Plasman i cena maline u 2018 godini

Dosad otkupljena tek svaka četvrta malina u Srbiji

https://www.danas.rs/ekonomija/dosad-otkupljena-tek-svaka-cetvrta-malina-u-srbiji/

Na pitanje Danasa ko može da natera hladnjače da kupuju maline, ako to one ne žele, Dobrivoje Radović, predsednik Asocijacije malinara Srbije, navodi da je „nastavak otkupa u interesu hladnjača ...................................................................

Na podsećanje da su pre prekida otkupa, malinari odbijali da predaju malinu, a da sada zahtevaju da se otkup nastavi, Radović kaže su proizvođači ranije to odbijali zbog niske cene.
 
Veceras sam svratio u hladnjacu "Strelac" u Leskovcu da pitam za cene. Cenovnik od juce (20.06.2018.) prva klsa 110, druga 70.
 
Ja u mojoj Krasavi kod Krupnja prekinuo za vreme kise.Posle toga jednu turu dao hladnjači,sad zamrzavami prodajem kolegama u plastičnim jednokratnim posudama po 200 dinara.Jeste malo problem sat i po vožnje do BGD-a jednom nedeljno,ali uzimaju ljudi i mogu vam reći isplati se jel radim u velikoj firmi i garantujem svima da ničim nije prskana osim koprivom i sodom bikarbonom.
 
Imam Malinu Vilamet na 155m nadmorske visine. Govori li to nesto? Malina vise nije vocka sa planinskih visova, ima je svuda. U selu ima najmanje nas 10 koji smo se "usudili" da je posadimo na tako "niskoj" nadmorkoj visini i ako su mnogi tvrdili da "NECE DA USPEVA" i ispostavilo se da sam bio u pravu kad sam tvrdio da je to biljka sa vrzine i da uspeva na svakoj vrzini! ... Cena je pala dole zato cemo da olaksamo rad. Umesto Vilameta posadicu 2ha Polke i Polane, rad samo sa traktora, rucno samo branje...
 
Imam Malinu Vilamet na 155m nadmorske visine. Govori li to nesto? Malina vise nije vocka sa planinskih visova, ima je svuda. U selu ima najmanje nas 10 koji smo se "usudili" da je posadimo na tako "niskoj" nadmorkoj visini i ako su mnogi tvrdili da "NECE DA USPEVA" i ispostavilo se da sam bio u pravu kad sam tvrdio da je to biljka sa vrzine i da uspeva na svakoj vrzini! ... Cena je pala dole zato cemo da olaksamo rad. Umesto Vilameta posadicu 2ha Polke i Polane, rad samo sa traktora, rucno samo branje...

Dobro dosao u klub sirotinje raje....
 
Imam Malinu Vilamet na 155m nadmorske visine. Govori li to nesto? Malina vise nije vocka sa planinskih visova, ima je svuda. U selu ima najmanje nas 10 koji smo se "usudili" da je posadimo na tako "niskoj" nadmorkoj visini i ako su mnogi tvrdili da "NECE DA USPEVA" i ispostavilo se da sam bio u pravu kad sam tvrdio da je to biljka sa vrzine i da uspeva na svakoj vrzini! ... Cena je pala dole zato cemo da olaksamo rad. Umesto Vilameta posadicu 2ha Polke i Polane, rad samo sa traktora, rucno samo branje...

Pazi na kalkulaciju , narocito sa Polanom, prosek branja po radniku za celu sezonu je oko 20 kg i treba ti duplo vise radnika. Ako nekako amortizujes taj trosak, onda u redu.
 
Poslednja izmena:
Vilamet je za to zakon, ali u vilametu ima mnogo, mnogo, ali znaci mnogo rucnog rada, sto ja zbog posla u firmi i posla u drugom vocu, ne stizem da odradim bas onako kako treba. Vise mi odgovara sorta koja ima vise masinskog rada (manje rucnog). Za branje cemo lako jer se branje Polke-Polane ne poklapa sa berbom Visnje pa ima radne snage. U mom kraju je najteze naci radnike kad je berba Visnje. Sve sto se poklapa sa Visnjom je u skripcu sa beracima....
 
Pazi na kalulaciju , narocito sa Polanom, prosek branja po radniku za celu sezonu je oko 20 kg i treba ti duplo vise radnika. Ako nekako amortizujes taj trosak, onda u redu.

Kombajn je resenje na 6 t prinosa 1/ha =20 din ulozeno do berbe + berba kombajnom oko 20 din/kg =120 000+120 000=240 000 ...i na 80 din po 1/kg otkupna cena je mozda i okej...

Plasi me da na tome i rade kako hladnjacari tako i neke velike parajlije ...tako ce da nadomeste dovoljne kolicine maline za kasaste prerade ...
A za konzum ,pecivarske ,sladoled .... potrebe ...SAMO u krajevima gde se moze organizovati ORGANSKA proizvodnja novih sorta ,rucno brana kiiii kineskim stapicima po ceni 2-2.5 eu ....?

Za neke parajlijee i hladnjacare ,nikakkkk no problem zasaditi 100-tinak ha i nabavka 10-ak Svabskih al svabskih kombajna

Verovatno da nisam u pravu ...al nije lose razmisljati i u ovom pravcu..?

Pozzzz izvinjavam se na smetnji !
 
Kombajn je resenje na 6 t prinosa 1/ha =20 din ulozeno do berbe + berba kombajnom oko 20 din/kg =120 000+120 000=240 000 ...i na 80 din po 1/kg otkupna cena je mozda i okej...

