Kamioni kao prevozno sredstvo u ratarstvu

Za 10k eura kupis mnogo ozbiljnije kamione nego tu igracku.Ima Fap,Man,Tam sve troosovince za te pare, i dosta jeftinije,nosivosti kolko stane u sanduk.
 
Ja nisak siguran koliko je to isplativo. Jedino da ne registrujes. Ovako sam kamion na malim brzinama mozes pretovarati 50%. Clan Goran G je najkompetentniji za tu temu.
 
Jako me greje ideja o nekom kamionu kiperu, da ide solo, za potrebe gazdinstva , cesto uhvatim sebe da gledam oglase. Bio bi zadovoljan sa 8t nosivosti i kad zagusti da moze da preveze 10 tona. Za sada samo gledam, ali mislim da bih sa nekim takvim kamioncetom rsio dosta svojih problema oko transporta,
 
@Farmer II

Taj kamioncic je 8 tona bruto a prazan ima oko 4 tone, ako ne i vise tako da je njegova korisna nosivost oko 4 tone. U pretovaru moze da ponese sigurno 6-7 tona ali se postavlja pitanje da li to zadovoljava tvoje potrebe?
 
@ bubu ipak bi mi to bilo malo, treba da trazim nesto vece,
@ putin ovaj tam bi bioprava stvar
 
Samo vam skrecem paznju da nije to jeftino za registraciju. A da vozite neregistrovano ne znam koliko je pametno. Troosovinac sa 2 pogonske osovine je daleko holje ako ce ici po lenijama i blatu. Cetvoroosovinac moze 30t tereta u pretovaru ali je to investicija ozbiljna.
 
814 je teska 4,5t i ostaje ti 3,5t korisne nosivost + oduzmes pun rezervoar i putnike, 10t je za njega misaona imenica.

A i mani se pretrovara, pogotovo na tim matorim kamionima. Pogotovo bajki o dvocifrenom pretovaru.
 
Osovine najveće nesivosti kod Merca i Mana su pozadi 13 tona a napred 7. Tako su i gume dimenzionisane da nose 3-3.5 tona.
Dakle kamion sa 3 osovine najvecu ukupnu masu ima 13+13+7 =33 tone. Ako mu je sopstvena masa 13-15 tona, onda ispada da je predviđena nosivost 18-20 tona.

Kod četvoroosovinca je maksimalna ukupna masa za 7 tona veća(dakle 40 tona), i nosi 5-6 tona više(oko 25 tona).
Neko će reći postoje četvoroosovinci sa 44 tone ukupne mase, ali ja lično mislim da je to čisti marketing jer same gume ne drže više bez posledica.

Priča o pretovaru, ima epilog koji je Luka gore napisao sa 'iskezečenim' jastucima i ostalim oštećenjima, pa ko voli nek izvoli.

Interesantno je poređenje starog Fapa 13 i MB1213/1313/1317 koji bi trebalo da su iste 'klase'.
Uporediti sopstvenu masu i nosivost jednog i drugog, pa se lepo vidi zašto se stara 13-ka može dvostruko preopteretiti, a 1213 je krivio šasiju dodavanjem lanaca za sneg u kutiju sa alatom.
 
Sta bi po tebi bilo best-buy?

Ako ce da gazi njivu, i da se vozi povremeno za 7000e 150-ca i prst u uvo, ima ih i sa kipom. Sve ostalo je muka, i prazan kamion kad lose zagazi kida sasiju, a tek natovaren i pretovaren.Ovako za male pare dobije mrcinu sa solidnom nosivoscu.

A moze i neki trekker ko je spreman da se otvori, ima jedan povoljno :osmeh:
 
Po meni neki sa 19,5 gumama, lepom nosivoscu, jer ako ces imati potrebu za 10t bice tu i vise. Pa onda imas opciju da zakacis i prikolicu za njega, menjac je bar 4+4 a na 814 6 direktnih, pod teretom jedva krene i sam, itd itd.. sem toga neki stari kiper ces tesko naci u dobrom stanju.
I da, Skanija, Volvo, Mecka, Man, nije bitna marka, bitno je da je ocuvan, sve valja.
Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Kod kamiona vaze neka druga pravila ne pije toliko vodu kilometraza predjena kao kod auta nego opste stanje kamiona:osmeh:
 
35 hiljada i dobijes Trekkera pa ga penji i na banderu ako hoces :osmeh: Tovari ga ko mazgu sipaj gorivo i menjaj ulje :osmeh: Radio samo pod bagerom.
 
Okrenuo par brojeva, pitam za jedan mb 1213 izmedju ostalog, koliko moze da... , i tu me prekine prodavac , pa kaze ma mozes tovariti vagon glat, ja sam nosio .itd
Posle pozovem za jednog fapa, isto tako psole par pitanja pitam koliko moze maksimalno...i opet me prekine , ma mozes tovariti 11 tona, vukao sam ja psenicu...
Kod ovih kamiondzija je pretovar ko dobar dan:haha:
 
1213 Svaba, kazu stariji bio dobar, i prikolicu mogao vuci, Fapovac jedva i prazan ide.

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
E nema veze sa temom ali moram jedan vic da vam ispricam...:osmeh: Leti supermen i vidi na krovu lezi cudesna zena gola cela namazana uljem...Supermen ono gleda ``jao mala sta bi ti ono...razmislja:cekaj ja sam supermen-super brzina i to...`` supermen ono brz bolje u spas...bum bum bum! brzinom svetlosti, samo cujes cudesnu zenu ``sta to bi....?`` javlja se nevidljivi covek ``Neznam...jao...allliiii sto me **greška boli...``
 
Nazad
Vrh