Plasman i cena maline u 2018 godini

Video, procitao i nemam sta da kazem, jednostavno zalosno.
Pitanje je kakvo je stanje na svetskom trzistu i kolike su zalihe maline, provlacila se neka prica da su u sezoni i Poljaci imali losu cenu, sta nas ceka uskoro cemo videti.
Koliko vas je smanjilo povrsine?

Ovu temu sam procitao celu i zaista ima vrsnih malinara koji su na zalost manje aktivni nego pre ali evo @Majstor Gera je ponovo aktivan i veoma mi je drago.
 
Ovo je realna slika u Srbiji... Narod ide glavom bez obzira i normalno je ici za boljim zivotom... Ovo "zlatno doba" kod nas je zlatno koliko i "crveno zlato"

Leoni-Malosiste..sve me sramota koliko nam dobro ide.
img-d910.jpg

Kod nas u Srbiji ljudi ne glasaju rukama nego nogama.Nece vise mladi ni da se zamajavaju da izlaze na izbore nego spakuju torbe i put pod noge.
Ja jos uvek nisam smanjivao povrsine ali nisam ni ulagao u malinjak pa, u zavisnosti od cene, mogu mirne duse i da ga pokosim.
 
Ove godine ide obnova poljop.gazdinstava, zna li neko sta je potrebno od papira?

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 
mb1qx2.jpg
[/IMG]

Ovako izgleda isplativost rada maline po godinama. Plaćanje branja beračima po kg.



Uz sdusno postovanje ..sa ovom tabelom se NEeee slazem

50 din/kg 2018 -te je mozda neko negde brao al to u jacim berbama u pocetnim i zavrsnim berbama se nije moglo uklopiti u dnevnicu.

Slicno je i za ostale god.

A ostali troskovi prema beracu : prevoz ili stanovanje, sokovi ,kafa, ponekad i sladoled....?

Hocu jos da verujem da u vecim n.v. klima je povoljnija za berace pa je i ucinak veci no kod nas u Macvi ..?

U mom slucaju berba po 1/kg je bila samo 2015-te 56 din al tad sam imao 5.8 kg/m/duznom ostale berbe su bile skuplje ...

Naglasavam da sam imao naj- manji prinos 4.2 kg/m/d ...bez 2018- bojkot...?

- - - - - - - - - -

mb1qx2.jpg
[/IMG]

Ovako izgleda isplativost rada maline po godinama. Plaćanje branja beračima po kg.



Uz sdusno postovanje ..sa ovom tabelom se NEeee slazem

50 din/kg 2018 -te je mozda neko negde brao al to u jacim berbama u pocetnim i zavrsnim berbama se nije moglo uklopiti u dnevnicu.

Slicno je i za ostale god.

A ostali troskovi prema beracu : prevoz ili stanovanje, sokovi ,kafa, ponekad i sladoled....?

Hocu jos da verujem da u vecim n.v. klima je povoljnija za berace pa je i ucinak veci no kod nas u Macvi ..?

U mom slucaju berba po 1/kg je bila samo 2015-te 56 din al tad sam imao 5.8 kg/m/duznom ostale berbe su bile skuplje ...

Naglasavam da sam imao naj- manji prinos 4.2 kg/m/d ...bez 2018- bojkot...?
 
Ovo je po mojoj evidenciji. Hteo sam da pokažem "kako tržište određuje cenu" i koja je isplativost po godinama. Iako je moja malina pretrpela oštećenja od grada veći deo je otišao u prvu klasu. Malinu sam davao u tri hladnjače, zavisno od toga kako su klasirali. Najlošije sam prošao sa hladnjačom koja je skoro sve primala u prvu klasu, ali je na kraju platila oko 90 dinara u proseku. Moja hladnjača, kojoj sam godinama davao malinu, je bila jako rigorozna u klasiranju, nisam hteo da im predajem puno malinu, ali kod njih je prosek bio oko 100 dinara. Treća, najveća hladnjača u okolini, je najbolje platila i kod njih je prosek 124 dinara, a drugu klasu su plaćali 100 dinara. Kod mene su berači brali po kg 50 dinara, to su rodbina i prijatelji iz komšiluka, moja obaveza je bila samo kafa i sokovi. Ovde sam samo hteo da pokažem koliko je prošle godine bilo neisplativo raditi. I da su priče za malu decu "da tržište određuje cenu"
 
Ne znam dali ste citali danas ''Vecernje Novosti'' otac danas bio u gradu i uzeo i u njima pisu o malini.
Navodno u Sapcu, Bajinoj Basti i cini mi se Kosjericu hladnjace su krenule da potpisuju ugovore sa proizvodjacima i da daju 25.000 rsd na 10 ari maline pod uslovom da je osigurana. I kazu da su do sada sklopili 1200 ugovora.
Po meni ko pristane na ovo a da se cena ne zna on je unapred sebe zakopao, morace da bere tu malinu bez obzira koja cena bila kako bih vraatio te pare.
 
Ugovore praviti najmanje sa tri hladnjače, ko plati više dobiće malinu. Manje malinjake vezati tri - četiri po dužnom metru, brati bez berača, porodično - pa koliko se nabere. Ako se bere bez berača može i 120 dinara. Ići na to da se podmlade i sačuvaju malinjaci dok se ne sredi situacija na našem tržištu. Višak seći malo kasnije, kad krenu zaperci. Sve lastare koji su krenuli iz stabla a ne iz korena vaditi sa korenom. Zaštita dva puta na početku i dva puta na kraju jeftinim bakarnim preparatima. Đubrenje dati prednost organskim đubrivima.
 
Ne znam dali ste citali danas ''Vecernje Novosti'' otac danas bio u gradu i uzeo i u njima pisu o malini.
Navodno u Sapcu, Bajinoj Basti i cini mi se Kosjericu hladnjace su krenule da potpisuju ugovore sa proizvodjacima i da daju 25.000 rsd na 10 ari maline pod uslovom da je osigurana. I kazu da su do sada sklopili 1200 ugovora.
Po meni ko pristane na ovo a da se cena ne zna on je unapred sebe zakopao, morace da bere tu malinu bez obzira koja cena bila kako bih vraatio te pare.
Ovih 25.000din za 10 ari ne dobijas u novcu nego u djubrivu i preparatima i potpuno se slazem sa tobom da je onaj ko to uzme pre nego se zna cena sam sebe zarobio.

"Cilj je da se sačuva vrednost i ugled najpoznatijeg domaćeg poljoprivrednog "brenda". Prema rečima Sandre Tomonjić, inženjera poljoprivrede u "Sirogojno kompani", ovaj otkupljivač i izvoznik "crvenog zlata" je ranije nego prethodnih godina krenuo u potpisivanje ugovora sa poljoprivrednicima, kojima će obezbediti stručnu podršku i avansno izdavanje pesticida. Dosad je ova kompanija potpisala ugovore sa oko 1.200 kooperanata iz požeškog i užičkog kraja, kao i Sirogojna.

- Trenutno potpisujemo ugovore sa kooperantima iz Bajine Bašte, Ivanjice i Šapca - kaže Tomonjićeva. - Poljoprivrednici mogu računati na robni avans u vrednosti od 25.000 dinara na 10 ari površine, a uslov je da je zasad osiguran. Ugovori nude obostranu sigurnost i garantuju otkup roda. Pored toga, na raspolaganju je besplatna edukacija jer je nužno podići nivo kvaliteta i bezbednosti voća, povećati prinose, smanjiti troškove proizvodnje..."
 
Za ovu nastupajucu godinu za sada se smesi cena od 90 do 95 dinara ako ne dodje do nekih nepredvidjeni sutuacija na trzistu
 
Zasto toliko pesimisticne prognoze? Kvalitet sigurno ne moze biti los kao prosle godine. S druge strane, cuo sam da je do novembra izaslo preko 80.000t iz Srbije, do pocetka sezone mislim da bi trebalo da se isprazne hladnjace. Uz prazne hladnjace i dobar kvalitet, cena ne bi smela biti tako niska...
 
Uz kisnu godinu i otvoren uvoz, moze itekako biti losa cena, vec smo to na zalost svi osetili

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 
Moja svastika radi u nekoj osiguravajućoj kući, i rekla nam je da su dobili nalog da malinu smeju da osiguravaju na maksimalno 150 din. Dali to nešto znači u eventualnoj prognozi cene možda će znati neko od Vas koji je duži niz godina u poslu sa malinama.
 
Eeee da su ovi problemi sa malinom samooo kod nas u nasoj ljepoooj ,Lasnooo bih mi te probleme resili... svi mi sto ne idemo da podrzavamo ni jedne ni druge..otisli bi ili sa onima sto setaju ..ili sa onima sto pdrzavaju AV-a.... I problem bi se resijaaa ...al vidimo da su problemi isti svuda u svetu... eeee kako tu je...cinu razresiti..?
 
Nazad
Vrh