Bitcoin [sta je to i kako radi]

To je klasična ;ponzijeva šema; kao Jezda Dafina i jos mnoge slicne,sa razlikom da su ovo digli na viši nivo sa nekom pričom koju mi obični radnici nerazumemo:ppozdrav:
https://hr.wikipedia.org/wiki/Ponzijeva_shema

Nije ponzijeva šema kolega... Jer Jezda i Dafina su valjali neke pare iz magle, a ovde ti "kupiš 1btc" i dobiješ taj isti na račun... Kad ga posle prodaš, neko drugi dobije taj tvoj i tako u krug... Nisam pri kompu sada, našao bih ti dnevni obrt btc-a u svetu...

A to da li će on vredeti 200$ ili 200000$ to zavisi od tržišta i berze, a mi na to ne možemo da utičemo... Naše je samo da li prihvatamo taj rizik ili ne...

Neko je gore spomenuo kupovinu 'leba kod nas za BTC...

Pa dragi moj kolega i evri su opipljivi pa ne možeš da uđeš sa 100eur u pekaru kod nas i kupiš kilo 'leba je l' da? ;)
 
U principu sama ideja nije prevara... to da li je neka valuta odstampana na papiru, ili zapisana u digitalnom obliku je manje vise nebitno! Bitno je da li ljudi veruju ili ne! Ranije je platezno sredstvo bilo zlato/srebro, ili nesto drugo, npr krzno zivotinja...isti ovakav otpor koji mi pruzamo kriptovalutama su nasi preci pruzali papirnom novcu (zamislite date nekom pre 200 godina celokupnu letinu, i on vam za to da denjak skrabanog papira!). Po meni treba biti pametan, pa se ukrcati na vreme! Osim bitkoina, postoji jos preko 1000 kriptovaluta...neke su prevara, neke dobra ideja bez podrske, a neki ce za 10-15 godina biti smatrane kapitalom!
 
U principu sama ideja nije prevara... to da li je neka valuta odstampana na papiru, ili zapisana u digitalnom obliku je manje vise nebitno! Bitno je da li ljudi veruju ili ne! Ranije je platezno sredstvo bilo zlato/srebro, ili nesto drugo, npr krzno zivotinja...isti ovakav otpor koji mi pruzamo kriptovalutama su nasi preci pruzali papirnom novcu (zamislite date nekom pre 200 godina celokupnu letinu, i on vam za to da denjak skrabanog papira!). Po meni treba biti pametan, pa se ukrcati na vreme! Osim bitkoina, postoji jos preko 1000 kriptovaluta...neke su prevara, neke dobra ideja bez podrske, a neki ce za 10-15 godina biti smatrane kapitalom!
To da se ukrcamo na vreme mislim da smo zakasnili.
 
Tako je bilo od pamtiveka u svemu,ko se na vreme dosetio nečeg za koga drugi nisu ni hteli da čuju,taj se što bi kod nas rekli "Oteo".:ppozdrav:
 
Ukratko, da ne ulazimo puno u samu tehnologiju kriptovaluta, koju verujem istinski razume mozda 0.1% covecanstva, poenta je da dva coveka mogu da izvrse medjusobnu transakciju bez upliva banaka, i vlada...sta ces lepse!
 
Super od sad ću navesti u Kupoprodajni ugovor za zemlju,mašinu da sam platio 2 bitcoina...:osmeh:
 
Nije ni to poenta cele priče nego vidiš da nemožeš da se služiš sa bitcoinom kao sredstvom za plaćanje da zaobiđeš državu i banku.

P.S. Ja sam kontao da je 1 bitcoin ovih dana 15.000 $ :ppozdrav:
 
Iz razloga što euro nije predviđen za plaćanje u Srbiji. Mislim može se to odraditi (a i radi se na nekim mestima), međutim tako se krši zakon i to je krimogeno ponašanje.
Ja na mnogim mestima placam evrima i nikad me niko nije odbio. A jel se krsi zakon i kad se prodaje auto,traktor,polj. masina posto sve cene navodimo u evrima?
 
Upravo tako kolega 'oldtimer', a sve je transparentno... Vidi se ukupna količina koina, ukupan promet i sve ostalo dok kod banaka to niko nikad neće znati... Banke su najveći legalni zelenaši na svetu!

Da se razumemo oko jedne stvari samo:

Ni jedna valuta niti sredstvo plaćanja nije 100% sigurno!

Neko spominje nestanak struje, istina...nema struje, nema para...kako Bitcoin-a,tako i svih ostalih koji su u banci... I to su fakat onda u tom momentu imaginarne :)

Ako mislite da je keš najbezbednije sredstvo plaćanja, paaa i jeste i nije... Da, dostupan vam je odmah, ali setite se 90tih i inflacije koja je "jela" novac i dokazala koliko može on ustvari beskoristan! Sve je prolazno...

- - - - - - - - - -

Ja na mnogim mestima placam evrima i nikad me niko nije odbio. A jel se krsi zakon i kad se prodaje auto,traktor,polj. masina posto sve cene navodimo u evrima?

To što je trange-frange to se ne računa... Uđite u neku radnju sportske opreme i BG-u, nema šanse da će primiti eur... Pa ovde ni na NIS pumpama ne primaju druge valute sem dinara... Ako neko prima evre, a izda vam račun on krši zakon i to ne možemo da uzmemo za primer!
 
Proximus , odlican tekst , mozda nesto najjednostavnije objasnjeno u vezi ove teme na net-u .

Sad smo svi u nekom fazonu " gde nisam cuo za ovo pre neku god sad bi bio milioner " . . .

Nasladje je to sto ni sada nije kasno i ova cena ( kako kazu ) od 15 000evrica za BTC ce u skorijoj buducnosti

biti duplirana . ( uostalom zdravlja samo pa bumo videli )

Nego jedno laicko pitanje , kako izgleda za rudarenje smo nepismeni pa me interesuje kako ide kupivina za kes ? . . . . . i sta ako neko

moze i hoce dakupi samo nekoliko stotih delova BTC ?


 
Jedan bitkoin se sastoji od 100 miliona Satosija, tako da svako moze da kupi onoliko btc koliko ima novca.
Inace, nemojte se zavaravati da je svaki evro/dolar u opticaju odstampan. Cak bi se iznenadili koliko je to mali procenat od ukupnog broja u opticaju! Naidje se ponekad na vest da je toliko i toliko novca izgubljeno prilikom nekog kraha berze. Pa je l taj novas spaljen? Ne! Nije nikad ni postojao~!!! Pre nekoliko godina je Erik Kantona vodio kampanju da svi gradjani sveta odu odredjenog dana u banke, i zatraze svoj novac da im se isplati...kazu da bi istog dana pao bankarski sistem u celom svetu, jer nema toliko nastampanog novca u svim svetskim valutama koliko se vodi na racunima.
 
Upravo tako kolega 'oldtimer'... A znam ja i za još po koji primer kako se i kod nas veštački izaziva inflacija i kako se pare od štampanja novčanica stavlja u džep... No, o tome ne bih javno ;)

@Milojica: Staviću jedan dan kad budem seo za komp i imao malo više vremena posle praznika postupno od tačke A do tačke B kako vršiti transakcije i kako na najlakši način kupiti/prodati Bitcoin-e... Mada sam u uvodu napisao i to...
 
Ajmo iz početka,te izmisljene valute ima samo 21.ooo.ooo(dvadesetjedanmilion).Znači teoretski nema sanse da je nabavim,mogu samo da negde uplatim realne novce i zamisljam da sam jedan od 7.ooo.ooo.ooo(sedam milijardi)stanovnika ove planete koji je sretan da je to nabavio?
Klasicna prevara na visem nivou :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Upravo tako kolega 'oldtimer'... A znam ja i za još po koji primer kako se i kod nas veštački izaziva inflacija i kako se pare od štampanja novčanica stavlja u džep... No, o tome ne bih javno ;)

@Milojica: Staviću jedan dan kad budem seo za komp i imao malo više vremena posle praznika postupno od tačke A do tačke B kako vršiti transakcije i kako na najlakši način kupiti/prodati Bitcoin-e... Mada sam u uvodu napisao i to...
ti da to znas,nebi ovde gubio vreme sa nama :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh