Plasman i cena maline u 2018 godini

Trenutno:
Opština Stara Pazova - 80 din.
Opština Inđija - 80 din.

2 klasa - 60-65/70 din.

Na 50 ari imam 6 radnika svaki dan. Po 150kg se bere da bi mi ostalo barem 2 - 3000 kada ih isplatim.
Radnik 200rsd/h.
 
Da li ste imali manji prinos ove godine?
Ja sam imao oko 40% manji prinos u odnosu na proslu godinu, jos kad uzmemo manju cenu...
 
Još jedna navlakuša kao sa kruškom, malinom, kupinom, trešnjom, jabukom, aronijom... Da se ljudi nalože pa da sade, kao, tu ću 'leba da se najedem. Sve dok Vule ne kaže - sad ih karaj! I zgrabi im 80% prihoda u svoj džep pod izgovorom - Iebiga, posadila cela Moldavija, pala cena, država nemož' ništa d' uradi, šta je bagro, 'oćeš stan na Terazijama!?

Tvoja profilna slika uvek unese malo radosti na ovu temu.:osmeh:
Inace u Mondiju iste cene od pocetka.
Kontrolisana-100din.
Komercijalna-80din.
Druga klasa-60din.
 
Prva klasa 80 din, do juce bila 70 din. Masinski brana 45 din. Postujem da ce cena ici gore, i treba da ide ali kada budemo kalkulisali troskove, obratite paznju na to koliki je njihov deo u ceni, pa sve poskupljuje . Drugo,ono sto ce biti ogroman problem je radna snaga, definitivno je nema a i drasticno ce skociti cena rada, tako i da bude tih 1,3 , mislim da nema bas prostora za 0,5 zarade po kg. U ostalom , zivi bili pa videli.. Juce se vratila komsinica iz Finske, sa branja jagode i maline, bila je placena 4 E po kg ubrane maline, verovatno je njihova malina zlatna, ili kvalitetnija od nase pa ipak ima cenu. Eto da ja neuk , pitam, kako to da bas svi proizvodi padose cenovno na trzistu, ovde u Srbiji, pocev od jagode, visnje, maline, sljive, lubenice, verovatno i jabuke. Ovde se prica da ce i cena paprike biti losa a o paradajizu i da ne pricam. Ali samo strpljivo , zadnjih trideset i narednih pedeset god. Cekajte deco , bice ovo zemlja BLAGOSTANJA.
 
Deo offtopicaprebačen u Chat u malinarstvu, da se neko ne zabrine da sam mu obrisao "bisere".
 
Hladnjaca Pantelic podigla cenu za konvencionalnu malinu sa 80 na 90din..
U Mondiju jos uvek bez promena organska 100din, konvencionalna 80din, druga klasa 60din.
 
Ima li kakva konkretna informacija, jel krenu izvoz ovogodisnjeg roda? Po kojoj ceni gospoda hladnjacari izvoze napolje?
 
pre 4-5 dana

9897cp.jpg


- - - - - - - - - -

Jefto vec sam ti jednom napisao da ces biti pozvan na otvaranje moje hladnjace...................................................

Jevto , kako si prosao na ovom otvaranju . . . u moru materijala ( na ovoj temi ) ne mogu da pronadjem kakvi su ti bili utisci ?

Sta vele Skandinavci ?
 
@Vlada Nikolic

Po meni je tu veliko zatisje, njima na zapadu su lageri puni i zato sada mogu da taktiziraju, pred sezonu kupovali su rolende u Srbiji na 1,40 eur.
 
Nije tačno da malina ne ide.
Neznam 100% tačnu cijenu ali jedana kladnjača koja mi je cca 200 metara od kuće prodala svu lanjsku zalihu i isplatila ljudima dug i kako ćujem sad se debelo kaje što nije ove godina odkupila veću kolićinu. Ali obzirom da nije isplatila lanjsku do početka berbe ljudi su je masovno izbjegavali i sad nema šta prodati.
 
@sokkia

Iz vaseg posta meni se cini da su oni proslogodisnji rod prodali negde sredinom ili krajem ovogodisnje berbe... Samo lager te maline im je pojeo 12 centi a gde su ostali troskovi...
 
Cena maline pala na 40 dinara - Proizvođači nezadovoljni hladnjačarima i nepoštovanjem dogovora sa državom --- izvor ekapija.com

Tri meseca nakon što su blokirali magistralni put ka Crnoj Gori kod Prijepolja i više od dva od kada im je država obećala da će razgovarati sa hladnjačarima i obezbediti cenu od 125 do 130 dinara po kilogramu, proizvođači maline ponovo najavljuju proteste.

I osnivanje političke partije, jer kako kažu, ne mogu da nađu način da se izbore za sebe, ali i za sve ostale poljoprivrednike koji u Srbiji ne mogu da žive od svog rada.


Iz Asocijacije udruženja proizvođača maline su pred početak leta rekli kako su nezadovoljni akontnom cenom od 120 dinara, te da ništa ispod prosečne izvozne cene griza, koja je prošle godine bila 1,75 EUR, nije u redu.



Međutim, kako je prošlogodišnji rod bio mnogo bolji od ovogodišnjih 2,5 do tri tone po hektaru, iz Asocijacije su u junu poručili kako bi bili zadovoljni i sa 170 ili 180 dinara.

Kraj septembra je, a malinari su daleko od te cene.

Kako za Danas kaže Slađana Stanković iz Udruženja poljoprivrednih proizvođača Užica konačne cene maline za drugu klasu variraju od 40 do 80 dinara, a za prvu od 100 do 130 dinara, iako je akontna cena trebalo da bude između 125 i 130 dinara sa tendencijom rasta do 150 i 160 dinara.

Pojedine hladnjače, kako tvrdi, nisu isplatile maline, zbog čega su se malinari odlučili na proteste, poput onog ispred hladnjače Gorobilje kod Požege. Osim toga, napominje, konfuziji doprinosi i to što su otkupljivači najavili da će sledeće sezone cena biti 80 dinara.

... LINK
 
Coveka iz Duba znam i potvrdjujem njegove reci. Ne znam kako je u drugim krajevima zemlje,ali kod nas ljudi masovno odlaze. Valjda nismo navikli da radimo za male ili nikakve pare.Svojevremeno je Uzice bilo drugi grad u SFRJ po visini prihoda gradjana,iza Maribora.Nema sanse da je otkupljeno 56 000 tona....
Cinjenicno stanje sirom Srbije je da sela ostaju prazna, mladi odlaze u mahom u Bg , a zadnje vreme se ide i preko mahom u zemlje Istocne Evrope, a i Nemacka postaje sve aktuelnija... Ja sam se do sada odupirao tome ali izgledi su takvi da se mora popustiti, bilo bi normalno da covek radi i od svog rada zivi, ali sa cenama proizvoda uskraceno je pravo na zivot...da li se tako podstice zivot na selu? Ili sa resenjima o rusenju kuca, kuca koja je sagradjena pre vise od 30god i za koju je moj deda svaku ciglu napravio rucno i ugradio u tu kucu, da li je to politika opstanka sela, NE ... Ide se na unistenje srpskog seljaka, a nase selo ce koristiti i iskoriscavati i profitirati neki drugi seljak, strani...posto mi ne znamo, lenji smo, ne radimo kako treba itd...
 
Cinjenicno stanje sirom Srbije je da sela ostaju prazna, mladi odlaze u mahom u Bg , a zadnje vreme se ide i preko mahom u zemlje Istocne Evrope, a i Nemacka postaje sve aktuelnija... Ja sam se do sada odupirao tome ali izgledi su takvi da se mora popustiti, bilo bi normalno da covek radi i od svog rada zivi, ali sa cenama proizvoda uskraceno je pravo na zivot...da li se tako podstice zivot na selu? Ili sa resenjima o rusenju kuca, kuca koja je sagradjena pre vise od 30god i za koju je moj deda svaku ciglu napravio rucno i ugradio u tu kucu, da li je to politika opstanka sela, NE ... Ide se na unistenje srpskog seljaka, a nase selo ce koristiti i iskoriscavati i profitirati neki drugi seljak, strani...posto mi ne znamo, lenji smo, ne radimo kako treba itd...


Znaci i kod vas stizu ta resenja.Ti objekti koje su snimili iz vazduha se i sami od sebe ruse....Cujem da treba da se izvede geometar da snimi povrsinu i sljeme objekta,da se objekat slika spolja i iznutra (svaka prostorija) pa sve to dostaviti lokalnim poreskim organima....
Administracija je ocigledno otudjena,u nekom svom univerzumu.Obicno povratak u realnost bude bolan....

Pre svega ljudi odlaze na Zapad,pogotovo u Nemacku.
Bas juce sam pricao sa covekom koji je otisao 1970 u Nemacku i tamo ostao 18 godina.Iznenadio sam se kada sam cuo da je procedura odlaska tada i sada prilicno slicna.Tada je isto bio potreban poziv nemackog poslodavca,a viza se dobijala na dve godine u nemackom konzulatu u Beogradu.Takodje i tada je izlazila komisija da proceni uslove stanovanja radnika i njegove porodice.To je bio razlog sto neki nisu odveli porodice tamo jer su morali iznajmiti skuplji stan.Isti propis je i sada na snazi.

To je dokaz koliko je ovo provizorijum od drzave,ovde se uredbe,pravilnici i zakoni donose i menjaju iz korena svaki cas.
 
Nazad
Vrh