Ruska Dženerika

Sapcanin

Član
Učlanjen(a)
14 Apr 2010
Poruka
54
Lokacija
SABAC
Posadio sam 500 stabala Ruske dzenerike nadam se da se bolje razumete od mene, i da znate kakva je to vocka. Nema prslanja sada joj je druga godina i skoro svaka je cvatala. Nadam se sledece da ce biti i po koji rod. Bio sam na savetima u vocarama i svi su spremni da otkupe. Prosle godine cena je bila 8 dinara kao sljiva. Ja sam inace okolina Sapca, skoro sam stigao iz preko, pa nadam se da se necu razocarati.
 
Odg: Ruska Dzenerika

@Sapcanin
ako nije problem zanima me malo vise o toj vocnoj vrsti posto bih zasadio 10ari gde bi smestio pcelinjak treba mi nesto sto se ne prska ako ti nije tesko par redova o tome kako se gaji dali je provereno to da se ne prska i koliko i gde si placao sadnice :cao:
Izvini ako sam smorio sa previse pitanja :ppozdrav:
 
Odg: Ruska Dzenerika

Pa ovako, to je jedina vocka koja se ne prska, ja mislim. Posto ja nisam preterano vredan to sam izabrao.
To je za pcele super, samo sto ja ne mogu da stavim kod mene i sa jedne i druge strane mi je obradiva njiva pa prskaju protiv svega, i bojim se da ih stavim. Dok je vocka mala, 2/3 godine moze malo da se poprska radi nekih sta znam, buvica, ili pauka, mravi, ali posle ne, samo orezivanje i branje.
Trazi se inace za otkup za zdravu hranu, na primer, za decije kazice, baza za sve guste sokove, a prosle godine bila je 8 dinara kg. kao i sljiva. Pocinje da radja u trecoj godini.
Kupio sam vocku u Klupcima kod Loznice i cena je 200 dinara sadnica. Mislim da si zadovoljan iscrpnim odgovorom, koliko ja znam. ::svaka cast:: ::namigivanje::
 
Odg: Ruska Dzenerika

Hvala odgovor je :D i zasluzuje :ppozdrav:
a sto se tice pcela mozes pokusati da ih ubudzis tu negde ako su ratarske kulture okolo nesmeta prskanje insekticidi za voce su najgori a hobi je divan plus materijalna korist :cool: nista tesko nista fizicki opusteno po lepom vremenu :cao:
 
Odg: Ruska Dzenerika

Auuu pa onda smo odlucili :ppozdrav:
Posle ove informacije nema vise razmisljanja :D
hvala :cao:
 
Odg: Ruska Dzenerika

Nisam znao da ratarsko prskanje za travu i zasta jos neznam NESMETA PCELAMA.......??
Dali si ti u to siguran....?
Post je spojen: [time]1274099797[/time]
_________________________________________________
:sta:
 
Odg: Ruska Dzenerika

Smeta ima ako su direktno oprskane :kisa: mlaz ratarske prskalice je usmeren prema zemlji i vrlo malo magle pada u tvoj vocnjak mozda par metara u slaboj koncentraciji moje pcele su na 5 metara od njive u kojoj se rade kukuruz psenica i sl leta kosnica su mi kontra okrenuta i nikada nisam imao problema imam 15ak drustava uginuca su mi velika kada neko oprska vocnjak koji je i 500metara daleko u punom cvetu ali i vocari sve vise znaju koja je korist od pcela pa vise vode racuna
:ppozdrav:
 
Odg: Ruska Dzenerika

To mi mnogo znaci, ta informacija, bio sam odustao od pcela zbog toga.
Moj vocnjak ja sirok 40 metara i sa jedne i druge strane su njive, psenica i kukuruz, znaci stavim uh na sredinu i nema problema.....Bas ti hvala na informaciji. :ppozdrav: :D
 
Odg: Ruska Dzenerika

ja izguglah ovu sliku

w9w7li.jpg
 
Odg: Ruska Dzenerika

Ok ja mislim da je takve boje ali mislim da je za duplo krupnija, mada nemogu na slici bas da ocenim dobro......
 
Odg: Ruska Dzenerika

A kolika je preporucena gustina sadnje pretpostavljam da se sadi dosta retko jer sam naleteo na podatak da u punom rodu rodi od60 do 80 kg po stablu pa verovatno i razvija velike krosnje :sta:
 
Odg: Ruska Dzenerika

Meni je savet dao covek iz rasadnika, strucnjak, ako zelim na duze da planiram vocnjak 15-20 godina da sadim 5 sa 5 a ako mislim kolicinu vecu na kraci period moze i 3,5 sa 4, i tako....
Inace moja je informacija da po stablu bude od 100-150 kg. Ona u prvih 4-5 godina se orezuje zatim nema potrebe jer samu sebe polomi od roda, moze samo da je malo sredis, inace samu sebe polomi.... :D
 
Odg: Ruska Dzenerika

za pcele su opasni insekticidi,herbicidi i fungicidi nisu.inace ja sam prskao sljivu u punom cvetanju sa fungicidom i nista nije smetalo pcelama.
 
Odg: Ruska Dzenerika

Prskanja insekticidom u punom cvetu su realno bespotrebna ali ako se neko odluci na to dovoljno je da prskanje obavi u kasnim vecernjim satima pred mrak i tako ne uhvati pele u punom naletu a vec ujutru one nece ni doci kada osete insekticid :nono:
 
Odg: Ruska Dzenerika

zw1fgz.jpg

evo slika za kicu stablo je inace vrlo bujno i grane rastu vertikalno pa se mora malo ekstremnije reze da bi se rasirila krosnja. inace cena ove godine za stonu upotrbu je bila 30 dinara ali samo zaogranicene kolicine.
 
Odg: Ruska Dzenerika

:Ma to je pravo voce za nas dzenarika je istorijska sljiva pa makar i ova istocna varijanta ::svaka cast::
 
Odg: Ruska Dzenerika

Ruska dzanarika , bas zahvalna sorta koja je kod nas na jugu vec poodavno poznata . Da vam kazem svima pa zapamtite . Postoje dve sorte ovih sljiva . Jedne su sa crvenim a druge sa zutim plodovima. Ove sa zutim plodovima nazivamo oprasivacima i ne radjaju tako obilno kao ove sa crvenim. to sto kazete da se ne prska gresite . Prska se ali ne u toj meri kao stenlej ili cacanka .Ja imam preko 150 stabala i mogu da vam kazem sledece. Desavalo mi se da ih samo crvenim uljem isprskam i nicim drugim pa prerode . Desava se -zavisi i od godine da uopste nema plodova -[ prolecni mraz u vreme cvetanja ]. Kao sljiva rakijasica nije se kod nas pokazala dobrom zbog prevelike vodnosti i malog procenta secera . Nije bolja od cacanki i stenleja ali je zato bolja od svih ostalih sljiva. Odkupna cena je ove godine bila 6 din po kilogramu. Kaleme se na obicnu belosljivu i u nasem kraju ih ima dosta po ceni od 100 do 200 din za jednogodisnjake. To je to pa srecno i pozdrav iz Leskovca.
 
Nazad
Vrh