Ruska Dženerika

Zasad je jedem

- - - - - - - - - -

Inace planiram da za neku godinu ispecem rakiju od ciste ruske, da vidim sta moze od nje da ispadne. Pio sam prosle godine rakiju od ciste dzanarike i dosta je neutralna, mislim da ce biti ok baza za likere i sl
 
Da finisiram utiske: Kao konzumna vocka je vrh!!! Nije zamena za sljivu, nije zamena za kajsiju, mnogo je bolja od obicne dzanarike za jelo... Topla preporuka da neko posadi par stabala za svoje potrebe ili pijacu. Za komercijalno sadjenje ne znam kakva je matematika, zasad necu da ulazim u to... i molim da se ne ulazi opet u uporedbe sa sljivom, te dve vocke zaista nemaju mnogo veze jedna sa drugom
 
Mi smo imali prvi rod ove godine i ono što mogu da napišem kao preovlađavajući utisak: migavac ko migavac... da ne citiram onu izreku o žvaki iz filma Tri karte za Holivud. Da, lakše se najedeš od ove velike džanarike ali je migavac. Šljiva je rajsko voće...
 
Pozdrav svima.
Jedno pitanje: sadim jednu parcelu 15ari stenlej primarna i 10% lepotica+rana.
A imam zemlju jos 5 ari u blizini 4.5 * 120m. Za jedan red.
Sta mislite da tu zasadim rusku dzanariku, za rakiju, i da mesam sa ovih 15ari normalne sljive, ukoliko ne ode na otkup?
Kakva ce rakija biti, ajde sad da se izrazim, 30 stabala dzanarike + 80 stenleja?
Da li.nece izgubiti svu aromu?
Posto radja obilno, da zgrabim kvantitet?
Necu da sadim ranke, belosljive itd.


Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Iskreno- nije dobra kombinacija, prvenstveno zbog vremena zrenja jer se ne poklapaju. Ruska se poklapa upravo sa rankom, kasnim kajsijama, breskvama...
 
Ajd na stranu period zrenja, mogu se peći posebno pa kasnije mešati... ali mislim da sa džanarikom ništa ne dobijaš odnosno više gubiš na kvalitetu rakije. Ajd da već imaš džanariku u rodu pa da se ne baci ali saditi tipski nju za rakiju je po meni velika greška. Kad sadiš iz početka onda sadi valjano. Za rakiju, ako ti ne smeta često podkupljanje, onda Rodnu ako ne bi baš da podkupljaš onda Stenlej i Lepoticu. A što se tiče obilnosti roda i ove "klasične" šljive mogu obilno da rode tako da ne vidim razlog za sadnju većeg broja stabala džanarike osim možda par komada, onako eto da imaš ako hoćeš.
 
Veoma mi se sviđa ovo što je kolega marceta.b. napisao. Ako hoćete da pravite dobru rakiju gajite rakijske sorte. Jedino za šta je dobra ova ruska džanarika je da se pojede prvo voće mada i nije nešto rano stigla. Generalno sve sam napisao u prethodnom postu.
 
Daleko je ona od prvog voca... Iskreno, ne znam zasto tolika kuknjava na "kvalitet" rakije, dzana nije sljiva, ne pece se sljivovica od nje, pece se vocna rakija od dzanarike. Ima svoja svojstva, svoj ukus, svoj fazon. Rakije od stenleja ima na svakom cosku, nije lose imati vise razlicitih radza da se razbije monotonija. Sve to pod uslovom da niste prevarant koji laze ljude i prodaje im dzanu kao sljivovicu... Brate, ispeci rakiju ljudski i ljudski je prodaj, bila to breskva, kajsija, dunja, kruska, dzanarika...
 
Moj matori koji se posle dugo godina vratio na selo isto je mislio da se rakija može praviti od svega, ono jest da može ali... Pre dve godine nakupio dva bureta džanarike, mogu samo reći da ništa gore u životu nisam probao. Ima jedna baba u selu koja peče rakiju od džanarike ali to valja samo hronosima mislim da je sad kod nje litra 250-300din a redovna rakija od šljiva i to ne baš zavidnog kvaliteta u selu se prodaje po 500din... pa ti vidi... eventualno ako možda želiš da praviš "brend" od rakije od džane. Nemam pojma možda neko ima drugačija iskustva ali ja je nikada nikom nebi preporučio za sadnju, uglavnom tu smo pa ako odlučiš da sadiš neka je sretno i obaveštavaj nas kako se razvijaju stvari možda ti znaš nešto što mi ne znamo.:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Može biti slična priča kao i sa dudom, rakiju od duda nisam probao a kažu da je strašno ružna, Dudovača se pekla u Vojvodini samo kad ne rodi drugo voće. I pored toga zadnjih godina ima pokušaja da se "brendira" dudovača i prikaže kao nešto staro, autohtono...
 
Овде је ракија од шљиве бјелице седам марака, а од пожегаче десет. А, шљива бјелица је много укуснија од џанарике. Мислим да би тешко било продати ову од џанарике.
 
Ja pio vec neku dzanu i bila je ok, ali ne znam tacno kako je pravljena. Zdravlje boze bice dogodine kod mene dovoljno za 1 kazan, pa javljam rezultate. Zasad sam vrlo zadovoljan ukusom, velicinom ploda i izgledom, naravno i rodnoscu.
 
Напада ли шљивина оса кримску жуту џанарику?
Преживјела је снијег, мразеве и има доста заметнутих плодића. Ако је не напада оса родиће добро овог љета.
 
Napada je i šljivina osa i šljivin smotavac. Pišem iz iskustva... Dobra strana je što ima mnogo plodova pa uvek ostane dovoljno da se pojede plod. Do ove godine nisam štitio ali ću ove godine da je tretiram ako ostane dovoljno hemije od šljive. Od šljivinog smotavca je sigurno neću štititi pa koliko ostane...
Najbolja strana je što kada se ostavi velika krošnja ima puno cvetova koji daju dosta nektara za pčele. Ove su godine pčele opsedale cvetiće ruske džanarike.
 
Штета за осу. А, преживјела је све хладноће. Надам се да ће и овај ноћашњи мраз. И не знам шта ју је опрашило. У близини нема друге џанарике. Најближи црни трн је на преко 60 метара.
 
Drugar koji radi plastenike i voće pa piljari na pijaci je pre par godina podlegao opštoj histeriji zvanoj Ruska džanarika, ono kao nema prskanja i rada oko nje a rodi da popizdiš... uglavnom mora da se tretira kao obična šljiva a za pijacu je katastrofa, ove godine je uspeo da rasproda ali samo zato što stvarno zna da prodaje na tezgi i ne libi se kukanja, molenja, ubeđivanja... uz ostalu njegovu robu paradaiz, paprike, kajsije, breskve... uvaljivo je i "žutu šljivu" po 20tak din... muka... kao što sam već ranije pisao lepo ona izgleda u voćnjaku naročito jer uglavnom prerodi ali i tu joj je i kraj za drugo i nije.
 
Мени је укуснија од обичне џанарике. А, родна је невиђено. И ето отпорна на мраз. Оплодила се кад је било лијепо вријеме и после јој хладноћа није сметала. А, цвјетала је са кајсијама од којих није остало ништа.
 
Nazad
Vrh