Bastenske pumpe za navodnjavanje

rraallee

Član
Učlanjen(a)
25 Feb 2008
Poruka
83
Lokacija
zr
Koje su pumpe bolje,turbinske(rotacione pijacarke obicno plave boje) ili klipno-membranske.Molim vas za Vasa iskustva.Inace probao sam sa onom pijacarkom za 1800 din. i nisam imao uspeha a ni zivaca da je nateram da povuce vodu iz bunara.Potapajuce uopste ne gotivim.Dajte svoje misljenje.

P.S.Molim admin.da ako je potrebno premesti ovu temu.
 
Kupi Rusku Kamu 5 i uživaj! To mi je prva pumpa koju sam imao, u međuvremenu sam se namenjao dosta pumpi misleći da može i bolje od Kame, ali nema, tako da Kama i dan danas radi bez problema, vuče vodu sa 10m dubine kroz cev od 5/4, gura kroz crevo od 1/2 cola dužine 50m i ima mlaz na izlazu oko 15-ak m.
 
gde ima da se kupi,koja joj je cena...?Ako imas koju sliku od pumpe nabaci je.Pozdrav.
 
Slikaću moju sutra pa ću staviti, ima ih u Rumi na vašaru dosta i novih i polovnih, a cenu veruj mi ne znam, mislim da ne bi trebala biti veća od 100 eura za novu, plafon, a vredi više!


Moj 200-ti post! :D :bravo: :ppozdrav: :sreca:
 
ZA PUMPE, SEM RUSKIH, VAZI ONA STARA - KOLIKO PARA TOLIKO MUZIKE. MEMBRANSKE SU BOLJE JER I LIFTIRAJU USIS / izdvajaju i izbacaju vazduh, koji je glavni saboter u radu pumpi. A L I / uvek ima jedno ali, sto devojci srecu kvari / STUB VODE , VISINE 7-8 m. IMA TEZINU KOJA GA CEPA. A TU PRAZNINU POPUNI GAS IZ VODE ILI VODENA PARA . ZATO U SVIM OZBILJNIM PROSPEKTIMA PISE DUBINA -visina- USISA DO 8 m. GORE PUMPA MOZE DA GURA I 50 m. VISINE, ALI DUBLJE TESKO IL NIKAKO. POMAZU TU NEKI INJEKTORI , AKI JE NAJBOLJE PUMPU SPUSTITI - UKOPATI- NA 7m. OD VODE .
 
Ovisi za sto vam pumpa treba, zar ne? Ja sam prije dvije godine kupio rovatti centrifugalnu pumpu s monofaznim motorom od 2.2 kw. Bez brige vucem vodu iz bunara i teram do njive neki9h 150 do 200 metara. Od jednom moze navodnjavati negdje izmedju 2500 i 3000 metara cijevi kap po kap s 20 cm izmedju rupa.
 
Treba mi turbina za ovu rusku Kama5 pumpu...... i ima li je negde na netu, tipa cena, crtež delova ili bilo šta ? Da li to neko uvozi ?
 
Sta si sanjom pumpo ? Moja 3ka vec 20-25god samo cetkice trosi.Odmah sa njom sam kupio rezervnu turbinu zbog naseg peska ali :ppozdrav: pokazalo se odlicnim
 
Pukao mi je rotor a time oštetio turbinu. Rotor sam odneo na varenje a turbinu ne mogu da pronađem. Što kažu u ranijem postu, radi kao luda. Sasvim dovoljna za moje zalivanje.
 
Evo je i slika, pa ako neko ima polovnu ili novu nek' pošalje.
 
Imam veliku dilemu oko odabira pumpe za navodnjavanje,mozda mi vi mozete pomoci oko toga.Naime ,proracunao sam da na povrsini koju hocu da zalivam kap po kao mi treba na sat oko 3600 lit. ili 60 lit.u minuti ,mozda se odlucim i na 80 lit. , duzina laterala je 200 metara .Inace imam bunar od 10 metara precnika 2 cola ( nije potrebno vise posto kod mene ima vode dosta ) ,i imam samo monofaznu struju.Sada koristim mislim da je kama 10 ali je veoma slaba oko 20-25 lit. u minutu ,dosta je stara i hteo bih da je promenim.
 
Imam jedan problem drugar ima onu plavu pijacarsku pumpu made in PRC :haha: i prosle godine radila super e danas pokusao da zaliva ali nece nevuce vodu skinuo pumpu i stavio na bure i kratko crevo u kofu i radi izvuce za minut a kad ubaci u bunar nece pa nece dali znate u cemu je problem :haha:? :sta:
 
ali ta korpa kad se stavi u kofu vode sa parcetom creva radi normalno zvlaci iz kofe vuce na visinu metalnog bureta sve ok , a kad se stavi u bunar nece pa nece
 
Na bunaru dali motor uopste zuji? NE Popravljaj/ menjaj produzivac
DA
U cevi u bunaru na koju ces montirati pumpu
ostaje voda bar 10` NE Popravljaj/ menjaj korpu ususne cevi.
DA
Montirana i nalivena pumpa izbacuje vodu DA popi pivo resen problem
NE
Voda je na dublje od 6m DA Kupi i postavi injektor
NE
Prsnuta usisna cev nedihtuju spojevi, Potrosena turbina (To bi moralo da se primeti kroz usisni / izlazni otvor
 
Ja koristim takvu pumpu već par godina . Otvori poklopac gde stavljaš usisno crevo i skini rotor (pazi jer je od mesinga) . Tu ćeš videti seger prsten , skineš ga . Posle silazi i jedan deo semeringa obriši i jednu i drugu površinu semeringa jer se tu nahvata svega i svačega pa semering nediftuje .
Pri vraćanju rotora vodi računa da ti ne dodiruje kućište (i jednu i drugu stranu) . Pri vraćanju poklopac namaži nekim lepkom ! :cao:
 
To se i meni desava ali sa Sloboda Cacak pumpom 650-s.
Menjao semeringe, sredjivao osovinu. Pumpa radi, vode ima u cevi i u njoj. Kad je pustim samo izbaci vodu koju sam sipao u sys ali ne vuce vodu. Imali neko savet?
 
Dobro nam doso :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
Koji tip bunara koristis?Dal vuces na maticnu cev ili usisnu i kolko je dugacka?kad se pita trebaku detalji da negledamo u bob :nono:
 
Nazad
Vrh