Najbolji termin za oplodnju krmača.Saveti-Šta i kako?

Mi u firmi imamo dva (ms schippers i agroscan) i za nazimice su precizni međutim kod starijih krmača opet imamo promašaje jer ponekad zna biti u pitanju upala mokračnog mjehura ili tumor na vimenu pa nemožeš biti siguran da li je suprasna ili ne. BTW što vam nisu nabavili i nosač sonde s njime je dosta lakša provjera posebno ako se radi kod više krmača. Mi radimo provjeru u pripustilištu nakon 28 dana i u hranilištu nakon 56 dana, ukupno cca 260 krmača sedmično i bez tog nosača otpala bi mi leđa dok napravim jedan box u hranilištu (65 krmača) jer su slobodne i nije baš jednostavno ni s tim nosačem a kamoli bez njega.
 
nazimica trazila brava ,pusten,sve u redu ,sutradan opet ,i prekosutra i tako 7 dana ,ona trazi on obavlja ....da li je to normalno...nazimica je nervozna ,mrda usima , ukopase kad dodje nerast,mozes je uzjahati ,,,
 
Zamrla tema,pa da je podignem malo.
Nov sam u krmacama i tom poslu.Evo doneo sam iz Edufarma F1,nazimice,i sad rekli su da ih pripustim u trecem estrusu,i sad evo u drugom su,ali uopste kada stanem pored njih ne stoje kada se naslonim na njih i nisu mirne,vidi im se samo pozadi,drugi vid trazenja da se osemene nemaju.Bojim se kada dodje treci estrus i kada trebalo osemeniti da nece stojati i biti mirne.Posto planiram Vestacko osemenjavanje,planiram kupiti sprej:Kakva su vasa iskustva sa sprejom mirisa nerasta?El bi pomoglo u mom slucaju da probam cisto i sada pa da vidim rezultate?Hvala
 
Beze zbog toga sto krmace jos nisu navikle na tebe, i ja sam imao taj problem vijali smo ih sat vremena dok napokon nisu stale pa smo ih osemenili. Nisam ni ja jos probao sa sprejom
 
Да ли су први пут добиле хормон или су природно ушле у еструс?
Код назимица је веома изражена отечена црвена вулва и подигнуте уши. Можете покушати ако неко има нераста у близини само да га довезе у двориште врло брзо ће реаговати. Или узети старих крпа и истљати нераста да осете мирис. Ако сте сигурни у датум почетка еструса можете им сипати 1 литар пива по назимици(то радим код куће) или умешати квасца у храну.
Ако су тако немирне и врте се решење је укљештење. Може од палета или дасака. Назимице би требали припуштати све док стоје зато што нису све јајне ћелије зреле у исто време. Не ретко се деси да припустим и 4 пута у 2 дана(ујутро-увече).
Код вештачког осемењавања треба узети катетере за назимице(врх је ужи и мекши од катетера за крмаче) и полако гурати мало више према кичми и пазити да се не повреди грлић материце. Онда ставите бочицу и мало је стиснете да уће семе у катетер. Треба да прође неколико минута док не повуче са времена на време стиснути бочицу и држати је у руци( да се семе загреје на телесну температуру постепено).
Ако нешто није јасно питајте.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Zato meni nije uspelo semenjenje vestackim putem. Cale nabavio cisto prase joksira i prvi put kada je trazila, bila je mirna i dobila. Da bi posle nesto vise od mesec dana trazila opet i onda je dobila vepra kojeg je primila. Hteo sam od nje da izvucem kvalitetno prase, msm da sam kupio landras seme. Na žalost nije ostala suprasna, tako da je dobila nekog znj vepra... Na oko kvalitetan ali ne zna se genetika.
 
Код назимица је тешко погодити прави тренутак односно да је велики број јајних ћелија зрело и одпуштено. Зато треба припустити неколико пута.90-тих година мој отац је практиковао назимицу или крмачу на приколицу одвезе је код једног великог свињара, остави је недељу дана. Па нек се тера кад и како хоће са нерастом. Резултат никад није изостао. Ако је било повађање на 36-38 дан биће да је проблем до назимице. Код нераста је добра ствар после ејакулације избацује гел који затвара грлић а мана је што иде по селу и може да покупи свакакве болести и вирусе. И питање је да ли и колико нераст одмара после скока.Ја од кад држим крмаче радим само вештачку оплодњу и не би мењао.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Pre par dana je jedna nazimica htela nerasta, usi je drzala skroz uspravno i kada se naslonim na nju stajala je bas mirno bez pomeranja, evo danas druga ima iste simptome.
Inace imam svog nerasta i veoma retko ga pustam na tudje krmace.

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Kupio sam sad taj sprej pa cu videti,za nedelju dana treba 2 nazimice da traze a to ce im biti 2 estrus od kako sam ih kupio pa sad mi svaki savet dobro dosao.A najvise kako taj sprej najbolje koristiti da bih imalo efekta.prilikom osemenjavanja treba ili da bih usle u ciklus?
 
Требало би радити као што пише у упутству. Радио сам са спрејом и гелом пре 10-так година више сам заборавио. Дал треба 2-3 дана пре очекиваног еструса напрскати на нос не сећам се добро

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Nemam iskustva sa sprejom, ali kada bi imao nerasta najlakse bi prepoznao da li su usle u estrus, stavis ga u boks do njih i ona bi stalno isla uz ogradu do njega dignutih usiju.
U svakom slucaju obavesti nas kako deluje sprej

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh