Trihineloza

Miloica

Član
Učlanjen(a)
13 Jun 2017
Poruka
1.945
Lokacija
Kraljevo
Mozda nije za ovde , ali nije zgoreg za pitati , da li nosite sveze meso na ispitivanje ? ( posebno ovo namenjeno preradjevinama i susenju )

Upravo sada na bivsem B92 ( vesti u 16h ) upozoravaju kako su 52 osobe u Vojvodini prosle god obolele od spora trihinele spiralis .

S obzirom da ostavljaju trajne posledice po organizam ( spore se ucaure u misicnom tkivu )upozorenje treba shvatiti krajnje ozbiljno .

Na zalost u ovom delu Srbije ( Kraljevo i okolina ) to se bas nesto masovno i ne praktikuje , sve dok se ne desi , pa onda pocnu svi da nose

. . . . . . . . i tako u krug
 
I kod nas je obavezan pregled.Svake godine bude 1,2 slucaja u selu.Hvala Bogu niko se nije zarazio od ljudi i sto Matic kaze nije to za sigranje
 
I kod nas je to postao običaj. Više se ni ne pita da li će se nositi već samo kod kog veterinara
 
Takodje i kod mene je pregled obavezan,u zadnjih 20 godina.Cena pregleda 300 din.
 
Od 2000. godine kad se prvi put pojavila trihinela kod nas, obavezno nosimo uzorak na pregled.
Inace, trihinela se nije skoro pojavila u nasem kraju, ali necu da rizikujem za cenu pregleda od 300 dinara.
 
I mi slaninu onako secemo, a drugacije nisam ni probao. Meso ne nosimo na pregled. Nikad do sad nismo. Sad kad citam da svi nosite razmisljam da nije lose, za svaki slucaj.
 
Zadnjih 15-tak godina i mi obavezno nosimo na pregled, dosta ljudi u mom kraju nosi.

Sent from my G630-U20 using Tapatalk
 
Na nasoj opstini nema takvih da ne pregledaju svinjsko meso na trihinelu, ako i ima mogu se na prste nabrojati. Inace pregled trihineloskopom, i nije sto posto siguran, tek je nekakava metoda digestije skroz sigurna, i rade je veterinari ovdje na mesu divljih svinja i uopste rizicnih kategorija.
Pregled ovdje je 8 maraka, ili oko 500 dinara, iako veterinara ima koliko hoces.
 
Bogami i kod nas slabo ko nosi meso na pregled....mi imamo naviku da cim se krene sa kasapljenjem svinje odvojimo za sis i to prvo mezimo a poslije ide rostilj il vec kako
 
Nazad
Vrh