljan?vidis da je kupina po tvom 45 a ne 15. Malina blize 100 nego 70. Sad mirno spavaj.jos ako imas sljive onda si na konju. Cena sljive 30do 40din. Cisto da te ne navlace da mlatis cene. Malina 130, kupina 50, sljiva 30, visnja 80. Upisi te cene
 
Nema razlike da li je kupina 15 ili 45. Ispod 90 je imbecilizam.
Ljudi koji imaju 10 plus hektara u punom rodu sa optimalnim prinosom ce u narednih 10 godina biti u plusu i sa 20 i sa 45 centi pod uslovod da imaju sve agrotehnicke mere i odgovarajuce zemljiste. Imam kolega koji imaju 20plus hektara jabuke pored potoka,recica,i sve im mraz i bolesti unakaze. Bolje je imati 4ha jabuke po p.s nego 30ha zapustenih. Sto se tice visnje,vrlo je moguce da bude 80plus din. Malina 100 nece preci,polka polana 70. Jagoda 80. Sljiva 30plus centi. Tako stoje stvari.
 
Postao si optimista.napredovao si uz nas. 90din za kupinu je zelja a ne realnost. Svako ko ima 5/10/20 hektara voca je dobro zgrnuo neke pare a da nema veze o poljoprivredi. Znas li ti sta je 5ha malina??? Ko je to imao pre 5god? Kad shvatis da od svega imas po maximum 50ari onda opstajes. Moze sljive,visnje i jabuke po 1ha a sve preko toga je sadnja na rizik ili aj da posadim kad daju

- - - - - - - - - -

Pa koliko slobodne robe ima dole kod vas, da li ste svesni toga, verovatno niste? Roba se nudi a nove traznje nema jer su svi puni. Pisao sam vec, jedna hladnjaca oko 200tona radi za jednog velikog igraca koji jos uvek nije uspeo ni da mu isplati sve ni da mu povuce svu robu, covek ne zna gde se nalazi...
//////////
200t? Sta je to? 250 000e? To ti neka kolicina? Sto ne kazes koliko je taj kupio i prodao robe 2017god. Jer mu to sva roba koju kupio? Mali imaju po 20/30t svoje robe pa ne kukaju a taj drami i zove tebe. Prodace je ove god i malo ce da izgubi
 
Ako nas ona dvojica od jutros na Happiju kod Davidovica vode daleko cemo da doguramo...stvarno je potrebno napraviti pravo udruzenje na nivou Srbije , Kooperative na italijanski nacin, napraviti zajednicke hladnjace proizvodjaca i prodavati (uz dobre menadjere prodaje) zajednicki trud i rad, kad mogu u svetu mozemo i mi...



Marko; izgleda da nisi pažljivo slušao ovu dvoicu. Oni predlažu da se svi proizvođači maline udruže u jedno udruženje. Da se angažuju pametni ljudi, menadžeri koi će voditi to udruženje i da se sadašnji ljudi sklone sa funkcija zajedno sa njima dvoicom. Da to udruženje nema nikakve veze sa politikom.

