Trihineloza

Sve ozbiljne klanice rade analizu na trihinelu i još po nešto.
Klanični otpad koji se koristi za ishranu pasa ne može se kupiti dok se ne objave rezultati analize.
Tako je ovde,ne znam kako je na drugim mestima.
 
Ajd kad je vec otvorena tema da cujem misljenja sta mislite odakle trihinela dolazi?
Pricalo se od parcova i druge gamadi, ali se desavalo da ljudi imaju takve objekte da ni vrabac ne moze da udje, pa su bili zarazeni i to je bila dosta ucestala pojava pre 10-20 godina da bude prilican broj zarazenih svinja.
Kasnije sam navodno cuo da je izvor trihinele bilo riblje brasno(koje vise i ne koristimo u ishrani svinja, a pre 10-20 godina smo redovno kupovali i dodavali u ishranu svinja).

P.S. I prasice redovno pregledamo da li imalo 15 ili 35kg iako ce biti dobro peceno na taj rizik niko i ne pomislja.
 
na klanici papci ne podlezu pregledu odnosnoskidaju se sa polutke onako dzumle u kadu i neodvajaju se i nebacaju se idu u prodaju posto na njima ima jako malo mesa i treba dobra termicka obrada pre jela. jezici i srca se beleze odnosno bacaju se ako se pronadje trihina a mogu da idu u hranu za kerove kao i polutke sve zavisi od potrebe klanice i opreme,sve ide u komoru za duboko smrzavanje pa onda u komoru za defrostaciju brzo odmrzavanje tusiranje vrelom vodom pa onda u preradu hrane za pse,
Sto se tice mesa prasadi i pregleda prasadi u to nemozeste da zamislite koliko moze da se izbroji caura na onom gramu mesa prosto ih isteras iz caure sa onim staklom,u sustini bilo je slucajeva gde se u 100 gram mesa digestijom nadje samo jedna larva i ta svinja se baca a nema sanse da se zarazis posto je potrebno oko 60 caura da pojedes da bi se inficirao a to je oko 6 kila mesa ,a bilo je na uzorku praseta od gram preko 60 caura pa vi vidite da li hocete da pregledate,

- - - - - - - - - -

trihinelu prenosi pacov najcesce takodje lose obradjeno mesno kostano brasno umeseneo u riblje brasno najveci kupac mesnog brasna je bila firma iz beograda bavila se uvozom ribljeg brasna za celu srbiju . sta su snjim radili mogu samo da mislim . treca stvar aj ti danas veruj mesaonam stocne hrane sta stavljaju u gotove koncetrate. dok sam radio na klanici rekorder u trihini je bio neki covek iz jamene 46 komada pa kuzmin 33 komada tovljenika itd i ja sam fasovao krmacu i par svinja ceo srem je bio ugozen devedesetih zbog rata u hrvackoj itd
 
Kod nas u selu svi nose na pregled,ne pamtim kad sam cuo da je neko imao trihinelu,doduse jako se i smanjilo drzanje svinja te je i manje hrane u opticaju pa odma i manje pacova.
 
Nisam čuo za to.Baća Sremac jesi siguran?Mesnice ne verujem da bacaju i uništavaju zaraženo meso a opet nisam čuo za slučaj da su nekome vratili nazad tovljenika koji je zaražen trihinelom a ima sigurno zaraženih.

Siguran sto posto...kod nas u indjiji je bilo,al jako davno,kad je zaraza tek bila u povoju,nije se toliko ni vodilo racuna kao sad...mislim cela indjija to zna kako ke bilo onomad,ja se toga ne secam ali ima ovih starijih da to prepricaju i potvrde...naravno da je to meso bilo samo za barenje i pecenje...
 
Meso divljih svinja se provera na trihinelu digestijom i taj postupak traje oko 2h i mnogo je skuplji ali je i pouzdaniji ako je meso zarazeno mora biti i unisteno sto se tice divlje svinje.Dok kod domacih svinja je nesto drugacije na primer velike klanice tipa Karneks,Matijevic,itd... oni analizu rade nasumicno znaci uzima se uzorak od svake 10 svinje ali kod njih je obavezno da se svo to meso trenutno zamrzava u hladnjacama na -40c i sad da ne nagadjam posto sam davno to ucio ima odredjeno vreme koliko mora tako da stoji pa tek onda ide u preradu.Meso koje je zarazeno trihinelom jedino moze da se koristi posle termicke obrade kuvanja na +70c i vise sve ostalo pecenje i dimljenje je opasno jer kod pecenja je velika mogucnost da se trihinela provuce ako meso nije doboro ispeceno.Najveca opasnost vreba kod divljih svinja jer su one strvinari i hrane se lesinama i najopasnijih prenosilaca trihinele u prirodi,a to su pacov,lisica,jazavac,sakal,...Kod divljih svinja se uzorak uzima sa vise mesta osim plucne diafragme i to su vilicni misici,iz plecki,vratnih misica,kicmenih misica to su kod nje najaci misici i u vecini slucajeva oni napadaju te misice i tu ih ima najvise.Trihinela je je jako opasna neki ljudi ne shvataju da ona napada sve misice ali bukvalno sve u koje spada i srce,a najopasnija je kada ode na mozak i oci i tada je kraj!Ja sto kazu i prasice kad se kolju nosim na proveru,a ne velike svinje jeste da kod nas zadnjih 25-30g nije zabelezen slucaj trihinele ali jbs 400-500din za pregled kada je zakacis onda ti dzabe i suvo zlato u tonama da imas.
Na primer znam za jedan slucaj kolega lovaca njih 6-7 je konzumiralo meso zarazeno trihinelom i samo dvoje njih nije bilo zarazeno ostali su svi zakacili trihinelu da bi se na kraju skontalo da su njih 2 celu noc pili rakiju iako nije dokazano da alkohol ubija larve trihinele dali su imali srece ili ih je rakija spasila sada samo mogu da nagadjaju!:osmeh:
 
Meso na klanici se nikako ne uzorkuje nasumično radi pregleda na trihinelozu. Svaka zaklana svinja u klanici se mora pregledati na trihinelozu, i pregleda. Nikakve nasumične varijante.
Kod konzumiranja rakije ide i potencijalna varijanta povraćanja.
 
Na primer znam za jedan slucaj kolega lovaca njih 6-7 je konzumiralo meso zarazeno trihinelom i samo dvoje njih nije bilo zarazeno ostali su svi zakacili trihinelu da bi se na kraju skontalo da su njih 2 celu noc pili rakiju iako nije dokazano da alkohol ubija larve trihinele dali su imali srece ili ih je rakija spasila sada samo mogu da nagadjaju!:osmeh:

Код нас кад је била зараза трихинелом, пре 16-17 година, сви који су јели заражене кобасице су је закачили али било је пар срећника који су пили ракије у већим количинама, е њих је прескочила трихинела, за не веровати.

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Meso na klanici se nikako ne uzorkuje nasumično radi pregleda na trihinelozu. Svaka zaklana svinja u klanici se mora pregledati na trihinelozu, i pregleda. Nikakve nasumične varijante.
Kod konzumiranja rakije ide i potencijalna varijanta povraćanja.
Ja ti kazem kako ide u velikim klanicama kao sto su Karneks i Matijevic gde se na linii klanja dnevno kolje i po par 1000 komada svinja zamisli da oni od svake svinje uzimaju uzorak pa tu bi trebala laboratorija da bude veca od cele fabrike i koliko bi to sporo islo i ko bi nasao posle tu svinju odnosne te polutke kad unesu u hladnjace i zato ide takav postupak i obavezno zamrzavanje na -40c koje trihinela ne moze da prezivi!Inace u Karneks sam isao na praksu jer sam isao za mesara na zanat!
 
dva veterinara dve tetkice koje su prale sudove zavrse za 8 sati pregled 1000 svinja ako nema trihine ako ima do ujutru sutra dan mora biti zavrseno jer krece sekaona i pangleraj, svaka svinja na liniji klanja se uzorkuje imaju lodne sa kockama kao sace u svaku lodnu staje sto uzoraka na svakoj polutki je napisan broj i tako na uzorku .svaka velika klanica pregleda metodom digestije 100 komaa od jednom ,od 100 uzoraka uzme se po gram mesa samelje se u blenderu i dodaje se pepsin i hcl oponasa se varenje u zeuludcu coveka znaci kad se dodaje hemija doda se i voda kuva se 45 minuta uz mesanje zatim ide u sud za talozenje 30 minuta zatim se talog iscedi u petrijevu solju saceka se 10 minuta i ide pod mikroskop ako nema gotova 100 kom svinja .u 5 ujutru pocinje klanje u 8 stize prva stotina svinja mi smo imali 4 kompleta sudova mogli smo da zavrsimo 400 komada uporedo za sat vremena

- - - - - - - - - -

ako se pronadje trihina u 100 komada postupak se ponavlja tako sto se tih 100 podeli u pet grupa po 20 pa u kojoj se grupi nadje deli se u 4 grupe po 5 komada da bi brze islo ti 5 komda u kojih nadjemo idu pod trihinoskop pa ako nadjemo koji ima izbacimo ga ostale kuvamo da potvrdimo da je cisto ,bilo je slucajeva da trihiniskop pokaze da nema a posle na digestiji da ima onda se od svake svinje od tih 5 uzme po 100 grama i kuva i pronadje se u tih 100 grama po ziva ijako nemoze da napravi inkubaciju ta svinja se odbaci .pored veterinara uvek su dezurni mesari po utvrdjivanju trihine odlazi se u komoru nadje se koja je svinja u pitanju i izbacuje se udara se pecat u obliku trougla ne upotrebljivo za ljude. zatim se vidi iz koje grupe od 100 komada je ta svinja i bacaju se jezici i srca cele grupe svih 100 kom zato sto se ne obelezavaju nezna se od koje je svinje .papci se jedino ne bacaju zasto neznam. do 5 ujutru 1000 svinja je spremno za secenje .krmace se kolju posebno odnosno gule se na liniji za goveda i uzorkuju se proveravaju se po 5 komada u grupi

- - - - - - - - - -

meso divljaci se obavezno pregleda digestijom nikako na trihinoskop mada niko ne vodi racuna o tome u Sr Mitrovici Peric odnosno vet stanica Sava radi pregled digestijom
 
A kako se zaraza pojavi kod konja i magaraca? Oni nisu svastojedi,cak sta vise kaze se da ne piju vidu iz prljave kante..
 
A kako se zaraza pojavi kod konja i magaraca? Oni nisu svastojedi,cak sta vise kaze se da ne piju vidu iz prljave kante..
Najveci prenosoci trihinele su ptice grabljivice i ptice lesinari. One prenose trihinelu a nikad se ne razbole zato sto je probavni trakt kod ptica kratak a prolaz hrane brz i ucaurena trihinela ne stigne da se aktivira a vec bude putem izmeta izbacena iz organizma. Posto ptice mogu izmet izbacivati i u letu caure trihinele padnu na travu i tako ih unesu u sebe konji i magarci.
 
Nazad
Vrh