Vremenske prilike u 2018-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo sta kaze moj kolega:

Do nove godine dva ledena talasa od po 4-5 dana. Jedan uskoro, drugi pred novu godinu sa manjim snegom, Bez golomrazice. Izmedu toga toplije vreme -5 nocne do plus 5 dnevne otprilike. Oko nove godine vece otopljenje koje ce trajati do 10 -tog januara. Iza toga tri nedelje jake zime sa ledenim danima, nocne do -20. Dnevne do - 10, sa snegom, Bez golomrazice.februar sa dva ledena talasa od 4-5 dana pocetkom i krajem meseca, izmedu toga podnosljivo, Bez golomrazice sa snegom. Pocetak marta hladan, kjasnije sve bolje. Psenica koja nije nikla slabo ce napredovati u toku zime.
 
Kaze bice i kise. Rekao je da ce do kraja novembra pasti od 20-30 l, i tako ce i biti. To je rekao pre gotovo mesec dana. Ovo cemo sad ispratiti da li ce i za ovo biti u pravu. U svakom slucaju pouzdaniji je od svih meteorologa koji gledaju u modele kao u pasulj. Tamo na onom metroforumu su 1000x konstatovali kako je gfs model nepouzdan i da danas daje sve super, a kako se priblizava termin tako zasusuje, ali neodustaju da daju prognoze na osnovu njega. Nije mi to jasno uopste da u 21. veku nemamo funkcionalnu meteo sluzbu. Ne sumljam da imamo strucnjaka, kako starijih tako i mladjih, ali ocito nemaju alate da bi dobro obavili posao. Pazi ovaj moj drugar ima neku teoriju o ciklicnom ponavljanju vremena koja je do sad pokazivala zavidnu tacnost, a oni imaju modele koji ocito nisu nista vise osim neke solidne aplikacije. Ipak je prognoza vrlo ozbiljan posao od koga dosta toga zavisi. Trebalo bi da je to za drzavu ozbiljna stvar i da se vise novca ulaze. Zaostajemo mnogo za svima.
 
Paor paor po mišljenju tvog kolege ova zima i neće biti nešto jaka. A pošto on daje prognozu na osnovu cikličnosti u prirodi da li ima mišljenje za sledeće leto? Hoće li biti sušno?
 
Paore, ta teorija o analogiji, odnosno traženju nečeg sličnog u prošlosti i povezivanju sa sadašnjim stanjem, te cikličnom ponavljanju nije apsolutno ništa novo.

Ali ona daje zanemarljive rezulate, zato se i ne uzima za ozbiljno. Tačnost je čini mi se bila manja od 10%. Eto toliko o tome.

A zašto se toliko komentariše GFS model koji si ti prozvao ? Pa zato što on izlazi 4x dnevno, te su njegovi podaci najdostupniji od svih jer su besplatni.

Poenta je tu u tome Paore što ti kao i svi ovde ne razumeš kako modeli funkcionišu, odnosno ne trudiš se da razumeš. Nisi ni svestan koliko miliona kalkulacija svaki model mora da izvrši, a da su te j-ne u mnogo slučajeva nerešive bez određenih pretpostavki, za koje mi uzimamo da su tačne da bi ih rešili iako nemamo nikakvu garanciju da je to tako.
A dobro znaš da buduće stanje atmosfere iz sadašnjeg ne može nikako drugačije da se izračuna sem numerički tj. putem spomenutih jednačina. Ti si prinuđen da ih rešiš zato što bez rešenja ne bi dobio ništa.

Numeričko rešenje prognoze je dokazano najbolje i bolje od bilo kakvog proroka, ponavljanja, gatanja i cikličnog razmatranja i tu nema bilo šta dalje da se priča. Osporavanje ove tvrdnje bi ti bilo kao osporavanje napretka savremene medicine npr.

Pročitao sam prognozu naravno, i ovo što daje taj čovek je sasvim korektna zima za naše krajeve.

Elem, nova kišna epizoda stiže već u nedelju, a zahlađenje Savo stiže od utorka i potrajaće sigurno par dana bar dokle ide neki pouzdan prognostički period.
 
Ja nisam isao u detalje njegove prognoze, pohvatao sam samo par cinjenica, ali covek definitivno ima neku "zicu" i uspe da je uhvati. Verovatno osim tog ciklicnog ponavljanja gleda jos neke parametre, ali to za nas uopste nije ni bitno jer mi ni nismo meteorolozi vec samo krajni korisnici i Kimi mi ni ne treba da se trudimo da razumemo kako Vi i na koji nacin to razumete i tumacite.
Ja razumem da je meteorologija jedna ozbiljna nauka i da bi je savladali treba puno truda i rada, ali mi nije jasno da ako nesto ne funkcionise kako treba da se to proba zamenuti, ili unaprediti.
Verovatno se i radi na tome samo to u nasim uslovima nije dostupno. Puno se gresi u prognoziranju verovatno zato sto mteorolozi ne raspolazu sa dovoljno kvalitetnih podata vec se vise oslanjaju na neke svoje pretpostavke, znanje i licni sud pa po malo podsecaju na neke gatare.
Ne zelim da uvredim bilo kog meteorologa, a po najmanje naseg clana Kimija, ali ja to tako nekako vidim. Mozda gresim, ali zaiste bez ikakve lose namere.
 
Danas ne znam da li je samo do mene ali sam se smrzao radeci po dvoristu. I ako je termometar pokazivao 6 stepeni, imao sam osecaj kao da je minus.
 
Meteorologija danas primenjuje sva naučna i matematička dostignuća, koja se uvek naravno dopunjuju tj. ažuriraju. Nema tu šta da se promeni. Prognoza mora da se računa iz sadašnjeg stanja integraljenjem barotropne j-ne vrtložnosti, prognostičkih i dijagnostičkih j-na itd..

Problem je kažem što greške moraju da postoje, jer nijedna aproksimacija koja se primeni u rešenju tih koplikovanih j-na nije sa sigurnošću tačna, ili ne mora uvek da važi.
Ništa manji dodatni problem jeste i mreža podataka koja se prikuplja za start prognoze. Lako je na kontinentu prikupiti podatke, ali ajde ti kupi podatke na sred indijskog okeana, u sred Antarktika i slično. Neko će reći , i u pravu je, pa sada postoje sateliti koji mogu to da rade. Jeste, ali sateliti takođe greše u osmatranju (npr. kada je povećana oblačnost, prejak vetar u prizemlju i slično).

Padavine kao padavine su da kažem ekstremno opipljiv parametar, znatno teži za prognozu od temperature, pritiska ili vetra. Zato i ne čudi što se tu javljaju najveće greške.
GFSkaže ovako za nedelju i ponedeljak ukupno:

GFSOPIT12-84-18.png
 
Apropo toga...
Globalno zagrevanje ???? :sta:
Ja kontam da nastupa "mini" Ledeno Doba ??? :sta:
Po nekim "stručnjacima"...
Kada "izjednačiš" jednačinu, bude PROSEK normalan, zar ne? :haha:
 
Hoce li vise ovaj vetar stati da probije neka pristojna kisa. Ceo dan duvala kosava i neka sipeca kisa od popodne krenula. Tako da smo nekako izgurali ceo dan oranje danas.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh