Vremenske prilike u 2018-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kimi kolega mnogo si drcan u poslednje vreme, malo si se digao u oblake zbog par forumasa koji ti u guzicu ulaze. Inace tvoje postove preskacem jer vec godinama unazad i ti a i ostali meteorolozi uglavnom promasujete. Draze mi je od nekog forumasa da procitam ej toliko je palo, ej tolika je temperatura, nego neke teorije koje veze sa vezom nemaju.Ne znam zbog cega misle da ti odredjujes kada ce, gde i koliko pasti kise ili snega. Inace tvoja nauka je kao i neke druge naucne oblasti dobrim delom gluma, sminka, vrtenje prazne slame. Razumem, neko i to mora da radi ali malo se spusti na zemlju.
 
Palo 6 litara noćas,na ovu sušu i to je nešto,sad samo da ne dune neka vetrina po običaju pa da odmah osuši,onda je džaba padala.
 
Još su Tarabići prorekli:

Pojaviće će se čoek iz neke banje i hoteće da vidi vreme, jal će da pada kiša , jal će sunce da žeže... al narod ne htedoše da mu poveruje jer taj čoek pre podnevnog sunca uči iz nekih debelih ćitaba a po podne preobrazuje se u rudara samo što ne kopa zemlju nego je rudar sa neka sokoćala... budi Bog s nama moj proto Zaharije i šta ja sve ovo vidim i šta mi se javilo....

Ali, zbog velike suše od najmanje, evo jasno mi se kaže, mesec i po dana, narod odluči da prinese žrtvu Bogovima i Svetom Iliji Gromovniku i svaki pravi domaćin koji će za svoj žetveni rod da umilostivi Bogove i da dobije kišu odluči da žrtvuje prase od najmanje 25 kila ili šiljeze i da na taj dan, žrtveni, rano ujutru da ode u crkvu jal u namastir i da zapali voštanicu od najmanje 25 dinara za svakog u kući i jednu voštanicu za sve mrtve i da posle toga prinese žrtvu i napravi pečenicu. I obavezno u crkvi ili namastiru da kupi kilo meda i da sa delom tog meda da premaže žrtvu pre pečenja. A deo da turi u bačvu sa kljukom da mu rakija bude bolja i još 5 posto od glave šećera.
I pravi domaćini odlučiše da žrtvu ne izedu sami. Neće oni veliki glavaši i zemljaši samo sa svojom familijom da obreduju pa da ono što ostane trpaju u neko sokoćalo ko malo veće čekmeže što je spolja toplo a iznutra ladno ko za Svetog Jovana. Neće jer da bi pala kiša i da bi važila žrtva da se na obred pozovu komšije jal siromašniji iz sokaka ili zaseoka ili sela. I svi skupa da uživaju u prinošenju žrtve a domaćin da bude najmanji a siromah da bude ugošćen i počašćen.

I, kažem ti proto Zaharije pašće im kiša i rodiće i njiva i uvrtina i gde goj padne seme što ga u neku crvenu boju turaše pa vrane trovaše tu će silna biljka da izađe i biće jaka i doneće veliki rod.

I onda će doći dva čoveka jedan visok sa sokoćalima na očima i sa ustima da prostiš ko ona ženska stvar i drugi mu mali, debeli verni mu sluga što stalno govori kale, kale i stalno nosi šarenicu samo od kože u koju niko zavirio nije a svi stalno govoraše da ima blaga a drugi govorahu da unutra čuva neko voće da prostiš, proto, kao ona muška stvar, što mu dade neki trgovac tim voćem.
I taj visočiji čovek će stalno da ponavlja neke nemačke reči gdp, gdp, gdp i niko ga neće razumeti... i taj će čoek govoriti da su nam Nemci braća i da su na Turci braća i da su nam Hrvati braća i da su nam svi narodi braća iako su nam nekada krvnici bili..... ali ga niko slušati neće jer će domaćini da gledaju u neke gole žene što su sve zajedno u nekom domaćinstvu što će se gledati na nekim sokoćalima što će ga svaka kuća imati.... al će ga svi slediti ko što seljak ide za volovima...

Eto Zaharije, sroči to nekako ako ikako možeš...
 
Vetra za izvoz ako nekome fali rado cu poslati :osmeh: I bas je toplo. Sinoc 21 stepen kad sam zadnji put pogledao termometar. Ovako znaci izgleda otprilike zima u Australiji, samo bez vetra verovatno.
 
Ne secam se da je do sada bila napetija situacija na granici svadje u ovoj temi. Bilo je zavisti sto je kod nekog pogodnije vreme za poljoprivrednu proizvodnju i sto neko uspesnije kuka od drugih. Ali ovo sto neko veruje da neko moze uticati na vremenske prilike je u najmanju ruku smesno. Da bi se uticalo na vreme bile bi potrebne tolike kolicine energije da bi recimo energija atomske bombe bila zanemarljiva. To je u nekoliko navrata pokusao da objasni Kimi koji je mnooogo kvalifikovanji od nas ali ocigledno nije uspeo. I sad nam je jos kriv sto meteorologija kao nauka nije dovoljno uspesna da predvidi kakvo ce vrame biti. Sada jedino moze da se sa 100% tacnosti predvidi kakvo ce vreme biti u naredna dva sata i to se uspesno koristi na aerodromima. Sva ostala prognoza za veci broj sati, da ne kazem dana je sto je veci vremenski period sve netacnija. Verovatno ce u buducnosti prognoze biti sve tacnije ali nikada se na vremenske prilike nece moci uticati.
 
Dašta nego.Mogli bismo brendirati kamilje kobasice i mleko od Kokosa. :haha: Điha Kokose što bi ciga rekao. :sjasi::haha:
Ja zakazao klanje za 14.12 pa nije da ne mislim o hrani pogotovo jer su zalihe prerađevina na izmaku.
 
Neverovatno kako se svađate. Ali ne možeš Srbinu ugoditi nikako. Ako nema kiše ne valja, ako je ima mnogo opet ne valja. Kimi ne obaziri se na ove koji tvoju struku ne poznaju ni 0,00001%. Zato se sve to i zove vremenska prognoza. Dakle nešto se računa i daje prognoza za vreme. A opet priroda je sama čudna i ona može očas posla da promeni te proračune. A ovi koji pričaju o tom HARPU što ti isti koji diriguju s njim nisu nešto uradili i oterali svu onu kišu ove godine. Gluposti. Dajte se malo urazumiti i spustiti loptu. I ja sam pomalo nervozan što je nema ali šta ću. Pokušavam da ostanem pribram jer "ono što ne možeš da promeniš nije vredno živaca".Biće neke kiše, posejaće se kako tako. A ja bih više voleo što neko ovde reče da kiše bude dosta od Maja do septembra.
 
A kad je kod nekih proletos i letos padala kiše i preko mere,svi su govorili-samo neka pada a sad Kimi kriv.Viša sila.Jedino što ne pamtim da su pre ovako duvali vetrovi (bar u našem kraju).Vetar ako ne stane prvi dan uveče,duvaće 3 dana-ako ni onda ne stane,duvaće nedelju dana-provereno 100%.Biće i kiše-nije ovo prva jesen ovako suva-bar mi što iznosimo stajnjak u jesen,dobro znamo.
Jedno je sigurno da je bolja ona pšenica što je još u džaku.
 
Da se mi ipak vratimo na temu ljudi. Po ko zna koji put se pokrenula bespotrebna svadja i diskusija koja veze s vremenskim prilikama nema. Nego eto, meni je zao samo sto se ista prica malo pa malo ponovi, cim vreme vecini od nas ne ide na ruku. A tek posebna prica je kada to traje ovako dugo. Nemojmo samo da dozvolimo da nas to dovodi na zakljucke koji veze sa realnoscu nemaju.

Sutra ce najbolje da prodje krajnji jugozapad i delom krajnji zapad/jug zemlje.. a zasto ce najbolje da prodje? Pa eto lepo, najblizi ce biti izovrnoj “bombi” padavina koja ce se premestati uz Jadran.
Drugi razlog je naravno kosava, jer ti krajevi je i nemaju. Kako se ide dalje na istok kosava ce polako ali sigurno da gusi sistem, dok ga na pola zemlje totalno ne ugasi. Tako kazu modeli, ali u ovim situacijama sa tako jakim sistemom na moru iznenadjenja su itekako moguca.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh