Plasman i cena maline u 2018 godini

Zamolio bih za jedan savet ako neko zna odgovor... Imam na mestima zrncastu malinu gde je bukvalno samo desetak zrna na celom plodu koa se rapsdaju kod branja, tako je nacelom zbunu. Da li je to izmetnuta sorta, previse gusto posadjena malina...ili nesto deseto?

- - - - - - - - - -

I da li postoji resenje za taj zbun ili je najbolje da ga odstranim iz malinjaka...
Spas je samo vađenje i sadnja novih sadnica iz drugog dela malinjaka.
 
Ponovo lose najave sto se cene tice.Ja idem na smanjenje kako povrsine tako i uloga pa cemo videti sta ce dalje biti.Nezvanicno se spekulise o ceni oko 1 evra.
Uzimajuci u obzir da je cena ocajna a radna snaga se osipa iz godine u godinu i njena cena raste,sto je pozitivno,ali je za ovu manuelnu proizvodnju kobno,ocekujem da se proizvodnja dodatno pada.Tu su i sve vise cene repromaterijala,kao i dalji otezavajuci potezi drzave u vidu zakona o prijavi sezonskih radnika.
 
Negde na sam na internetu u prolazu video vest da je od 1 januara 2019 krenulo prijavljivanje sezonskih radnika putem aplikacije neke, posto nisam imao bas zivaca da detaljno citam ne znam nista vise.

@Jevto
Koliko smanjiti ulaganja, sta od djubripa planirate da bacite na prolece?
 
Negde na sam na internetu u prolazu video vest da je od 1 januara 2019 krenulo prijavljivanje sezonskih radnika putem aplikacije neke, posto nisam imao bas zivaca da detaljno citam ne znam nista vise.

@Jevto
Koliko smanjiti ulaganja, sta od djubripa planirate da bacite na prolece?


Idem sa ruskim 3x16,pa cu za prihranu madjarski KAN.Necu mnogo djubriti posto ova djubriva dosta kisele zemljiste,a ne zelim da se trosim na stajnjak koji popravlja strukturu zemljista.Pokusacu da menjam sistem vezanja tako da iz svakog bokora uzimam samo po jednu sadnicu,da vezem redje a da odrzim taj deo malinjaka.Izbog toga nece biti potrebno puno djubriva.Prskanja bakrom,,on je najefikasniji i najjeftiniji,nesto Galenikino sto se tice insekticida i mora se zastititi od grinje.Videcu sta se bude uklapalo za grinju sto se tice i cene i aktivne materije.Za trulez takodje cu videti.
 
Mi nismo razbacivali stajnjak pet godina,a zemljiste je mesavina kruskovace i sumskog kamicka,zadnje dve godine se prinos rapidno smanjio iako sam sve isto radio,tako da smo morali da ubacimo stajnjak jesenas,na kontu toga mineralna djubriva ce da idu na pola doze,a jednu trecinu zasada smo pokosili do zemlje.
Sto se broja letorasta tice do sad je islo oko 8/md a sad smo planirali od 4-6.Zastita dva puta bakrom uz dodatak mineralnog ulja u prvom tretmanu,a fobos u drugom,jednom ce da ide kaptan i dva puta trulez.
Prskam masinski tako da prihranu preko lista mogu koliko puta hocu sa minimalnim troskovima(tomica trosi ko upaljac) i naravno sa jeftinim djubrivima!
 
Bas me interesuje, kako ce da kontrolisu i da dokazu nekome da nije prijavio radnike? Ako ljudi kazu mi ne radimo za novac, vec pomazemo, da vidim sta ce onda?? A sto se tice dnevnica radnicima, verovatno ce biti snizene zbog ovih nameta ko bude placao, tako da su samo radnici na gubitku...
 
Bas me interesuje, kako ce da kontrolisu i da dokazu nekome da nije prijavio radnike? Ako ljudi kazu mi ne radimo za novac, vec pomazemo, da vidim sta ce onda?? A sto se tice dnevnica radnicima, verovatno ce biti snizene zbog ovih nameta ko bude placao, tako da su samo radnici na gubitku...

Normalno, po ledjima postenih i radnih ljudi...
 
40din po kg i jedan obrok,osvezenje,slatkisi,ni jedan od moja 4 radnika ne bere ispod 60kg dnevno,a u spicu mazu i po 90kg,jel im to malo bre!
 
Bez brige ljudi, ako bude cena koju sam ja nacuo necemo ni razmisljati od radnicima, jer necemo imati cime da ih platimo...
ljudi sa kojima sam pricao prognoziraju cenu manju od 100 dinara!
Samo bi bilo u redu da nam to neko i zvanicno kaze, da bar ne ulazemo ni pare ni snagu ni zdravlje...
 
Šta bre da nam kažu ? Nema govora, pa nisu ludi da se udaraju svojim kamenom u glavu. Ili nam neće reći ništa i pokušaće da nas voze ili če nas slagati pa kasnije staviti pred svršen čin. Oni na nama, na žalost, moraju da zarade a znaju i kako.......
 
