Vremenske prilike u 2018-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
2012 godine u onoj fenomenalnoj susi je bilo navodnjavanih parcela sa prinosom od 0 kg/ha.Mk je kod nas imao njivu sa kukuruzom gde su duzi 1170 metara,napravili su krug sa osmorednim adapterom i okrunili vise od 2 kj.Prinos je bio skoro puna kanta od jupola...Sve ovo pricam da bi neki ljudi shvatili da su padavine samo jedan od faktora da bi se dobio dobar rod kukuruza,dovoljno je 7 dana visokih dnevnih i nocnih temperatura pri oprasivanju i zbogom prinosu.
 
Slazem se, nek pada kolko zeli. Atar je lepotica u odnosu na proslogodisnju rugobu u isto vreme.
Pa ne bih se bas slozio,bar za nas atar...prosle godine je sve bilo tamnije,ujednacenije,vislje,jace,u boljoj kondiciji...al kako god...ne ponovila se...

- - - - - - - - - -

2012 godine u onoj fenomenalnoj susi je bilo navodnjavanih parcela sa prinosom od 0 kg/ha.Mk je kod nas imao njivu sa kukuruzom gde su duzi 1170 metara,napravili su krug sa osmorednim adapterom i okrunili vise od 2 kj.Prinos je bio skoro puna kanta od jupola...Sve ovo pricam da bi neki ljudi shvatili da su padavine samo jedan od faktora da bi se dobio dobar rod kukuruza,dovoljno je 7 dana visokih dnevnih i nocnih temperatura pri oprasivanju i zbogom prinosu.
Bilo je jos mnogo takvih Mk...2012,2017 koliko hoces...a ni u soji navodnjavanje koliko sam cuo nije bas bilo isplativo.odahnucu tek kada vidim formirane klipove,do tada tisina.
 
Do kraja meseca dnevne temperature ispod 30, nocne ispod 20. Za oprasivanje kukuruza idealne. Vlage ima, bice::novac::.
 
I mene potrefio jedan dobar pljusak....
Rekoh, danas me zaobišlo sve, kad ono, predveče ošinulo...


screenshot_2018_06_19_at_19_50_04.jpg
 
Pa ne bih se bas slozio,bar za nas atar...prosle godine je sve bilo tamnije,ujednacenije,vislje,jace,u boljoj kondiciji...al kako god...ne ponovila se...
To Srdjane mozda u vasem ataru , ovde je bila cista suprotnost. Kokuruz ( Debakl) vec je bio izgoreo, a soja nikakva. Sad luduje sve a ne verujem da smo ukupno u Junu dobili vise od 35 l i to u vise navrata, mozda je i to doprinelo tome da sve izgleda dobro i modro:osmeh::ppozdrav:
 
Veceras novih 10l, neda se da pa to ti je. Mislio sutra da probam da kupim psenicu ali nista od toga, veci problem sto krece da nice seme sto je na zemlji...
 
Ovde bi se ladno zrtvovala zetva za malo kise, a ovde je sad vec malo i 50l. Samo da pistoji dugme pa svako da nasteluje sebi kako odgovara.
Dragane kod mene u dvorištu je poslednjih 7 dana palo preko 50 litara. Dog u našem Padinskom ataru više od pola atara kišu nije videlo ceo ovaj mesec. Da mi neko kaže da može takva razlika u padavinama da se stvori nebi verovao da nisam video svojim očima.
 
Neznam kodnas okolo naokolo i iz više navrata mogu slobodno reći da je pokiso ceo atar,naravno negde manje negde više...:ppozdrav:
 
Sad sam baš računao koliko je bilo kiše od aprila do sad po mom dvorišnom kišomeru:

April - 35l (iz 4 puta, s' tim da je 01.04. bila zadnja veća kiša 20.5l, a posle je zasušilo)
Maj - 96.5l (iz 13 puta, s tim da je 21.05. palo 48l)
Jun - 63.5l (iz 6 puta)

Reklo bi se super, ali to je situacija u selu (a ono ove godie ni jedna kiša nije zaobišla). U delu atara gde su mi njive je situacija znatno lošija, a najlošiji je deo kod fabrike stiropora (a tamo mi je polovina njiva) gde je palo od seve do sad oko 40-45 litri svega (dve najjače kiše su bile reda desetak litri). Sreća je što je bar 25l palo u poslednjih 7-8 dana, tako da su usevi dobili dobru infuziju i za sad su dobri, samo da ne zasuši jer nekih rezervi nemaju... Naravno, postoje i delovi atara gde je bilo mnooogoo više kiše (200-300 l), vrlo, vrlo specifična godina sa jako neravnomernim padavinama.
 
Gledam prognozu...i sad sam se već malo uskoprco...biće zanimljiva zetva..
Kad se ono bese u banatu skidala u avgustu pšenica? 2010te ili tako nesto..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh