Slozeno pitanje u vezi registracije

slobadaca

Član
Učlanjen(a)
14 Mar 2011
Poruka
86
Lokacija
Sto dalje odavde
Nadam se da moze neko da mi pomogne, a i da sam temu napravio u pravoj kategoriji. :)
Moja majka se vodi vec 31 godinu na poljoprivredi, otac na birou za zaposljavanje. Posle Nove godine planiram ja da se vodim na poljoprivredu. Pitanje koje mene interesuje je:
1. Da li se moram prijaviti od 1 januara?
2. Ukoliko se ona odjavi sa poljoprivrede, da li ce moci da se prijavi na biro zaposljavanja?
3. A ukoliko moze da se prijavi na biro zaposljavanja da li ce zdrastveno imati preko biroa ili drugacije?
 
Kako da se odjavi,jedino da nema zemlju na svom imenu,nema biro jedino direkt na posao,i tako će ići i zdrastveno.
Koliko se ja razumem.
Il umri,il se zaposli ,il prodaj svu zemlju koju poseduješ,jedino tako nećeš više plaćati seljački pio i zdrastveno.
 
Tacno iz pioseljaka nemoze dobrovoljno izaci. A novo gazdinstvo moz kad oces otvorit.

- - - - - - - - - -

Tacno iz pioseljaka nemoze dobrovoljno izaci. A novo gazdinstvo moz kad oces otvorit.
 
Pa ima zemlju na svoje ime, ali bi prepisala meni kao da ja to uzimam u zakup od nje.
Onda bi znaci ako se ja prijavim, trebao da platim njoj i ocu zdrastveno, ili...?
 
Poslednja izmena:
Nisam siguran sada kako je, ali siguran sam da 2011 kad je otac stekao godine za penziju da je bio uslov:
- Da u jednom domacinstvu, ako domacinstvo poseduje zemlju, jedna osoba mora biti prijavljena na Pio.
Tada, 2011, ako je ta osoba koja je bila prijavljena na Pio imala vise od 16 godina placenog osiguranja, cime je ispunila trazeci staz za penziju, mogla se skinuti ako se prijavi druga osoba iz istog domacinstva.
 
Onda je ostalo po starom, sto u nekom smislu je i logicno.
Zasto bi osoba koja je vec ispunila godine staza i dalje platila osiguranje dok ne stekne godine za penzionisanje.
 
Da, to je bas glupo. Znaci, ja se prijavim, ali kako onda sto se tice zdrastvenog osiguranja za njih? Hoce li se za njih zdrastveno osiguranje platiti jos preko ili ne?
 
Zdravstveno osiguranje je odvojeno u zadnjih ne znam ni ja koliko godina od PIO osiguranja, tako da bi trebalo moci to odvojeno platiti samo zdravstveno osiguranje.
Ali zbog nepoznavanja materije, odnosno nekih zakona tvoja majka je platila, (ako je platila i ako nema dugova?) tacno 15 godina nepotrebno Pio osiguranje, jer ce na kraju opet imati tih 10000 din pezije iako je platila 31 god. a da se posle 16 godina skinula uz prijavu drugog clana porodice i taj drugi clan vec bi imao dovoljno godina staza za ulazak u penziju.
Drugo, da moze izaci iz osiguranja potrebno je pomiriti svaki dug prema Pio fondu, ako ga ima za ovih 31 god.
 
Zar nije bilo da nosilac gazdinstva može da overi knjižicu svim članovima gazdinstva? To bi onda bilo ovako - ti registruješ gazdinstvo, majkinu zemlju uzmeš u zakup (napravi ugovor bez naknade), a nju navedeš kao člana gazdinstva i onda bi i ona preko tebe trebalo da ima zdravstveno osiguranje...
 
Ako se stavlja majka ili bilo ko na istoj adresi kao članovi gazdinstva ne treba ugovori da se urade . Zemlja ide kao vlasništvo.
 
Nazad
Vrh