Objekti za smeštaj mehanizacije

@dragan 82

Tako svi ovde mogu da kažu da si Ti debil,što priznaćeš ne bi bilo u redu.Svakako da treba pitati stručnjake za proračun ali takođe može i da se pročita knjiga o krovnim konstrukcijama i biće sve jasnije a da ne govorimo da u današnje vreme postoje i programi koji izračunavaju sav materijal koji bi trebao za određene konstrukcije.
 
Zakonski i ne mogu da rade. Nijedan statički proračun ne može potpisati arhitekta jer licenca 300 to ne pokriva. Izuzetak su licence 301 i 302, ali njih mogu imati oni sa konstruktivnog smera, a i te licence su u opisu delatnosti prilično ograničene.
 
Zakonski i ne mogu da rade. Nijedan statički proračun ne može potpisati arhitekta jer licenca 300 to ne pokriva. Izuzetak su licence 301 i 302, ali njih mogu imati oni sa konstruktivnog smera, a i te licence su u opisu delatnosti prilično ograničene.

Сећам се да те основне лиценце архитектноске по сестриној причи дозвољавају неке прорачуне за објекте Пр+1+По и до максиамлно 6м распона...све преко тога ни једна лценца њихова не дозвољава да врше прорачуне. И код нас није баш најбоља слика, тако да тек са лиценцама које се добијају после 4-5 годиан посла може озбиљно да се ради на свим пољима..за почетак ми обично рачунамо предмер и предрачун, па нас полако уводе ка озбиљнијим прорачунима, мада неке одмах и баце у ватру да се кале, а све зависи од фирме у којој радиш. Најбољи систем за новог грађевинца је да пар година ради на зградама као надзорни орган, ту се научи подоста, а када се пређе у пројеткни биро иде много лакше приликом прорачуна...
 
Tako je što se tiče osnovne licence. Nikad ne ulazim u posao građevinskog inženjera. Sve svoje projekte razradim onoliko koliko pokriva moja struka, sve oko statike i proračuna dalje radi gradjevinski inženjer. U njegovo se ne mešam, isto kao što ne dozvoljavam da se on meni meša u funkcionalnost objekta, estetiku, volumen, oblik, materijalizaciju, itd... A dovoljno poznajem statiku i konstrukciju, tako da gradjevinski inženjer kad preuzme da radi svoj deo nema problema sa statikom objekta, i time da li nešto može ili ne može. Mada danas sve može da se izvede, samo je pitanje koliko će da košta.
 
Ja se izvinjavam onima koji se vredjaju. Ali ja stvarno neznam kako treba napisati da bi neki razumeo da to sve sto se radi da to nije u redu . Cak i kad se desi nesreca (padne objekat ili nedaj boze pogine neko) uvek se trazi krivac u necemu drugom.
 
Treba da razumeš da neki ljudi rade objekte bez projekta a onda im i majstori stavljaju određeni materijal ne po proračunu nego iz iskiustva što svakako nije sigurno.E sad može to da stoji tako a može nekad i da padne usled veće količine snega i slično ali to je opet problem vlasnika i njegovog razmišljanja prilikom gradnje.
 
Projekat treba samo ako zelimo da prijavimo objekat . Projekat kosta dosta novca , pa cak i ja izbegavam projekat i ako je meni to struka. Dovoljan je 1 mali plan koji kosta 200-300e. Ja mislim da svako ko gradi objekat vredan 10 000e moze da plati plan 200-300e. U taj plan imamo sve nasta treba da pazimo , kako gde i sta da stavimo i to je to. Cak dobijamo i savet koliko majstore da platimo .
 
Projekat treba samo ako zelimo da prijavimo objekat . Projekat kosta dosta novca , pa cak i ja izbegavam projekat i ako je meni to struka. Dovoljan je 1 mali plan koji kosta 200-300e. Ja mislim da svako ko gradi objekat vredan 10 000e moze da plati plan 200-300e. U taj plan imamo sve nasta treba da pazimo , kako gde i sta da stavimo i to je to. Cak dobijamo i savet koliko majstore da platimo .
29omigw.png
[/IMG]
Ovo kosta 200 evra. a isto tako sam dobio od firme koja je trebala da mi izvodi radove, samo sa materijalom koji se koristi, uporedjivanjem uvideo sam da je to slab materijal, jer ocigledno da je hteo da ustedi ili sta god... a da bi u projektu pisalo sta se koristi za to izdvojis 3 evra po kvadratu, sto je po meni bezobrazluk, cale ranije kad je radio projekat dobio je specifikaciju materijala komplet... Zaista ne vidim razlog vredjanja, i nazivanjem debilima, osima ako ti imas neki unutrasnji neostvareni problem pa ne znas kako drugacije da ispoljis to, onda razumem zasto! ja sam samo napisao da mi je logicno nesto, a ti ako imas predznanje izvoli pa napisi zasto nije logicno, objasni mi! ja sam citao ono sto pise i tako napravio...
 
Poslednja izmena:
[QUOTE=milanche87

Ovo je ideino resenje , ali tu nema racuna , nema nista.

To sto su ti trazili 2-3e po kvadratu , to su cene . Ali uvek ima resenje da se to uradi za manje novca.
 
Hteo bih da pitam kako se pravilno rade ispune u resetki, posto vidim da je kolega dobio od firme na jedan nacin nacrtano a on je uradio drugacije?
 
Није битно како дијагонале стоје, јер се на основу њиховог постављања ради прорачун. Битно је да се после пораруча и усвајања димензија профила то исто одради и на објекту, јер ако се другачије уради онда џаба прорачун јер оне не преносе оптерећење за које су прорачунате...То се никако не сме радити при изради решетке у нашем случају а у пракси на објекту, а пројекат се мора до краја испратити и све у њему испоштовати.

Свађао сам се ја са мајсторима када смо зидали кућу и када су псотављали ферт испуну како су они хтели а не како је про прорачуну она била одрађена. Знају мајстори боље посао него инжењер. Сва срећа па је отац ту био и рекао им или радите како је по пројетку или вац плаћам за данас и тражим друге....ућутали су били и радили како треба...
 
Ako sam dobro razumeo on ide na kraju, kad se izlije beton, pospe se kvarc ili sta vec, i onda se glaca do usijanja... a najvise me zanima cena ������:osmeh:
 
Covek izgleda odlicno vari i ima zelju da nam pokaze, ali su mu klipovi ocajni. Pola snimaka protekne da se vidi samo luk, sve je neostro, tako da je malo korisno.
 
Nazad
Vrh