Kukuruz 2018

Ja sam se plasio kukuruza toliko da cu se plasiti i narednih godina. Ove godine posejao oko 4% od ukupno obradjenih njiva, ali zato soje nesto vise od 80%. Za sad je situacija pod kontrolom:osmeh: odlicna.
 
Sto se sklopa tice, zadnjih 5-6 jutara lanac izgleda preskocio pa sejano na nekih 15-16 cm. Dkc 5031.
Izgleda extra, za sada nema razlike u onom na 21 i onom posejanom na 15cm.
 
Kod nas je Pioneer izvodio par godina ogled sa gustinom setve, licno poznajem coveka na cijoj su njivi radjeni ogledi, i unajvecem broju slucajeva je najbolji rod ispao na preporucenom sklopu.
 
Ovo sa pogresnom kombinacijom se desilo i u Deronjama posejao covek na nadjubrnom n01 pioneer na 12 cm i zao mu bilo sejat iz pocetka pa je zalivao zalivao, i na kraju 20.000 po hektaru. Mislim da je bio samo hektar posejan tako.
 
danas obilazio kukuruz sejan na kukuruz uz force 1.5 zemljisni.Nema polegnutih ali ima diabrotice leptira .Mislim da force nista znacajno nije uradio jer cim ima leptira znaci da je i larva odnosno crv preziveo.To sto nije pao mislim da je zasluga kise.Pitanje za iskusne koliko sada leptir moze da nacini stete grickanjem svile?Da li ce uspeti da se oprasi pitanje je?Necu vise da probam:haha:
 
Zavisi koliki je napad, kad je krenula da pravi štetu na svili, možda je i zakasnila, svašta nešto tu ima.
 
Ja sam danas obilazio moje kukuruze, dosta dobro izgledaju posle ovih kiša. Zapazio sam dve stvari: komšijski ZP606 ima mnogo veću metlicu od mojih Pionira, dole kod njega je zemlja sva bela od polena sa metlice, dok je kod mene to poprilično siromašno. To verovatno nema nikakve veze za uspešno oprašivanje, ali eto baš bode oči. A sejani su istovremeno... Druga stvar je da mi je interesantno koliko nisko nosi klip P0023, prosto nisam navikao na takav položaj klipa...
 
Slobo mislim da leptir tj odrastao insekt diabrotice nema veze sa larvom u zemlji prethodne generacije , tj može da bude da se ispilio u toj njivi a može i da je doletio sa susjednih . MOžda je force i uradio posao , ali možda je ove godine i generalno manje larve jer pratim isto parcele k-k i nema padanja , šta je razlog neznam a baš je bila blaga zima . Možda je pogodna godina pa se u suvom i toplom proljeću dobro ukorijenio a kasnije ima redovno kišu pa se korjen dobro drži ? KOd modernih hibrida i ne bude veće štete od odraslih insekata jer se brzo oplodi .
 
Ja sam danas obilazio moje kukuruze, dosta dobro izgledaju posle ovih kiša. Zapazio sam dve stvari: komšijski ZP606 ima mnogo veću metlicu od mojih Pionira, dole kod njega je zemlja sva bela od polena sa metlice, dok je kod mene to poprilično siromašno. To verovatno nema nikakve veze za uspešno oprašivanje, ali eto baš bode oči. A sejani su istovremeno... Druga stvar je da mi je interesantno koliko nisko nosi klip P0023, prosto nisam navikao na takav položaj klipa...[/QUOTE Mozda pioner tek pocinje sa cvetanjem nema bas mnogo veze sto su zajedno sejani ako nisu ista grupa zrenja
 
danas obilazio kukuruz sejan na kukuruz uz force 1.5 zemljisni.Nema polegnutih ali ima diabrotice leptira .Mislim da force nista znacajno nije uradio jer cim ima leptira znaci da je i larva odnosno crv preziveo.To sto nije pao mislim da je zasluga kise.Pitanje za iskusne koliko sada leptir moze da nacini stete grickanjem svile?Da li ce uspeti da se oprasi pitanje je?Necu vise da probam:haha:
Kod mene ima padnutih od diabrotike na dekalbu jedna njiva a dva hibrida ,jedan zasticen sa prestizom 5222 drugi sa forsom 5830, gde je prestiz tu je pao po neki , a gde je fors nije za sad , druga njiva pionir 9903 zastita sonido nisam primetio da ima padnutih.
 
Gde ce ici k-k treba upaliti kukuruzovinu i resen problem. Kod mene je k-k 40-50% imam ga i trecu godunu, a ima i cetvrta god. zaredom, nigde nemam problema sve je jesenas popaljeno.
Imam jednu njivu 1.5kj nisam je jesenas upalio a dosao k-k, eno dosla je malo jaca olujica I labudovih vratova 10%

- - - - - - - - - -

Naravno ne mojte paliti svoje njive jer struka kaze da ubijate mikro svet takodje i humus se gubi. U plodoredu sto vise da je zastupljena paenica jer je to trazena i isplativa kultura :ppozdrav:
 
Hteo ne hteo, kod mene skupljaci perja redom pale, retko koja njiva mi nije bila zapaljena prosle godine. Ja imam 45 kj kuk na kukuruz, uradio sam zastitu prilikom setve i eto spaljene su njive. Videcemo ovih dana sta radi dijabrotika.
Ako steta bude minimalna, svakako se vise isplati od psenice, suncokreta....

- - - - - - - - - -

Inace, ovih dana ce se izaci sa cenom kukuruza rod 2018 na zeleno....
 
Ta cena na zeleno biće sigurno 12 din kad vide kakvi su kukuruzi i kako su poneli posle ovih kiša.
 
Nazad
Vrh