Suncokret 2018

4 vrste 142-ka moze ovo progurati ,nije kombajnu tu problem u vidu mase neke,nego nece cisto raditi zbog zelenisa.Taj vlazan sundjer iz glavica i stabla,pa i izmrvljeno lisce,to dize gramazu primesa kad se meri.
Inace danas vrsimo suncokret a okolo beraci u kukuruzu,cudna godina,nema odmora ,iz suncokreta,pravac u kukuruz.
 
Poslednja izmena:
4 vrste 142-ka moze ovo progurati ,nije kombajnu tu problem u vidu mase neke,nego nece cisto raditi zbog zelenisa.Taj vlazan sundjer iz glavica i stabla,pa i izmrvljeno lisce,to dize gramazu primesa kad se meri.
Inace danas vrsimo suncokret a okolo beraci u kukuruzu,cudna godina,nema odmora ,iz suncokreta,pravac u kukuruz.
Ne može ni 2 brazde pošto je on toliko razgranat pa se prepreči.
190 ga radi bez velike muke pošto može visoko da digne heder i vitlo.Inače ovo je debelo i jako stablo ne kao ruka nego kao noga.
 
Nisam nikad vrsio ovako nesto,zaboravio sam na grananje,kad tako nesto pogledam odma zelenis bode oci,znam kolko muka ce biti sa primesama.A islo bi to bez lima ispred vitla mozda,a kukuruzni nzm kako bi radio.
 
Sta je uzrok ovoga?Samorast suncokreta iz prethodnih godina ili greska u doradi semena?Nadju se i kod nas u ataru njive sa ovakvim suncokretom.
 
I mi smo imali samoniklog debelo kao noga, stari kad ispruzi ruku dohvati 2.5m
8ab831251668ad5f1a50ce00f7c66697.jpg


Послато са SM-A310F уз помоћ Тапатока
 
Sa puta kod Padine,Kovacice se takodje moglo videti puno samoniklog,nzm sta je tu u pitanju.Ja sam ove godine namerno na jednoj zadnjoj maloj parceli u 2 baterije sipao obicno seme suncokreta od prosle godine,tu istu parcelu sam vrsio prekjuce,sve normalan suncokret bio,nigde ovako samoniklih.
 
Sta je uzrok ovoga?Samorast suncokreta iz prethodnih godina ili greska u doradi semena?Nadju se i kod nas u ataru njive sa ovakvim suncokretom.
Godinama pratim parcele sa samoniklim suncukretom po ataru ,ovo je od prosutog semena ali iz predhodnih godina.Sve se vuče od NS 111 koji je verovatno imao neku liniju divijih formi suncukreta kao što je ova.Najviše ga ima na ovratinama ,gde se kipuje ali i u njivi gde je kombajn iz kojekakvih razloga prosipao.Teško ga je uništiti pošto niče razvučeno a izgleda da je otporan na neke hemije. .Gde ga ima mnogo "probije se" i u kukuruzu koji je oprskan sa kalistom .Od kada sejemo novije generacije hibrida suncukreta ,samorasti nisu ovakvi.Nađe se po neki visok alio nije razgranat.
 
Nazad
Vrh