Kupina sezona 2018. plasman i cena

Kupina cacanka 100 ,ostale 115 i to narednih 10 godina da bi kupinari zaradili minimalnu platu mesecno,al ovo je samo san.
 
Pozdrav svima, puno zdravlja pre svegasvima želim, a onda i uspeha u sezoni 2018. god.
Zamolio bih Vas za početak da ove godine svi malo smirimo živce, ohladimo glave i upristojimo rečnik, ma kakva situacija bila, jer svađom i vređanjem ništa nećemo rešiti. Drugo, pored nas koji pišemo na forumu, ovaj forum prate hiljade drugih građana i proizvođača, tako da uopšte ne odajemo lepu sliku. Takođe ovaj forum prate i hladnjačari, pa čak i predstavnici vlade, verujte mi na reč, pa zbog toga ne treba se miriti sa postojećim stanjem i prihvatati neku bezveznu cenu, jer nam i ovde opipavaju puls.
E sad, što se tiče naredne berbe i ono što nas zanima najviše cene, moje je mišljenje da će biti sigurno bolja nego prošle godine. Ima više razloga. pre svega biće manje kupine kod nas, jer su ljudi počeli da krče zasade, ili da ih napuštaju i ne održavaju. Jednostavno neće više niko da ulaže u kupinu ni novac ni rad, naročito ne posle predhodne dve katastrofalne godine. Obustavljeno je i podizanje novih zasada.
Preostali proizvođači pre svega su razjadinjeni, jedni drugima vade oči i tu je raj za malverzacije. Opet bih potencirao na formiranju udruženja po opštinama, ma koliko to vama zvučalo nebitno, bez toga nemožete da pregovarate nisakim, jer uvek će vas pitati koga vi predstavljate, koliko vas ima i koliko vam je proizvodnja, i naravno dajte spisak članova i ljudi koje zastupate.
Formiranje udruženja je jednostavan proces, ne zahteva mnogo novca ni vremena, a time stičemo legitimitet za razgovore. Nemogu ja kao samostalac da zastupam nekog a da nemam nikakav legitimitet. Na ovome sam insistirao i prošle godine, ali vidim da se ništa nije uradilo.
Na još nešto bih želeo da skrenem pažnju. Na forumu postoje i provokatori koji rade u interesu otkupljivača, a cilj im je razbijanje jedinstva kakvog takvog kod proizvođača, kao i unošenje zabuna, pomirenje sa niskom cenom itd. sve ono što bi eventualno odgovaralo interesima otkupljivača. Zato ne treba uvek nasedati na takve provokacije i ulaziti u raspravu i polemiku, pisanju postova na svako bockanje i time odbijati ljude od foruma i umanivati značaj samog foruma.
Toliko bih ja za početak imao da kažem i još jednom pozdrav svima
 
Nadamo se samo da shvataju da upropascavaju srpsku kupinu! Sve se vise krci kupina, sve je manje zasada. Sad se masovno sadi jagoda, kao sto se pre 4-5 godine masovno sadila malina. I tako ce biti uvek. Sad se najvise isplati da se imaju manje parcele koje su zasadjene pod razlicitim kulturama koje stizu u razlicito vreme. Sam ih radis i obradjujes, sam beres. Ako ove godine ne bude pristojna cena kupine, dogodine necemo imati kupinu ni za sok.
 
A kad se poveca kolicina jagode, cena ide dole i opet pojedinci uzmu novac...al opet jagoda je nesto drugo, posadis je i posle 9 meseci je beres i pre,ako ne ide lako je unistiti, a ima tu i lepog uloga sto novca sto manuelnog rada...a kupina posadis je, pa je cekas dve godine, pa direci pa zica, pa je posao i unistiti je,izgubljene 3-4god i tako dalje...jednom recju strasno...

- - - - - - - - - -

A i ja mislio saditi jagodu (ne zbog proslogodisnje cene, znam kad bese i 40din) nego stize pre maline i kupine, pa cisto taj period da popunim pa koliko se zaradi,nece valjda biti minus, al jos cu da razmislim, doslo je devet puta meri jednom seci...
 
Jagoda je skupa rabota,vrlo,i rizicna. Velika su ulaganja od samog starta.

Ne znam sta da kazem,sto se tice kupine nista ne vredi 5 godina po 20 dinara i jedna godina 100dinara,to nije nista.
Cena kupine mora biti konstantno najmanje 100 dinara posle svih ovih nakaradnih godina.
Klima se izmenila takodje,obavezna je voda i skupa hemija i djubre.
Pre ko je drzao kupinu to je radjalo samo na stajnjaku,kakva voda,kakva hemija.
Danas je to drugacije.
Kupinu brati ispod 60din je totalno sumanuta ideja.
Gledam ljudi beru i kad je cena 15 din i kad je 200. To je nenormalno.
Bolje bojkotovati nego poklanjati.
Najgore sto se nasi ljudi zadovoljavaju i pomijama,to je problem. Uvek je fazon ``daj sta das,neka je 20 dinara,vajdica je,da imam za cigarice i pivkana``,zbog toga ispasta cela poljoprivreda. Zacrtate sebi u glavi cenu ispod koje ne berete vec danas, i ispostujete i sebe a i druge,ako ste zacrtali 80 din,ne dajte ispod 80,a ne cim dodje berba,cena 20 dinara,svi beru...
Nemojte poklanjati gladnim lopovskim ustima vas znoj i pare.
Vise zarade na NASOJ kupini otkupljivaci nego proizvodjaci STO JE TOTALNI APSURD ,a o hladnjacarima i izvoznicima necu da pricam KOLIKO TEK ONI ZARADE.. PROIZVODJAC,PREKUPCI,OTKUPLJIVACI,HLADNJACARI,IZVOZNICI,DRZAVA- U CELOM OVOM LACU SVI PROFITIRAJU osim proizvodjaca koji je sve uradio,a oni nista.
 
Ako se ostvari vremenska prognoza cetvrtak -5,petak -6 ,bice kupina 200 dinara,malina 300, al retko ko ce da se ovajdi od toga
 
isz6j1
http://prntscr.com/isz6j1

Ovo je prognoza.
Bice max -3.
Ali,pitanje je,koliko kupina moze podneti 5 dana -3 temperaturu u fazi kada su joj pupoljci krenuli odavno ?
 
Ostvarilo se.Negde je bilo i minus 10.
Da li sad,kad je otplilo i dalje smatras da ce malina biti 300 a kupina 200 ? :) Samo se plasim da se ne odbije po jedna nula sa ovih cifara sto se tice kupine.
 
Од удружења нема вајде једино решење је оснивање задруге и удруживање на правним основама и у правном статусу. Ако се ми договоримо на цену од 120 и сви и потпишемо уговор онај ко прекрши сноси последице. Што нас је више јачи смо. Имамо адвоката који нас заступа. Без протеста и митинга. Има у Панчеву одличан адвокат специјалиста за зем задруге.
 
120din kupina? Pa obezbedi tu cenu,ja ti dajem 30 din od svakog mog kg.

Ja smem ove godine da potpisem 70din, sve ispod da mi doplatite,sve iznad 70dajem vama.

Nesto sa 20din da bude 120 je smesno. Al DAJ BOZE.
 
Ukucaj na alibaba.com smrznute kupine i videcete cenu i kolicine koje se nude. Da se razumemo kvalitet tih kupina je nula .
 
Nazad
Vrh