Plasman i cena maline u 2018 godini

Da malo analiziramo..? Moja razmisljanja idu u pravcu .................................................

4. BERBA naj veca stavka (troskovnik proizvodnje).....kod nekih je to 50 din/kg al i do 80din....Kako tu stavku smanjiti..?

.......................................Al cena berbe ce vidno se smanjiti..po mojoj proceni oko 30 din/kg...? ..??? ...........................

Pole prilicno si upucen u materiju pa ako moze priblizna procena kolika ce dnevnica ove god biti beracima ?

( ako se uzmu u obzir gore navedene , ocekivane otkupne cene )
 
Dnevnice su sada jos po 220 din sat + 2kafe+sikovi+prevoz +neki kolacic...po nekad i sladoled ...tako to biiidne 2500 ...Jbg nije to mnogooo...nisu oni krivi sto cena ne valja....Eh ..ima beraca sto ne zasluzuju ni djabaa da beru ...al to je tako svuda gde su vece grupe 10 do 70 beraca...?
 
[/QUOTE]

Smanjila bi se ponuda....,ranije bi se rodni lastari sekli....olaksava rast i bolju kondiciju, lastara za sledecu sezonu...bili bi zdraviji i sa manje uloga za zastitu istih...manje aktivnosti ...manje troska..?[/QUOTE]

Sta ce ti bolji lastar za dogodine kad ce dogodine cena biti 50din pole,zar se zanosite da ce cena biti veca od 90din
A nece biti ni malinjaka ,unistili su nas
Nismo reagovali na vreme,sad ce svaka fukara da uzme milione od maline samo ce nama ostati sipak
 

Smanjila bi se ponuda....,ranije bi se rodni lastari sekli....olaksava rast i bolju kondiciju, lastara za sledecu sezonu...bili bi zdraviji i sa manje uloga za zastitu istih...manje aktivnosti ...manje troska..?[/QUOTE]

Sta ce ti bolji lastar za dogodine kad ce dogodine cena biti 50din pole,zar se zanosite da ce cena biti veca od 90din
A nece biti ni malinjaka ,unistili su nas
Nismo reagovali na vreme,sad ce svaka fukara da uzme milione od maline samo ce nama ostati sipak[/QUOTE]E sad,da ce biti 50 dinara,cisto sumnjam,a sa druge strane cisto sumnjam da ce se ikada vise ponoviti cena preko 1.3 eur...Nasi gospodari i vlasnici odlucuju.........
 
Smanjila bi se ponuda....,ranije bi se rodni lastari sekli....olaksava rast i bolju kondiciju, lastara za sledecu sezonu...bili bi zdraviji i sa manje uloga za zastitu istih...manje aktivnosti ...manje troska..?

Sta ce ti bolji lastar za dogodine kad ce dogodine cena biti 50din pole,zar se zanosite da ce cena biti veca od 90din
A nece biti ni malinjaka ,unistili su nas
Nismo reagovali na vreme,sad ce svaka fukara da uzme milione od maline samo ce nama ostati sipak[/QUOTE]E sad,da ce biti 50 dinara,cisto sumnjam,a sa druge strane cisto sumnjam da ce se ikada vise ponoviti cena preko 1.3 eur...Nasi gospodari i vlasnici odlucuju.........[/QUOTE]


Pitanje je sve,ako pokazemo zube mozda ostane na 130,140din,ako ne,ode cena na 50din ,nego ne mogu malinari da se bore sami,u drzavi cene bilo cega sto seljak proizvodi je bescenje,mleko 25din,meso 100ak,malina 1e, nafta ce biti uskoro 170din, itditditd ,e sad svi mi ako pokazemo zube dobijamo bitku,ako ovako ostane mi cemo pokrciti malinjake itd itd i puca drzava
 
Smanjila bi se ponuda....,ranije bi se rodni lastari sekli....olaksava rast i bolju kondiciju, lastara za sledecu sezonu...bili bi zdraviji i sa manje uloga za zastitu istih...manje aktivnosti ...manje troska..?

Sta ce ti bolji lastar za dogodine kad ce dogodine cena biti 50din pole,zar se zanosite da ce cena biti veca od 90din
A nece biti ni malinjaka ,unistili su nas
Nismo reagovali na vreme,sad ce svaka fukara da uzme milione od maline samo ce nama ostati sipak[/QUOTE]E sad,da ce biti 50 dinara,cisto sumnjam,a sa druge strane cisto sumnjam da ce se ikada vise ponoviti cena preko 1.3 eur...Nasi gospodari i vlasnici odlucuju.........[/QUOTE]

Nicija nije do zore gorela.Sve se menja i sve tece.Oduvace i te gospodare vetrovi istorije.Nismo mi kucad da imamo vlasnike,varaju se svi koji misle da su nekoga i necega vlasnici.

Treba bojkotovati prve berbe.Kad hladnjace budu zvrjale u prazno,druga ce se prica pricati.Ako je problem velika produkcija da pomognemo da se proizvodnja smanji.To ce biti jedinstven slucaj da drzava svoju proizvodnju smanjuje (sve normalne zemlje se trude da povecaju sopstvenu proizvodnju) i da sama sebe marginalizuje u svetskoj trgovini,smanjujuci kolicine i sledstveno tome uticaj na cenu na svetskom trzistu.
 
Nedimović kaže "da je čuo" da je cenu maline oborila uvozna malina, a kako kaže, Srbiji je osam odsto ukupnog izvoza bio uvoz koji smo imali uglavnom sa prostora gde živi srpsko stanovništvo na prostoru Bosne i Hercegovine i na prostoru južne srpske pokrajine.


A zašto i cenu goriva , đubriva i srestava za zaštitu ne određuje tržište ? Troškovi proizvodnje rastu , a cena malina i ostalih poljoprivrednih proizvoda pada?

Cim se formiraju neke komisije,tu resenja nema.To se radi kad se hoce da zataska nesto_Ovi pregovaraci ispred malinara ne znaju o cemu pregovaraju.Sustina je da drzava ukine specijalne dozvole za izvoz i da se omoguci strancima da kupuju malinu direktno od proizvodjaca i da moze svako registrovano poljoprivredno gazdinstvo da izveze svoju robu.Na taj nacin se otvara trziste i ne treba ni sa kim pregovarati.
 
Mogu se uvesti vancarinske barjere za uvoz iz regiona,a da se izuzme KiM i R.Srpska.
 
Dragi jevto

Sa nasim ministrom poljoprivrede mi smo cista 0. Pa vidis li sta se desilo sa poljoprivredom zadnjih 8 godina?
Nedimovic je planski na toj poziciji da dotuce seljaka.


Zapitaj se
Sta je sve lose zadesilo poljoprivredu zadnjih godina? ?

A sta je dobro? Nista. Nista dobro nije uradjeno,NISTA.
 
Bas mi juce rece kolega da mu je njegov otkupljivac reko da se ne brine jer ce cena da bude kao prosle godine. Prosle godine mu placao 120 dinara za kilo i sad da se ne brine kao da je to dobra cena.
E, sad sto se mene tice ja kao mali malinar sam resio da smanjim sto vise mogu troskove proizvodnje, odnosno ulaganja. Onako kad ulozim, a cena nikakva pa niti da berem niti da ih pustim da propadaju. Za sad sam ulozio skoro nista sem rada svog i cele porodice. Mada ce izgleda susa da mi zakuva corbu jer su danima vec temperature oko 30 stepeni, a kise ni kap i zemlja je vec dosta suva. Tako da uskoro krecem sa navodnjavanjem ako ne bude bilo kise. Navodnjavanje naravno samo koliko da ih odrzavam u zivotu.
 
Sem @ jefto...dobar cooment ... nista vise pametno,konstruktivno,argumentovano,....? sve nesto bla,bla,lopovi pokradose nas ,otimaju ...vlastodrsci .i braca...? jbg ...ja to ne vidiiim? ...mozda dioptrija nije ok.

Pitali se neko od nas zasto mi imamo naj vecu cenu u otkupu ...nije mnogo veca ...al je...?
Dali bracu i vlastodrzce stvarno vadi ..recimo ? 100 000 t--??? x1 eu =100 000 000 eu da nam opljackaju i podele...?

A sto bi se oni bavili takom sicom ..? Kad bi mogli da se bave drugim rabotama ,gde je mnogooo vecaaa lova....(prodajom teritorija kos.sanc,vojvod..) i jacih firmi..i kojekakvih drugih delanja gde je mnoooogo vecaaa zarada. Pa nisu oni toliko valjda glupi da se bave sitnicama...?

Hladnjacari ...? malo su vise alavi..i zele da mahxs...zarade ....e jbg ,niko nije imun na lovu, i to nekako da razumem??..?? mada bilo bi fer od njih da nesto podele i sa nama ...jer bez nas nema ni njih......al oni taktiziraju i ocenjuju puls kod nas i prema tome se i upravljaju...?

Klimatske promene...??? cudno...a kako se upravljati prema tome...?

Poljska i neki drugi ..? organizuju se na vece povrsine.... znamo sorte i kvalutat ...al ulog do berbe u din 20do 30 din berba kosta kombajnima od 12 do 25 u din ...+ oko 50 din proizvodna cena ....i nogom u .upe ..nude po 1 jevrej..? za njih SUPER iska ...Ako sam dobro sagledao da u Poljskoj ima oblasti u kojima ne mogu kombajni ....i u tim oblastima malinari kukajuu ko ranjenici ..vise no mi...?

Politika ..??/ mislim na svetsku sve obuhvatno ...nije u naj ,naj..nazire se i mozda neka nova SEK-a (svet.ekonom.kriz.)....Stih razloga se po lagano vraca nekadasnje vreme ...daj sta das....dok zadnjih gadina u jacim ekonomijama je bilo pravilo DAJ samo KVALIIITEET. ..jer hrane ima dovoljno ..al KVALITET ...?...U nadi da ce se nesto promeniti,,,? Strpljen spasen!!

Oprostite !! ako.....?

- - - - - - - - - -

Mogu se uvesti vancarinske barjere za uvoz iz regiona,a da se izuzme KiM i R.Srpska.

Postovani jefto..Znam da ZNAS da Vas VEOMA Cenim.. I visoko kotiram....Al sa ovim coooment se ne bih slozio...
Za mene ..al siguran sam i znaaaam za jos mnogeeee ...? Je KiM i R.Srpska...pa jos po nesto...je NAASEE kakvo god da je al je NASEE...kao dete ...ako je problematicno..? fuj fuj ....al ono je NASE..?
 
Sem @ jefto...dobar cooment ... nista vise pametno,konstruktivno,argumentovano,....? sve nesto bla,bla,lopovi pokradose nas ,otimaju ...vlastodrsci .i braca...? jbg ...ja to ne vidiiim? ...mozda dioptrija nije ok.

Pitali se neko od nas zasto mi imamo naj vecu cenu u otkupu ...nije mnogo veca ...al je...?
Dali bracu i vlastodrzce stvarno vadi ..recimo ? 100 000 t--??? x1 eu =100 000 000 eu da nam opljackaju i podele...?

A sto bi se oni bavili takom sicom ..? Kad bi mogli da se bave drugim rabotama ,gde je mnogooo vecaaa lova....(prodajom teritorija kos.sanc,vojvod..) i jacih firmi..i kojekakvih drugih delanja gde je mnoooogo vecaaa zarada. Pa nisu oni toliko valjda glupi da se bave sitnicama...?

Hladnjacari ...? malo su vise alavi..i zele da mahxs...zarade ....e jbg ,niko nije imun na lovu, i to nekako da razumem??..?? mada bilo bi fer od njih da nesto podele i sa nama ...jer bez nas nema ni njih......al oni taktiziraju i ocenjuju puls kod nas i prema tome se i upravljaju...?

Klimatske promene...??? cudno...a kako se upravljati prema tome...?

Poljska i neki drugi ..? organizuju se na vece povrsine.... znamo sorte i kvalutat ...al ulog do berbe u din 20do 30 din berba kosta kombajnima od 12 do 25 u din ...+ oko 50 din proizvodna cena ....i nogom u .upe ..nude po 1 jevrej..? za njih SUPER iska ...Ako sam dobro sagledao da u Poljskoj ima oblasti u kojima ne mogu kombajni ....i u tim oblastima malinari kukajuu ko ranjenici ..vise no mi...?

Politika ..??/ mislim na svetsku sve obuhvatno ...nije u naj ,naj..nazire se i mozda neka nova SEK-a (svet.ekonom.kriz.)....Stih razloga se po lagano vraca nekadasnje vreme ...daj sta das....dok zadnjih gadina u jacim ekonomijama je bilo pravilo DAJ samo KVALIIITEET. ..jer hrane ima dovoljno ..al KVALITET ...?...U nadi da ce se nesto promeniti,,,? Strpljen spasen!!

Oprostite !! ako.....?

- - - - - - - - - -



Postovani jefto..Znam da ZNAS da Vas VEOMA Cenim.. I visoko kotiram....Al sa ovim coooment se ne bih slozio...
Za mene ..al siguran sam i znaaaam za jos mnogeeee ...? Je KiM i R.Srpska...pa jos po nesto...je NAASEE kakvo god da je al je NASEE...kao dete ...ako je problematicno..? fuj fuj ....al ono je NASE..?

Pa rekao sam da bi mogli izuzeti KiM i R.Srpsku od tih barijera.Znaci da mogu da uvoze odatle.Ali ne iz Federacije,ne iz Bugarske,ne iz Poljske...
Vancarinske barijere pominjem jer se svi u regionu dovijaju na taj nacin osim Srbije.

http://rs.n1info.com/a382759/Biznis/Ljajic-CEFTA-u-krizi.html

Srbija uvek ostaje poslednja da brani prevazidjene stvari.Tako je bilo i posle pada Berlinskog zida kada smo poslednji skinuli petokraku (tako su je grcevito drzali da su jedva pred kraj devedesetih skinuli je sa registarskih tablica),poslednji borci smo bili za propali projekat Jugoslavije.Evo sada branimo CEFTU ko zenicu oka svoga,a i borimo se za EU u kojoj nas niko stvarno ne zeli,itd.
 
Na bilo kom trzistu poljoprivrednik se ne moze izboriti bez drzave,ministra i ministarstva poljoprivrede. U nasem slucaju svi oni se trude da nam zatru seme,i uspeli su.
 
Bojkotovanje branja bi bila dobra varijanta protesta, ali je gotovo neodrživa zbog velike razlike u početku branja u različitim delovima Srbije.
Kako to uskladiti, kako sihhronizovati ako nekome već stiže berba na vrhunac, a neko drugi tek podbira poneku gajbicu .?
Da li ćemo mi kojima kasnije malina stiže na berbu, garantovati da nećemo brati u početku kao što pod pretpostavkom recimo nisu brali kolege sa juga, ili kolege iz Mačve .?
Ja možda hoću, ali da li ćemo svi, a ima nas mnogo i različito razmišljamo .?
 
Poslednja izmena:
97 posto ce brati,shvatite to. Menjajte taktiku. To je losa ideja koja pada u vodu,ljudi su u besparici,svaki taj malinar nema 2000 din da plati struju i bas sad ce gledati kako truli malina a dugovi rastu. Plastican primer. I istinit.

U ovom momentu je ostalo jos da se pale traktori ka Bg. Nazalost tako stvari stoje.
Sad je kasno da se izmislja topla voda.

Ovaj put ako ne upalimo traktore cena ce ove god.biti 110 ili manja,a dogodine 50 i to vise NIKAD necemo podici.
Pouzdane informacije vam dajem,pamtite dobro sta vam govorim.
 
Ja sam iz Mcve i neeemam problem ako bih samo Macvani BOJKOTOVALI...A DA URODI PLODOM i da se cena poveca na okej ///nemam problem sto bi drugi brali po dobroj ceni... zasto da ne....sto bi znacilo da i nama Macvanima za sledecu god biti okej...? nikad nigde nisu sviiii izneli velike krize i razna desavanja u svetu...vec kako se kome zalomi... ? Macvani podsetimo se da smo godinama imali naj ,naj vecu cenu...e pa sad je doslo vreme i da se nesto zrtvujee...? No problem ako svi ne bojkotuju....al ako je bojkot 20-30% okej je sigurno je da ce uroditi plodom...al ako je 50-60% garant...eto povecanja cene i normalizacije odnosa ..:proizvodjac-nakupac-hladnjacar-izvoznik-strani kupac...?
 
Gresis pole.

- - - - - - - - - -

Nedopustivo je da se proizvodjac koji bi trebalo da je BOG I BATINA,ALFA I OMEGA u celom lancu malinarstva,od koga zavisi sve, da se do te mere zanemari da cak ni cenu ne zna do pocetka berbe. Nismo im ovo smeli dopustiti.
 
Ja sam pisao i pisao i pisao nazalost niko se nije nasao pametan da me saslusa... Sada je kasno, trziste ce se slomiti ove godine a Srbija ulazi u novu sezonu sa 20.000-25000tona neprodate maline. Cene su u stalnom padu, pojedini kupci traze rolend na 1,35 fco Srbija i griz na 1 euro... Maline ima previse u ponudi , kupci to znaju i zato nam obaraju cene svakodnevno.
 
Nazad
Vrh