Subvencije u poljoprivredi za 2018 godinu

Maxa,ne mozes stavljati u isti kos ratastvo i stocarstvo.Koliko posla imas u ratarstvu a koliko u stocarstvu?I treba da ide vise para ka stocarstvu jer sto bi neko rintao oko stoke ako moze iste ili slicne pare uzeti u ratastvu.Bas zbog lose situacije u stocarstvu sam se vise okrenuo ratarstvu lakse mi je posejati par Ha vise i nadoknaditi tu razliku u zaradi nego drzati vise stoke.
 
ма људи који се сточар обогатио у задњих 20 година само их је све мање погледај ко купује тракторе комбајне ко прави силосе шупеко вози џипове које по кафанама јадни сточари само раде не видиш их нигде па жито можеш сад у гаћама радити дај мало реалности
 
Slusaj ovako,ako ides preko nakupca naravno da ti se ne isplati drzati stoku jer svu zaradu ti uzima nakupac, ja idem direktno u klanici i na to bolju cenu dodam jos i pdv jer sve idemo preko firme,isto tako i kad robu kupujeemo sve preko racuna se ide.

A ratarsstvo ako ne radis ispod 200-300ha ne isplati se a za to ti treba i skupe masine , jedan traktor nov ti kosta 60-80.000e, pa onda kombajn 150.000e pa di su ti prikljucne masine itd.
A da ulozis 200.000e u jedan objekat i stoku, lupam ti sada ovce 100kom umaticenih i ti za godinu dana prosiris iz starta za 300+kom min, 100ovca subvencije ti-700.000din za te pare mozes hranu da kupis za celu godinu a pare od jagnjica neka ti ostane u dzepu. :)
A u ratarstvo jedne godine susa,druge poplava pa onda jedna je solidna godina,kad je susa niska cena nasih proizvoda, kad je rodna godina isto je niska cena kako god okreces ratari nadrljaju, ovako barem sa jeftinom hranom hranis tvoju stoku.Evo sad primer radi cene psenice ce biti 14din max, gde ti samo nafta cena joj 155din, pa onda hemija seme sve otislo dole,a ti kad prodajes cena niska.
 
Ratar biti je privilegija malog broja poljoprivrednika. Zato sto ratar ima stabilan kapital extremno velike vrednosti i to treba postovati.
 
Ma kakvo stočarstvo,teška muka,a pogotovo subvencije ,da oće oni bi pokrenuli stočarstvo,ali neće banda (ne znam jel gruba reč,neka neka onaj urednik pčelar uredi ako sam previše jaku reč upotrebio),obećaju ti neku subvenciju pa se to oteže kao mačija creva po cesti,nikad pare dobiti,i stalno novi kriterijumi bilo 10 matičenih ovaca sad 30,ako predaješ janjce onda ima određen broj jaganjaca koji možeš ostvariti,npr. ako ima 10 bilo kakvih ovaca a kupiš recimo da doraniš male na cuclu ili ideš i kupuješ okolo janjce ,dobijaš samo za 20 kom. a predaš 50 ,za tih 30 ne možeš ostvariti, i na kraju ja čekam od juna što sam predao papire za janjce 2000 po komadu i još ništa,neka Maxa napiše koliko on šeka subvenciju za svinje.
I na kraju koliko nas bagra pomaže sa albanijom sporazum da uvozimo od njih jagnjad i jarad a izvozimo muslimanima svinje,a ne možemo ni deseti deo ispoštovati Rusiju koliko ono može pojesti,ali samo malo još pa ćemo mi od njih uvoziti viškove svinja.
 
Ratar biti je privilegija malog broja poljoprivrednika. Zato sto ratar ima stabilan kapital extremno velike vrednosti i to treba postovati.

Mozda to kod tebe,gde soja rodi 3000kg na jutro.:osmeh: Dodji ti ovde biti ratar kod nas gde je zemlja 5 i 6 klasa pa budi privilegijan.Gde kukuruz rodi jednom u 5 godina, gde prosek suncokreta ti 1500kg, psenice 3000-3500max.Pa da te vidimo kako ces se snaci.

- - - - - - - - - -

ма људи који се сточар обогатио у задњих 20 година само их је све мање погледај ко купује тракторе комбајне ко прави силосе шупеко вози џипове које по кафанама јадни сточари само раде не видиш их нигде па жито можеш сад у гаћама радити дај мало реалности


Ti sto voze dzipove i kupuju nove kombajne i traktore nije nista njihovo,sve je to na kredit.
 
Nema potrebe za podelama i svađama. Svi smo isto najeb...
Mimis slazem se,ali se cesto potencira kako se stocarima daje mnogo vise novca nego ostalim granama poljoprivrede.Da nema tih kakvih takvih subvencija garantujem da bi upola manje stoke bilo u oborima.Vasovac vocarstvo je sezonski posao slicno kao i ratarstvo,dosta operacija mogu odraditi masine.Ne sporim da u vocarstvu ima vise posla nego u ratarstvu al je opet lakse nego u stocarstvu.Za povrtastvo se slazem,pogotovu ko ima plastenike i proizvodnju preko cele godine skoro sve se svodi na rucni rad i moze se reci da si svaki dan vezan za proizvodnju isto kao i stocarstvo.Generalno nikom nije sjajno kojom god se proizvodnjom bavio a napadajuci jedni druge kom je bolje nista necemo postici.
 
Mozda to kod tebe,gde soja rodi 3000kg na jutro.:osmeh: Dodji ti ovde biti ratar kod nas gde je zemlja 5 i 6 klasa pa budi privilegijan.Gde kukuruz rodi jednom u 5 godina, gde prosek suncokreta ti 1500kg, psenice 3000-3500max.Pa da te vidimo kako ces se snaci.

- - - - - - - - - -




Ti sto voze dzipove i kupuju nove kombajne i traktore nije nista njihovo,sve je to na kredit.
Pa kako si ti onda uspeo da kupis traktor(case ako nisam pogresio) i new holand kombajn?

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Daje se i te kako.Mnogo više trenutno imaju stocari nego ostali u grani poljoprivrede.Efekta nema jer se stanje sa stočarstvo ne popravlja.
 
Kao sto sam rekao i treba da se daje.Ko misli da tu leze pare slobodno nek udje u tu pricu pa posle da diskutujemo.Dal ima efekta tesko je reci jer ima puno starih ljudi koji se ne mogu vise baviti tim poslom,mladji ne zele da se bave tim poslom,otisli u gradove il u inostranstvo.Dacu ti jedan primer Diklofen u mom selu je do pre 15-ak godina bilo oko 2500 krava(telad junice bikovi...)Nijedno domacinstvo tad nije drzalo preko deset krava i resto sitne stoke.Danas u celom selu nema 1500 krava a imamo 20-ak stocara koji imaju registrovane farme dakle preko 30 grla stoke u svojim stalama i to su ozbiljni proizvodjaci kojima ide na ruku subvencije koje drzava daje.Dakle dolazimo do kljucnog problema da sitan proizvodjac koji je nekad bio dominantan u drzavi danas nestaje i gasi proizvodnju zbog nerentabilnosti.Par tih velikih proizvodjaca ne mogu zameniti sve te sitne proizvodjace i stocni fond je sve manji uprkos podsticajima.Da bi od stocarstva mogao pristojno ziveti i obnavljati mehanizaciju i uz to jos dograditi po neki objekat ili renovirati kucu potrebno je minimum 20 krava koje treba svaki dan opsluzivati(muza,hranjenje,izdjubravanje...) i to oduzima oko 6h rada dnevno samo oko stoke i iziskuje 2 clana porodice.Potrebna kolicina zemlje je oko 30Ha u nasim uslovima proizvodnje i 3x vise mehanizacije nego nekom ko se bavi samo ratarstvom.Da ne ulazim u detalje koliko problema ima u samoj proizvodnji,molim zainteresovane da malo posete teme o stocarstvu pa posle da diskutujemo dal je opravdano da neko dobije vise novca od drzave.Od nekada 10 krava muzara i 20-ak bikova u tovu danas mi je ostalo samo 40 ovaca koje planiram da zadrzim,eventualno uvecam stado.Krave smo odavno prodali bikove smanjili na 10-ak godisnje i kad prodam ovu poslednju turu oprastam se od govedarstva do daljnjeg.Obradjujem oko 50h zemlje i ostajem na ratarstvu i ovcarstvu.Previse posla za malo vise para u odnosu na samo ratarstvo.Svakom ko zavidi stocarima na zaradi,zelim da udje u tu pricu i okusi sve blagodeti proizvodnje i zaradu koju ona nosi...
 
Ja vama ne mogu da obijasnim sada,ali primer sa svinjama nista ne radimo fizicki posao,evo samo 1 sat vremena izdvojimo svaki dan za pravljenje prekrupa za 1h pravimo nesto preko 2t prekrupa i to ide nam hrana sve kroz spirale pa do farme jedno 25-30m hranjenje je automatsko,ne cistimo nista, lekove dajemo kroz hranu znaci kad pogledamo 1h dnevno da izdvojis samo sa svinjama to je jako malo, u roku od godinu dana 3 ture izlaze, i ne mogu sada da vas lazem da je teska situacija sa svinjama, na danasnji dan je cena 150-155-160din a nasa proizvodjacka cena je skoro 130-135din sve zavisi kako nam bude ulaz, I na to jos dobijemo i zemlje po pravi preceg zakupa.

- - - - - - - - - -

Pa kako si ti onda uspeo da kupis traktor(case ako nisam pogresio) i new holand kombajn?

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока


Case sam uzeo odavno naradio se kod nas posteno, a new holand sam uzeo polovnog preko granice, nov mi je skup jako i nisam hteo da ulazim u neki kredit.
 
1.Svinje 1000din po kom, to nije povecano ali nemas limit na kolicinu i da imas 3000kom opet ces ostvariti subvencije.
2.ovce 7000din pa onda jagnje ako das klanici jos 2000din
3.krmace 10.000din po kom

Sve u svemu bolje je sa stocarstvom nego sa ratarstvom.

Za ovce,jaganjce i krmace nije povecano,toliko je bilo i pre,ako sam dobro upucen :sta:
Povecan je samo minimalan broj grla da bi se ostvarile subvencije.
 
Maxa sad kad tvoj post procita neko iz grada mislice da tvoji svinji ne kake ,druze sve je tako ali ti nisi sve nabrojao a i da bi dosao do tog nivoa {a ja ti kazem svaka cast} ulozio si OGROMNA sredstva koja vecina nas mozemo samo da sanjamo,dakle te subvencije pomazu vec razvijenim farmama a nepomaze malim da postanu velike e to je problem:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh