Suncokret 2018

Neoma ,kondi ,barolo.
Barolo nešto duže bio zelen.
Prinos neoma na lošoj zemlji ne mogu joj sudit,barolo odličan,kondi na dobroj zemlji super rod.
 
Do sada sam sejao isključivo Barolo. Ove godine probao Kondi i lepo je bilo na oko, ali prinos se nije razlikovao značajno u odnosu na Barolo.
Prijatelj je sejao Pionir LE99 i bio prezadovoljan.
Tačno sam u nedoumici.
 
Koliko suncokretu odgovara stajnjak i osoka ?? Da li se desava da izraste previse veliki pa da biljke polegnu ili, da ne moze da sazri ?? Nisam imao iskustva sa suncokretom ove godine prvi put sejan. Fino sam nadjubrio I mislio sam da dodam malo predsetveno KAN ili AN
 
Najveci problem setve suncokreta na parcelama gde ste bacali stajnjak su sirokolisni korovi od kojih jako tesko mozete se otarasiti.
Posle stajnjaka najbolje je posejati psenicu ili kukuruz pa tek naredne godine suncokret.
 
Suncokret ide na 30% povrsina kao i prosle godine.Sortiment je NK Kondi i SY Arisona,koja se pokazala kao odlican konkurent Kondiu ove godine.
 
Stajnjak je izvlacen prosle godine pred kukuruz a ove osoka jer mi je jedna od blizih njiva. Psenicu bi tu polegla pa sam hteo da probam suncokret. Ima gde ce biti bez stajnjaka I osoke, pa bi mi to posluzilo kao svojevrstan ogled jer ce mi 2018 biti tek druga godina kako radim suncokret :osmeh: A posto postoji opasnost od korova mislio sam da posejem neki expres hibrid.
 
Jel pomaze spartanje ?? Generalno ja mogu tu I kukuruz za silazu ali mi je bila zelja da probam suncokret na tako nadjubrenoj parceli.
 
Slobodno posej suncokret i jedno prskanje na crno ali tempiraj pred neku kisu da ga sejes zbog prskanja i jos ako uzmes neki koji moze da se prska i kad nikne nemas problema jednom ga nagrni i nakrivi kapu!
 
Što se suncokreta tiče, tu više ne propuštam prskanje na crno. Ove godine sam imao le99, radio sa expres originalom. Ali su parcele na kojima dominiraju širokolisni korovi ostale prljave, naročito sa ambrozijom, pa je i prinos bio umanjen.
 
Kolege, jel povecavate povrsine sl.god pod suncokretom ili smanjujete? Ubacujete neke nove hibride ili ostaju standardni?
Koliko toliko smo sa suncokretom prosli malo bolje nego sa kukuruzom, barem je kod mene bio taj slucaj.

Sto se sezone 2017/ 2018 tice bice :
-Suncokret 0%
-Kukuruz 0%
-Psenica 45%
-Repica 55 %

Suncokret i kukuruz se ne seje.
 
Nije jedini, samo to ume da se preokrene pa da boli još više glava, ali no.Biće kako će biti.
 
Nazad
Vrh