Kukuruz 2018

Zombi da nije malo mnogo to djubrenje? I stajnjak i 1900 kg djubreta. Ako sam dobro preracunao to je ukupno oko 500 kg cistog azota po ha + stajnjak. To moze da izdrzi samo ako ovaj odozgo zaliva svaki dan ili ga ti polivas. I izvini kad toliko bacas djubreta koja je tvoja matematikà na kraju. Jesi u debelom minusu i sa prinosom od 14t/ha? Po meni je ovo preterivanje.
 
Nije skupo djubrivo a stajnjak dobija samo jedna parcela od pola hektara,nemam za sve.Prosle (imao sam samo 1.5ha kukuruza zbog psenice i samo oko 10 tona zrna ukupno) pretprosle godine (3ha i oko 14t/ha) sam od mog kukuruza othranio 7 bikova i prodao,jednog od 650kg zaklao za sebe,utovio 400 pilica od po 3.5-4kg ,hranio kravu sebi za mlijeko i prodao 21 tonu kukuruza viska za 4000 evra.Imao sam dobar racun tako,urea bila 325 evra po toni Kan nesto vise od 200 i 3x16 oko 400.,Nemam mnogo zemlje i moram da forsiram maksimalno.

Sent from my A6 using Tapatalk
 
@Mirban
Definitvno jeste,ali ako djubri samo kukuruz tako ,a ostale kulture manje,onda je ok.No ja bih ako se vec ciljaju toliki prinosi ,radio full krvnu sliku zemlje,makro i mikro elementi da se znaju.Sa ovolikom kolicinom djubriva se lako moze preterati sa nekim elementom i moze dodji do antagonizma ,i dobijemo kontra efekat.Azot je definitvno preteran,skoro duplo vise od potrebe za tim prinosom.Sto se tice K i P ,ako je i prethodnih godina tako djubreno uvek,P je ok ,ali K takodje malo preteran.Ovo je sa nekih tabela koje su manje vise iste svugde,stoga bi trebalo da su tacne,mislim na potrebu hraniva u odnosu na prinos zrna.
 
Samo kukuruz djubrim tako,pola zemlje je odmaralo prosle godine pod psenicom a nju nisam nikako djubrio jer znam da je zemlja zasicena,opet sam imao 850kg po dulumu (1000m2). Svu biomasu zaoravam,kukuruzovinu malo ili nikako ne baliram.Sigurno bi trebalo uraditi analizu no ne znam ni ko ni gdje to radi u ovoj regiji.Takodje orem maksimalno duboko,koliko traktor moze da vuce (2x14") i to mi mnoogo znaci kad je susnija godina jer je zemljiste takvo da se tesko susi ali i tesko prima vlagu-podrivanje bi bilo jos bolj no nisam u mogucnosti to raditi.

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Zombi svaka ti cast sta sve uradis za godinu dana. Ja kad bi na moju zemlju to sve izvukao ne bi imao nista od prinosa pogotovu prosle susne godine. A otac mi ne bi dao nikad vise ni da pridjem zemlji. I ja isto zaoravam sve zetvene ostatke a u mojoj okolini nema stajnjak nigde da nadjes. A hteo bih da nadjubrim bar 2 ha. Zato idem samo ureu i to na psenicu 120 a na kukuruz 150 kg azota po ha. Mesano ne bacam jer prema analizama imam P ii K u suvisku. Mada posle 3 god cu ove ponovo uraditi anàlizu pa cu videti sta ce reci.
 
RsJXEwp.jpg
 
Pa kad si posejao 40k po hektaru. Posej 80k da vidimo onda hoce li izneti oba klipa, mada ni ovako ne verujem da ce biti. Bice dva klipa na obodima parcele gde ima vise svetla i vazduha.
 
Ima sa dva a i sa tri i četiri klipa.Šta će tu biti do kraja videćemo.Iako lepo izgledaju ima i koji su se loše oprašili i dosta su rejavi što nije dobro.
 
Pa kad si posejao 40k po hektaru. Posej 80k da vidimo onda hoce li izneti oba klipa, mada ni ovako ne verujem da ce biti. Bice dva klipa na obodima parcele gde ima vise svetla i vazduha.
Čudilo bi me da ti nešto lepo napišeš. Ovo se odnosi na konkretnu parcelu gde sam slikao i u kojoj je bilo problema sa nicanjem. Po dva klipa imaju i biljke unutar njive a ne samo po obodima. U polju ima njiva i hibrida sa znatno manjim sklopom pa opet nemaju po dva klipa. To sam hteo da kažem.
 
Obisao i ja moje kukuruze...ima te dvokliposti,al sumnjam da ce od tog drugog klipa biti i cokanj...najvise sam siguran da ce biti dobre mase za baliranje,visok je ko rusvaj...a za prinos otom potom...ko zna,ima do berbe jos da se klackamo i kockamo..
 
Nazad
Vrh