Plasi me da na tome i rade kako hladnjacari tako i neke velike parajlije ...tako ce da nadomeste dovoljne kolicine maline za kasaste prerade ...
A za konzum ,pecivarske ,sladoled .... potrebe ...SAMO u krajevima gde se moze organizovati ORGANSKA proizvodnja novih sorta ,rucno brana kiiii kineskim stapicima po ceni 2-2.5 eu ....?

Za neke parajlijee i hladnjacare ,nikakkkk no problem zasaditi 100-tinak ha i nabavka 10-ak Svabskih al svabskih kombajna

Verovatno da nisam u pravu ...al nije lose razmisljati i u ovom pravcu..?

Pozzzz izvinjavam se na smetnji !
Uz unapred napomenu da je podatak iz druge ruke i možda bezvredan ali ipak...

Poznanik je prošle godine bio na moru i sticajem okolnosti u širem društvu su bila i dva lika iz holandije, našeg porekla. Kroz neobavezan razgovor moj poznanik zaključi da si likovi nekakve bake po pitanju distribucije maline u holandiji te da imaju nameru da u predelima Arilje-Ivanjica kupe 60 hektara zasada, naprave fabriku za preradu i distribuiraju dalje.
Pitam ga ja koja to faca ima te pare a ovaj mi kaže da od zlata na sebi može odma da kupi hektar. Inače poznanik mi radi i MIP-u
 
Pole, davno bi oni to uradili ovde u Vojvodini, da ima interesa, mozda u nekoj buducnosti. Ovde se sade ogromne povresine lesnika i jabuka , koliko vidim i sve vise sljiva..

Inace , ovde bez problema bude 10 t po ha.
 
Masinska berba nije novost to rade Rusi vec 40 godina,inace najveci proutvodjaci na svetu.Poljaci pokrivaju trziste industrijske maline,dok smo mi u oblasti rolenda vodeci.Nema naznaka da nas bilo ko ugrozava u tom segmentu.Da je nesto moglo biti uradjeno po tom pitanju,mi bi vec davno bili izbaceni.Mozda ova nova sorta sto se siri u SAD,cini mi se Wakefiled,ali cisto sumnjam da ce to zaziveti kod nas u masinskoj berbi.
Inace izvesan je krah sa rolendom u ovoj godini,zalihe ce se trositi.Cini mi se da je slicno kao 2006.
Vec 2019 ce morati da otimaju jedni drugima rolend jer ih ugovori i stabilnost isporuka kupcima vezu.Drugim recima,nama je u interesu ovogodisnji pad u kvalitetu,sto manje rolenda izvuku,to veca nervoza kod njih,debakl je i u okruzenju i ogriman visak industrijske maline,pa vec imamo cenovni pritisak na Poljake.
 
@jefto Imam nagovestaj al i predosecaj da ce sledeca god biti jos gooora no ova .Kod nas tako kod brace poljaka i ukrajn...? Pored toga sto se vec sada malinjaci u vecem % kose...i dizu se ruke od te proizvodnje...Debelo cu razmisljati do Bozica da li da manji deo ostavim ili sve krcim...vec u polovini januara...?

Na price "kad svi krce a ti sadi"" to je proslost...mislim da ne vazi vise to...i ne mogu se zanositi stim da bih se opet kockao..?

Oni sto se prpremaju za dukomentaciju za ORGANSKU ...imaju sanse da opstanu al to ne moze svugde...? oni ce i da opstanu ...mi drugi "auuus....bolje na vreme nego sa zakasnjenjem..
 
@ pole

I 2006 berba je propala,pa se pojavio deficit rolenda.U 2007 se uslo sa zapustenim malinjacima,bez volje i entuzijazma.Sve je to bio okidac za 2008 i cenu od 2,5 evra.Velike su potrebe za zamrznutom malinom tipa rolend.Postoje zalihe,ali nedostatak ce se osetiti.Poljaci u dobbrim godinama ne prelaze 30% rolenda.Ove godine nemaju ni 15%.
Evo je opet kisa....Samo da potraje jos koji dan,da sve pobudja...
A sve su lepo smislili,ali neko odozgo ima drugaciji plan.:kisa:

- - - - - - - - - -

Evo sad neka uvezu trulezi iz Bosne.....Logistika u BiH je slabija nego ovde.Ovde su hladnjace u svakom zaseoku na par stotina metara od malinjaka,do najvise par kilometara.Vozi se u hladnjacu dva puta dnevno_Ostvarujemo u normalnim godinama preko 80% rolenda.
U Bosni je ujutro beru,citav dan ceka do otkupa,pa se trucka po traktorima i kamionima i dok stigne na red u prebukiranom tunelu za zamrzavanje...Sve to nije veliki problem kad je malina suva i zdrava,kao prosle godine.E ove godine je to vec ozbiljan problem...
 
Sumnjam da će se tako brzo stanje popraviti.definitivno je došlo do hiperprodukcija i trenutno ima ko zna koliko hiljada hektara više zasada nego 2006 tako da ....
 
Valjalo bi da su maline skuplje ali i ovo je zauvar

Никад ми није боље родила у последњих десет година..............................................
[FONT=&quot]Имам 25 ари и све сам урадим сем брања, то морам да платим.[/FONT]
Овде сам раније сејао кромпир, на ових 25 ари, па одустао. Сломиш се од рада, три пута је тежи за обраду од малине, и на крају треба га чувати од мраза, а продаја је ишла сваке године све теже. Малина је бања за рад у односу на њега.

http://www.glaszapadnesrbije.rs/vest643528.html


Radosac111%20Raskovic,%20malinar,%20Opaljenik,%20fotoGZS.jpg
 
Poslednja izmena:
^ Lako je kad si penzioner i malina ti je hobi (sekundardni prihod) ali ako mu je ovo glavni posao i treba od tih para da zivi drugo bi pricao na ovogodisnje cene :osmeh:
 
Nazad
Vrh