Suncokret 2018

Aca97

Član
Učlanjen(a)
21 Avg 2016
Poruka
2.082
Lokacija
Vlaski Do, Smed. Palanka
Kolege, jel povecavate povrsine sl.god pod suncokretom ili smanjujete? Ubacujete neke nove hibride ili ostaju standardni?
Koliko toliko smo sa suncokretom prosli malo bolje nego sa kukuruzom, barem je kod mene bio taj slucaj.
 
Ja i dalje samo Neomu, s tim da povecavam za nekih 10 kj. povrsinu.
Smanjio sam minimalno kukuruz a od psenice ne vidim profita. Soja je temelj.
 
Povecavam imam nove arende koje su zaprljane sirkom, kukuruz sejem minimalno a od psenice tacno je da nema profita ali mora se kolko tolko ispostovati plodored....
oko 18 kj sejacu sve Kondi nekako mi je najstabilniji a njive su poprilicno ciste od sirokolisnih korova, prskacu sa kombinacijom mont-terbis-girasolin ove godine mi je ta kombinacija uspela 100%.
Pripazite se Neome zna u susi da podbaci....
 
Poslednja izmena:
Ista povrsina i dalje, Neoma generalno, mozda neko jutro da probamo nesto novo.
 
Meni se čini da ćemo samo neomu. Pionir sam probao ove godine ali nisam zadovoljan. Nema je bila standardno dobra. A površina najverovatnije ista - 8kj.
 
Pisao sam za le 99: sve se crnilo po zemlji koliko je ispalo iz glava. To je bio prvi put da ga sejem. I poslednji. Neoma je bila kao u redovnim godinama.
 
Kod mene le99 ove godine prinos kao u dobroj godini, minimum 30% bio bolji od svih ostalih koje sam sejao, syngenta,cussade,pioneer...
Prve godine sam ga sejao i to jednu vrecu samo, a inače sejem samo Neomu, ali sam ove godine probao dosta njih i za sledecu godinu ostajem na le99 i neomi
 
Kod mene samo LG ima mesta na njivama.....

- - - - - - - - - -

Problem je iskustvo u vrsenju Le 99,vrsi se potpuno zelen a ima 10-11 vlage

Nije to bio slucaj samo sa pionirom ove godine,to je do same godine i tempereture koje smo imali,zrno se skuvalo i presusilo od suse a glava sa stablom i listom jos nije zavrsila vegetaciju da bude spremno za zetvu,i ja sam moj lg sav skinuo zelen za vlagom od 8 do 10% dok drugi koji su videli sta radim dolazili i oni da probaju da vrse pa odlazili kuci jer su radili sa zitnom varijantom i kljunovima pa im puno ulazilo lista i stapa i jednostavno kombaj se nije mogao ustelovati,primese do besvesti i preterano rasipanje na sitima zbog zelenog lista koji zatvori sita
 
Ovde kod mene su ove god bili podjednaki Pionir i Neoma, stric imao sve Neomu, imao od 2500-2700kg/ha, drugi strikan 2570kg/ha.
Ja jedini radio pionira He118 - 2632kg/ha, mozda sam napravio gresku sto ga nisam skidao nekoliko dana ranije, imao bi mozda koju kilu vise prinosa, vlaga bila 7%
 
Nazad
Vrh