Vremenske prilike u 2018-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mare, ne brini, biće i za Šumadiju. :)

TO je to, "alžirac" nam se opasno primakao... igranke polako mogu da počnu, pogotovo kad vetar smanji gas od sutra.

Screen_shot_2018-05-03_at_8.47.28_AM.png


estofex.png
 
kimi jel ce biti neka igranka oko padavina ovde kod mene u Vrscu i kad?
 
Hvala Kimi. Daj Boze da si u pravu. Ovog trenutka, w2u javlja minimalne padavine za moj kraj i to tek u nedelju, a RHMZ javlja samo moguce popodnevne pljuskove.
 
I yr.no do sinoc najavljivao lepu kisu od subote pa nadalje ,jutros se prognoza promenila na minimalne skoro zanemarljive padavine...
Al ajde ,ostaje nam da se nadamo da ce biti nesto..
 
Ideja je ovakva.

Sutra, pošto će vetar (košava) gnjaviti dobar deo dana, odnosno posustajati tek kasno popodne/uveče, ponajpre će da se aktivira centralni/a posebno južni pojas zemlje uz veliku pomoć svog brdovito/planinskog terena. Nazire se formiranje jakog sistema u podkopaoničkom kraju, možda i superćelijskog pa valja biti oprezan, kao i u Podrinju (!!!) Tek kasno uveče/u noći na zapadu Vojvodine može doći takođe do aktivacije razvoja.

Subota tokom većeg dela dana razvoji i pljuskovi sa grmljavinom u zapadnim, jugozapadnim, južnim krajevima i delu centralne Srbije. E onda se kasno popodne/uveče aktivira planinski deo Karpata u Rumuniji, pa će usled istočne struje ta oblačnost tokom večeri/noći ka Vojvodini.

U nedelju u čitavoj zemlji kiša, pljuskovi sa grmljavinom. Tada bi trebalo biti i najviše padavina u najvećoj oblasti.

Sutra:

gfs_noaa_3.jpg
 
Mora da je zarazna a siri se vazduhom

Послато са LG-K350 уз помоћ Тапатока
 
Alzirac se video jos pre 10ak dana, dolazi ka nama i sve je izvesniji, a weather2umbrella ovog trenutka smanjila padavine kao da kise uopste nece biti.

 
Da Kiraj, freemeteo koristi ulazne podatke GFS-a.

Zapravo, većina tih aplikacija ih koristi, jer NOAA jedina to nudi besplatno (mislim na korišćenje podataka svog modela (GFS)).

Naš evropski centar (EC) bi ih odrao do kože za najobičnije karte.

Kažem ponovo, ne treba uzimati za ozbiljno te brojke padavinske u ovoj situaciji. Samo su pokazatelj da nekoliko dana u nizu ima uslova za lokalno obilnije pljuskove. Lako nekoga pogodi u Banatu Rumunka i istrese čas 30-40 litara dok samo malo dalje bude tek par litara.
 
Kimi, a sta velis za nase krajeve. Nekako mi ovo izgleda kao loto izvlacenje, negde sedmica, a negde ni utesna nagrada. Cim to dolazi sa jugo-zapada ja se nesto preterano ne nadam jer Dunav jos nismo "zatrpali" :osmeh:
I Kimi sta je tvoje objasnjenje za ovoliki vetar. Ovde kod nas bude ponekad vetra u martu, ali da se produzi na ceo april i evo sad i maj, to jos nije bilo.
 
Paore, neće dolaziti sa jugozapada.

Rekoh već da se održava košavski tip strujanja na visinama, što znači da će oblaci ići sa istoka/jugoistoka ka zapadu.

To za vetar ste itekako u pravu svi koji ste spominjali. Nisam radio sada neka opsežna upoređivanja, niti butao znatnije po arhivu ali mogu sigurno da tvrdim da je vetra košavskog smera bila znatno više od proseka.
Razlog je stalno prisutno polje visokog pritiska koje se mota tu oko Crnog Mora, plus česta pojava ciklonske aktivnosti u zapadnom Sredozemlju i dalje ka Pirinejima, pa se onda logično vazduh u našim predelima "pokreće" od jugoistoka.

Ipak, sama košava nije baš toliko strana za proleće kao što se u prvi mah čini.
 
Ajde i od mene jedno pitanje za kimija.Kakvo je tvoje misljenje o harpu koji se ovde ponekad pominje dali stvarno postoji mogucnost da se sa takvim stvarima moze delovati na vreme posto se ipak desavaju stvari koje u proslosti nisu bile tolko prisutne.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh