Bastenske pumpe za navodnjavanje

Od broja radnih kola, lamela, zavisi koji pritisak moze da postigne. Ove sa jednom lamelom imaju malu sansu da postignu 5 bara. Bar u radu na duzem periodu. Mislim kontinuirano da radi satima i da zaliva sa 5 bara.
 
Radno kolo jedno izgleda ovako otprilike

ziwzfd.jpg


Zeleno - usis
Crno - Turbina
Crveno - Kuciste Turbine
Braon - Glavno kuciste

Posto mi ne treba 5 bara dosta je i 3 - 4 bara, da je ne panjim do kraja . nego recimo na pola gasa ili 3/4 . Motor ima snage 5ks, 4takt .

Kako sada radim potreban je pun gas, No to na pola dana rada mislim da je napreze previse .Bespotrebno se vrti a snage ima .Samim tima potrosnju da smanjim i ne preforsiravam motor.
 
Jedino da se kupi veca pumpa po kapaciteu i onda moze da postigne to i sa pola gasa.
 
upravo planiram napraviti navodnjavanje iz bušenog bunara-37m sa centrifugalnom pumpom,
neko je rekao da centrifugalne pumpe ne mogu vući vodu sa većih dubina od 37m,
koliko sam se raspitao mogu bez problema i video sam kod komšije(on ima sa hidrantom),treba samo nepovratni ventil da bi voda bila stalno u pumpi i sve radi.
 
U jednoj prodavnici u Sapcu, sam gledao pumpe nekog Italijanskog proizvodjaca.
Jedna od najmanjih iz te ponude je velicine pivske flase od pola litre.
Gura vodu sa 150 m, dubine i plus oko 300-400 m, na povrsini zemlje.
Mislim da je cena tada bila oko 200-250 e.
Takodje ima i vecih pumpi velicine oko 1 metar.
Neznam koje su snage.
 
To je malko mlogo znas li da je 400m u visinu 38 bara a ta pivska flasa sigurno ne moze da postigne. Proveri jos jednom za svaki slucaj.
 
Prodavacica mi je rekla 150 m uvis, a 300 - 400m u horizontali.
Valjda je mislila plus, od busotine, po njivi.
Nisam se preterano interesovao, provericu pa javljam. :ppozdrav:
Imam DMB, vakuum, za potrebe u basti.
 
Brkic je napisao(la):
upravo planiram napraviti navodnjavanje iz bušenog bunara-37m sa centrifugalnom pumpom,
neko je rekao da centrifugalne pumpe ne mogu vući vodu sa većih dubina od 37m,
koliko sam se raspitao mogu bez problema i video sam kod komšije(on ima sa hidrantom),treba samo nepovratni ventil da bi voda bila stalno u pumpi i sve radi.
MIslim da nisi dobro razumeo . Centrifugalne pumpe ne mogu vuci ako ne dostaje vise od 7 metara vodenog stuba . Znaci ( bilo koja ) povrsinska pumpa ukoliko nemas vode u bunaru tj. voda se nalazi kad pogledas u bunar na 7 metara ona nece povuci vodu .

@ kurkela

Da li je ta pumpa potapajuca ili ne .Malo se ti podatci ne uklapaju .
 
Imam bunar dubine oko 15metra pa mi je potrebna pumpa za navodnjavanje .Sta uzeti a da dobro sluzi.Gde imada se nadje neka kama da se kupi ili neka druga pumpa.unapred hvala na pomoci.Pozz
 
Ljudi da li znate neku prodavnicu gde mogu kupiti radno kolo za Kamu 3?
 
imam problem sa hidroforom. Naime, prije 3 mjeseca sam kupio sklopku i ona je fakticki nova, na kontaktima nema nikakvih ostecenja, ali vec tri puta se desava da ista ta sklopka nece da iskopca i hidrofor radi kao lud... Zna li neko mozda o cemu se radi?
 
Da li neko moze da mi kaze da li pumpa Sloboda 650 moze sama da povuce vodu? Probao sam i na vecoj dubini, i na manjoj (recimo 50cm i vedro) i sama od sebe nece. Jedino kad ja usisam da udah sav vazduh i povucem vodu ona onda radi kako treba. Da li je ona fabricki predvidjena da moze da povuce vodu, ili ne? Menjao sam semering, ne pusta nigde vazduh, jednostavno nece sama da povuce...
 
A gde biste vi stavili nepovratni ventil, neposredno posle pumpe ili neposredno pre pumpe... Ovako kako sam probao logicno mi da bude posle pumpe da bi turbina bila stalno potopljena i sve ono ispred nje sto ide u bunar, ako bi se stavilo pre pumpe moze se desiti da ostane turbina bez vode, onda opet nece da povuce?

ili da se stavi nepovratni ventil skroz dole u bunar, na kraju cevi za usisavanje, a posle pumpe napravi slavina kroz koju bi se usula voda, i napravi da izlazna cev ide na gore, da ne bi kad prestane pumpa sa radom voda sama iscurila iz pume i radno kolo ostalo suvo...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh