Kupina sezona 2018. plasman i cena

...tako da price o punim hladnjaca nikako nisu tacne, sve imate dokumentavano o kolicini na temama o malini, gde je kolega Srbin sve to argumentano objasnio.
Obicno im je jedan od razloga za nisku cenu kupine da su im prepune hladnjace, sto ove godine nije slucaj.....
Rešenje postoji, ali pre nego ga kažem prvo da shvatimo neke stvari:
1. Hladnjače nisu socijalne ustanove. Mnogo ljudi je u ovoj državi bogato, znači ima dosta para (Da, dobro ste pročitali. Stanite u ul. Kneza Miloša u Beogradu i bar pola sata gledajte kakvi automobili prolaze. Ne 1 auto, ne 5 auta, već 95% automobila). Da se vratim na hladnjače: Mnogo hladnjača se otvara, ali ne zato što naokolo ima mnogo voćnjaka već zato što je za određenu poljoprivrivrednu kulturu (kao i drugu robu) bitno geografsko poreklo. Koje je najbolje geografsko poreklo maline za nekog inostranog uvoznika? Srbija.
2. E pošto ste već otvorili hladnjaču,a veliki ste ljubitelj lake love, zašto biste vi onda kupovali srpsku malinu kad možete da nauvozite kojekakvog škarta po dosta jeftinijoj ceni, a od lokalnih mučenika dokupite malo za mešanje.... Lep život, lepa kola... što ne iskoristiti kad je već sve legalno i dozvoljeno. I tu i leži ključ, jer ako je država svesna nekog dobra kojeg poseduje, onda mora i da ga zaštiti. Jedan od mehanizama i je i carina. Dozvoliti uvoz nečega što i imi imamo, ali ga učiniti ravnopravnim s našim, ne seci granu na kojoj sediš.... Međutim, dođe demokratija, otvorene granice, sloboda kretanja ljudi, roba i usluga... Znači prihvatismo da sve uvozimo bez carine bi se zvalo da smo i mi neko demokratsko društvo. To demokratsko društvo podrazumeva da jedemo kineski pasulj umesto našeg (nekad smo se tome smejali jer nam je zvučalo neverovatno), a već sad počnite da se smejete ovome: Uskoro će srbi jesti malinu iz uvoza umesto našu. Ne zato što naša ne valja, već zato što je uvozna jeftinija i pred toga što je gora... ali glavu gore, bar ćemo biti deo slobodarskog sveta i globalizacije (u prevodu: potrošačko tržište za sve i svašta).
 
Rešenje postoji, ali pre nego ga kažem prvo da shvatimo neke stvari:
1. Hladnjače nisu socijalne ustanove. Mnogo ljudi je u ovoj državi bogato, znači ima dosta para (Da, dobro ste pročitali. Stanite u ul. Kneza Miloša u Beogradu i bar pola sata gledajte kakvi automobili prolaze. Ne 1 auto, ne 5 auta, već 95% automobila). Da se vratim na hladnjače: Mnogo hladnjača se otvara, ali ne zato što naokolo ima mnogo voćnjaka već zato što je za određenu poljoprivrivrednu kulturu (kao i drugu robu) bitno geografsko poreklo. Koje je najbolje geografsko poreklo maline za nekog inostranog uvoznika? Srbija.
2. E pošto ste već otvorili hladnjaču,a veliki ste ljubitelj lake love, zašto biste vi onda kupovali srpsku malinu kad možete da nauvozite kojekakvog škarta po dosta jeftinijoj ceni, a od lokalnih mučenika dokupite malo za mešanje.... Lep život, lepa kola... što ne iskoristiti kad je već sve legalno i dozvoljeno. I tu i leži ključ, jer ako je država svesna nekog dobra kojeg poseduje, onda mora i da ga zaštiti. Jedan od mehanizama i je i carina. Dozvoliti uvoz nečega što i imi imamo, ali ga učiniti ravnopravnim s našim, ne seci granu na kojoj sediš.... Međutim, dođe demokratija, otvorene granice, sloboda kretanja ljudi, roba i usluga... Znači prihvatismo da sve uvozimo bez carine bi se zvalo da smo i mi neko demokratsko društvo. To demokratsko društvo podrazumeva da jedemo kineski pasulj umesto našeg (nekad smo se tome smejali jer nam je zvučalo neverovatno), a već sad počnite da se smejete ovome: Uskoro će srbi jesti malinu iz uvoza umesto našu. Ne zato što naša ne valja, već zato što je uvozna jeftinija i pred toga što je gora... ali glavu gore, bar ćemo biti deo slobodarskog sveta i globalizacije (u prevodu: potrošačko tržište za sve i svašta).

Ali i ta politika carina i ogranicenja ne dovodi do nigdje, recimo kod nas u Makedoniji „problem“ je Srpska psenica i brasno jer ste dosta po konkurentniji (nesto bolji kvalitet, a mnogo vece prinose) i vam se moze da idete na nizu cenu..
Pokusali su nasi zastititi domace proizvodace ali odma idu zakane za kontra-mere recimo na Makedonsko vino i druge proizvode i to ne dovodi do nigdje

Idnina je u taj slobodni pazar, al drzava mora da zastiti domace. Recimo da se ne dozvoluje mesanje Srpske i Poljske maline i deklarisanje ista kao da je Srpska kao i da se radi na razbijanje monopola - ali na korumpiranih politicara i institucije (koji trebaju da reguliraju pazar) kao sto imamo na Balkanu im trebaju bas takve monopole, od kojih mogu da uzmu (reket) pare a od nas sitnih znaju da nemaju neku korist
 
Imam ja ideju, nahraniti junad i svinje sabkupinama posto je trenutno skocila cena mesa.

- - - - - - - - - -

Imam ja ideju. Nahraniti junad i svinje sa malinama i kupinama posto je cena mesa skocila.
 
imam podatak da je Sirogojno company izaslo sa cenom 45 dinara, a Crops Pozega 30 akontaciono.
Jel moze neko iz tih krajeva da potvrdi ili demantuje ove informacije?
 
I kod mene pocinje ali nisam stigao da odradim protiv sive trulezi a rodile ko cicak sta ce biti videcemo.... A cenaaaaa kako cujem jedni kazu od 15-20 drugi od 30-50 niko nista nezna.....
 
I kod mene pocinje ali nisam stigao da odradim protiv sive trulezi a rodile ko cicak sta ce biti videcemo....

Cacanka i tri krune stizu za 10 dana kod mene mozda 15 ako ovako vreme potraje.

Pa nije ti još kasno kolega, u stvari taman je sad vreme.
Ja radim kao i za malinu Bellis u početku formiranju ploda (obavezno), a pred branje Switch (ako je potrebno), a ove godine jeste.
 
U Levcu od utorka prestali da primaju loh nes u cancice, cekaju da prestane kisa, mozda u ponedeljak, utorak nastave, cena jos uvek 200 dinara. Ubi kisa danas, a i za sutra se isto predvidja. Rinfuz, svi nagadjaju, 20-30 dinara ili 40-50.
 
Nazad
Vrh