Prosle godine su hladnjacari pokusale da kriju cenu do kraja otkupa. Trzisna inspekcija ih je masovno obilazila, pisala neke sitne kazne a nekima samo davala rok od par dana da istaknu cene, trzisna inspekcija je to radila po prijavi gradjana. Po zakonu oni moraju da istaknu cenu a trzisna mora po sluzbenoj duznosti da izadje i napravi zapisnik, tako da je moj savet da ih prijavite ako nema istaknute cene a vrsi se otkup.
 
Ljudi kakva je situacija, da li je iko kontaktirao sa nekim otkupljivacem, sta kaze za cenu za ovu god? Mi danas zvali hladnjacu gde predajemo deo maline, kazu nista se ne zna oko cene za ovu godinu do berbe, ne potpisuju nikakve ugovore (inace su veliki otkupljivaci). Kaze rodjak iz UE da se gore potpisuju ugovori, ko hoce, na 120 din?? Isto cujem da Eixir treba navodno da preuzme Rade Ljubojevic sad od februara?? Zna neko nesto konkretno??
 
Ljubojevic je kupio Elixir, a sa njim i vise hladnjaca po Srbiji koje su bile deo Elixira.
O tome je bilo reci na sastanku malinara u Uzicu, ako se ne varam 28.12.2018.
Kakav je gigant u pitanju najbolje govori podatak da samo u hladnjaci u Sapcu 25 viljuskara radi pretovar robe..
Jos fali @pp da prospe neku pricu o "negativnim bilansima"..
 
Bez brige ljudi, ako bude cena koju sam ja nacuo necemo ni razmisljati od radnicima, jer necemo imati cime da ih platimo...
ljudi sa kojima sam pricao prognoziraju cenu manju od 100 dinara!
Samo bi bilo u redu da nam to neko i zvanicno kaze, da bar ne ulazemo ni pare ni snagu ni zdravlje...
Za sada niko ne moze da kaze kolika ce biti cena.Prema nekim pokazateljima,trebala bi da bude bolja od prosle godine,ali uz klasiranje robe.Treba da se uzme u obzir da rolenda nece imati do sledece sezone i svi ce juriti kvalitetnu robu.To je moje misljenje,mozda i nisam u pravu....
 
Ljubojevic je kupio Elixir, a sa njim i vise hladnjaca po Srbiji koje su bile deo Elixira.
O tome je bilo reci na sastanku malinara u Uzicu, ako se ne varam 28.12.2018.
Kakav je gigant u pitanju najbolje govori podatak da samo u hladnjaci u Sapcu 25 viljuskara radi pretovar robe..
Jos fali @pp da prospe neku pricu o "negativnim bilansima"..

Nije to kupio Ljubojevic. Svaka firma mora da ima lice kapitala nesto slicno viktorija grupi ako ste upoznati sa pricom.
 
Za sada niko ne moze da kaze kolika ce biti cena.Prema nekim pokazateljima,trebala bi da bude bolja od prosle godine,ali uz klasiranje robe.Treba da se uzme u obzir da rolenda nece imati do sledece sezone i svi ce juriti kvalitetnu robu.To je moje misljenje,mozda i nisam u pravu....


Daj Boze da budes u pravu..To sa rolendom je vec poznata stvar.Medjutim,uvoz se i dalje nastavlja.Cak nesmetano stize malina sa Kosova iako je Kosovo uvelo zastitne carine prema Srbiji.Osnovna roba koja ulazi u Srbiju (najveca vrednost uvoza sa Kosova) je malina.I sta se onda moze ocekivati od ove drzave?
Dalji pad proizvodnje je neminovan.Mi jos uvek nismo svesni koliki imamo problem sa radnom snagom.Ljubojevic svaki dan vrti oglas na radiju,trazi radnike za rad u hladnjaci.Radnika prosto nema.Srbija je kao najveci svetski proizvodjac mogla da utice na svetsku cenu (povecavajuci i smanjujuci ponudu)ona vise nema taj mehanizam.Ta igra koju sada igraju veliki izvoznici da uvezu sto vise maline,pa da je posle preprodaju je ne samo cin veleizdaje vec notorna ekonomska glupost.Svedoci smo da sve normalne zemlje potezu protekcionisticke mere.Ni agrar nece biti izuzet.Danas vec imamo kvote za celik.Sutra cemo imati i kvote za voce.EU ce zastititi svoje trziste i svog proizvodjaca Poljsku.Ono sto nedostaje EU je odredjeni procenat rolenda,koji Poljaci zbog tehnologije proizvodnje ne mogu da naprave.Srbija u tom smislu moze da dobije tu prolaz,ali mora pruziti uverljive garancije da je roba 100% srpskog porekla.Ovaj nacin tzv. slobodnog trzista mora da ide na smetliste istorije,bojim se da je u glavama tzv. srpske poslovne elite ogromna barijera prema novom vremenu,posledicno tome,kao sto se i ranije dogadjalo,postoji velika verovatnoca da i ta elita zavrsi na smetlistu istorije.
Iskreno,ne vidim ko ce previse zaliti za njima....
 
Nazad
Vrh