Vremenske prilike u 2018-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ej , samo malo , kažemo da dugročne prognoze netreba gledati , ali u zadnje vrijeme tromjesečne prognoze accuweather-a bogami , hmm?
Evo kako su gadjali u zadnje vrijeme :

Za ljeto hirurški precizno , osim Španije :

90


za jesen isto:

90
 
Potrefili su iza leto i za jesen...jos da vidimo za zimu sta kazu

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Која је то држава што се простире од Црног мора до Јадранског мора? Биће промена

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Izgleda da cemo u setvu krenuti u januara, a ovi sto vole kasniju setvu mogu i u februaru :osmeh:
Ovo je stvarno katastrofa koliko je bolesno i nenormalno toplo. Kad je ovo bilo u proslosti voleo bih da znam. Jel se to ciklicno ponavlja kao sto ima teoriju onaj moj kolega, ili su ovo anomalije, ili je sve u proseku... ?
Ono sto me tesi je da kad kod je bila blaga zima bilo je takvo i leto. Kad zima žeže, žeže i leto. Ovo nije ni tako katastrofalno sto se tice temperature, ali padavine su ogroman problem
 
Juče pade 6l u Konaticama. Kakva je bila prognoza ovo je premija. Ukupno oktobar 21l. Teško se ore. Mršavo to sve ::lose::
 
Izgleda da cemo u setvu krenuti u januara, a ovi sto vole kasniju setvu mogu i u februaru :osmeh:
Ovo je stvarno katastrofa koliko je bolesno i nenormalno toplo. Kad je ovo bilo u proslosti voleo bih da znam. Jel se to ciklicno ponavlja kao sto ima teoriju onaj moj kolega, ili su ovo anomalije, ili je sve u proseku... ?
Ono sto me tesi je da kad kod je bila blaga zima bilo je takvo i leto. Kad zima žeže, žeže i leto. Ovo nije ni tako katastrofalno sto se tice temperature, ali padavine su ogroman problem

Kakve veze ima dragi Paore kakvi su oktobar i novembar sa time kakve će zima biti ? Apsolutno nikakve.:osmeh:

Ja iz glave mogu da se setim bar 10-ak toplih oktobara i novembara, da ne kažem izuzetno toplih.

A dobro, videh jutros da je kolega sa foruma dokumentovao jedan novembar.

I to onaj iz 1963, dakle pre 55 godina.

Pravi zimski novembar nema šta, sneg bi naravno padaao još početkom novembra kako bi naši starili voleli da se hvale o "zimoći" iz njihovih mlađih dana, a mraz svakoga jutra sve okove. Hhahhaa kao da ne:

Za Đurđic 16-og novembra fantastično zimskih 27,2 stepena ! :ppozdrav::haha::pcelac::

23 novembar 1896 Tmax u Beogradu 26,3C ! Što je jeben bio taj praistorijski HAARP :sjasi:


wc2kXds.png
 
Eee znaci bilo je, onda je dobro. Samo majku mu njegovu kako ta kisa ne ce da padne. Ima da joj se obradujemo kao oni u Australiji kad trce goli od srece.
 
Ti podaci su takvi kakvi su, i jasno je da je i ranije bilo sličnih odstupanja, ali...

Da li je takve temperaturne vrednosti pratio i nedostatak padavina, i to mesecima unazad?

Da li su se i onda dešavali takvi ekstremi da u jednom satu padne preko 100mm vodenog taloga, a onda kiša "zaboravi" da pada?

Da li su se toliko često dešavale krajnosti u obliku sušnih i vlažnih oerioda, sa eneormnim temperaturnim kolebanjima?

Ko je u ratarstvu duže vremena, i zna kakvi su recimo bili uslovi za setve osamdesetih i ranije, lako će dati odgovor..
 
Paore, ti si već zaboravio 2011/12 koja je takođe imala ekstremno suvu jesen.

Jedan podatak koji će vas možda zanimati- najčešći mesec sa ekstremnom sušom u Beogradu je upravo oktobar. U nizu osmatranja od preko 150 godina, u čak 31 oktobru količina padavina u Beogradu je bila manja od 10mm, a u njih 13 je bilo manje od 5mm. U najsušnijem je palo svega 0,3mm.

Smilad, odgovor je potvrdan. I u nizu podataka u prošlosti pojavljuju se određeni periodi sa češćom pojavom ekstrema.

A zašto se ti toga ne sećaš, ili misliš da se ne sećaš ? Pa odgovor je u psihi čoveka. Mozak čoveka se ne trudi da pamti loše stvari. Zašto bi ti pamtio neke po prinos izuzetno loše godine pored onih dobrih.
Isto tako, npr, svako ko kaže da su zime 70-ih i 80-ih bile jake jeste u pravu, ako posmatra celokupnu celinu, ali zaboravlja da i u tom nizu postoji 4-5 veoma veoma slabih. Utopljene u celinu naravno da se one zaboravljaju.

Smena sušnih i kišnih perioda je, kada se gledjau podaci, apsolutno normalna stvar za naše područje.

Jer, jedne godine je slavina sa neba htela da radi u oktobru, pa padne 80-100mm, a u drugoj zataji i padne 10-30mm. Kad se sve to lepo interpoliše dobije se 50-ak mm proseka. I šta je onda prosek? Srednje stanje celokupnog niza posmatranog perioda.
Prosek je veštačka tvorevina, stvorena od čoveka u statistici. Priroda ne zna za prosek. Prosečno stanje atmosfere se ostvari u tek 15% godine.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh