Bitcoin [sta je to i kako radi]

Proximus

Član
Učlanjen(a)
23 Jan 2017
Poruka
2.228
Lokacija
Beograd
Bitcoin (BTC) je kriptovaluta koja se pojavila u opticaju 2009te godine. "Autor" valute je osoba koja se predstavila pod pseumonimom Satoshi Nakamoto, ali ono sto je bitno iza ove valute je da ne stoji ni jedna zemlja niti banka, samim tim niko nema uticaja na tok kretanja cene valute do nas samih koji trgujemo sa njom na slobodnom trzistu.

E sad, za sve one koje ineresuje kako on nastaje i kako doci do istog (u najkracim mogucim crtama):

Prvo i osnovno, BTC mozete zaraditi besplatno procesom koji se zove rudarenje (mining) i za to vam treba jak racunar, tj. procesor i graficka kartica. Ko ima viška para u dzepu ovih dana moze odmah kupiti BTC na trzistu tako sto ce otvoriti neki "e-wallett" deponovati tamo neka sredstva, registrovati se na neku berzu i razmeniti prave pare za virtuelne. Kad kazem virtuelne, oni to jesu! Nije ih moguce skladistiti na vas hard disk ili usb, sta god i nositi sa vama! Oni se nalaze na vasem account-u e-walleta na jednom od sajtova za razmenu, odnosno cuvanje kriptovaluta, a najbolji medju njima je "blockchain". Tako da one price koje se provlace kroz medije kako je neki momak imao nekoliko hiljada BTC na svom hard disku koji je bacio i slicno pa onda masa ljudi krenula da prekopava sve otpade koji recikliraju kompjuterske komponente je cista laž. Drugo, oni koji su navodno ulozili nekoliko hiljada evra pa ne mogu da uzmu svoje pare su samo glupi, a ne prevareni! Jer kako si kupio BTC tako isto mozes i da ga prodas! Nema neke mudrolije... Uneses npr na nekom od sajtova za trgovinu gde si se vec registrovao i kupio BTC iznos eur/usd a dole ti izbaci kolicinu BTC koju ce ti povuci sa racuna... I to je to... I u roku od par sati mozes da raspolazes sa svojim novcem, a onda sa nekog e-wallet naloga prebacis na svoju karticu... Jer nije moguce otvoriti e-wallet nalog ukoliko nemas karticu sa kojom je povezan... Ili PayPall nalog, Scrill, PaySafe itd...

Da ne bih sirio temu i zbunjivao da nastavim dalje sa tim sta je BTC i kako se rudari:

Znaci, kako se dobija BTC? Kompjuter resava neke kompleksne logaritme i za to resavanje se "nagradjuje" sa jednim fragmentom BTC. Zasto samo fragmentom? Pa zato sto se BTC rudari u tzv blokovima, a nekoliko miliona ljudi "rudari" u isto vreme i deljenje se vrsi proporcionalno onoliko koliko je ljudi ucestvovalo u resavanju tog logaritma, odnosno vrednosti tog bloka podataka sa koliko je ko ucestvovao u tome...

E sad, s'obzirom da je BTC uzeo previse maha u celom svetu u poslednjih 6 meseci se ne isplati "rudariti" od kuce... Svakim izrudarenim blokom povecava se i "težina" odnosno kompleksnost sledeceg bloka logaritma koji se resava... Sto znaci da ukoliko je vas racunar za mesec dana izrudario odredjeni blok podataka, parametri se menjaju sto znaci da cete moci da izrudarite manje nego prosli mesec... A s'obzirom da ste prinudjeni da drzite kompjuter upaljenim 24h ceo mesec, a te jake komponente srču i odredjenu kolicinu struje, dosli smo u situaciju gde je cena potrosene struje veca od kolicine izrudarenih BTC :) Malo apsurdno zvuci znam, ali je tako :) Ima tu jos nekih stvari koje su malo predugacke za objasnjavanje zasto je sve to tako, no nekom drugom prilikom o tome :)

E, sad se pitate, 'ok i sta sad kad me skuplje izadje struja od toga sto ja izrudarim'?! Pa ovako... Imate dve opcije... Prva (i najlaksa) da kupite BTC za keš i nadate se da ce da mu skoci cena opet za 1000% za neko kratko vreme, a druga jeste da iznajmite online server koji ima ultra-brze procesore i koji moze da izrudari vise BTC nego sto vi potrosite struje :) Pa se onda pitate... 'Ok, ako ja njima platim 100e, a zaradim 200, kakve oni imaju tu zarade?' Pa prosto, oni uz vas zakup imaju i procenat... ILI mozete da se dogovorite da im date deo od izrudarenog BTC... Ali opet to je sve nesto o cemu moze da se pise do sutra :)

Ajde sad nesto drugo o njima...

Malo ljudi zna da postoji samo odredjen broj BTC i on iznosi 21 milion. Nakon toga, logaritam se resava, nema vise blokova i to je to sto se tice BTC. Kompjuteri koje ste koristili za rudarenje ce vam ostati da igrate novi Call of Duty :)

Salu na stranu, znaci 21 milion i to je to.Trenutno predvidjanje je da ce se to desiti 08. juna 2020. godine u 09:00:19. A tada da li ce biti smak sveta ili samo sve doci na nulu, niko zivi ne zna... Trenutno u opticaju ima 16 769 963btc koji se krece negde oko 15 hiljada $ za 1btc. Pocetkom nedelje je doslo do naglog pada valute, ali zato sto je pustena u opticaj "Bitcoin cash" varijanta i stoga taj nagli pad. Ali kako analiticari predvidjaju, vrednost ce nastaviti da raste.

Kad smo kod rasta, masa ljudi misli da je to balon koji ce da se preduva i pukne... Paaa... Ne bas... Iz razloga jer nema drzava, nema vlada iza njega nego slobodna trgovina to ne moze da prouzrokuje inflacije, nestasice i slicno... Znaci docice na neku vrednost i tu stati... A po prognozama analiticara ta vrednost bi trebala da dosegne cak 160 hiljada dolara za 1btc!!!

Verovatno sam nesto preskocio, ne mogu bas da se skocentrisem jer sam na poslu pa pisem kad imam koji minut slobodan :)

Ukoliko nekoga bude jos nesto interesovalo neka pise ispod a ja cu se potruditi da objasnim... Mada mislim da sam ga razlozio najprostije moguce :) Nije toliko komplikovano kada se udje u sustinu...

Jos jednom:

1. Rudarenje moguce sa kucnog racunara
2. Zakupljivanje servera zarad brzeg rudarenja
3. Kupovina BTC za keš preko berze i prodaja istog za keš
4. Nije moguce skladistiti BTC na kompjuteru ili bilo kom mediju
5. Ni jedna drzava niti banka ne stoji iza njega
6. Postoji preko 1200 kriptovaluta u ovom momentu! [spisak ovde]: (https://coinmarketcap.com/all/views/all/)
 
Moj komsija se vec godinama zajebava sa tim glupostima. Klikce nekakve sajtove non- stop i dan i noc kao to mu se placa,ali nece jos nego treba da ispuni jos neke ''uslove'' da bi mu legle pare na racun i tako vec godinama. Pokrivio se kao bogomoljka u stolici,a dinar nije uzeo. Sto je najgore on i dalje balavi ceo dan uz komp. i ''zaradjuje'' pare dok ga otac gradjevinac finansira,a konj vec ima 30 godina.
 
Moj komsija se vec godinama zajebava sa tim glupostima. Klikce nekakve sajtove non- stop i dan i noc kao to mu se placa,ali nece jos nego treba da ispuni jos neke ''uslove'' da bi mu legle pare na racun i tako vec godinama. Pokrivio se kao bogomoljka u stolici,a dinar nije uzeo. Sto je najgore on i dalje balavi ceo dan uz komp. i ''zaradjuje'' pare dok ga otac gradjevinac finansira,a konj vec ima 30 godina.
To nema apsolutno nikakve veze sa bitcoinom

Ljudi nisu obavesteni, bitcoin je samo ove godine skocio sa oko 1000 dolara na 19 000 dolara !!! sad je pao na "samo" 15000.

Ko je 2010. godine kupio bitcoin za 50 dolara i cuvao do danas sad ima oko 14 miliona dolara... a po svemu sudeci ici ce jos gore. Vrlo rizicno mozda ce puci ali ko zna... Samo vreme ce pokazati
 
Meni ovde ništa nije jasno...:sta:Za koga se to rudari i kakve algoritme rešavaju milioni ljudi i za šta to služi???:ppozdrav:
 
Meni ovde ništa nije jasno...:sta:Za koga se to rudari i kakve algoritme rešavaju milioni ljudi i za šta to služi???:ppozdrav:
http://www.dragas.biz/kriptovalute/

U trenutku kada pišem ovaj tekst, vrednost bitcoina je dorasla neverovatnih 19.099 $, dok je njegova vrednost početkom godine bila svega 1.000 $, što znači da je bitcoin porastao 1909% u toku jedne godine.Pošto su profitne stope u realnoj ekonomiji od 10-15% godišnje, onda ovaj nenormalan prinos na jednu od kriptovaluta može samo da potpuno zaludi sve građane sveta, koji ne znaju kako da sačuvaju svoj novac i koji kod poslovnih banaka dobijaju jako niske kamate ili moraju, ima i takvih primera, da bankama plaćaju uslugu za držanje svog novca.
 
Meni je drug pričao za neki onecoin (valjda se tako zove). Meni nije jasna jedna vrlo važna stvar a to je od koga ja dobijam pare? Tj kako to da svi dobijaju a niko ne gubi? Gde je ravnoteža? Po meni to nije održivo koliko god mi objasnjavali šta i kako. Mislim, gde ima da ne radiš ništa a dobro zarađuješ? U Utopiji?
 
To nema apsolutno nikakve veze sa bitcoinom

Ljudi nisu obavesteni, bitcoin je samo ove godine skocio sa oko 1000 dolara na 19 000 dolara !!! sad je pao na "samo" 15000.

Ko je 2010. godine kupio bitcoin za 50 dolara i cuvao do danas sad ima oko 14 miliona dolara... a po svemu sudeci ici ce jos gore. Vrlo rizicno mozda ce puci ali ko zna... Samo vreme ce pokazati
Posto nisam obavesten,kazi mi koliko hleba mogu da kupim sa tim bitcoinom?
 
Posto nisam obavesten,kazi mi koliko hleba mogu da kupim sa tim bitcoinom?
Cena "Inbox". :osmeh:
2zqx76b.jpg
 
Meni je drug pričao za neki onecoin (valjda se tako zove). Meni nije jasna jedna vrlo važna stvar a to je od koga ja dobijam pare? Tj kako to da svi dobijaju a niko ne gubi? Gde je ravnoteža? Po meni to nije održivo koliko god mi objasnjavali šta i kako. Mislim, gde ima da ne radiš ništa a dobro zarađuješ? U Utopiji?
Па према фб у неком селу у Швајцарским алпима,траже становнике чак ти уплате сваки месец паре да живиш а да не радиш само да дођеш.:haha:
 
:sta:Bože svašta ima na ovom svetu,nije ni čudo što mladi neće da rade kada im pune glave na svakom koraku sa ovakvim i sličnim stvarima...:ppozdrav:
 
Upoznao sam u NSu likovima koji se time bave u nekom lokalu, tu je siroko svaki dan od dorucka do vecere, samo je problem sto njih 2-3 zive a ostalih bar 100 gledaju. :osmeh:
 
Niko ti ne isplacuje nego je bitcoin u stvari spisak svih transakcija. Npr ako sam ja dobio 30 bitcoina a potrosio 10 onda sigurno imam 20. E sad fora je sto te podatke svako cuva, svi korisnici, a ne samo jedna institucija. I ti podaci su sifrovani komplikovanim matematickim funkcijama koje je prakticno nemoguce "hakovati". A rudarenje je cisto racunanje tih funkcija, tako da za neki posao koji obavi tvoj kompjuter dobijas isplatu. Sve u svemu nije lako razumeti rad bitcoina kao racunarski laik, ni ja ga bas ne razumem, pokusao mi objasniti drugar softverski inzenjer ali nije islo :osmeh:

Bitcoin se jos uvek ne koristi masovno kao valuta vec se njim trguje kao i obveznicama.
Ako se pocne sa masovnom upotreboma

Sto se tice nedostatka pokrica zlatom ne slazem se da je to nesto lose. Naime novac vredi onoliko koliko trziste odredi. Poverenje u novac je to koje odredjuje njegovu vrednost. Ja kad imam 1000 dinara ja znam da cu moci da odem i da kupim hleb. Da se umesto 1000 dinara koriste klinovi od drljace apsolutno nista se u trgovini ne bi promenilo. Zlato je takodje vredno onoliko koliko smatramo da je vredno, da niko ne zeli zlato bilo bi bezvredno
Ogroman problem za svetsku privredu ce biti ako se bitcoin ili nesto slicno pocne masovno koristiti. Naime posto postoji ogranicen broj bitcoina on je po prirodi deflatorna valuta tj. njegova vrednost raste s vremenom, za razliku od klasicnih koje su inflatorne. To ce prouzrokovati ogroman pad potrosnje, ljudi nece trositi novac ako znaju da ce dogodine da vredi znatno vise. 1e danas vredi vise nego sto ce vredeti sutra. Inflacija i zaduzivanje su motor privrede, ako nema potrosnje -> nemas kome da prodas proizvod - > nemas zaradu sto znaci da stedis -> ljudi koji od tebe zaradjuju gube i tako u krug, svi gube. Potrosnja jednog coveka je plata drugog.
 
Pew neki dan sam bas razmisljao o bitkoinu...kad sam prvi put cuo za njega, tamo negde 2010 mislim, drugar mi je pricao da je to buducnost...raspravljali smo se, i ja hteo da kupim za 100 evra...da me nije mrzelo, danas bih imao oko 20 miliona evra :ppozdrav:...ali gde je u tome draz!
 
Nazad
Vrh