Plasman i cena maline u 2018 godini

@ koic
Po tvojim koment....Vi biste za anarhiju (sloboda bez drzave) + jos za americki zakon o oruzju= bilo bi za 1 god. dana ..svi srbi pod jednu sljivu.
@ poznavalac...jbg ...nesto mi miriseee kao da ste Vi grobar srpskog malinarstva...nekad je bio neki Zun..? neznam kako sam ovo izvukao iz kontexsa..???

- - - - - - - - - -

Pozdrav svima
:ppozdrav:
 
@pole

Zasto tako mislite? Ja nudim resenja... Nije lako to sve sprovesti u delo ali, ako se radi sve je moguce.

Koja rešenja čoveče? Zar ne vidiš šta se dešava sa malinom na cenu od 140 , 160. Zar ne čuješ kako neki vade malinjake. Jedino rešenje za nas malinare je dobra cena. Vaša konstatacija da je cena bila enormno visoka nije tačna. Samo ovo demoralisanje i vađenje malinjaka govori o tome. Jedna godina sa cenom od 100din bi vam sve rekla. Malina se teško obrađuje i teško bere, mislim na ručno branu. Zbog toga ona mora imati visoku cenu. Cena divlje borovnice je visoka ne što je skupa proizvodnja već što se teško bere.

Ja ću sigurno opstati u ovom poslu bez obzira na pad cene. Već sam počeo da se navijam prema datim signalima od strane ljudi kao što ste Vi. Sa porodicom sam odlučio da ostavim jedan malinjak od 20ari. Sledeće što ću uraditi ako se trend loše cene nastavi je suprotno od onoga što radi Pole. Vezaću samo ono što mogu sa porodicom da oberem. To mu dođe oko 6000kg. Meni je to sigurna zarada. Kaže Pole ,,kad sve podeliš ukućanima....,,. Da kad sve podelim ukućanima koliko je ko zaradio oni će pare trošiti na ono što bih inače ja morao. Opet je to moja dobit.

Malinjaci se krče i krčiće se ne zbog male zarade već zbog toga što na pojedinim površinama nema zarade. Vraćamo se na osamdesete i na male posede. Živi bili pa videli. Ako se na to ide...............

Ljubojević je jednu lepu rečenicu rekao i po meni on je izgleda svestan. ,,Moramo sačuvati otkupnu cenu,,
 
Za kojica ili ti av
to sto si ti rekao da od subvencija za hladnjacu mozes napraviti hladnjacu u kojoj ako hoces mozes drzati auto da ne kisne i traktore - da li smatras da je ovde ljudima premalo zezancije pa da prave hladnjace da se hlade kad bude vrelo leto ? budimo ozbiljni jer je situacija krajnje ozbiljna.
Da bas sam u pravu. Ako je hladnjaca 10x10 slicna ceni objekta od blokova 10x10 napravite hladnjacu jer ima svrhe u odnosu npr ako pravite silos pa kad to stane onda ga samo gledatd. Niko ovde nece da pravi za 100t. Nece to ni marko uspeti pa makar mu dali 80% para. Nije to 200m3 i to je to. Struja,dobar tunel,velika pretkomora... ali ove male do max 50t moze da se izgura.

- - - - - - - - - -

Imas toliko jabuka a mislio si za malinu hladnjacu. Imas 30a i jos nemas pojma o njoj. Kupujes plac i dobijes dozvolu a pises da imas 20/30god i da ti je lose. Sta si sve nalagao. Aj opet kao sto sam ti davao za kupinu 50din evo sad ti dam 1000e ako slikas dozvolu za 100t.kupoprodajni ugovor od placa ali da je na tvoje ime ili nekog iz porodice.

- - - - - - - - - -

Ma dacu ti 2000e ako ti to imas

- - - - - - - - - -

Vise me ne zanimas jer necu sa lazovima da pisem.ne podnosim laz i netacnost. Moja rec ti je kao ugovor pa po nekad i jaca od toga a ti mlataras praznu slamu. O kakvim malinama pises sve da skupis ovde nema za 100t. Vise ima vas sendvicara
 
@ slavisa

Ma sta je on mogao da stekne u ovoj zemlji sa svojih 20-30 godina.Njegovo je da mota kablove za 250 e .Ili ako ima pameti i volje za rad put pod noge.
Ali on vise voli revoluciju...misli da je to igra.
 
@vilamet2012

Cena nece da dodje sama od sebe, za dobru cenu mora da se radi, morate malo da se potrudite. Od nekih poznanika znam da dosta vas iz Arilja ima stanove po Beogradu, cuo sam i da se dobra vozila voze a i da ste kupili dosta novih a jako skupocenih traktora , dal Taffa ili tako nesto zaboravio sam to mi je rekao jedan prijatelj koji radi na spediciji. Usput sam cuo da su mnogi dole kod vas sedeli ili u kaficu ili u kafani dok su radnici brali maline, ziveli ste jako lepo kao u svajcarskoj. Svemu lepom dodje kraj... Ti sto vade neka vade, to i nisu pravi proizvodjaci a ovi drugi koji su dugo u poslu znaju da ce doci bolja vremena i oni ce i prekostati osim ako nisu sve potrosili na stanove , skupocena letovanja, nove automobile... Udruzite se, postavite strucne ljude napravite model koji vec postoji npr u Italiji i krenite da radite a ne da iznalazite razloge kako su svi drugi osim vas samih krivi za malu cenu. Pa vi radite preko 30god malinu pioniri ste u tome a za to vreme nista novo i inivativno niste uradilu, niste u stanju da geografsko poreklo pocnete da koristite. Vi naprosto spavate i to dubokim snom...

- - - - - - - - - -

@vilamet

Za svo vreme proizvodnje maline vama su krajnji dometi par proizvodjaca sokova, dve firme cini mi se sto suse malinu i ... Jako malo, niste mislili da ce doci teska vremena niste se spremali na to. Jedna indijanska poslovica kaze, parafraziracu je, ''Posle svake kise docice sunce i obratno''. Vi ste mislili da ce sunce non stop grejati. Smeta mi jako kad cujem koliko je novca drzava ulozila dole kod vas a vi nista... Taj kraj dole, pa dve velike hladnjace ste unistili a sredstva dobijena od drzave, plus drzavnu nju ne racunam.. Moj savet, pocnite da radite vec danas jer ako pocnete sutra izgubicete jedan dan a vremena vise nemate.
 
A ti 10god lambovises kao menadzer i nisi u stanju da prodas neciju malinu i zaradis na njoj vec pises kako te zovu stalno. Sto ja da zastitim poreklo? Zabranice vilamet,miker,polku kao ime da zastitimo. Jel si cuo za to nekad

- - - - - - - - - -

Smejes se kao cokula sto su pune hladnjace i propada roba. Ja preduzimam uvek nesto kad vidim da maline,kuphpne ne stizem da berem.kad pada 2 dana kisa onda 3 dan vise radnika i nikad se ne smejem kad opada pa makar i kad je 1e. Sto da preduzmemo mi koji nismo sendvicari? Kad je vama lepo meni je lepse. Oci beze na stranu a da udruziz ovog kojica lazova sa nekim
 
@ poznavalac prilika

Pokusavate da zavadite ljude izmedju sebe.Niste Vi za taj posao to se radi suptilnije.Znate li sta ste Vi?
Vi ste projekat specijalnih sluzbi zapada za unistenje zemalja koje su smatrali neprijateljskim.Kada su pobedili rusenjem Berlinskog zida,krenuli su u porazenim drzavama da instaliraju rezime neznalica i prijucenih seminaraca za koje su smatrali da ce upropastiti te zemlje. Vi ste dokaz toga.
Ono sto vi radite treba da radi neko ko zna ekonomiju,poljoprivredu,politiku,itd.
Neko ko poznaje drustvena i ekonomska kretanja..Vi nista od toga ne znate,zato upropastite sve do cega se dohvatite,svaka budala bi znala da prodaje robu u bescenje.Kao kad bi seljak izveo najbolju kravu na pijac i rekao nakupcu "Koliko ces mi dati za nju?''
Ne znate ni marke traktora.Ljudi su kupili vocarske,a ne skupocene traktore.Marke su Antonio Carraro,McCormick,itd.
Kupili su ih na kredit uz pomoc subvencije koja je iznosila 65% cene bez PDV-a.
To je dobro sto su ih kupili.To je nacinalni interes,da bi se razvijala poljoprivreda..To je protiv Vase banditske ideologije kojoj su Vas naucili na zapadu da postoji slobodno trziste i da su subvencije zlo.A oni daju subvencije svojima i sakom i kapom.
 
Daju pare dole? 3 hladnjace aj nek su po 3 miliona al tesko. Pa sendvicaru dal si corav da vidis sta vam daju u bg-u. Od sile se ubijate svaki dan. Usi ce da pojedete. Pusti te price.

- - - - - - - - - -

Nema mi kojica da mu odvojim devize. Verovatno sad pravi susaru ili mozda otvara neku... cucemo vec neku glupost koju je pokupio negde. Zao mi kad tako neko izgubi lake pare.taman da pokrije malo trosak za kečap
 
@ slavisa

Ma sta je on mogao da stekne u ovoj zemlji sa svojih 20-30 godina.Njegovo je da mota kablove za 250 e .Ili ako ima pameti i volje za rad put pod noge.
Ali on vise voli revoluciju...misli da je to igra.

Ma vidi ovako druze, u pravu si. Nebitno ko je na vlasti, nego da smo pametni, kao sto nismo, da je svi raskrcimo, kada su vec pod sistemima i posadimo konoplju, ali ne industrijsku i preplavimo isti taj zapad sa njom, placali bi oni malinu posle i 5 e..
 
Poslednja izmena:
@vilamet2012

Cena nece da dodje sama od sebe, za dobru cenu mora da se radi, morate malo da se potrudite. Od nekih poznanika znam da dosta vas iz Arilja ima stanove po Beogradu, cuo sam i da se dobra vozila voze a i da ste kupili dosta novih a jako skupocenih traktora , dal Taffa ili tako nesto zaboravio sam to mi je rekao jedan prijatelj koji radi na spediciji. Usput sam cuo da su mnogi dole kod vas sedeli ili u kaficu ili u kafani dok su radnici brali maline, ziveli ste jako lepo kao u svajcarskoj. Svemu lepom dodje kraj... Ti sto vade neka vade, to i nisu pravi proizvodjaci a ovi drugi koji su dugo u poslu znaju da ce doci bolja vremena i oni ce i prekostati osim ako nisu sve potrosili na stanove , skupocena letovanja, nove automobile... Udruzite se, postavite strucne ljude napravite model koji vec postoji npr u Italiji i krenite da radite a ne da iznalazite razloge kako su svi drugi osim vas samih krivi za malu cenu. Pa vi radite preko 30god malinu pioniri ste u tome a za to vreme nista novo i inivativno niste uradilu, niste u stanju da geografsko poreklo pocnete da koristite. Vi naprosto spavate i to dubokim snom...

- - - - - - - - - -

@vilamet

Za svo vreme proizvodnje maline vama su krajnji dometi par proizvodjaca sokova, dve firme cini mi se sto suse malinu i ... Jako malo, niste mislili da ce doci teska vremena niste se spremali na to. Jedna indijanska poslovica kaze, parafraziracu je, ''Posle svake kise docice sunce i obratno''. Vi ste mislili da ce sunce non stop grejati. Smeta mi jako kad cujem koliko je novca drzava ulozila dole kod vas a vi nista... Taj kraj dole, pa dve velike hladnjace ste unistili a sredstva dobijena od drzave, plus drzavnu nju ne racunam.. Moj savet, pocnite da radite vec danas jer ako pocnete sutra izgubicete jedan dan a vremena vise nemate.

Ne lupaj covece vise, 95% njih po ar ue po ivanjici itd prezivljava od maline i nista vise. Sram te bilo. Na sve nacine mazes i mastis ovde po forumu, a nigde objasnjenja gde je onih oko 0,5 eura od prilike sto je masi nas oteto 2017 god. Zalosno je sto ima i po koji som sto se upeca na tvoje price.
 
Moram priznati poznavalac da samo gledas u nase zarade (proizvodjaca) , ali ja eto priznajem , tacno je 2016 imao sam cenu od 260 dinara za moj miker (slicno ali malo slabije sam prosao i 2013 i 2014 i 2015) i ne kukam zaradio sam preko 1 eura na kilo sveze cisto (kad odbijes sve troskove hemije nafte beraca, moj rad i rad moje porodice......) prosle ostalo malo i iduce ce biti dobro ja nisam persimista kao ovo drustvo koje pise po forumu... ali nemoj zaboravti da su tada zaradjivali enormno i hladnjacari i agenti (menadjeri kao ti) jer kada cene rastu svi se utrkuju da sto pre kupe (vuku te za rukav) da nebi sutra platili jos vecu cenu... problem svih nas (i proizvodjaca i hladnjacara i izvosnika i menadjera) je sada kada cene padaju onaj zadnji inostrani kupac stalno misli da jos mogu da padnu i ceka sa kupovinom... za to je bolje svima kada su cene visoke i idu na gore.
 
Uzeto jeste dosta traktora ali kako kolega reče uz veoma dobre subvencije od oko polovine kad se uračuna PDV ali uglavnom na kredit. Već se dosta ljudi kaje zbog toga što nisu očekivali niti ovako lošu cenu u 2017god niti još lošiju koju najavljuju. Mnogi razmišljaju kako će imati sa čim da obrađuju ali neće imati računicu. Pravo stanje sa mehanizacijom u Ariljskom kraju možeš pogledati na protestima recimo 2011god koja nije daleka. Videćeš kolone traktora od koih nijedan nije mlađi od 30god. U suprot tome pogledaj proteste pšeničara koi sa Džon Dirovima protestuju od po par desetina hiljada evra ili par stotina hiljada evra. U Ariljskim kolonama ćeš videti najskuplji traktor od 4000eur.

Danas ima novih ali tek od prošle godine i to Antonio Kararo ili Valpadana uglavnom. Inače to su veoma lošeg kvaliteta traktori zbog koih će se tek ljudi hvatati za glavu.
 
@jevto

Drago mi je da Vi sve znate. Ljudi su kupili traktore a da pre toga nisu uopste razmisljali sta ce biti bude li jedne godine losa cena. Sa svojim partnerima pravim plus konstantno. Sto se tice subvencija, morase li bas italijanski kad mi se cini da imamo i svoju proizvodnju traktora, Boljevac ili Knjazevac ko proizvodi one male traktore sasvim pogodne za nas.

Sto se tice prodaje robe, pa zasto ne izlazi zasto maline ima jos, prenece se u novu godinu a onda bude li rod dobar u Srbiji a po svemu sudeci hoce jer su povrsine enormne, tek tada nastupa potop velikog broja hladnjaca, uglavnom onih koje nemaju strane kupce vec rade za neke druge hladnjace. Da bi izvozili morate malo da poznajete trziste a to vecina ne zna jer da je suprotno lista izvoznika bi imala hiljadu clanova a ne daleko manje od toga.

Jako vam smeta istina .

@Vlada Nikolic

Sada mozda prezivljavaju ali pre par godina... Budimo iskreni i realni.

@slavisa0101

Bojim se da ne razumete zastitu geofrafskog porekla sta znaci?
 
@ poznavalac prilika

Pokusavate da zavadite ljude izmedju sebe.Niste Vi za taj posao to se radi suptilnije.Znate li sta ste Vi?
Vi ste projekat specijalnih sluzbi zapada za unistenje zemalja koje su smatrali neprijateljskim.Kada su pobedili rusenjem Berlinskog zida,krenuli su u porazenim drzavama da instaliraju rezime neznalica i prijucenih seminaraca za koje su smatrali da ce upropastiti te zemlje. Vi ste dokaz toga.
Ono sto vi radite treba da radi neko ko zna ekonomiju,poljoprivredu,politiku,itd.
Neko ko poznaje drustvena i ekonomska kretanja..Vi nista od toga ne znate,zato upropastite sve do cega se dohvatite,svaka budala bi znala da prodaje robu u bescenje.Kao kad bi seljak izveo najbolju kravu na pijac i rekao nakupcu "Koliko ces mi dati za nju?''
Ne znate ni marke traktora.Ljudi su kupili vocarske,a ne skupocene traktore.Marke su Antonio Carraro,McCormick,itd.
Kupili su ih na kredit uz pomoc subvencije koja je iznosila 65% cene bez PDV-a.
To je dobro sto su ih kupili.To je nacinalni interes,da bi se razvijala poljoprivreda..To je protiv Vase banditske ideologije kojoj su Vas naucili na zapadu da postoji slobodno trziste i da su subvencije zlo.A oni daju subvencije svojima i sakom i kapom.


Sudeci po tvojim ispadima mrznje i besa,dozom uvreda koje iznosis u svakom postu,ocigledno je da bas ti motas kablove za 200eura mesecno pa ti sve smeta.

Svako ima pravo na misljenje i prestani da vredjas narod po forumu pametnjakovicu mali.

Slavisa i za tebe isto vazi,prestani da pametujes i mudrujes kako pravis silose u kojima ces drzati auta da ti ne kisnu od kredita koje dobijes.Mani me supljih prica i svoje ideologije kako si gazda kapitalac od 30 ari maline koje imas. Zadrzi za sebe svoje budalastine decko.
 
@jevto

. Sto se tice subvencija, morase li bas italijanski kad mi se cini da imamo i svoju proizvodnju traktora, Boljevac ili Knjazevac ko proizvodi one male traktore sasvim pogodne za nas.

.

Traktore nismo mi birali. Neko se i tu ugradio pošteno. Jesu Italijanske proizvodnje ali su im na primar kineski menjači. Pogledaj samo kako se podstiče naša domaća proizvodnja. Pandurima Škode. Zar nisu mogli naše domaće Fiće koje nisu tako ni loše. 1600komada. Znate kako bi to pomoglo domaću proizvodnju. Svaka država na taj način pomaže sebi. Mislio sam u početku da je to urađeno zbog toga što su potrebni brzi automobili ali kad se uzme u obzir da su te Škode svega 1200 kubika onda se zapitam kome je to bio interes. Možda smo i za to mi krivi.
 
Vilamet

``Koja rešenja čoveče? Zar ne vidiš šta se dešava sa malinom na cenu od 140 , 160. Zar ne čuješ kako neki vade malinjake. Jedino rešenje za nas malinare je dobra cena. Vaša konstatacija da je cena bila enormno visoka nije tačna. Samo ovo demoralisanje i vađenje malinjaka govori o tome. Jedna godina sa cenom od 100din bi vam sve rekla. Malina se teško obrađuje i teško bere, mislim na ručno branu. Zbog toga ona mora imati visoku cenu. Cena divlje borovnice je visoka ne što je skupa proizvodnja već što se teško bere. ``

Ako kod tebe vade malinjake vec na cenu od 140 i 160 dinara koja je cak i preodlicna cena za malinu,sta ce biti ove godine kad cena bude 80 dinara ili sledece kad bude 60 dinara ?

Prosla su vremena kad je 5clana porodica zivela od 20 ari maline. Prosla su vremmena kad je malina imala cenu od 200+ nerealnih dinara,cena od 1 eura je odlicna samo da bude konstantna.
Sad sto vi mislite/mi/ da je to mala cena jer berete sa par komsija malinjake i nandicarima koje placate 20e+ dnevnicu to je nesto drugo.

Nemamo kombajne za branje,nista. To je delimicno kriva drzava.

Ne shvatam zasto trazite 200dinara za malinu ? Skuplja od mesa 30 posto ? skuplja od jabuka 6 puta,skuplja od kupine 10 puta ,skuplja od mleka 7 puta, skuplja od kukuruza 9 puta ? saberite se i pomolite se Bogu da cena bude 1e konstantno i da dobijete neke garancije da cena nece ici ispod 1e,jer kako ste krenuli,dogodine vam mogu zveknuti cenu 40centi i niko vas nece pitati da li vam odgovara ili ne. to sto mislite da ce ove godine cena biti 200 dinara ili 160 su vasi snovi. 100 din nece preci (ovo govorim da vas ne uplasim jer ce cena biti 80 dinara).

ja imam 33 ara maline i mene to ne zanima,zanima me kupina koju cu da cupam najverovatnije jer ce i ove godine biti 20centi a imam je 2ha+ koju cu da pretvorim u sljivu,i 10+ha jabuke koja je sasvim ok.

slavisa ja odustao od hladnjace ? svakako da jesam jer ne zelim da parkiram traktore i kultivatore u nju za 2,3godine jer nisam Miskovic i ekipa. To sto smaras svojim glupostima zaobidji me,rekao sam da sam planirao hladnjacu do 100t u koju bih skladistio malinu,dakle ne svoju malinu vec tudju,najbolji profit. jabuka se ne isplati skladistiti ako pricamo o prvoj klasi. ako pricamo o drugoj klasi,ako je `ne proturimo` u prvu klasu,mozemo je odmah u sleper sa jabukom za preradu,isto mi dodje 10.15centi koje se ocekuju za kg nego da je skladistim da bih dobio manje od 20 centi bez troskova hladnjenja i radnicima. Prva klasa je nesto drugo i moze lako preci 50 centi ove godine,ali videcemo sta ce uraditi mrazevi i ervinija koja se uveliko siri po vecini zasada jabuke,dok je 300+ha dunje na jugu zbrisala.

To sto smatrate da je podizanje zasada skup posao se varate,pogotovo ako imate svoje sume bagrema itd itd. Skupo je ono sto dolazi nakon prve godine punog roda,da li su cene 10 ili 50 centi.

akcenat se drzi na sljivi jer kad valja valja,prodaje se,kad ne valja u rakiju,ali zakoni su ostri tako da ko nema papire nece moci prodati ni litar,kamoli 2000l ili 10000l. tek ako udjemo u EU koja je isisana ,tek smo onda na`ebali.
 
@marko17

Zaradjivalo se tada dobro, to je tacno ali bilo je i tu pohlepe pa ima ljudi koji nisu hteli na 310-320 da daju original cekali su da cena bude 350 pa je tada nisu prodali a nisu ni prosle godine i sada se ti isti ljudi pitaju koliko takva malina moze da stoji...??? Kada idu cene na gore onda zaradjuju svi a kada padaju onda opstaju samo oni najjaci. Nikad ne odvajam proizvodjace i hladnjace to su neraskidive karike koje ne mogu jedna bez druge.
 
@ Kojic

Ma maler je to Kojicu,nema kod nas fabrike za motanje kablova.Nije mi sudbina izgleda to....Ali fabriku tebi grade,shvati da za drugo nisi,Pises gluposti,znas li ti sta znaci 10 h jabuke,neznam koliko h kupine i plus 33 a maline..Savetujem te da cuvas zdravlje i prihvatis realnost,ne trebas da se nerviras,ja se cak i ne ljutim na tebe,cak si mi simpatican kolika si b....
PS
Covek se drzi za rec,,,rece koliko juce da se neces oglasavati desetak dana.

- - - - - - - - - -

@ Poznavalac prilika

Kakav Knjazevac oni proizvode motokultivatore,kod nas se ne proizvode dvoosovinski traktori ni jedne vrste.

Nazalost,kako vreme odmice sve sam blizi uverenju,kao i mnogi drugi, da ovaj tip demokratije nije najbolje resenje za nasu zemlju i narod.
 
Nazad
Vrh