- - - - - - - - - -

Položaj malinara zajedno sa svim ostalim granama poljoprivrede je od skora otežan. Od skora je usvojeno da moramo registrovati domaćinstvo, da moramo plaćati najskuplju naftu od zemalja u okruženju iako su okolne zemlje pojeftinile gorivo zbog pada cene nafte na svetskom tržištu. Mi smo zadržali visoke cene odnosno povećane su nam akcize. Od skora nam je usvojeno da moramo registrovati i nadničare i plaćati za njih doprinose. Od skora smo obavezni i traktore da registrujemo. Od skora smo obavezni da prilikom kupovine zemlje imamo posla sa notarima koima moramo platiti harač, ukoliko se ne može utvrditi vrednost parcele a to je u većini slučajeva tako, u iznosu od 18 000din. Pre nekoliko godina sam kupovao zemlju uz obaveze od oko 2500din sve ukupno, ugovor, prevod, overa, porez na promet. Od skora su nam smanjili subvencije po hektaru sa 12 000 din na 4000din. Današnje subvencije za mehanizaciju i traktore opet može koristiti samo onaj ko redovno izmiruje obaveze i ko ima nešto svog novca. Dakle onaj ko ima pare. Za one što nemaju ušteđevine ove subvencije ne znače ništa. Od skora smo obavezni i naše štale i objekte za lagerovanje poljoprivrednih proizvoda kao i obore, legalizovati. Dakle geodetsko snimanje, ucrtavanje, uknjižba, projekti.......Od skora mali poljoprivrednici, oni koi nemaju zemljište veće od 50ari ne mogu predati svoje proizvode a da im se pri tom ne otme po nalogu poreske uprave 5,6% svog novca zarađenog na toj parceli. Od skora je položaj nas poljoprivrednika i proizvođača malina u mnogome otežan a da cena našeg proizvoda ide dole sa najavom još većeg pada cena. Ko tu dobija? Zašto se mladi sele? Zašto se ja sad kajem što nisam otišao? Na koi nam to način država pomaže. Troškovi neuporedivo rastu zahvaljujućoi našoj državi koja uopšte ne misli na nas.

Konačno pitanje; zašto Srbija odumire?

Nadam se da znate odgovor.
 
Ovo bi moglo biti u temi "prskanje maline", ali koga to još zanima. Najmaštovitije i najbajkovitije priče su baš ovde, na ovoj.

Neko nas je savetovao i pisao o smanjenju troškova rada, kako bi neki dinar prekostao od prodate maline.
Ovo troškove verovatno smanjiti neće, ali grbinu na leđima bi eventualno moglo ... :osmeh: ...
Evo ideje za kolege malinare pogotovo nas u brdskim predelima, uz malo podešavanje po vertikali ... :osmeh: ...

https://youtu.be/HPFTYMuJxQo
 
Poslednja izmena:
Ovo bi moglo biti u temi "prskanje maline", ali koga to još zanima. Najmaštovitije i najbajkovitije priče su baš ovde, na ovoj.

Neko nas je savetovao i pisao o smanjenju troškova rada, kako bi neki dinar prekostao od prodate maline.
Ovo troškove verovatno smanjiti neće, ali grbinu na leđima bi eventualno moglo ... :osmeh: ...
Evo ideje za kolege malinare pogotovo nas u brdskim predelima, uz malo podešavanje po vertikali ... :osmeh: ...

https://youtu.be/HPFTYMuJxQo

Pogon na sva cetiri tocka, bolje od Tome Vinkovic :)
 
@slavisa0101

Nije taj usamljen slucaj ima jos takvih i to podosta.

@vilamet2012

Pa zar nije to ono sto ja pisem od samog pocetka? Trebaju novi ljudi ali ljudi koji poznaju posao, koji imaju kontakte i koji ce za takav rad biti adekvatno nagradjeni a to sve moze u modelu koji sam ja predvideo...
 
Znam i ja koliko ima takvih ali znam da to nije sva roba vec mali deo. Takodje 250 000e je sitno za ozbiljne koji imaju taj kapacitet lagera.ne verujem da im opada kosa zbog tog gubitka jer su prodali 2 000t a ostalo 200. Hocu i ja nagradu za obavljeni posao! I ja sam proizvodjac,menadzer...
 
Cemu tisina? Pomirili smo se sa cenama ili ? Vreme prolazi,mi cutimo dok nam pcelice radilice spremaju nulte cene maline i kupine.
 
Kojo, da si pratio malinarsku scenu zadnjih dana mogao si cuti da ce se prve zvanicne cene objaviti sledece nedelje. Do tada mozemo da spekulisemo samo da li ce biti 0 ili milion :)
 
Zar zaista verujete da kada nam obecaju cenu 14.2.da ce ona zvanicno biti i u junu,julu itd? Nemojmo biti naivni,izobecavace nam cene da budemo mirni do berbe,i tad ce je spustiti za 60posto, mi cemo je brati,kukati par dana,i vuk pojeo magarca
Mi opeljeseni,oni napunili dzepove i to je to
 
Nazad
Vrh